11. ŠTUDIJNÝ ČLÁNOK
Si pripravený na krst?
„Krst... vás teraz zachraňuje.“ (1. PETRA 3:21)
PIESEŇ Č. 27 Postavme sa na Jehovovu stranu!
ČO SA DOZVIEME *
1. Čo by mal urobiť človek, ktorý si chce postaviť dom?
PREDSTAV SI človeka, ktorý si chce postaviť dom. Vie, aký dom by to mal byť. Bolo by však rozumné, keby išiel ihneď do obchodu, nakúpil stavebný materiál a začal stavať? Nie. Ešte predtým by mal urobiť jednu dôležitú vec – spočítať si náklady. Prečo? Aby zistil, či bude mať dosť peňazí na dokončenie domu. Ak si vopred starostlivo spočíta náklady, dom s najväčšou pravdepodobnosťou dokončí.
2. Nad čím by si sa mal podľa slov v Lukášovi 14:27–29 zamyslieť, keď uvažuješ o krste?
2 Podnietila ťa vďačnosť a láska k Jehovovi k tomu, že sa chceš dať pokrstiť? Ak áno, stojíš pred podobnou otázkou ako muž, ktorý si chce postaviť dom. Prečo to môžeme povedať? Zamysli sa nad Ježišovými slovami v Lukášovi 14:27–29. (Prečítajte.) Ježiš tu hovoril o tom, čo znamená stať sa jeho učeníkom. Ak ho chce niekto nasledovať, musí si uvedomiť, že sú s tým spojené isté „náklady“, čiže určité ťažkosti a obete. (Luk. 9:23–26; 12:51–53) Teda pred krstom by si mal pouvažovať, čo všetko to zahŕňa. Potom budeš lepšie pripravený verne slúžiť Bohu ako pokrstený kresťan.
3. Čo si rozoberieme v tomto článku?
3 Stoja všetky tie ťažkosti a obete za to? Určite áno! Krst ti otvára dvere k nespočetným požehnaniam, či už dnes, alebo v budúcnosti. Teraz si rozoberme niekoľko dôležitých otázok, ktoré súvisia s krstom. Pomôže ti to preskúmať sa, či si na tento krok pripravený.
ČO BY SI MAL VEDIEŤ O ZASVÄTENÍ A KRSTE
4. a) Čo je zasvätenie? b) Čo znamená „zaprieť sám seba“, ako o tom čítame v Matúšovi 16:24?
4 Čo je zasvätenie? Skôr ako sa dáš pokrstiť, sa musíš zasvätiť Bohu. Zasvätiť sa Jehovovi znamená v modlitbe vyjadriť vrúcnu túžbu, že mu chceš navždy slúžiť. Keď sa zasvätíš Bohu, „zaprieš sám seba“, čiže si ochotný potláčať svoje sebecké túžby a sklon k osobnému pohodliu. (Mat. 16:24) Od tej chvíle patríš Jehovovi. A to je nesmierna česť! (Rim. 14:8) Vyjadruješ, že odteraz sa budeš zameriavať na službu Bohu, a nie na seba. Zasvätenie je sľub daný Bohu a treba ho brať vážne. Jehova nás nenúti, aby sme mu ho dali. Ale keď ho raz dáme, očakáva od nás, že ho budeme dodržiavať. (Žalm 116:12, 14)
5. Ako zasvätenie súvisí s krstom?
5 Ako zasvätenie súvisí s krstom? Zasvätenie je súkromná záležitosť a týka sa len teba a Jehovu. Krst sa koná na verejnosti, obvykle na krajskom alebo na regionálnom zjazde. Krstom dokazuješ, že už si sa zasvätil Jehovovi. Druhým tak dávaš najavo, že miluješ Jehovu celým srdcom, celou dušou, mysľou a silou a že si rozhodnutý slúžiť mu navždy. (Mar. 12:30)
6., 7. Z akých dvoch dôvodov je nevyhnutný krst, ako o tom čítame v 1. Petra 3:20–22?
6 Je krst nevyhnutný? Odpoveď na túto otázku nachádzame v 1. Petra 3:20–22. Tak ako bol koráb viditeľným dôkazom Noemovej viery, aj tvoj krst je viditeľným dôkazom tvojho zasvätenia Jehovovi. Ale je krst nevyhnutný? Áno, je. Apoštol Peter uviedol prečo. Po prvé, krst ťa zachraňuje. Krst nás môže zachrániť len vtedy, keď konáme skutky, ktorými dokazujeme, že veríme v Ježiša, v to, že nás vykúpil, že bol vzkriesený do neba a že teraz je „po pravici Boha“.
7 Po druhé, krstom získavame „dobré svedomie“. (1. Petra 3:21) Keď sa zasvätíme Bohu a dáme sa pokrstiť, vstupujeme do zvláštneho vzťahu k nemu. Keďže sme sa úprimne kajali a prejavili vieru vo výkupné, Boh nám odpúšťa hriechy. Vďaka tomu získavame pred ním čisté svedomie.
8. Aká by mala byť hlavná pohnútka, prečo sa chceš dať pokrstiť?
8 Čo by ťa malo motivovať ku krstu? Pri svojom štúdiu Biblie si sa o Jehovovi veľa naučil – aké má vlastnosti a ako uvažuje a koná. To, čo si sa o ňom dozvedel, zapôsobilo na tvoje srdce a začal si ho milovať. A to by mala byť hlavná pohnútka, prečo sa chceš dať pokrstiť.
9. Čo znamená byť pokrstený v mene Otca a Syna a svätého ducha, ako sa o tom píše v Matúšovi 28:19, 20?
9 Tvoje rozhodnutie dať sa pokrstiť je založené aj na tom, čo si sa dozvedel z Biblie a teraz tomu veríš. Zamysli sa nad tým, čo povedal Ježiš, keď dával príkaz robiť učeníkov. (Mat. 28:19, 20) Podľa týchto slov musia byť noví učeníci pokrstení „v mene Otca a Syna a svätého ducha“. Čo to znamená? Musíš byť presvedčený, že to, čo Biblia učí o Jehovovi, o jeho Synovi, Ježišovi, a o svätom duchu, je pravda. Tieto pravdy majú veľkú silu a môžu hlboko zapôsobiť na tvoje srdce. (Hebr. 4:12) Pripomeňme si niektoré z nich.
10., 11. Aké biblické pravdy o Otcovi si sa dozvedel a uveril im?
10 Spomeň si, čo si sa naučil o Otcovi. Jeho „meno je Jehova“, je „Najvyšší nad celou zemou“ a iba on je „pravý Boh“. (Žalm 83:18; Iz. 37:16) Je naším Stvoriteľom a Záchrancom. (Žalm 3:8; 36:9) Postaral sa o to, aby sme boli zachránení pred hriechom a smrťou, a dáva nám nádej na večný život. (Ján 17:3) Svojím zasvätením a krstom dáš najavo, že sa stávaš Jehovovým svedkom. (Iz. 43:10–12) Staneš sa časťou celosvetovej rodiny Jehovových služobníkov, ktorí sú hrdí na to, že smú nosiť Božie meno a oznamovať ho druhým. (Žalm 86:12)
11 Je to pre nás veľká česť, keď rozumieme, čo Biblia učí o Otcovi! Keď uveríš týmto vzácnym pravdám, nepochybne ťa to podnieti zasvätiť sa Jehovovi a dať sa pokrstiť.
12., 13. Aké biblické pravdy o Synovi si sa dozvedel a uveril im?
12 Ako si zareagoval, keď si sa dozvedel, čo Biblia učí o Synovi? Ježiš je druhou najdôležitejšou osobou vo vesmíre. Je naším Vykupiteľom. Ochotne sa vzdal svojho života v náš prospech. Keď svojím životom dokazujeme, že veríme vo výkupné, Boh nám odpúšťa hriechy, stávame sa Božími priateľmi a môžeme získať večný život. (Ján 3:16) Ježiš je aj naším Veľkňazom. Pomáha nám, aby sme mali úžitok z jeho výkupnej obete a aby sme si vypestovali blízky vzťah k Bohu. (Hebr. 4:15; 7:24, 25) Je Kráľom Božieho Kráľovstva a jeho prostredníctvom Jehova posvätí svoje meno, odstráni všetko zlo a prinesie ľudstvu nekonečné požehnania v pozemskom raji. (Mat. 6:9, 10; Zjav. 11:15) Ježiš je naším vzorom. (1. Petra 2:21) Dal nám príklad, aby sme sa zameriavali na konanie Božej vôle. (Ján 4:34)
13 Keď uveríš tomu, čo Biblia učí o Božom Synovi, nepochybne si ho zamiluješ. Potom aj ty budeš túžiť konať Božiu vôľu tak ako Ježiš. To ťa podnieti, aby si sa zasvätil Jehovovi a dal sa pokrstiť.
14., 15. Aké biblické pravdy o svätom duchu si sa dozvedel a uveril im?
14 Ako si zareagoval, keď si sa dozvedel, čo Biblia učí o svätom duchu? Svätý duch nie je osoba, ale Božia činná sila. Jehova ho použil, aby viedol ľudí pri písaní Biblie. A vďaka pôsobeniu svätého ducha môžeme rozumieť tomu, čo sa v nej píše, a uplatňovať to v živote. (Ján 14:26; 2. Petra 1:21) Prostredníctvom tohto ducha nám Jehova dáva „mimoriadnu silu“. (2. Kor. 4:7) Svätý duch nám dáva silu zvestovať dobrú správu, odolávať pokušeniam a prekonávať skľúčenosť a ťažkosti. Pomáha nám prejavovať nádherné vlastnosti, ktoré patria k „ovociu ducha“. (Gal. 5:22) Boh dáva štedro svojho ducha všetkým, ktorí sa naňho spoliehajú a vrúcne ho oň prosia. (Luk. 11:13)
15 Veľmi nás to utešuje, že sa v službe Bohu môžeme spoliehať na pomoc svätého ducha. Keď uveríš pravdám, ktoré si sa naučil o svätom duchu, nepochybne ťa to podnieti zasvätiť sa Jehovovi a dať sa pokrstiť.
16. Čo sme doteraz rozoberali v tomto článku?
16 Keď sa zasvätíš Jehovovi a dáš sa pokrstiť, robíš dôležitý krok vo svojom živote. A ako sme sa naučili z Biblie, musíš byť ochotný vynaložiť isté „náklady“, ktoré sú s tým spojené, čiže prekonať určité ťažkosti a vzdať sa niektorých vecí. Ale odmena oveľa prevýši všetky obete, ktoré prinesieš. Krst ťa môže zachrániť a vďaka nemu získaš dobré svedomie pred Bohom. Hlavnou pohnútkou, prečo sa chceš dať pokrstiť, musí byť tvoja láska k Jehovovi. Musíš tiež byť presvedčený, že všetko, čo Biblia učí o Otcovi, Synovi a svätom duchu, je pravda. Ako by si po zvážení toho, čo sme doteraz rozoberali, odpovedal na otázku: Som pripravený na krst?
ČO BY SI MAL ROBIŤ PRED KRSTOM
17. Aké kroky je potrebné urobiť pred krstom?
17 Ak si rozhodnutý dať sa pokrstiť, pravdepodobne si už urobil viacero vecí, vďaka ktorým si si vytvoril dobrý vzťah k Bohu. * Na biblickom štúdiu si sa veľa naučil o Jehovovi a Ježišovi a vypestoval si si vieru. (Hebr. 11:6) Dôveruješ Jehovovým sľubom, o ktorých sa píše v Biblii, a si presvedčený, že viera v Ježišovu výkupnú obeť ťa môže oslobodiť od hriechu a smrti. Robil si pokánie zo svojich hriechov, čiže úprimne si oľutoval svoje doterajšie nesprávne skutky, a prosil si Jehovu o odpustenie. Obrátil si sa, čiže rázne si odmietol predchádzajúci spôsob života a teraz robíš radosť Bohu. (Sk. 3:19) Dychtivo rozprávaš druhým o tom, čo si sa dozvedel z Božieho Slova. Stal si sa nepokrsteným zvestovateľom a začal si chodiť do služby spolu so zborom. (Mat. 24:14) Jehova je na teba hrdý, že si urobil tieto nevyhnutné kroky, a má z teba veľkú radosť. (Prísl. 27:11)
18. Aké ďalšie kroky by si mal urobiť pred krstom?
18 Pred krstom by si mal urobiť ešte niekoľko vecí. Ako sme už hovorili, musíš sa zasvätiť Bohu. To znamená, že v súkromnej vrúcnej modlitbe mu sľúbiš, že budeš vo svojom živote konať jeho vôľu. (1. Petra 4:2) Potom povedz koordinátorovi rady starších, že sa chceš dať pokrstiť. On zariadi, aby sa s tebou stretli niektorí starší. Z tohto stretnutia nemusíš mať nijaké obavy. Títo láskaví bratia ťa majú radi a určite sa s nimi už poznáš. Rozoberú s tebou základné biblické náuky, aby sa uistili, že im dobre rozumieš a uvedomuješ si dôležitosť zasvätenia a krstu. Ak súhlasia s tým, že spĺňaš požiadavky na krst, oznámia ti, že sa môžeš dať pokrstiť na najbližšom krajskom alebo regionálnom zjazde.
ČO BY SI MAL ROBIŤ PO KRSTE
19., 20. Čo od teba Jehova očakáva po krste a ako to môžeš robiť?
19 Čo by si mal robiť, keď sa dáš pokrstiť? Spomeň si, že zasvätenie je vlastne sľub, a Jehova očakáva, že ho budeš dodržiavať. Preto by si mal aj po krste žiť v súlade so svojím zasvätením. Ako to môžeš robiť?
20 Zostaň v úzkom spojení so zborom. Keďže si sa dal pokrstiť, stávaš sa jeho súčasťou. Bratia a sestry v zbore sú teraz tvojou duchovnou rodinou. (1. Petra 2:17) Pravidelne navštevuj zhromaždenia a tak si k nim posilňuj vzťah. Denne si čítaj Božie Slovo a uvažuj o tom, čo si si prečítal. (Žalm 1:1, 2) Tak myšlienky z Božieho Slova zapôsobia na tvoje srdce. A nezabúdaj sa modliť. (Mat. 26:41) Vďaka vrúcnym modlitbám si posilníš svoj vzťah k Jehovovi. „Dávaj na prvé miesto Kráľovstvo.“ (Mat. 6:33) Môžeš to robiť tak, že vyhradíš zvestovateľskej službe dôležité miesto v živote. Keď sa budeš pravidelne podieľať na službe, udržíš si pevnú vieru a možno pomôžeš aj druhým, aby nastúpili cestu vedúcu k večnému životu. * (1. Tim. 4:16)
21. K čomu to povedie, keď sa dáš pokrstiť?
21 Rozhodnutie zasvätiť sa Jehovovi a dať sa pokrstiť je to najdôležitejšie rozhodnutie v tvojom živote. Je pravda, že sú s tým spojené určité „náklady“. Stoja však za to? Určite áno! Akékoľvek trápenie, ktoré možno zažívaš v tomto starom svete, „trvá len chvíľu a je ľahké“. (2. Kor. 4:17) Ale krst ti umožňuje viesť zmysluplný život už dnes a v budúcnosti získať „skutočný život“. (1. Tim. 6:19) Preto ťa povzbudzujeme, aby si sa vážne zamyslel, pomodlil sa a odpovedal si na otázku: Som pripravený na krst?
PIESEŇ Č. 48 Denne chodiť s Jehovom
^ 5. ods. Premýšľaš o tom, že sa dáš pokrstiť? Ak áno, tento článok bol pripravený práve pre teba. Nájdeš v ňom niekoľko dôležitých informácií o krste. Pomôžu ti preskúmať sa, či si pripravený na krst.
^ 20. ods. Ak si ešte nedoštudoval knihy Čo sa môžeme naučiť z Biblie? a Ako zostať v Božej láske, mal by si v štúdiu pokračovať aj po krste.
STRÁŽNA VEŽA (ŠTUDIJNÉ VYDANIE)