45. ŠTUDIJNÝ ČLÁNOK

Ako nám pomáha svätý duch

Ako nám pomáha svätý duch

„Na všetko mám silu prostredníctvom toho, ktorý mi ju prepožičiava.“ ​(FIL. 4:13)

PIESEŇ Č. 38 Uvrhni svoje bremeno na Jehovu

ČO SA DOZVIEME *

1., 2. a) Čo nám pomáha zvládať naše každodenné ťažkosti? b) Čo budeme rozoberať v tomto článku?

„PRI SPOMIENKE na ťažkosti, ktoré som prežil, si uvedomujem, že by som ich nemohol zvládnuť vlastnými silami.“ Povedal si niekedy aj ty niečo podobné? Možno si sa tak vyjadril po prekonaní vážnej choroby alebo keď ti zomrel niekto blízky. Spätne to hodnotíš tak, že si zvládol každý deň len s pomocou Jehovovho svätého ducha, ktorý ti dával silu „nad to, čo je prirodzené“. (2. Kor. 4:7–9)

2 Vďaka svätému duchu dokážeme odolávať aj vplyvu tohto zlého sveta. (1. Jána 5:19) Okrem toho potrebujeme pomoc, aby sme zápasili „so zlými duchovnými silami“. (Ef. 6:12) V tomto článku si rozoberieme dva spôsoby, ako nám svätý duch pomáha zvládať všetky tieto problémy. Potom si povieme, čo musíme robiť, aby sme mali z jeho pôsobenia čo najväčší úžitok.

DÁVA NÁM SILU

3. Napríklad ako nám Jehova pomáha prostredníctvom svätého ducha?

3 Jehovov svätý duch nám dáva silu, aby sme dokázali plniť svoje povinnosti napriek ťažkostiam. Aj apoštol Pavol zažíval ťažkosti, ale vďaka tomu, že sa spoliehal na „Kristovu moc“, mohol pokračovať v službe Jehovovi. (2. Kor. 12:9) Na svojej druhej misionárskej ceste sa namáhal nielen vo zvestovateľskej službe, ale aj v zamestnaní. V Korinte býval u Akvilu a Priscilly, ktorí boli výrobcami stanov. Keďže Pavol mal rovnaké remeslo, pracoval s nimi niekoľko dní v týždni. (Sk. 18:1–4) Svätý duch dával Pavlovi silu, aby sa dokázal uživiť a zároveň sa mohol venovať službe.

4. Ako Pavol v 2. Korinťanom 12:7 opisuje svoje trápenie?

4 Čo mal Pavol na mysli, keď použil výraz „osteň v tele“? (2. Kor. 12:7) Mal si niekedy zapichnutý tŕň? Ak áno, potom vieš, ako to bolí. Pavol chcel povedať, že ho trápi nejaký osobný problém. Nazval ho „Satanovým anjelom“, ktorý ho stále „fackuje“. Pavlovo trápenie pravdepodobne nespôsobil Satan ani jeho démoni. Ale keď zlí duchovia videli, že Pavlovi spôsobuje utrpenie obrazný osteň, možno mu ho chceli akoby vraziť hlbšie a tak zväčšiť jeho trápenie. Ako Pavol reagoval?

5. Ako Jehova reagoval na Pavlove modlitby?

5 Pavol chcel, aby mu Jehova „osteň“ odstránil. Napísal: „Trikrát som úpenlivo prosil Pána [Jehovu], aby sa odo mňa vzdialil.“ No Jehova ho „ostňa v tele“ nezbavil. Znamená to, že nevypočul Pavlove modlitby? Určite nie. Jeho problém síce neodstránil, ale dal mu silu, aby ho dokázal znášať. Povedal mu: „Moja moc sa zdokonaľuje v slabosti.“ ​(2. Kor. 12:8, 9) Vďaka Božej pomoci si Pavol zachoval radosť a vnútorný pokoj. (Fil. 4:4–7)

6. a) Ako môže Jehova zareagovať na tvoje modlitby? b) Aké povzbudenie čerpáš z biblických veršov v tomto odseku?

6 Prosil si Jehovu tak ako Pavol, aby ťa zbavil nejakého trápenia? Možno si sa vrúcne modlil, ale tvoj problém pretrvával, ba ešte sa zhoršil. Dospel si k záveru, že si stratil Jehovovu priazeň? Ak áno, spomeň si na Pavla. Tak ako Jehova vypočul jeho modlitby, určite vypočuje aj tvoje. Možno tvoj problém neodstráni, ale prostredníctvom svätého ducha ti dá silu, aby si ho dokázal znášať. (Žalm 61:3, 4) Možno ťa tvoj problém neustále „zráža k zemi“, ale Jehova ťa nikdy neopustí. (2. Kor. 4:8, 9; Fil. 4:13)

POMÁHA NÁM VYTRVÁVAŤ V SLUŽBE JEHOVOVI

7., 8. a) V čom sa svätý duch podobá vetru? b) Ako je v 2. Petra 1:21 opísané pôsobenie svätého ducha?

7 Akým ďalším spôsobom nám svätý duch pomáha? Môžeme ho prirovnať k vetru. Loď, ktorá sa ocitla na rozbúrenom mori, sa môže vďaka priaznivému vetru doplaviť do prístavu. Podobne môžeme vďaka svätému duchu prekonať rôzne ťažkosti a dostať sa do Božieho nového sveta.

8 Apoštol Peter bol rybárom a vyznal sa v plavbe na mori. Preto nás neprekvapuje, že keď hovoril o pôsobení svätého ducha, použil výraz, ktorý sa používa pri opise plavby plachetnice. Napísal: „Proroctvo nikdy nebolo vyslovené z vôle človeka, ale ľudia hovorili z Boha, ako boli unášaní svätým duchom.“ ​(2. Petra 1:21) Grécky výraz preložený slovom „unášaný“ sa dá preložiť aj ako „byť poháňaný“.

9. Aký slovný obraz Peter vykreslil, keď použil výraz „unášaný“?

9 Aký slovný obraz chcel Peter vykresliť, keď použil výraz „unášaný“? Príbuzná forma tohto gréckeho slova je v knihe Skutky, kde pisateľ Lukáš opisuje loď unášanú vetrom. (Sk. 27:15) Teda keď Peter uviedol, že pisatelia Biblie boli „unášaní“, podľa istého biblického učenca použil „zaujímavú námornícku metaforu“. Peter v podstate povedal, že tak ako vietor poháňa loď, aby sa dostala do cieľa, aj biblických prorokov a pisateľov viedol svätý duch, aby dokázali splniť svoju úlohu. Ten istý učenec napísal: „Proroci akoby napli svoje plachty.“ A Jehova vykonal svoj diel práce. Poskytol „vietor“, čiže svätého ducha. Pisatelia Biblie urobili, čo mali. Nechali sa viesť týmto duchom.

1. KROK: Pravidelne sa venuj duchovným činnostiam (Pozri 11. odsek.)

2. KROK: Vynakladaj pri týchto činnostiach čo najväčšie úsilie (Pozri 11. odsek.) *

10., 11. Aké dve veci musíme robiť, aby nás viedol svätý duch? Znázorni to.

10 Samozrejme, písanie Biblie už bolo dokončené, ale Jehova dodnes používa svätého ducha, aby pomáhal svojim služobníkom. A stále vykonáva svoj diel práce. Ako môžeme mať čo najväčší úžitok z pôsobenia Božieho svätého ducha? Musíme sa vždy uisťovať, že robíme všetko, čo by sme mali. Čo si to od nás vyžaduje?

11 Vráťme sa k znázorneniu o plachetnici. Ak má námorník využiť silu vetra, musí urobiť dve veci. Po prvé, musí sa s loďou dostať tam, kde fúka vietor. Keby zostal v prístave, ďaleko od miest, kde duje vietor, jeho plachetnica by sa nemohla ani pohnúť. Po druhé, námorník musí vytiahnuť plachty a čo najviac ich napnúť. Loď sa pohne dopredu len vtedy, keď námorník rozvinie plachty, aby sa do nich mohol oprieť vietor. Aj my dokážeme vytrvať v službe Jehovovi, len ak využívame pomoc svätého ducha. Aby na nás mohol pôsobiť, musíme urobiť dve veci. Po prvé, musíme sa zapájať do činností, kde na nás môže pôsobiť. Po druhé, musíme „napnúť svoje plachty“, čiže vynakladať v týchto činnostiach čo najväčšie úsilie. (Žalm 119:2) Keď budeme robiť tieto dve veci, dokážeme sa s pomocou svätého ducha „preplaviť cez rozbúrené more“ v podobe prenasledovania a ťažkostí a budeme mať silu vytrvávať na ceste do Božieho nového sveta.

12. O čom budeme teraz hovoriť?

12 Doteraz sme hovorili o dvoch spôsoboch, ako nám svätý duch pomáha. Dáva nám silu a pomáha nám znášať ťažkosti. S jeho pomocou dokážeme vytrvávať v službe Jehovovi a zostať na ceste k večnému životu. Pouvažujme, aké štyri veci musíme robiť, aby sme mali z jeho pôsobenia čo najväčší úžitok.

ČO MUSÍME ROBIŤ, ABY NÁS VIEDOL

13. Aký účinok môže mať na nás Božie Slovo podľa 2. Timotejovi 3:16, 17, ale čo musíme robiť?

13 Po prvé, študuj Božie Slovo. (2. Tim. 3:16, 17) Grécky výraz preložený ako „inšpirovaný Bohom“ doslovne znamená „vdýchnutý Bohom“. Boh použil svojho ducha, aby „vdýchol“, čiže vložil svoje myšlienky do mysle pisateľov Biblie. Pri čítaní Biblie a rozjímaní o tom, čo sme si prečítali, prenikajú Božie myšlienky do našej mysle a srdca. Podnecujú nás, aby sme žili v súlade s Božou vôľou. (Hebr. 4:12) Ak máme mať z pôsobenia svätého ducha čo najväčší úžitok, musíme si na pravidelné čítanie Biblie a premýšľanie o tom, čo sme si v nej prečítali, vyhradiť čas. Potom nás bude Božie Slovo ovplyvňovať vo všetkom, čo hovoríme a čo robíme.

14. a) Prečo môžeme povedať, že na zhromaždeniach „fúka vietor“ v podobe svätého ducha? b) V akom zmysle môžeme prichádzať na zhromaždenia „s rozvinutými plachtami“?

14 Po druhé, zúčastňuj sa na zhromaždeniach. (Žalm 22:22) V určitom zmysle sú naše zhromaždenia miestom, kde „fúka vietor“ v podobe pôsobenia Jehovovho ducha. (Zjav. 2:29) Prečo to môžeme povedať? Pretože na zhromaždeniach uctievame Jehovu, modlíme sa o svätého ducha, spievame piesne Kráľovstva založené na Božom Slove a počúvame biblické rady, ktoré si pripravili bratia vymenovaní svätým duchom. A ten istý svätý duch pomáha aj sestrám, aby si pripravili a predniesli svoje úlohy. Ak však máme mať z pôsobenia svätého ducha čo najväčší úžitok, musíme sa na zhromaždenia pripravovať a podávať komentáre. Obrazne povedané, tak prichádzame na zhromaždenia s „rozvinutými plachtami“.

15. Ako pôsobí svätý duch vo zvestovateľskej službe?

15 Po tretie, zapájaj sa do služby. Keď vo zvestovateľskej službe a na štúdiách používaš Bibliu, umožňuješ svätému duchu, aby ti pomáhal. (Rim. 15:18, 19) Ak máš mať z pôsobenia svätého ducha čo najväčší úžitok, musíš sa na službe pravidelne zúčastňovať, a ak je to možné, čo najviac používať Bibliu. Napríklad ak budeš v službe používať vzorové návrhy v českom posunkovom jazyku (nájdeš ich v aplikácii JW Library Sign Language® po prepnutí na český posunkový jazyk v sekcii MULTIMÉDIÁ > NAŠE ZHROMAŽDENIA A SLUŽBA > NÁVRHY, AKO VIESŤ ROZHOVORY), bude pre treba ľahšie viesť s ľuďmi rozhovor.

16. Aký je najpriamejší spôsob, ako získať svätého ducha?

16 Po štvrté, modli sa. (Mat. 7:7–11; Luk. 11:13) Ten najpriamejší spôsob, ako získať svätého ducha, je požiadať oň Jehovu v modlitbe. Nič, ani väzenské múry či Satan, nemôže Jehovovi zabrániť, aby vypočul naše modlitby a dal nám svoj dobrý dar v podobe svätého ducha. (Jak. 1:17) Ako by sme sa mali modliť o svätého ducha? Odpoveď nájdeme v podobenstve o modlitbe, ktoré je zapísané iba v Lukášovom evanjeliu. *

VYTRVALO SA MODLI

17. Čo sa o modlitbe učíme z Ježišovho podobenstva v Lukášovi 11:5–9?

17 Z Ježišovho podobenstva sa dozvedáme, ako by sme sa mali modliť o svätého ducha. (Luk. 11:5–9) Ježiš rozprával o mužovi, ktorý dostal, čo potreboval, „pre svoju smelú vytrvalosť“. (Luk. 11:8) * Neváhal požiadať priateľa o pomoc, aj keď už bola noc. Ako toto podobenstvo súvisí s modlitbou? Ježiš vysvetlil: „Stále proste, a bude vám dané; stále hľadajte, a nájdete; stále klopte, a otvoria vám.“ (Luk. 11:9) Teda aby sme dostali svätého ducha, musíme sa oň vytrvalo modliť.

18. Prečo sa môžeme spoľahnúť, že Jehova nám dá svätého ducha?

18 Z Ježišovho podobenstva sa dozvedáme aj to, prečo si môžeme byť istí, že Jehova nám dá svätého ducha. Muž v podobenstve chcel byť dobrým hostiteľom. Záležalo mu na tom, aby svojmu hosťovi ponúkol jedlo, aj keď už bola noc a doma nič nemal. Sused mu nakoniec vyhovel, pretože ten muž ho o to neprestal prosiť. Čo nás tým chcel Ježiš naučiť? Ak je nedokonalý človek ochotný pomôcť susedovi, ktorý ho o niečo vytrvalo prosí, o čo viac pomôže náš láskavý nebeský Otec tým, ktorí ho vytrvalo prosia o svätého ducha! (Luk. 11:13) Môžeme sa spoľahnúť, že Jehova vyhovie našim naliehavým prosbám. (Žalm 10:17; 66:19)

19. Prečo si môžeme byť istí, že dokážeme v duchovnom boji zvíťaziť?

19 Aj keď Satan na nás neustále útočí, dokážeme nad ním zvíťaziť. Vďaka čomu? Vďaka tomu, že nám pomáha svätý duch, a to dvomi spôsobmi. Po prvé, dáva nám silu prekonať ťažkosti, s ktorými sa stretávame. Po druhé, „opiera sa do našich plachiet“, a tak nám pomáha vytrvávať v službe Jehovovi a dostať sa do nového sveta. Snažme sa o to, aby sme mali z jeho pôsobenia čo najväčší úžitok!

PIESEŇ Č. 6 Modlitba Božieho služobníka

^ 5. ods. Tento článok sa zaoberá tým, ako nám Boží svätý duch pomáha vytrvávať v skúškach. Dočítame sa v ňom aj to, ako z jeho pôsobenia môžeme mať čo najväčší úžitok.

^ 16. ods. Z Lukášovho evanjelia vyplýva viac než zo všetkých ostatných evanjelií, že modlitby boli pre Ježiša veľmi dôležité. (Luk. 3:21; 5:16; 6:12; 9:18, 28, 29; 18:1; 22:41, 44)

^ 17. ods. Pozri študijnú poznámku k výrazu „smelá vytrvalosť“ v pracovnom zošite Život a služba z júla 2018.

^ 60. ods. OPIS OBRÁZKOV: 1. KROK: Brat a sestra prichádzajú do sály Kráľovstva. Uctievajú Jehovu so spoluveriacimi, a tak môže na nich pôsobiť jeho duch. 2. KROK: Pripravili sa, aby mohli podávať komentáre. Rovnaký postup, ktorý zahŕňa dva kroky, platí aj pri iných činnostiach opísaných v tomto článku: pri štúdiu Božieho Slova, vo zvestovateľskej službe a pri modlitbe.