19. ŠTUDIJNÝ ČLÁNOK
Kráľ severu v čase konca
„V čase konca sa s ním [s kráľom severu] bude drgať kráľ juhu.“ (DAN. 11:40)
PIESEŇ Č. 49 Jehova je naše útočište
ČO SA DOZVIEME *
1. Čo sa dozvedáme z biblických proroctiev?
ČO MÔŽU Jehovovi služobníci očakávať v blízkej budúcnosti? Nemusíme hádať. Biblické proroctvá sú obrazným oknom, cez ktoré môžeme vidieť, aké významné udalosti, ktoré ovplyvnia každého z nás, sa majú ešte odohrať. Najmä vďaka jednému proroctvu sa dozvedáme, čo urobia niektoré z najmocnejších vlád sveta. Je zapísané v 11. kapitole knihy Daniel a opisuje dvoch kráľov, ktorí bojujú proti sebe. Sú nazvaní kráľ severu a kráľ juhu. Veľká časť tohto proroctva sa už splnila. Preto si môžeme byť istí, že sa splní aj zostávajúca časť.
2. Čo musíme mať na mysli pri štúdiu Danielovho proroctva, keď berieme do úvahy 1. Mojžišovu 3:15 a Zjavenie 11:7; 12:17?
2 Keď chceme rozumieť proroctvu z 11. kapitoly knihy Daniel, musíme brať do úvahy, že sa v nej hovorí len o vládach, ktoré mali priamy vplyv na Boží ľud. Hoci Boží služobníci sú pomerne malou skupinou v porovnaní s počtom ľudí na svete, sú často prenasledovaní. Prečo? Lebo hlavným cieľom Satana a jeho sveta je zničiť všetkých, ktorí slúžia Jehovovi a Ježišovi. (1. Mojž. 3:15 a Zjav. 11:7; 12:17) Okrem toho Danielovo proroctvo musí byť v súlade s inými proroctvami v Božom Slove. To znamená, že mu môžeme správne porozumieť len vtedy, keď ho porovnáme s inými časťami Biblie.
3. Čo si rozoberieme v tomto a nasledujúcom článku?
3 S ohľadom na to, čo sme si povedali, teraz preskúmajme Daniela 11:25–39. Pozrieme sa, kto bol kráľom severu a kto kráľom juhu od roku 1870 do roku 1991, a pochopíme, prečo by sme mali upraviť naše porozumenie tohto proroctva. V nasledujúcom článku si rozoberieme Daniela 11:40–12:1 a objasníme si, čo táto pasáž hovorí o udalostiach od roku 1991 až po Armagedon. Pri štúdiu týchto dvoch článkov budeme používať časovú os „Súperiaci králi v čase konca“. Najprv si však povedzme, kto sú dvaja králi z tohto proroctva.
TOTOŽNOSŤ KRÁĽA SEVERU A KRÁĽA JUHU
4. Ktoré tri činitele by sme mali vziať do úvahy pri identifikácii kráľa severu a kráľa juhu?
4 Označenie kráľ severu a kráľ juhu sa pôvodne vzťahovalo na vládcov panujúcich severne a južne od izraelskej krajiny. Prečo to môžeme povedať? Lebo anjel, ktorý prišiel odovzdať Danielovi toto proroctvo, povedal: „Prišiel som, aby som ti pomohol pochopiť, čo sa stane s tvojím ľudom.“ (Dan. 10:14) Až do Letníc roku 33 n. l. bol Božím ľudom izraelský národ. Na Letnice však Jehova jasne ukázal, že jeho ľudom sú teraz Ježišovi verní učeníci. Preto sa veľká časť proroctva v Danielovi 11. kapitole týka Kristových nasledovníkov, a nie izraelského národa. (Sk. 2:1–4; Rim. 9:6–8; Gal. 6:15, 16) A totožnosť kráľa severu a kráľa juhu sa v priebehu času menila. No všetky tie vlády, ktoré zastávali ich úlohu, mali niečo spoločné. Po prvé, významným spôsobom zasahovali do života Božieho ľudu. Po druhé, kruto zaobchádzali s Božím ľudom, a tým dali najavo, že nenávidia pravého Boha, Jehovu. A po tretie, súperili medzi sebou o moc.
5. Existovali kráľ severu a kráľ juhu v čase od druhého storočia až po druhú polovicu 19. storočia? Vysvetli to.
5 V priebehu druhého storočia n. l. bolo v kresťanskom zbore stále viac falošných kresťanov, ktorí prijali pohanské náuky a zahmlili pravdy Božieho Slova. Odvtedy až do druhej polovice 19. storočia nebola na zemi žiadna organizovaná skupina Božích služobníkov. „Burine“ v podobe falošného kresťanstva sa veľmi darilo a bolo ťažké rozoznať, kto sú praví kresťania. (Mat. 13:36–43) Prečo je táto informácia dôležitá? Lebo z nej vyplýva, že proroctvo o kráľovi severu a kráľovi juhu sa nevzťahuje na vlády, ktoré boli pri moci v čase od druhého storočia až po druhú polovicu 19. storočia. V tom období neexistovala žiadna organizovaná skupina Božieho ľudu, ktorú by prenasledovali. * Preto sa zdá logické, že kráľ severu a kráľ juhu sa mohli znovu objaviť až koncom 19. storočia. Prečo?
6. Kedy sa Boží ľud znova objavil ako organizovaná skupina? Vysvetli to.
6 Od roku 1870 začal Boží ľud existovať ako organizovaná skupina. V tom roku sa Charles Russell a jeho spoločníci začali stretávať, aby spoločne študovali Bibliu. Boli predpovedaným „poslom“, ktorý mal „prečistiť cestu“ pred zriadením mesiášskeho Kráľovstva. (Mal. 3:1) Znova bolo možné rozpoznať Boží ľud! Existovali v tom čase svetové veľmoci, ktoré významným spôsobom zasahovali do života Božích služobníkov? Pozrime sa.
KTO JE KRÁĽOM JUHU?
7. Kto bol kráľom juhu do prvej svetovej vojny?
7 V roku 1870 bola Británia najväčšou svetovou veľmocou a disponovala najmocnejšou armádou. V Danielovom proroctve túto veľmoc znázorňoval malý roh, ktorý získal prevahu nad tromi inými rohmi – Francúzskom, Španielskom a Holandskom. (Dan. 7:7, 8) Británia zohrávala úlohu kráľa juhu až do prvej svetovej vojny.
8. Kto je kráľom juhu v čase konca?
8 V tom istom čase sa stali Spojené štáty americké významnou ekonomickou veľmocou a vytvorili blízke spojenectvo s Britániou. Spojené štáty a Británia vytvorili počas prvej svetovej vojny mocnú vojenskú alianciu a stali sa anglo-americkou svetovou veľmocou. V súlade s Danielovým proroctvom si tento kráľ vybudoval „mimoriadne veľké vojsko“. (Dan. 11:25) Teda v čase konca je kráľom juhu anglo-americká veľmoc. Kto sa však stal kráľom severu?
KTO JE KRÁĽOM SEVERU?
9. Kedy sa na scéne znovu objavil kráľ severu a ako sa splnili slová z Daniela 11:25?
9 V roku 1871, krátko po tom, ako Russell a jeho spoločníci založili skupinu na štúdium Biblie, sa na scéne znovu objavil kráľ severu. V tom roku Otto von Bismarck zjednotil nemecké štáty a významnou mierou prispel k založeniu Nemeckej ríše. Jej prvým cisárom sa stal pruský kráľ Wilhelm I. a ten vymenoval Otta von Bismarcka za prvého kancelára. V nasledujúcich desaťročiach sa Nemecko stalo koloniálnou mocnosťou, ovládlo niekoľko krajín v Afrike a v Tichomorí a začalo súperiť o moc s Britániou. (Dan. 11:25) Nemecká ríša si vybudovala mocnú armádu a druhé najsilnejšie vojnové loďstvo na svete. Použila ich na boj proti svojim nepriateľom v prvej svetovej vojne.
10. Ako sa splnilo proroctvo z Daniela 11:25b, 26?
10 Daniel predpovedá aj to, čo sa malo stať s Nemeckou ríšou a jej armádou. V proroctve sa píše, že kráľ severu „neobstojí“. Prečo? „Lebo proti nemu nastražia úklady. Tí, ktorí jedia jeho lahôdky, ho zničia.“ (Dan. 11:25b, 26a) V Danielových dňoch jedli z kráľových lahôdok aj úradníci, ktorí boli „v kráľovských službách“. (Dan. 1:5) Na koho sa toto proroctvo vzťahuje? Vzťahuje sa na vysokopostavených úradníkov Nemeckej ríše, ku ktorým patrili generáli a vojenskí poradcovia, ktorí úzko spolupracovali s cisárom. Tí všetci nakoniec prispeli k pádu monarchie. * Proroctvo hovorí aj o tom, ako sa skončí vojna s kráľom juhu. O kráľovi severu sa tam hovorí: „Jeho vojsko bude zmetené a mnohí padnú zabití.“ (Dan. 11:26b) V súlade s týmto proroctvom bola nemecká armáda v prvej svetovej vojne „zmetená“, čiže porazená, a mnohí ľudia boli zabití. V tejto vojne zomrelo oveľa viac ľudí ako v ktorejkoľvek vojne predtým.
11. Čo urobili kráľ severu a kráľ juhu?
11 Daniel 11:27, 28 opisuje, čo sa malo odohrať pred prvou svetovou vojnou. Kráľ severu a kráľ juhu „zasadnú k jednému stolu“ a „budú si navzájom klamať“. Okrem toho si kráľ severu mal nahromadiť „veľké bohatstvo“. Aj táto časť proroctva sa presne splnila. Nemecko i Británia si navzájom hovorili, že chcú mier, ale v roku 1914, keď vypukla prvá svetová vojna, sa dokázalo, že to bolo klamstvo. Počas desaťročí pred rokom 1914 Nemecko zbohatlo a stalo sa druhou najbohatšou krajinou sveta. Potom vstúpilo do vojny s kráľom juhu, ale vojnu prehralo. Tak sa splnilo proroctvo z Daniela 11:29 a z prvej časti 30. verša.
KRÁLI BOJUJÚ PROTI BOŽIEMU ĽUDU
12. Čo robili kráľ severu a kráľ juhu počas prvej svetovej vojny?
12 Od roku 1914 sa boj týchto dvoch kráľov proti sebe navzájom a proti Božiemu ľudu zintenzívnil. Napríklad nemecká i britská vláda prenasledovali Božích služobníkov, ktorí odmietli bojovať v prvej svetovej vojne. A v súlade s proroctvom zo Zjavenia 11:7–10 vláda Spojených štátov uväznila tých, ktorí stáli v čele zvestovateľskej činnosti.
13. Čo robil kráľ severu v 30. rokoch a počas druhej svetovej vojny?
13 V 30. rokoch a najmä počas druhej svetovej vojny kráľ severu nemilosrdne bojoval proti Božiemu ľudu. Keď v Nemecku prevzali moc nacisti, Hitler a jeho podporovatelia zakázali našu činnosť. Odporcovia zabili stovky Jehovových služobníkov a ďalšie tisíce poslali do koncentračných táborov. Aj tieto udalosti boli predpovedané v knihe Daniel. Kráľ severu takmer zastavil činnosť Božích služobníkov, ktorí verejne chválili Jehovovo meno, čím „znesvätil svätyňu“ a „odstránil stálu obeť“. (Dan. 11:30b, 31a) Nacistický vodca Hitler dokonca vyhlásil, že vyhladí všetkých Božích služobníkov v Nemecku.
NOVÝ KRÁĽ SEVERU
14. Kto sa stal kráľom severu po druhej svetovej vojne? Vysvetli to.
14 Po druhej svetovej vojne sa stal kráľom severu Sovietsky zväz. Prevzal kontrolu nad rozsiahlym územím, ktoré predtým patrilo Nemecku. Rovnako ako totalitný nacistický režim, aj Sovietsky zväz sa správal veľmi nepriateľsky k tým, ktorí dávali uctievanie Boha na prvé miesto v živote a odmietali absolútnu podriadenosť štátu.
15. Čo urobil kráľ severu po druhej svetovej vojne?
15 Nový kráľ severu, Sovietsky zväz a jeho spojenci, rozpútal krátko po druhej svetovej vojne vlnu prenasledovania, ktoré bolo namierené proti Božiemu ľudu. Ako to bolo predpovedané v Zjavení 12:15–17, tento kráľ zakázal našu zvestovateľskú činnosť a poslal tisíce Jehovových svedkov do vyhnanstva na Sibír. Už od samého začiatku posledných dní Satan prostredníctvom kráľa severu chrlí na Božích služobníkov „rieku“ v podobe prenasledovania a snaží sa zastaviť ich činnosť. To sa mu však nepodarilo. *
16. Ako sa na Sovietskom zväze splnilo proroctvo z Daniela 11:37, 38?
16 Ako sa splnilo proroctvo, že kráľ severu „nebude brať do úvahy Boha svojich otcov“? (Dan. 11:37–39) Sovietsky zväz chcel odstrániť náboženstvo a snažil sa oslabovať moc tradičných cirkví. Ako? Napríklad tak, že už v roku 1918 vydal výnos, na základe ktorého sa v školách začal vyučovať ateizmus. A ako kráľ severu „oslavoval boha pevností“? Aby Sovietsky zväz posilnil svoj vplyv, investoval obrovské finančné prostriedky do vybudovania armády a do výroby tisícov nukleárnych zbraní. Obaja králi, ako kráľ severu, tak aj kráľ juhu, nahromadili obrovskú ničivú silu, ktorá by dokázala zabiť miliardy ľudí.
DVAJA NEPRIATELIA SPOLUPRACUJÚ
17. Čo je „ohavnosť, ktorá po sebe zanecháva spúšť“?
17 Hoci kráľ severu a kráľ juhu proti sebe vždy bojovali, v jednej dôležitej veci spolupracujú. V Danielovom proroctve sa píše, že „postavia ohavnosť, ktorá po sebe zanecháva spúšť“. (Dan. 11:31) Touto „ohavnosťou“ je Organizácia Spojených národov.
18. Prečo je OSN opísaná ako „ohavnosť“?
18 Prečo je OSN opísaná ako „ohavnosť“? Lebo o sebe tvrdí, že dokáže urobiť niečo, čo zabezpečí jedine Božie Kráľovstvo – svetový mier. A ako sa splní predpoveď, že táto „ohavnosť“ „zanecháva po sebe spúšť“? Táto organizácia bude hrať kľúčovú úlohu pri zničení falošného náboženstva. (Pozri časovú os „Súperiaci králi v čase konca“.)
PREČO POTREBUJEME POZNAŤ TIETO FAKTY?
19., 20. a) Prečo potrebujeme poznať tieto historické fakty? b) Čo sa dozvieme v nasledujúcom článku?
19 Historické udalosti dokazujú, že od roku 1870 do roku 1991 sa spĺňala časť proroctva z Daniela o kráľovi severu a kráľovi juhu. Preto môžeme veriť, že sa splní aj zostávajúca časť tohto proroctva.
20 V roku 1991 sa Sovietsky zväz rozpadol. Teda kto je kráľom severu dnes? Odpoveď na túto otázku sa dozvieme v nasledujúcom článku.
PIESEŇ Č. 24 Upri svoj zrak na cenu!
^ 5. ods. Je nepochybné, že Danielovo proroctvo o kráľovi severu a kráľovi juhu sa naďalej spĺňa. Ako si tým môžeme byť istí? A prečo by sme tomuto proroctvu mali dobre rozumieť?
^ 5. ods. Z uvedených dôvodov už nebudeme označovať rímskeho cisára Aureliána (270 – 275 n. l.) za kráľa severu a kráľovnú Zenóbiu (267 – 272 n. l.) za kráľa juhu. Tým sa mení vysvetlenie v 13. a 14. kapitole knihy Venuj pozornosť Danielovmu proroctvu!
^ 10. ods. Pád ríše urýchlili viacerými spôsobmi. Napríklad prestali podporovať cisára, prezradili tajné informácie o vojenských stratách a donútili cisára k abdikácii.
^ 15. ods. Kresťania žijúci na území kráľa severu mali podľa slov v Danielovi 11:34 z času na čas zažiť určitú úľavu. Stalo sa to napríklad, keď sa v roku 1991 rozpadol Sovietsky zväz.
STRÁŽNA VEŽA (ŠTUDIJNÉ VYDANIE)