Osvojuješ si Jehovovo zmýšľanie?
„Premieňajte sa obnovením svojej mysle.“ (RIM. 12:2)
PIESNE: 34, 43
1., 2. Čo sa učíme robiť, keď duchovne rastieme? Znázorni to.
MALÉ dieťa dostáva darček. Rodičia mu hovoria: „Povedz ďakujem.“ Dieťa poďakuje, ale hlavne preto, lebo mu to prikázali rodičia. No ako rastie, začína chápať, prečo ho rodičia učili prejavovať vďačnosť, keď mu niekto preukáže láskavosť. Teraz, keď je dospelé, vyjadruje vďačnosť úplne prirodzene, zo srdca. Prečo? Lebo sa naučilo byť vďačné.
2 Niečo podobné sme zažili aj my. Keď sme spoznávali pravdu, učili sme sa, aké dôležité je riadiť sa Jehovovými základnými požiadavkami. Ale ako duchovne rastieme, dozvedáme sa viac o tom, ako Jehova uvažuje — čo má rád, čo sa mu nepáči a aký má názor na mnohé veci. Učíme sa uvažovať podobne ako on a svoje správanie a rozhodnutia prispôsobujeme jeho zmýšľaniu. Tak dávame najavo, že si osvojujeme Jehovov pohľad na veci.
3. Prečo môže byť pre nás náročné pozerať sa na veci ako Jehova?
3 Učiť sa premýšľať tak ako Jehova je príjemné. Ale keďže sme nedokonalí, niekedy môže byť pre nás náročné pozerať sa na veci ako on. Napríklad poznáme jeho názor na mravnú čistotu, hmotárstvo, zvestovateľskú službu, zneužívanie krvi či iné veci. Ale nie vždy chápeme, prečo sa na to tak pozerá. Čo môžeme robiť, aby sme stále viac uvažovali v súlade s Jehovovým zmýšľaním? A ako nám to môže pomôcť, aby sme sa správne rozhodovali, či už v súčasnosti, alebo v budúcnosti?
AKO SA NAUČIŤ UVAŽOVAŤ TAK, AKO UVAŽUJE BOH
4. Čo znamená Pavlovo nabádanie, aby sme obnovovali svoju myseľ?
4 Apoštol Pavol vysvetlil, čo musíme robiť, ak chceme zmýšľať tak ako Jehova. (Rim. 12:2) V predchádzajúcom článku sme si ukázali, že najprv sa musíme prestať „utvárať podľa tohto systému vecí“. To znamená, že by sme sa už nemali zaoberať svetskými názormi a postojmi. Ale Pavol tiež povedal, že musíme „obnovovať svoju myseľ“. To si od nás vyžaduje, aby sme študovali Bibliu s cieľom pochopiť, ako Jehova zmýšľa, rozjímali o tom a osvojovali si jeho názor na veci.
5. Vysvetli rozdiel medzi zbežným čítaním a štúdiom.
5 Štúdium je viac než len zbežné čítanie a zvýrazňovanie odpovedí na otázky. Pri štúdiu sa zamýšľame nad tým, čo sa dozvedáme o Jehovovi a o jeho konaní a uvažovaní. Snažíme sa pochopiť, prečo nám jednu vec prikazuje a inú zakazuje. Premýšľame aj o tom, aké zmeny v správaní a zmýšľaní by sme mali urobiť. Zrejme sa nám nepodarí uvažovať o všetkých týchto veciach pri každom štúdiu. Ale mali by sme si vyhradiť dostatok času, možno i polovicu z celého štúdia, aby sme s vďačnosťou rozjímali o tom, čo sme si prečítali. (Žalm 119:97; 1. Tim. 4:15)
6. Čo sa v nás odohráva, keď rozjímame o Božom Slove?
6 Keď pravidelne rozjímame o Božom Slove, odohráva sa v nás niečo pozoruhodné. Presviedčame sa, že Jehovov názor na veci je dokonalý. Začíname sa pozerať na všetko z jeho uhla pohľadu a osvojujeme si jeho názor. Naša myseľ sa tak obnovuje a vytvárame si nový vzor myslenia. Časom prijmeme Jehovove myšlienky za svoje.
NAŠE MYŠLIENKY OVPLYVŇUJÚ NAŠE SKUTKY
7., 8. a) Aký je Jehovov pohľad na hmotné veci? (Pozri obrázky v úvode článku.) b) Čo budeme považovať za prvoradé, ak si osvojíme Jehovov názor?
7 Bolo by chybou, keby sme sa domnievali, že premýšľanie je len myšlienkový proces a nič viac. Medzi myšlienkami a skutkami je úzka súvislosť. (Mar. 7:21–23; Jak. 2:17) Lepšie to pochopíme, keď si uvedieme niekoľko príkladov. Napríklad z evanjelií sa dozvedáme, aký je Jehovov názor na hmotné veci. Boh si starostlivo vybral Jozefa a Máriu, ktorí mali vychovať jeho Syna. Obaja však mali málo hmotných prostriedkov. (3. Mojž. 12:8; Luk. 2:24) Keď sa Ježiš narodil, Mária „ho položila do jaslí, lebo pre nich nebolo miesto na ubytovanie“. (Luk. 2:7) Nemohol Jehova zabezpečiť, aby sa Ježiš narodil v lepších podmienkach? Určite áno. Ale najviac mu záležalo na tom, aby jeho Syn vyrastal v dobrom duchovnom prostredí.
8 Z biblickej správy o Ježišovom narodení sa učíme, ako sa Jehova pozerá na hmotné veci. Niektorým rodičom záleží len na tom, aby ich deťom po materiálnej stránke nič nechýbalo, a to aj na úkor duchovného stavu detí. Je však jasné, že Jehova považuje duchovné veci za prvoradé. Stotožňuješ sa s Jehovovým názorom? O čom svedčia tvoje skutky? (Prečítajte Hebrejom 13:5.)
9., 10. Ako dáme najavo, že sa stotožňujeme s Jehovovým názorom na bezohľadné správanie?
9 Ďalší príklad súvisí s Jehovovým názorom na to, keď niekto pohoršuje druhých. Ježiš povedal: „Ktokoľvek privedie k potknutiu jedného z týchto maličkých, ktorí veria, pre takého by bolo lepšie, keby mu dali na šiju mlynský kameň, akým otáča osol, a hodili ho do mora.“ (Mar. 9:42) To sú silné slová! Vieme, že Ježiš dokonale napodobňuje svojho Otca. Preto si môžeme byť istí, že Jehova to považuje za veľmi závažné, keď sa niekto správa bezohľadne a spôsobí, že niektorý Ježišov nasledovník duchovne zoslabne. (Ján 14:9)
10 Pozeráme sa na túto záležitosť rovnako ako Jehova a Ježiš? O čom svedčia naše skutky? Dajme tomu, že sa nám páči určitý štýl obliekania alebo úpravy zovňajšku. Vieme však, že keby sme sa tak obliekli alebo upravili, mohli by sme niekoho v zbore pohoršiť alebo vzbudiť v ňom nesprávne túžby. Je naša láska k spoluveriacim silnejšia ako naša túžba obliekať sa a upravovať podľa vlastných predstáv? (1. Tim. 2:9, 10)
11., 12. Vďaka čomu sa budeme vyhýbať skazenosti?
11 Tretí príklad: Jehova nenávidí nespravodlivosť. (Iz. 61:8) Vie, že sme nedokonalí a máme sklon k zlému. Napriek tomu nás nabáda, aby sme si vypestovali rovnaký postoj k nespravodlivosti, aký má on. (Žalm 97:10) Ak rozjímame o tom, prečo Jehova nenávidí skazenosť, budeme sa na ňu pozerať tak ako on. To nám dá silu, aby sme nerobili to, čo nenávidí.
12 Ak si osvojujeme Jehovov pohľad na nespravodlivosť, dokážeme rozpoznať, ktoré veci sú zlé, hoci Božie Slovo o nich konkrétne nehovorí. Napríklad vo svete sa rozmáha nemravný tanec známy ako lap dance. Keďže pri ňom nedochádza k pohlavnému styku, niektorí ľudia si myslia, že sa takému správaniu nemusia vyhýbať. * Ale čo si o takej zábave myslí Jehova? Pamätajme, že Jehovovi sú odporné všetky formy skazenosti, a preto sa jej zďaleka vyhýbajme. Rozvíjajme si sebaovládanie a nenáviďme to, čo nenávidí Jehova. (Rim. 12:9)
VOPRED SI PREMYSLI, ČO UROBÍŠ
13. Prečo je užitočné vopred premýšľať, ako sa na veci pozerá Jehova?
13 Keď pri štúdiu premýšľame, ako sa na veci pozerá Jehova, v budúcnosti bude pre nás ľahšie robiť múdre rozhodnutia. Keď sa potom dostaneme do situácie, v ktorej sa musíme rýchlo rozhodnúť, nebudeme zaskočení. (Prísl. 22:3) Pouvažujme teraz o niekoľkých biblických príkladoch.
14. Čo sa učíme z toho, ako Jozef reagoval na návrhy Putifárovej manželky?
14 Keď sa Putifárova manželka snažila zviesť Jozefa, okamžite to odmietol. Z toho vidno, že už predtým uvažoval o Jehovovom názore na manželskú vernosť. (1. Mojž. 39:8, 9) Povedal jej: „Ako by som sa mohol dopustiť takého veľkého zla a v skutočnosti hrešiť proti Bohu?“ Z jeho slov vyplýva, že sa na veci pozeral tak ako Boh. A ako je to s nami? Napríklad čo ak spolupracovník začne s tebou flirtovať? Alebo čo ak ti príde správa alebo obrázok so sexuálnym obsahom? * Čo urobíš? Je oveľa ľahšie urobiť správne rozhodnutie, ak poznáme Jehovovo zmýšľanie, ak si ho osvojíme a ak sa vopred rozhodneme, čo urobíme.
15. Ako môžeme odolať tlaku dopustiť sa kompromisu, a tak napodobniť troch Hebrejov?
15 Pouvažujme teraz o príklade troch Hebrejov Sadracha, Mézacha a Abednega. Jednoznačne odmietli uctievať zlatú sochu, ktorú postavil kráľ Nabuchodonozor. Z ich rozhodnej reakcie je zrejmé, že vopred premýšľali o tom, čo znamená zachovať vernosť Jehovovi. (2. Mojž. 20:4, 5; Dan. 3:4–6, 12, 16–18) Predstav si, že ťa zamestnávateľ požiada, aby si prispel na blížiace sa oslavy súvisiace s falošným náboženstvom. Čo urobíš? Je múdre čakať, kým taká situácia nastane? Nebolo by lepšie zamyslieť sa už teraz, ako sa na také veci pozerá Jehova? Ak sa potom dostaneš do podobnej situácie, bude pre teba ľahšie povedať a urobiť to, čo je správne, tak ako to urobili traja Hebreji.
16. Ako sa môžeme pripraviť na naliehavé situácie a vziať pri tom do úvahy Jehovov názor?
16 Je tiež veľmi užitočné, keď si vopred premyslíme, ako zachovať vernosť v prípade nejakej naliehavej situácie. Je nám jasné, že rozhodne odmietame transfúziu krvi a jej štyri hlavné zložky. (Sk. 15:28, 29) Ale pri niektorých postupoch zahŕňajúcich použitie krvi musí každý kresťan urobiť osobné rozhodnutie založené na biblických zásadách. Kedy je najlepšie premyslieť si, čo by sme v takej situácii urobili? Keď sme už v nemocnici, možno máme bolesti a sme pod tlakom, aby sme sa rýchlo rozhodli? Určite nie. Najlepšie je pripraviť sa už teraz, keď môžeme preskúmať fakty, vyplniť právny dokument v otázkach zdravotnej starostlivosti a porozprávať sa so svojím lekárom. *
17., 18. Prečo je dôležité už teraz zistiť, aký je Jehovov pohľad na veci? Uveď príklad.
17 Nakoniec sa zamyslime nad tým, ako pohotovo Ježiš zareagoval na Petrovu unáhlenú radu: „Buď k sebe láskavý, Pane.“ Je zrejmé, že Ježiš vopred dôkladne rozjímal, čo od neho Boh očakáva, a študoval si biblické proroctvá týkajúce sa jeho života a smrti na zemi. Vďaka tomu bol pevne rozhodnutý zostať verný a obetovať svoj život za ľudstvo. (Mat. 16:21–23)
18 Boh si dnes praje, aby sme boli jeho priateľmi a čo najviac sa zapájali do oznamovania dobrej správy. (Mat. 6:33; 28:19, 20; Jak. 4:8) Ale niektorí ľudia, ktorí to s nami myslia dobre, nás od toho odrádzajú tak ako Peter Ježiša. Napríklad čo ak ti zamestnávateľ ponúkne lepšiu prácu s oveľa vyšším platom, ktorá ťa však obmedzí v duchovných činnostiach? Alebo čo ak chodíš do školy a dostaneš ponuku ďalej sa vzdelávať, ale za cenu, že sa budeš musieť odsťahovať od rodičov? Nebolo by múdre najprv sa pomodliť, dôkladne si to premyslieť, poradiť sa s rodinou a možno aj so staršími a až potom sa rozhodnúť? Nie je lepšie preskúmať už teraz, aký názor má na tieto veci Jehova, a osvojiť si ho? Ak v budúcnosti dostaneš podobnú ponuku, možno už nebudeš v pokušení ju prijať. Svoje duchovné ciele máš jasne pred očami, v srdci si pevne rozhodnutý a už sa len potrebuješ držať svojho rozhodnutia.
19. Ako sa môžeme na rôzne situácie vopred pripraviť?
19 Možno ti prídu na myseľ aj iné neočakávané situácie, v ktorých by mohla byť vyskúšaná tvoja vernosť Jehovovi. Samozrejme, nemôžeme sa pripraviť na všetky možné situácie. Ale ak si pri osobnom štúdiu vyhradzujeme čas na rozjímanie a snažíme sa rozpoznať Jehovov pohľad na veci, pravdepodobne si spomenieme, čo sme si o danej veci preštudovali, a potom to aj uplatníme. Preto pri štúdiu uvažujme, ako sa na danú záležitosť pozerá Jehova, a snažme sa stotožniť s jeho názorom. Zároveň premýšľajme, ako by sme mohli pri rozhodovaní vziať do úvahy Jehovov názor.
JEHOVOVO ZMÝŠĽANIE A TVOJA BUDÚCNOSŤ
20., 21. a) Z akej slobody sa budeme tešiť v novom svete? b) Ako môžeme byť už dnes do veľkej miery šťastní?
20 Všetci sa veľmi tešíme na život v novom svete. Väčšina z nás má nádej na večný život v pozemskom raji. Pod vládou Kráľovstva bude ľudstvo oslobodené od bolesti a trápenia, ktoré zažívame v tomto svete. Aj potom budú mať ľudia slobodnú vôľu. Každý sa bude môcť rozhodovať podľa toho, čo ho baví a čo má rád.
21 Samozrejme, ani v raji nebudeme mať absolútnu slobodu. Pokiaľ ide o to, čo je dobré a čo zlé, mierni ľudia sa budú riadiť Jehovovými zákonmi a zmýšľaním. Povedie to k nádherným výsledkom, lebo ľudia budú veľmi šťastní a budú sa tešiť z hojnosti pokoja. (Žalm 37:11) Ak si osvojíme Jehovovo zmýšľanie, môžeme byť do veľkej miery šťastní už dnes.
^ 12. ods. Lap dance sa definuje ako „tanec, pri ktorom spravidla polonahý tanečník sedí v lone zákazníka a robí nad ním krúživé pohyby“. V závislosti od toho, k čomu došlo, sa toto správanie môže považovať za sexuálnu nemravnosť a vyžaduje si zostavenie právneho výboru. Kresťan, ktorý sa zaplietol do takého správania, by mal vyhľadať pomoc starších. (Jak. 5:14, 15)
^ 14. ods. Posielanie správ, fotografií alebo videí so sexuálnym obsahom cez mobilný telefón sa nazýva sexting. V závislosti od toho, k čomu došlo, si také správanie môže vyžadovať zostavenie právneho výboru. Niektorí mladiství, ktorí sa zaplietli do sextingu, boli stíhaní ako sexuálni delikventi. Viac informácií nájdete vo videu Chráňte svoje deti, ktoré nájdete na JW Broadcasting v sekcii Deti > Staň sa Jehovovým priateľom.
^ 16. ods. Príslušné biblické zásady sa rozoberajú v našich publikáciách. Pozri napríklad knihu „Zachovávajte sa v Božej láske“, strany 215 – 218.
STRÁŽNA VEŽA (ŠTUDIJNÉ VYDANIE)