23. ŠTUDIJNÝ ČLÁNOK
Rodičia, pomáhajte svojim deťom milovať Jehovu
„Budeš milovať Jehovu, svojho Boha, celým svojím srdcom, celou svojou dušou a celou svojou mysľou.“ (MAT. 22:37)
PIESEŇ Č. 131 Čo Boh spojil
ČO SA DOZVIEME *
1., 2. Prečo sa niekedy začneme pozerať na niektoré biblické zásady z iného uhla?
DOBRE vyzerajúci ženích a krásna nevesta pozorne počúvajú svadobný prejav. Biblické zásady, ktoré sa v ňom rozoberajú, počuli už veľakrát. Ale od ich svadobného dňa pre nich nadobudnú väčší význam. Prečo? Lebo ich začnú uplatňovať ako manželia.
2 Rovnako to platí, aj keď sa z manželov stanú rodičia. V priebehu rokov počuli už veľa prednášok o výchove detí. Ale teraz, keď stoja pred úlohou vychovávať svoje dieťa, sú pre nich tieto biblické zásady oveľa dôležitejšie. Uvedomujú si, aká je to veľká zodpovednosť. Z toho vidíme, že keď sa nám zmenia okolnosti, na známe biblické zásady sa začneme pozerať z iného uhla. To je jeden z dôvodov, prečo si Jehovovi služobníci čítajú Bibliu a premýšľajú o nej „po všetky dni svojho života“, tak ako to mali robiť izraelskí králi. (5. Mojž. 17:19)
3. O čom budeme hovoriť v tomto článku?
3 Rodičia, dostali ste jednu z najkrajších úloh, aké kresťan môže mať – učiť svoje deti o Jehovovi. Ale určite nechcete svojim deťom iba odovzdávať informácie. Chcete, aby Jehovu začali milovať. Ako to môžete robiť? V tomto článku budeme hovoriť o štyroch biblických zásadách, ktoré vám v tom môžu pomôcť. (2. Tim. 3:16) Povieme si tiež, ako ich niektorí rodičia uplatnili a čo dobré im to prinieslo.
ŠTYRI ZÁSADY PRE RODIČOV
4. Ktorú zásadu môžu rodičia uplatniť, aby pomohli svojim deťom milovať Jehovu? (Jakub 1:5)
4 1. zásada: Proste Jehovu, aby vás viedol. Modlite sa o múdrosť, aby ste vedeli vychovávať svoje deti tak, aby ho milovali. (Prečítajte Jakuba 1:5.) Jehova je ten najpovolanejší, kto nám môže v tejto oblasti poradiť, a to z viacerých dôvodov. Uveďme si dva. Po prvé, Jehova má ako rodič najbohatšie skúsenosti. (Žalm 36:9) A po druhé, jeho múdre rady sú vždy na naše dobro. (Iz. 48:17)
5. a) Ako Jehovova organizácia pomáha rodičom? b) Čo si sa naučil z videa, v ktorom brat a sestra Amorimovci hovoria o výchove svojich detí?
5 Jehova dáva rodičom prostredníctvom svojho Slova a svojej organizácie množstvo duchovného pokrmu, pomocou ktorého môžu vychovávať svoje deti tak, aby ho milovali. (Mat. 24:45) Veľa praktických rád nájdete napríklad v 2. čísle časopisu Prebuďte sa! z roku 2018 s názvom „12 krokov k šťastiu v rodine“ a tiež v kategórii „Manželstvo a rodina“ na stránke jw.org. Na tejto stránke je tiež veľa videí a interview, ktoré rodičom ukazujú, ako môžu pri výchove detí uplatňovať rady od Jehovu. * (Prísl. 2:4–6)
6. Ako sa jeden brat vyjadril o pomoci, ktorú ako rodina dostávajú od Jehovovej organizácie?
6 Mnohí rodičia sú veľmi vďační za pomoc, ktorú dostávajú od Jehovovej organizácie. Brat, ktorý sa volá Joe, hovorí: „Vychovávať v pravde tri deti nie je vôbec ľahké. S manželkou sa stále modlíme, aby nám v tom Jehova pomáhal. Často sa stáva, že keď riešime nejakú situáciu, práve vtedy k tomu vyjde nejaký článok alebo video. Cítime, akoby nám Jehova hodil záchranné lano.“ Joe a jeho manželka hovoria, že vďaka takýmto článkom a videám si ich deti vytvárajú bližší vzťah k Jehovovi.
7. Prečo je dôležité, aby rodičia dávali deťom čo najlepší príklad? (Rimanom 2:21)
7 2. zásada: Učte deti svojím príkladom. Deti pozorujú svojich rodičov a často ich napodobňujú. Samozrejme, žiadny rodič nie je dokonalý. (Rim. 3:23) Ale múdri rodičia robia všetko pre to, aby svojim deťom dávali dobrý príklad. (Prečítajte Rimanom 2:21.) Jeden otec o deťoch povedal: „Sú ako špongia, ktorá všetko nasáva.“ A dodal: „Povedia nám, keď nás nevidia robiť to, čo ich učíme.“ Preto ak chceme, aby naše deti milovali Jehovu, musíme ho milovať my sami a musia to na nás vidieť.
8. Čo si sa naučil z toho, čo povedal Andrew?
8 Je veľa spôsobov, ako môžu rodičia pomáhať svojim deťom, aby si vytvorili blízky vzťah k Jehovovi. Andrew, ktorý má 17 rokov, povedal: „Rodičia mi vždy hovorili, aká dôležitá je modlitba. Ocko sa so mnou pred spaním vždy pomodlil, aj keď som sa predtým už pomodlil sám. Rodičia nám stále pripomínali, že k Jehovovi sa môžeme modliť tak často, ako len chceme. Vďaka tomu je pre mňa modlitba veľmi dôležitá. Je pre mňa úplne prirodzené modliť sa a Jehovu vnímam ako Otca, ktorý ma miluje.“ Rodičia, nikdy nezabúdajte, že vaša láska k Jehovovi môže mať na vaše deti veľký vplyv.
9. Čo si sa naučil z toho, čo povedala a Emma?
9 Zamyslime sa aj nad tým, čo zažila Emma. Otec od nich odišiel a zanechal jej mame veľké dlhy. Emma hovorí: „Často sa stávalo, že sme nemali dosť peňazí, ale mamička nám vždy hovorila, že Jehova sa stará o svojich služobníkov. Z toho, ako žila, som videla, že je o tom presvedčená. To, čo ma učila, aj sama robila.“ Z toho vidíme, že rodičia môžu dávať svojim deťom dobrý príklad, aj keď to nemajú v živote jednoduché. (Gal. 6:9)
10. Pri akých príležitostiach sa mohli mnohí izraelskí rodičia rozprávať so svojimi deťmi? (5. Mojžišova 6:6, 7)
10 3. zásada: Často sa s deťmi rozprávajte. Jehova prikázal Izraelitom v staroveku, aby sa o ňom so svojimi deťmi často rozprávali. (Prečítajte 5. Mojžišovu 6:6, 7.) Rodičia mali vtedy veľa príležitostí každý deň hovoriť so svojimi deťmi a vštepovať im do srdca lásku k Jehovovi. Napríklad chlapec mohol so svojím otcom celé hodiny osievať pole alebo zberať úrodu. Jeho sestra mohla zatiaľ pomáhať svojej mame so šitím, tkaním a inými domácimi prácami. Boli to chvíle, keď sa mohli porozprávať o rôznych dôležitých veciach, napríklad o tom, aký je Jehova dobrý a ako sa stará o ich rodinu.
11. Pri akej príležitosti sa môžu rodičia rozprávať so svojimi deťmi?
11 Odvtedy sa veľa zmenilo. V mnohých krajinách rodičia a deti nemajú toľko možností byť cez deň spolu, lebo rodičia sú v práci a deti v škole. Preto keď sa chcú rodičia s deťmi porozprávať, musia si na to nájsť čas. (Ef. 5:15, 16; Fil. 1:10) Výbornou príležitosťou je na to rodinné uctievanie. Mladý brat Alexander hovorí: „Môj otec pravidelne plánuje rodinné uctievanie a nedovolí, aby nám do toho niečo vošlo. A po štúdiu sa ešte spolu rozprávame.“
12. Na čo by mala hlava rodiny pamätať pri rodinnom uctievaní?
12 Čo môžeš ako hlava rodiny robiť pre to, aby sa tvoje deti na rodinné uctievanie tešili? Možno by ste si mohli spolu preštudovať našu krásnu novú publikáciu Tešte sa zo života navždy. Táto kniha vytvára priestor na veľa príjemných rozhovorov. Určite chcete, aby k vám boli deti úprimné a hovorili vám o tom, čo si myslia a čo ich trápi. Preto nevyužívajte rodinné uctievanie na to, aby ste ich kritizovali alebo im niečo vyčítali. Keď dieťa povie niečo, čo nie je v súlade s biblickými zásadami, snažte sa nereagovať prehnane. Buďte radi, že sú k vám deti otvorené, a povzbudzujte ich, aby sa nebáli hovoriť, čo si naozaj myslia. Najlepšie im dokážete pomôcť, iba keď budete vedieť, čo prežívajú.
13. Kedy ešte môžu rodičia učiť svoje deti o Jehovovi?
13 Aj počas dňa môžu vzniknúť rôzne situácie, keď môžete svoje deti učiť o Jehovovi. Využite ich a nečakajte až na rodinné uctievanie. Sestra, ktorá sa volá Lisa, hovorí: „Našim deťom sme pomáhali, aby si stvorenie spájali s Jehovom. Napríklad keď sa smiali na tom, ako náš pes šantí, povedali sme im, že z toho pekne vidno, že náš Stvoriteľ má zmysel pre humor a miluje život tak ako my.“
14. Prečo je dôležité, aby rodičia pomáhali svojim deťom pri výbere priateľov? (Príslovia 13:20)
14 4. zásada: Pomáhajte svojim deťom, aby si našli dobrých priateľov. Z Božieho Slova jasne vidíme, že priatelia nás ovplyvňujú – buď v dobrom, alebo v zlom. (Prečítajte Príslovia 13:20.) Rodičia, viete, s kým sa vaše deti kamarátia? Strávili ste s ich kamarátmi nejaký čas? Ako môžete svojim deťom pomôcť, aby si našli priateľov, ktorí milujú Jehovu? (1. Kor. 15:33) Napríklad sa môžete dohodnúť s niektorými duchovne zrelými bratmi a sestrami, že spolu niečo podniknete. (Žalm 119:63)
15. Čo môžu rodičia robiť pre to, aby si ich deti našli dobrých priateľov?
15 Brat, ktorý sa volá Tony, hovorí, čo robili s manželkou pre to, aby si ich deti našli dobrých priateľov: „Už roky k nám pozývame rôznych bratov a sestry, mladých aj starších. Dáme si niečo dobré na jedenie a máme spolu rodinné uctievanie. Je to dobrá príležitosť spoznať tých, ktorí milujú Jehovu a s radosťou mu slúžia. Sme radi, že sme mali na návšteve napríklad krajských dozorcov a misionárov. Na naše deti veľmi zapôsobili ich zážitky, horlivosť a obetavosť a ešte viac ich to priblížilo k Jehovovi.“ Rodičia, robte všetko pre to, aby si vaše deti našli dobrých priateľov.
NESTRÁCAJTE NÁDEJ
16. Čo ak dieťa povie, že už nechce slúžiť Jehovovi?
16 Čo ak vám napriek všetkým vašim snahám dieťa povie, že už nechce slúžiť Jehovovi? Neobviňujte sa, že ste ako rodičia zlyhali. Jehova dal každému z nás slobodnú vôľu, teda aj vášmu dieťaťu. Preto sa môže samo rozhodnúť, či mu bude slúžiť, alebo nie. Ak opustí Jehovu, nestrácajte nádej, že jedného dňa sa vráti. Spomeňte si na podobenstvo o márnotratnom synovi. (Luk. 15:11–19, 22–24) Hoci tento syn urobil veľa zlých vecí, nakoniec sa vrátil. Ale niekto možno povie: „To je len podobenstvo. Realita je iná.“ Je to naozaj tak? Pozrime sa, čo zažil Elie.
17. Prečo je Elieho príbeh povzbudzujúci?
17 Elie o svojich rodičoch hovorí: „Zo všetkých síl sa snažili vštepiť mi lásku k Jehovovi a k jeho Slovu, Biblii. No keď som bol tínedžer, začal som sa búriť.“ Elie viedol dvojaký život, a aj keď sa mu rodičia snažili duchovne pomôcť, nepočúval ich. Odišiel z domu a začal robiť to, čo sa Jehovovi nepáči. Napriek tomu sa občas rozprával s jedným kamarátom o Biblii. Elie rozpráva: „Čím viac som mu hovoril o Jehovovi, tým viac som o Jehovovi premýšľal aj ja. Pomaly, ale isto začali v mojom srdci klíčiť driemajúce semená biblickej pravdy, ktoré doň s námahou zasiali moji rodičia.“ Po nejakom čase sa Elie vrátil k Jehovovi. Predstav si, akí šťastní boli jeho rodičia, že ho už od detstva viedli k tomu, aby miloval Jehovu! (2. Tim. 3:14, 15)
18. Ako sa pozeráš na rodičov, ktorí robia všetko pre to, aby si ich deti zamilovali Jehovu?
18 Rodičia, dostali ste krásny dar – môžete vychovávať novú generáciu Jehovových služobníkov. (Žalm 78:4–6) Pomáhať deťom, aby si zamilovali Jehovu a poslúchali ho, nie je vôbec ľahké. Preto si zaslúžite veľkú pochvalu za to, ako v tom deťom pomáhate. Ak v tom budete aj naďalej vytrvávať, buďte si istí, že náš milujúci nebeský Otec z vás bude mať radosť. (Ef. 6:4)
PIESEŇ Č. 48 Kráčame s Bohom
^ Rodičia veľmi milujú svoje deti a robia všetko pre to, aby bolo o ne po fyzickej aj citovej stránke dobre postarané. Ale dôležitejšie je, že sa zo všetkých síl snažia pomôcť im, aby milovali Jehovu. V tomto článku budeme hovoriť o štyroch biblických zásadách, ktoré v tom rodičom môžu pomôcť.
^ Pozri si video Jehova nás naučil, ako vychovávať deti na jw.org.
^ OPIS OBRÁZKA: Otec hrá so synom a s jeho kamarátom basketbal, aby zistil, s kým sa jeho syn kamaráti.
STRÁŽNA VEŽA (ŠTUDIJNÉ VYDANIE)