12. ŠTUDIJNÝ ČLÁNOK
Láska nám pomáha znášať nenávisť
„Toto vám prikazujem preto, aby ste sa navzájom milovali. Ak vás svet nenávidí, pamätajte, že mňa nenávidel skôr ako vás.“ (JÁN 15:17, 18)
PIESEŇ Č. 51 Lipnime na Jehovovi
ČO SA DOZVIEME *
1. Prečo by nás podľa Matúša 24:9 nemalo prekvapovať, že svet nás nenávidí?
JEHOVA nás vytvoril tak, aby sme dokázali milovať a túžili byť milovaní. Preto keď nás niekto nenávidí, zraňuje nás to a možno dokonca cítime strach. Sestra, ktorá sa volá Georgina a žije v Európe, hovorí: „Keď som mala 14 rokov, mama ma znenávidela za to, že chcem slúžiť Jehovovi. Cítila som sa odvrhnutá a myslela som si, že nie som dobrý človek.“ * Brat, ktorý sa volá Danylo, napísal: „Keď ma vojaci bili, urážali ma a vyhrážali sa mi za to, že som Jehovov svedok, bál som sa a cítil som sa ponížený.“ Aj keď nás takáto nenávisť zraňuje, neprekvapuje nás. Ježiš predpovedal, že svet nás bude nenávidieť. (Mat. 24:9)
2., 3. Prečo svet nenávidí Ježišových nasledovníkov?
2 Prečo svet nenávidí Ježišových nasledovníkov? Lebo tak ako Ježiš nie sme „časťou sveta“. (Ján 15:17–19) A preto aj keď máme v úcte ľudské vlády, nemiešame sa do politiky a neuctievame štátne symboly. Naša oddanosť patrí iba Jehovovi. Zastávame sa Božieho práva vládnuť nad ľudstvom – práva, ktoré Satan a jeho „potomstvo“ rozhodne popierajú. (1. Mojž. 3:1–5, 15) Zvestujeme, že Božie Kráľovstvo je jedinou nádejou ľudstva a že toto Kráľovstvo čoskoro zničí všetkých, ktorí mu odporujú. (Dan. 2:44; Zjav. 19:19–21) To je dobrá správa pre miernych, ale zlá správa pre zlých. (Žalm 37:10, 11)
3 Svet nás nenávidí aj preto, lebo žijeme podľa Božích noriem. Tie sú v ostrom kontraste s upadajúcou morálkou tohto sveta. Napríklad mnohí ľudia dnes otvorene schvaľujú hrubú nemravnosť podobnú tej, pre ktorú Boh zničil Sodomu a Gomoru. (Júda 7) Keďže aj v oblasti morálky sa držíme biblických noriem, mnohí ľudia sa nám posmievajú a označujú nás za netolerantných. (1. Petra 4:3, 4)
4. Aké vlastnosti nám pomôžu znášať nenávisť?
4 Čo nám môže pomôcť znášať nenávisť a urážky? Musíme mať pevnú vieru, že Jehova nám pomôže. Viera je ako štít, ktorým môžeme „uhasiť všetky ohnivé šípy toho zlého“. (Ef. 6:16) Ale samotná viera nestačí. Potrebujeme aj lásku. Prečo? Lebo láska „sa nedá vyprovokovať“. Všetko zlé znáša a vo všetkom vytrváva. (1. Kor. 13:4–7, 13) Teraz si rozoberieme, ako nám láska k Jehovovi, k našim bratom a sestrám a dokonca k našim nepriateľom pomáha znášať nenávisť.
AKO NÁM POMÁHA LÁSKA K JEHOVOVI
5. Čo Ježiš dokázal vďaka tomu, že miloval svojho Otca?
5 Večer predtým, ako Ježiša vydali jeho nepriatelia na smrť, povedal svojim verným nasledovníkom: „Milujem Otca, [preto] robím všetko tak, ako mi Otec prikázal.“ (Ján 14:31) Láska, ktorú mal Ježiš k Jehovovi, mu dodala silu, aby zvládol skúšky, ktoré ho čakali. Láska k Jehovovi dodá silu aj nám.
6. Ako sa podľa Rimanom 5:3–5 Jehovovi služobníci pozerajú na to, že svet ich nenávidí?
6 Láska k Bohu vždy dodávala Božím služobníkom silu, aby dokázali zniesť prenasledovanie. Napríklad keď mocný Sanhedrin, židovský najvyšší súd, zakázal apoštolom zvestovať, láska k Bohu ich podnietila poslúchať Boha viac ako ľudí. (Sk. 5:29; 1. Jána 5:3) Aj dnes mnohí naši bratia zažívajú prenasledovanie zo strany krutých a mocných vlád, ale vďaka takejto neochvejnej láske majú silu to znášať. To, že nás svet nenávidí, nás neodrádza od služby Jehovovi. Naopak, považujeme to za česť. (Sk. 5:41; Rim. 5:3–5)
7. Ako by sme mali reagovať, keď nám odporujú členovia rodiny?
7 Asi jednou z najťažších skúšok je odpor zo strany vlastnej rodiny. Keď sa začneme zaujímať o pravdu, niektorí členovia našej rodiny si môžu myslieť, že sme sa dali na niečo nahovoriť alebo že sme stratili zdravý rozum. (Porovnaj Marka 3:21.) Niektorí nám možno dokonca prudko odporujú. Také správanie by nás nemalo prekvapovať. Ježiš povedal: „Nepriateľmi človeka sa stanú členovia jeho vlastnej rodiny.“ (Mat. 10:36) Ale nech sa k nám príbuzní správajú akokoľvek, my sa k nim nesprávame nepriateľsky. Naopak, čím viac milujeme Jehovu, tým viac milujeme aj ľudí. (Mat. 22:37–39) Ale nikdy neporušíme Božie zákony a zásady len preto, aby sme sa zapáčili nejakému človeku.
8., 9. Čo pomohlo jednej sestre zniesť prudký odpor?
8 Georgina, ktorú sme už spomenuli, dokázala zniesť prudký odpor svojej mamy. Rozpráva: „Študovať Bibliu sme začali spolu s mamou. Ale o šesť mesiacov, keď som chcela začať chodiť na zhromaždenia, sa mamin postoj radikálne zmenil. Prišla som na to, že je v kontakte s odpadlíkmi a používa proti mne ich argumenty. Urážala ma, ťahala ma za vlasy, škrtila ma a vyhadzovala mi literatúru. Keď som mala 15 rokov, dala som sa pokrstiť. Mama chcela, aby som prestala slúžiť Jehovovi, a dala ma do polepšovne. Niektoré dievčatá tam brali drogy a dopúšťali sa kriminality. Odpor je mimoriadne ťažké znášať najmä vtedy, keď prichádza od niekoho, kto by vás mal milovať a starať sa o vás.“
9 Ako to Georgina zvládla? Hovorí: „Práve v ten deň, keď mi mama začala odporovať, som si dočítala celú Bibliu. Bola som úplne presvedčená, že som našla pravdu, a cítila som sa k Jehovovi veľmi blízko. Často som sa k nemu modlila a on vypočúval moje modlitby. Kým som bola v polepšovni, jedna sestra ma pozývala k sebe a študovali sme si spolu Bibliu. V tom čase mi veľmi pomáhali aj bratia a sestry. Brali ma ako člena svojej rodiny. Z vlastnej skúsenosti som sa presvedčila, že Jehova je silnejší ako naši odporcovia, nech je to ktokoľvek.“
10. Čím si môžeme byť istí, keď trpíme?
10 Apoštol Pavol napísal, že nás nič nemôže „oddeliť od Božej lásky, ktorá sa prejavuje prostredníctvom Krista Ježiša, nášho Pána“. (Rim. 8:38, 39) Aj keď možno nejaký čas trpíme, Jehova vždy stojí pri nás, utešuje nás a posilňuje nás. A z toho, čo zažila Georgina, vidno, že Jehova nám pomáha aj prostredníctvom našej drahocennej duchovnej rodiny.
AKO NÁM POMÁHA LÁSKA K NAŠIM BRATOM A SESTRÁM
11. Ako raným kresťanom pomáhala láska, o ktorej hovoril Ježiš v Jánovi 15:12, 13? Uveď príklad.
11 V tú noc, keď Ježiš zomrel, kládol svojim učeníkom na srdce, aby milovali jeden druhého. (Ján 15:12, 13) Vedel, že keď budú obetavo milovať jeden druhého, zostanú zjednotení a dokážu znášať nenávisť sveta. Zoberme si ako príklad zbor v Tesalonike. Kresťania v tomto zbore boli prenasledovaní už od jeho vzniku. No oni sa nevzdali, naopak, dali ostatným príklad vo vytrvalosti a láske. (1. Tes. 1:3, 6, 7) Pavol ich nabádal, aby „ďalej rástli“ v láske. (1. Tes. 4:9, 10) Láska ich mala podnecovať, aby utešovali skľúčených a podopierali slabých. (1. Tes. 5:14) Kresťania v Tesalonike sa riadili týmito Pavlovými radami. Asi o rok im Pavol napísal druhý list, v ktorom ich pochválil: „Vzájomná láska vás všetkých silnie.“ (2. Tes. 1:3–5) Táto láska im pomohla zniesť ťažkosti a prenasledovanie.
12. Ako si bratia a sestry v jednej krajine prejavovali lásku, keď vypukla vojna?
12 Všimnime si, čo zažil Danylo, ktorého sme už spomínali, a jeho manželka. Keď vojna v ich krajine zasiahla aj ich mesto, neprestali chodiť na zhromaždenia, hovorili o pravde s druhými tak, ako sa dalo, a delili sa o jedlo so svojimi duchovnými bratmi a sestrami. Jedného dňa vtrhli do Danylovho domu ozbrojení vojaci. „Nútili ma, aby som sa vzdal svojej viery,“ hovorí Danylo. „Keď som odmietol, zbili ma a predstierali, že ma zastrelia, ale strieľali mi len ponad hlavu. Skôr ako odišli, sa vyhrážali, že sa ešte vrátia a znásilnia moju ženu. Ale bratia nás rýchlo odviezli na vlak do iného mesta. Nikdy nezabudnem na to, akú lásku nám títo drahí bratia prejavili. Keď sme prišli do toho mesta, miestni bratia nám dali jedlo a pomohli mi nájsť prácu a bývanie. Vďaka tomu sme neskôr mohli aj my prichýliť svedkov, ktorí utiekli z vojnovej zóny.“ Z takýchto zážitkov našich bratov vidno, že kresťanská láska nám pomáha znášať nenávisť.
AKO NÁM POMÁHA LÁSKA K NAŠIM NEPRIATEĽOM
13. Ako nám môže svätý duch pomôcť, keď nás druhí nenávidia za to, že slúžime Jehovovi?
13 Ježiš povedal svojim nasledovníkom, aby milovali svojich nepriateľov. (Mat. 5:44, 45) Je to ľahké? Určite nie. Ale je to možné, s pomocou Božieho svätého ducha. K ovociu Božieho ducha patrí láska, ale aj trpezlivosť, láskavosť, miernosť a sebaovládanie. (Gal. 5:22, 23) Tieto vlastnosti nám pomáhajú znášať nenávisť. Mnohí odporcovia sa zmenili práve vďaka tomu, že ich veriaci manžel, manželka, dieťa alebo sused prejavovali tieto pekné vlastnosti. A mnohí z nich sa stali našimi drahými bratmi a sestrami. Preto ak sa ti zdá ťažké milovať tých, ktorí ťa nenávidia iba preto, že slúžiš Jehovovi, modli sa o svätého ducha. (Luk. 11:13) A buď si istý, že konať podľa toho, ako nám hovorí Boh, je vždy to najlepšie. (Prísl. 3:5–7)
14., 15. Ako Jasmin pomohla rada z Rimanom 12:17–21, aby svojmu manželovi prejavila lásku napriek tomu, že jej odporoval?
14 Pouvažujme o tom, čo musela znášať Jasmin, ktorá žije na Blízkom východe. Keď sa stala Jehovovou svedkyňou, jej manžel si myslel, že sa dala oklamať, a snažil sa jej zabrániť v službe Bohu. Urážal ju a nahovoril príbuzných, jedného duchovného a jedného čarodejníka, aby ju postrašili a obvinili z toho, že rozbíja rodinu. Prišiel dokonca na zhromaždenie a vykrikoval na bratov nadávky! Jasmin veľmi bolelo takéto neláskavé zaobchádzanie a často plakala.
15 V sále Kráľovstva ju jej duchovná rodina utešovala a posilňovala. Starší ju nabádali, aby sa riadila slovami z Rimanom 12:17–21. „Nebolo to ľahké,“ priznáva Jasmin, „ale prosila som Jehovu, aby mi pomohol, a snažila som sa zo všetkých síl uplatňovať biblické rady. Keď manžel schválne nanosil blato do kuchyne, upratala som to. Keď ma urážal, reagovala som mierne. A keď bol chorý, starala som sa oňho.“
16., 17. Čo sa učíš od Jasmin?
16 Jasmin sa za svoju lásku k manželovi dočkala odmeny. Rozpráva: „Manžel mi začal viac dôverovať, lebo videl, že vždy hovorím pravdu. Keď sme sa rozprávali o náboženstve, s úctou ma počúval a súhlasil s tým, aby sme sa v rodine snažili o pokoj. Teraz ma sám posiela na zhromaždenia. Náš rodinný život sa výrazne zlepšil a náš dom je oázou pokoja. Dúfam, že manžel časom prijme pravdu a budeme spoločne slúžiť Jehovovi.“
17 Jasminin príbeh dokazuje, že láska „všetko znáša... vo všetko dúfa, vo všetkom vytrváva“. (1. Kor. 13:4, 7) Nenávisť môže byť veľmi silná a zraňujúca, ale láska je oveľa silnejšia. Láskou si môžeme získať srdcia. Keď milujeme, robíme radosť Jehovovi. Ale aj keď nás odporcovia naďalej nenávidia, môžeme byť šťastní. Prečo?
SME ŠŤASTNÍ, AJ KEĎ NÁS NENÁVIDIA
18. Prečo môžeme byť šťastní, keď nás druhí nenávidia?
18 Ježiš povedal: „Šťastní ste, keď vás ľudia nenávidia.“ (Luk. 6:22) Netúžime po tom, aby nás ľudia nenávideli. Nechceme byť mučeníkmi. Tak prečo môžeme byť šťastní, keď nás druhí nenávidia? Uveďme si tri dôvody. Po prvé, keď znášame nenávisť, získavame Božiu priazeň. (1. Petra 4:13, 14) Po druhé, naša viera je preskúšaná a stáva sa silnejšou. (1. Petra 1:7) A po tretie, získame úžasnú odmenu – večný život. (Rim. 2:6, 7)
19. Prečo boli apoštoli šťastní, aj keď ich zbičovali?
19 Krátko po Ježišovom vzkriesení apoštoli pocítili šťastie, o ktorom Ježiš hovoril. Keď ich zbičovali a prikázali im, aby prestali zvestovať, radovali sa. Prečo? Preto, lebo „mali tú česť znášať potupu pre Ježišovo meno“. (Sk. 5:40–42) Ich láska k ich Pánovi bola silnejšia než strach z nenávisti ich nepriateľov. Svoju lásku dokazovali tak, že „neprestávali... zvestovať dobrú správu“. Aj dnes mnohí naši bratia verne slúžia Jehovovi napriek ťažkostiam. Vedia, že Jehova nezabudne na ich prácu a na lásku, ktorú prejavujú jeho menu. (Hebr. 6:10)
20. O čom budeme hovoriť v nasledujúcom článku?
20 Musíme počítať s tým, že kým bude existovať tento starý svet, budeme nenávidení. (Ján 15:19) Ale nemusíme sa báť. Ako uvidíme v nasledujúcom článku, Jehova „posilní a ochráni“ svojich verných. (2. Tes. 3:3; Žalm 31:23) Preto naďalej milujme Jehovu, našich bratov a sestry i našich nepriateľov. Keď sa budeme riadiť touto radou, zostaneme zjednotení a duchovne silní, budeme robiť česť Jehovovi a dokážeme, že láska je oveľa silnejšia ako nenávisť.
PIESEŇ Č. 3 „Boh je láska“
^ 5. ods. V tomto článku budeme hovoriť o tom, ako nám láska k Jehovovi, k našim bratom a sestrám a dokonca k našim nepriateľom pomáha znášať nenávisť tohto sveta. Dozvieme sa tiež, prečo Ježiš povedal, že môžeme byť šťastní, aj keď nás druhí nenávidia.
^ 1. ods. Mená boli zmenené.
^ 58. ods. OPIS OBRÁZKA: Danylo sa po vyhrážkach vojakov sťahuje s pomocou bratov do iného mesta, kde ho i s manželkou vítajú miestni bratia a pomáhajú im.
^ 60. ods. OPIS OBRÁZKA: Jasmin zažíva odpor manžela a starší jej dávajú dobrú radu. Snaží sa byť dobrou manželkou, a keď je manžel chorý, stará sa oňho.
STRÁŽNA VEŽA (ŠTUDIJNÉ VYDANIE)