Odmietni svetské zmýšľanie
„Dajte si pozor, aby vás azda niekto neodviedol ako svoju korisť filozofiou a prázdnym klamom podľa... sveta.“ (KOL. 2:8)
PIESNE: 23, 26
1. Akú radu dal apoštol Pavol spolukresťanom? (Pozri obrázok v úvode článku.)
APOŠTOL Pavol napísal list kresťanom do Kolos zrejme ku koncu svojho prvého uväznenia v Ríme, teda asi v roku 60 alebo 61 n. l. Vysvetlil im, aké dôležité je získať „duchovnú rozlišovaciu schopnosť“. (Kol. 1:9) Okrem toho napísal: „Hovorím to, aby vás nikto neoklamal výrečnými argumentami. Dajte si pozor, aby vás azda niekto neodviedol ako svoju korisť filozofiou a prázdnym klamom podľa ľudskej tradície, podľa základných vecí sveta, a nie podľa Krista.“ (Kol. 2:4, 8) Ďalej Pavol vysvetlil, prečo sú niektoré všeobecne rozšírené predstavy nesprávne a prečo môže byť pre nedokonalých ľudí svetské zmýšľanie príťažlivé. Mohlo by viesť napríklad k tomu, že človek by sa cítil múdrejší alebo dôležitejší ako iní. Cieľom tohto listu bolo pomôcť bratom odmietnuť svetské zmýšľanie a nesprávne spôsoby konania. (Kol. 2:16, 17, 23)
2. Prečo budeme uvažovať o niektorých svetských názoroch?
2 Svetské zmýšľanie vedie človeka k prehliadaniu či k podceňovaniu Jehovových rád a jeho vplyv by mohol postupne oslabiť našu vieru. Dnes sme tomuto vplyvu vystavení všetci. Stretávame sa s ním v televízii, na internete, v práci aj v škole. V tomto článku preskúmame, čo môžeme robiť, aby takéto zmýšľanie neskazilo našu myseľ. Budeme uvažovať o piatich príkladoch svetského zmýšľania a o tom, ako môžeme takéto názory odmietnuť.
POTREBUJEME VERIŤ V BOHA?
3. Aký názor je pre mnohých ľudí príťažlivý a prečo?
3 „Dobrým človekom môžem byť, aj keď neverím v Boha.“ V mnohých krajinách nie je neobvyklé, keď ľudia o sebe vyhlasujú, že neveria v Boha a že nie sú nábožensky založení. Možno ani dôkladne neskúmali otázku Božej existencie, ale páči sa im predstava, že si môžu robiť, čo sa im zachce. (Prečítajte Žalm 10:4.) Iní, ktorí si myslia, že majú veľa životných skúseností, tvrdia: „Aj keď neverím v Boha, môžem byť zásadovým človekom.“
4. Čo by sme mohli povedať niekomu, kto tvrdí, že Stvoriteľ neexistuje?
4 Je tvrdenie neveriacich o tom, že Stvoriteľ neexistuje, založené na logickom uvažovaní? Keď sa človek, ktorý chce zistiť, či bol život stvorený, obráti na vedu, ľahko sa stratí v spleti informácií. Odpoveď je však celkom jednoduchá. Ak musel niekto skonštruovať každú budovu, o čo viac to platí o živých veciach! Aj tie najjednoduchšie živé bunky na zemi sú oveľa zložitejšie než akýkoľvek dom, lebo dokážu to, čo nedokáže žiaden dom — rozmnožovať sa. Teda tieto bunky dokážu uchovávať a kopírovať informácie potrebné na vytvorenie vlastnej kópie. Kde sa vzali také zložité živé bunky? Biblia odpovedá: „Každý dom postavil niekto, ale ten, kto postavil všetko, je Boh.“ (Hebr. 3:4)
5. Čo môžeme povedať na názor, že človek môže vedieť, čo je dobré, aj keď neverí v Boha?
5 Čo by sme mohli povedať na názor, že človek môže vedieť, čo je dobré, aj keď neverí v Boha? Božie Slovo uznáva, že aj neveriaci môžu mať niektoré chvályhodné zásady. (Rim. 2:14, 15) Napríklad si môžu vážiť svojich rodičov a milovať ich. No aký pevný základ majú mravné normy niekoho, kto odmieta uznať, že len náš láskavý Stvoriteľ môže určovať normy dobra a zla? (Iz. 33:22) Mnohí uvažujúci ľudia dnes pripustia, že žalostná situácia na zemi je dôkazom toho, že človek potrebuje Božiu pomoc. (Prečítajte Jeremiáša 10:23.) Teda nemali by sme byť v pokušení myslieť si, že niekto môže správne určiť, čo je dobré, bez toho, aby veril v Boha a dodržiaval jeho normy. (Žalm 146:3)
POTREBUJEME NÁBOŽENSTVO?
6. Aký názor na náboženstvo má veľa ľudí?
6 „Šťastný môžem byť aj bez náboženstva.“ Tento príklad svetského zmýšľania priťahuje mnohých ľudí, lebo náboženstvo považujú za niečo prázdne a nezmyselné. Okrem toho mnohé náboženstvá odvracajú ľudí od Boha tak, že učia o pekelnom ohni, vyberajú desiatky alebo kážu o politike. Nie div, že stále viac ľudí sa domnieva, že môžu byť šťastní aj bez náboženstva. Takí ľudia môžu povedať: „Zaujímam sa o duchovné veci, ale odmietam organizované náboženstvo.“
7. Ako pravé náboženstvo prispieva k šťastiu?
7 Je pravda, že človek môže byť šťastný bez náboženstva? Určite môže byť šťastný bez falošného náboženstva, ale nemôže byť naozaj šťastný, ak nemá vzťah k Bohu, ktorý je opísaný ako „šťastný Boh“. (1. Tim. 1:11) Všetko, čo Boh robí, je na úžitok iných. Aj jeho služobníci sú šťastní, lebo sa zameriavajú na pomoc druhým. (Sk. 20:35) Uvažujme napríklad, ako pravé uctievanie prispieva k rodinnému šťastiu. Pravé uctievanie nás učí prejavovať úctu manželskému partnerovi, považovať manželský sľub za posvätný, vyhýbať sa cudzoložstvu, vychovávať úctivé deti a prejavovať pravú lásku. Vďaka tomu pravé uctievanie spája ľudí do šťastných zborov a šťastného celosvetového bratstva. (Prečítajte Izaiáša 65:13, 14.)
8. Čo prináša ľuďom pravé šťastie podľa Matúša 5:3?
8 Ako môžeme analyzovať svetský názor, že človek môže byť šťastný, aj keď neslúži Bohu? Uvažujme o tejto otázke: Čo vedie k šťastiu? Niekto nachádza uspokojenie v kariére, v športe či v nejakej záľube. Iní nachádzajú uspokojenie v rodine alebo medzi priateľmi. Všetky tieto veci môžu človeku priniesť radosť, ale náš život má vyšší cieľ, ktorý prináša trvalé šťastie. Na rozdiel od zvierat môžeme spoznať nášho Stvoriteľa a verne mu slúžiť. Boli sme stvorení tak, že keď to robíme, sme šťastní. (Matúša 5:3) Pre pravých Božích služobníkov je zdrojom potešenia a veľkého povzbudenia napríklad to, že sa spolu stretávajú pri uctievaní Jehovu. (Žalm 133:1) Tešia sa aj zo zjednoteného bratstva, zdravého životného štýlu a krásnej nádeje do budúcnosti.
POTREBUJEME MRAVNÉ NORMY?
9. a) Aký názor na sex je vo svete rozšírený? b) Prečo Božie Slovo zakazuje sex mimo manželstva?
9 „Prečo odsudzovať sex mimo manželstva?“ Ľudia nám môžu povedať: „Život si treba užívať. Prečo by sme mali odsudzovať sex mimo manželstva?“ Myšlienka, že kresťan by mal tolerovať sexuálnu nemravnosť, je nesprávna. Prečo? Lebo Božie Slovo zakazuje sexuálnu nemravnosť. * (1. Tesaloničanom 4:3) Jehova má právo vytvárať pre nás zákony, lebo nás stvoril. Boží zákon, ktorý dovoľuje sexuálne vzťahy len medzi mužom a ženou, ktorí sú spolu v manželstve, je súčasťou toho, čo je definované ako manželské usporiadanie. Boh nám dáva zákony, lebo nás miluje. Sú na náš úžitok. V rodinách, ktoré ich dodržiavajú, vládne láska, úcta a pocit bezpečia. Boh netoleruje zámernú neposlušnosť voči jeho zákonom. (Hebr. 13:4)
10. Ako sa môže kresťan zďaleka vyhýbať sexuálnej nemravnosti?
10 Božie Slovo nás učí, ako sa zďaleka vyhýbať sexuálnej nemravnosti. Dôležité je dávať si pozor, na čo sa pozeráme. Ježiš povedal: „Každý, kto sa stále pozerá na nejakú ženu tak, aby k nej vzplanul vášňou, už s ňou vo svojom srdci scudzoložil. Ak ťa teda tvoje pravé oko privádza k potknutiu, vylúp ho a odhoď od seba.“ (Mat. 5:28, 29) Kresťan sa preto bude vyhýbať pornografii i hudbe s nemravným textom. Apoštol Pavol spolukresťanom napísal: „Umŕtvujte... svoje telesné údy, ktoré sú na zemi, čo sa týka smilstva.“ (Kol. 3:5) Okrem toho si musíme dávať pozor na to, o čom premýšľame a o čom hovoríme. (Ef. 5:3–5)
MALI BY SME SA VENOVAŤ SVETSKEJ KARIÉRE?
11. Prečo môže byť svetská kariéra príťažlivá?
11 „Kariéra je kľúčom k šťastiu.“ Mnohí ľudia nás povzbudzujú, aby sme sa venovali svetskej kariére ako nášmu životnému cieľu. Taká kariéra sa môže javiť ako cesta k získaniu postavenia, moci a bohatstva. Keďže mnohí z nej urobili hlavný cieľ svojho života, kresťan by si mohol osvojiť taký istý spôsob zmýšľania.
12. Je úspešná kariéra kľúčom k šťastiu?
12 Je pravda, že úspech vo svetskej kariére, ktorá ponúka moc a prestíž, vedie k trvalému šťastiu? Nie. Pamätajme, že túžbe ovládať iných a byť obdivovaný podľahol Satan. No nie je šťastný. Naopak, je plný hnevu. (Mat. 4:8, 9; Zjav. 12:12) V porovnaní s trvalou radosťou z toho, že pomáhame ľuďom mať úžitok z Božej múdrosti a získať večný život, môže svetská kariéra poskytnúť len obmedzené uspokojenie. Okrem toho duch tohto sveta je veľmi súťaživý. Podnecuje ľudí, aby sa snažili prevýšiť iných, podporuje žiarlivosť a v konečnom dôsledku je to len „honba za vetrom“. (Kaz. 4:4)
13. a) Ako by sme sa mali pozerať na svetské ciele? b) Čo prinieslo Pavlovi veľkú radosť podľa listu Tesaloničanom?
13 Iste, potrebujeme si zarábať na živobytie a nie je nič zlé na tom, keď si vyberieme prácu, ktorá nás teší. No zamestnanie by nemalo byť hlavnou vecou v našom živote. Ježiš povedal: „Nikto nemôže byť otrokom dvoch pánov; pretože alebo bude jedného nenávidieť a druhého milovať, alebo sa bude jedného pridŕžať a druhým pohŕdať. Nemôžete byť otrokmi Boha a bohatstva.“ (Mat. 6:24) Keď sa zameriavame predovšetkým na službu Bohu a na to, aby sme iných učili o jeho Slove, zažívame neporovnateľnú radosť. Potvrdil to aj apoštol Pavol. Keď bol mladší, venoval sa sľubnej kariére v judaizme, ale pravé šťastie našiel, až keď začal robiť učeníkov a videl, ako ľudia reagujú na Božie posolstvo a ako sa mení ich život. (Prečítajte 1. Tesaloničanom 2:13, 19, 20.) Žiadna iná kariéra neprináša také uspokojenie.
MÔŽEME VYRIEŠIŤ PROBLÉMY ĽUDSTVA?
14. Prečo môže názor, že ľudia dokážu vyriešiť svoje problémy, znieť príťažlivo?
14 „Ľudia si môžu vyriešiť svoje problémy sami.“ Tento svetský názor môže byť pre mnohých príťažlivý. Prečo? Keby to bola pravda, znamenalo by to, že ľudia nepotrebujú, aby ich Boh viedol, a že si môžu robiť, čo sa im páči. Navyše predstava, že ľudia dokážu vyriešiť svoje problémy, môže znieť presvedčivo, lebo podľa niektorých štúdií majú vojny, zločinnosť, choroby a chudoba klesajúcu tendenciu. Jedna správa uvádza: „Ľudstvu sa darí lepšie preto, lebo ľudia sa rozhodli urobiť z tohto sveta lepšie miesto.“ Znamená to, že ľuďom sa darí riešiť problémy, ktoré ich sužujú už od nepamäti? Aby sme si túto otázku zodpovedali, pozrime sa na tieto problémy bližšie.
15. Aké skutočnosti poukazujú na závažnosť problémov ľudstva?
15 Vojny: Podľa odhadu si dve svetové vojny vyžiadali najmenej 60 miliónov životov. Od konca druhej svetovej vojny sa ľudstvo vôbec nenaučilo predchádzať vojnám. Počet ľudí, ktorí do roku 2015 opustili svoj domov, pretože v ich krajine zúrila vojna alebo im tam hrozilo prenasledovanie, dosiahol asi 65 miliónov. Len v roku 2015 to bolo asi 12,4 milióna osôb. Zločinnosť: Hoci na niektorých miestach došlo k zníženiu niektorých druhov zločinov, také veci, ako sú kybernetické útoky, domáce násilie a terorizmus, vzrastajú hrozivým tempom. Veľa ľudí je presvedčených, že aj korupcia sa v celosvetovom meradle zhoršuje. Ľudstvo nie je schopné odstrániť zločinnosť. Choroby: Niektoré choroby sú pod kontrolou. No jedna správa z roku 2013 uvádza, že každý rok zomiera neuveriteľných deväť miliónov ľudí do 60 rokov následkom srdcových ochorení, porážky, rakoviny, ochorení dýchacích ciest a cukrovky. Chudoba: Podľa Svetovej banky vzrástol len v samotnej Afrike počet ľudí žijúcich v extrémnej chudobe z 280 miliónov v roku 1990 na 330 miliónov v roku 2012.
16. a) Prečo môže problémy ľudstva vyriešiť iba Božie Kráľovstvo? b) Aké požehnania Kráľovstva predpovedal Izaiáš a žalmista?
16 Súčasné ekonomické a politické systémy sú podporované ľuďmi, ktorí majú sebecké pohnútky. Preto je jasné, že takíto ľudia nemôžu odstrániť vojny, zločinnosť, choroby a chudobu — to dokáže len Božie Kráľovstvo. Zamyslime sa nad tým, čo urobí pre ľudstvo Jehova. Vojny: Božie Kráľovstvo odstráni hlboko zakorenené príčiny vojen, akými je napríklad sebectvo, korupcia, patriotizmus, falošné náboženstvo a sám Satan. (Žalm 46:8, 9) Zločinnosť: Božie Kráľovstvo už teraz vyučuje milióny ľudí, aby sa navzájom milovali a jeden druhému dôverovali. To nedokáže žiadna iná vláda. (Iz. 11:9) Choroby: Jehova požehná svoj ľud, aby sa tešil z dokonalého zdravia. (Iz. 35:5, 6) Chudoba: Jehova ju odstráni a zabezpečí svojmu ľudu duchovnú a telesnú prosperitu, niečo oveľa cennejšie než bohatstvo. (Žalm 72:12, 13)
„VEDZTE, AKO BY STE MALI ODPOVEDAŤ“
17. Čo by si mal urobiť, aby si odmietol svetské zmýšľanie?
17 Keď budeš počuť nejaký svetský názor, ktorý by mohol oslabiť tvoju vieru, najprv starostlivo preskúmaj, čo o danom námete hovorí Božie Slovo. Potom sa o tom porozprávaj so skúseným spoluveriacim. Zamysli sa, prečo sa taký názor môže zdať príťažlivý, prečo je také zmýšľanie nesprávne a ako ho môžeš odmietnuť. Všetci sa môžeme uchrániť pred svetským zmýšľaním tak, že sa budeme riadiť nabádaním, ktoré dal apoštol Pavol kresťanskému zboru v Kolosách: „Choďte ďalej v múdrosti vzhľadom na tých, ktorí sú vonku... aby ste vedeli, ako by ste mali každému odpovedať.“ (Kol. 4:5, 6)
^ 9. ods. Mnohí ľudia si neuvedomujú, že pasáž, ktorá sa v niektorých Bibliách nachádza v Jánovi 7:53 až 8:11, je dodatok, ktorý nebol súčasťou pôvodných inšpirovaných spisov. Na základe tejto pasáže niektorí dospeli k záveru, že len človek bez hriechu môže odsúdiť niekoho, kto scudzoložil. Avšak zákon, ktorý dal Boh izraelskému národu, hovoril: „Ak sa nájde muž, ako leží so ženou patriacou nejakému majiteľovi, tak obaja zomrú spolu.“ (5. Mojž. 22:22)
STRÁŽNA VEŽA (ŠTUDIJNÉ VYDANIE)