48. ŠTUDIJNÝ ČLÁNOK

Dokonči to, čo si začal

Dokonči to, čo si začal

„To, čo ste začali, teraz aj rovnako ochotne dokončite.“ ​(2. KOR. 8:11, NWT) *

PIESEŇ Č. 42 „Máte pomáhať tým, ktorí sú slabí“

ČO SA DOZVIEME *

1. Čo nám Jehova umožnil?

JEHOVA dal každému z nás možnosť robiť vlastné rozhodnutia. Učí nás rozhodovať sa múdro, a ak poslúchame jeho rady, sme v živote šťastní. (Žalm 119:173) Čím viac sa riadime múdrymi radami z Božieho Slova, tým lepšie rozhodnutia robíme. (Hebr. 5:14)

2. S akým problémom možno bojujeme, aj keď si dáme dobrý cieľ?

2 Niekedy sa môže stať, že si dáme dobrý cieľ, no máme problém dokončiť to, čo sme začali. Uveďme si niekoľko príkladov. Mladý brat sa rozhodne, že si prečíta Bibliu. Niekoľko týždňov sa mu to darí, ale po čase s tým prestane. Sestra sa rozhodne, že sa stane pravidelnou priekopníčkou, no stále odsúva dátum, keď začne. Rada starších sa zhodne na tom, že v zbore je potrebné vykonávať pastierske návštevy, ale prejdú celé mesiace a nevykonajú ani jednu. Opísané situácie sú odlišné, no jedno majú spoločné. Títo kresťania si dali cieľ, no potom ho neuskutočnili. Niečo podobné sa stalo kresťanom, ktorí žili v prvom storočí n. l. v Korinte. Pozrime sa, ako sa z toho môžeme poučiť.

3. Aké rozhodnutie urobili Korinťania, ale čo sa potom stalo?

3 Okolo roku 55 n. l. urobili Korinťania jedno dôležité rozhodnutie. Dozvedeli sa, že bratia v Jeruzaleme a Judei zažívajú ťažkosti a trpia chudobou a že ďalšie zbory urobili zbierku, aby im pomohli. Keďže korintskí kresťania boli láskaví a štedrí a chceli sa do tejto pomoci zapojiť, obrátili sa na Pavla s otázkou, čo by mali urobiť. Pavol im poslal pokyny a poveril Títa, aby im so zbierkou pomohol. (1. Kor. 16:1; 2. Kor. 8:6) No o niekoľko mesiacov sa Pavol dozvedel, že Korinťania finančný dar nepripravili. Mohlo to viesť k tomu, že ich dar by nebol pripravený včas, a tak by nemohol byť doručený do Jeruzalema spolu s príspevkami od druhých zborov. (2. Kor. 9:4, 5)

4. K čomu Pavol povzbudil korintských kresťanov v 2. Korinťanom 8:7, 10, 11?

4 Korinťania urobili dobré rozhodnutie a Pavol ich pochválil za ich silnú vieru a túžbu prejaviť štedrosť. No zároveň ich musel povzbudiť, aby dokončili, čo začali. (2. Kor. 8:7, 10, 11.) Z toho, čo sa stalo kresťanom v Korinte, sa učíme, že aj verní kresťania niekedy nedokončia to, čo začali.

5. Aké otázky si zodpovieme v tomto článku?

5 Podobne ako Korinťanom, ani nám sa niekedy nepodarí urobiť to, čo sme si predsavzali. Prečo? Lebo pre zdedenú nedokonalosť máme sklon odkladať povinnosti na neskôr. Alebo nám v tom môžu zabrániť nepredvídané okolnosti. (Kaz. 9:11; Rim. 7:18) Čo ti pomôže robiť správne rozhodnutia alebo ich prehodnotiť? A ako môžeš dokončiť to, čo si začal?

PREDTÝM NEŽ SA ROZHODNEŠ

6. Prečo niekedy musíme prehodnotiť svoje rozhodnutia?

6 Niektoré dôležité rozhodnutia by sme nikdy nezmenili. Napríklad sme rozhodnutí verne slúžiť Jehovovi a byť verní manželskému partnerovi. (Mat. 16:24; 19:6) No ďalšie rozhodnutia možno potrebujeme prehodnotiť. Prečo? Pretože naše okolnosti sa menia. Aké kroky nám pomôžu urobiť najlepšie rozhodnutia?

7. O čo by sme sa mali modliť a prečo?

7 Modli sa o múdrosť. Jehova viedol Jakuba svojím duchom, aby napísal: „Ak teda niekomu z vás chýba múdrosť, nech stále žiada Boha, lebo [ju] dáva všetkým štedro.“ ​(Jak. 1:5) Každému z nás v nejakom ohľade „chýba múdrosť“. Preto sa spoliehaj na Jehovu nielen vtedy, keď robíš nejaké rozhodnutie, ale aj vtedy, keď ho prehodnocuješ. Potom ti Jehova pomôže, aby si sa rozhodol múdro.

8. Čo by si mal urobiť, predtým ako sa rozhodneš?

8 Nájdi si čo najviac informácií. Predtým ako sa rozhodneš, hľadaj rady v Božom Slove a v publikáciách od Jehovovej organizácie. A porozprávaj sa s niekým, komu dôveruješ. (Prísl. 20:18) To je dôležité urobiť zvlášť vtedy, keď chceš zmeniť zamestnanie, presťahovať sa alebo si vybrať vzdelanie, ktoré ti pomôže uživiť sa a slúžiť Jehovovi.

9. Aký úžitok nám to prináša, keď sa rozhodujeme so správnymi pohnútkami?

9 Preskúmaj svoje pohnútky. Jehovovi záleží na našich pohnútkach. (Prísl. 16:2) Chce, aby sme boli vo všetkom čestní. Teda keď sa pre niečo rozhodujeme, mali by sme byť k sebe aj k druhým úprimní. Keby to tak nebolo, pravdepodobne by pre nás bolo ťažké držať sa svojho rozhodnutia. Napríklad mladý brat sa rozhodol, že bude pravidelným priekopníkom. No po nejakom čase zistí, že sa mu nedarí spĺňať požadovaný počet hodín a zo služby už nemá takú radosť ako predtým. Možno si spočiatku myslel, že jeho hlavnou pohnútkou bola túžba páčiť sa Jehovovi. Ale nebolo jeho hlavnou pohnútkou túžba zapáčiť sa rodičom alebo niekomu inému?

10. Čo nám pomôže urobiť potrebné zmeny?

10 Ako ďalší príklad si uveďme záujemcu, ktorý chce prestať fajčiť. Aj keď je to preňho ťažké, týždeň alebo dva sa mu to darí. No potom sa k tomuto zlozvyku vráti. Nakoniec sa mu ho však podarí úplne prekonať. Vďaka čomu? Vďaka tomu, že miluje Jehovu a chce robiť to, čo sa mu páči. (Kol. 1:10; 3:23)

11. Prečo by sme si mali dávať konkrétne ciele?

11 Daj si konkrétny cieľ. Čím konkrétnejší cieľ si dáš, tým ľahšie sa ti ho podarí uskutočniť. Napríklad možno si sa rozhodol, že si budeš denne čítať Bibliu. Ale keď si neurobíš konkrétny plán, nemusí sa ti to podariť. * Alebo zboroví starší sa rozhodnú, že budú častejšie vykonávať pastierske návštevy, ale po čase zistia, že svoje rozhodnutie neuskutočnili. Ak chcú, aby sa im to podarilo, môžu si položiť takéto otázky: Urobili sme si zoznam bratov a sestier, ktorí by veľmi potrebovali pastiersku návštevu? Určili sme si konkrétny dátum?

12. Čo možno musíme urobiť s niektorými rozhodnutiami a prečo?

12 Maj realistické očakávania. Nikto z nás nemá toľko času, prostriedkov ani energie, aby robil všetko, čo by chcel. Preto maj realistické očakávania. Možno zistíš, že niektoré rozhodnutia musíš zmeniť, pretože ich nedokážeš uskutočniť. (Kaz. 3:6) Ale predstav si, že si nejaké rozhodnutie prehodnotil, prispôsobil si ho okolnostiam a dospel si k záveru, že by si ho dokázal uskutočniť. Teraz si rozoberieme päť krokov, ktoré ti pomôžu dokončiť to, čo si začal.

KROKY, KTORÉ TI POMÔŽU DOKONČIŤ TO, ČO SI ZAČAL

13. Odkiaľ môžeš získať silu na uskutočnenie svojho rozhodnutia?

13 Modli sa o silu. Jehova ti môže dať „chcenie, ako i konanie“, aby si uskutočnil svoje rozhodnutie. (Fil. 2:13) Preto ho pros, aby ti prostredníctvom svätého ducha dal potrebnú silu. Nevzdávaj sa, aj keď sa ti zdá, že tvoja modlitba zostala nevypočutá. Ježiš povedal: „Stále proste, a [svätý duch] vám bude daný.“ ​(Luk. 11:9, 13)

14. Ako ti zásada uvedená v Prísloviach 21:5 pomôže uskutočniť svoje rozhodnutie?

14 Urob si plán. (Prísl. 21:5) Ak chceš zrealizovať nejaký projekt, potrebuješ plán. Potom sa ho musíš držať. Podobne by sme mali postupovať, keď robíme nejaké rozhodnutie. Pred rozhodnutím si urob zoznam krokov, ktoré ti pomôžu dosiahnuť tvoj cieľ. Väčšie úlohy si rozdeľ na menšie. Tak budeš môcť ľahšie sledovať, ako sa ti ich darí zvládnuť. Pavol povzbudil Korinťanov, aby si „každý prvý deň v týždni“ odložili nejakú časť peňazí bokom, aby nemuseli robiť zbierky, až keď k nim príde. (1. Kor. 16:2) Keď si veľkú úlohu rozdelíš na menšie, nebude sa ti zdať nesplniteľná.

15. Čo by si mohol urobiť, keď už máš zostavený plán?

15 Ak si svoj plán zapíšeš, ľahšie sa ti ho podarí uskutočniť. (1. Kor. 14:40) Napríklad starší dostali pokyn, aby poverili jedného staršieho, ktorý by robil zápis z každého stretnutia rady starších. Zápis by mal obsahovať meno toho, kto je zodpovedný za vykonanie jednotlivých úloh, ako aj termín, dokedy majú byť úlohy vykonané. Bratia, ktorí sa držia tohto pokynu, pravdepodobne ľahšie uskutočnia rozhodnutia, ku ktorým dospeli. (1. Kor. 9:26) Niečo podobné by si mohol uplatniť vo svojom živote. Napríklad si môžeš zostaviť zoznam každodenných úloh a zoradiť si ich podľa dôležitosti. Vďaka tomu nielenže dokončíš, čo si začal, ale urobíš toho viac za kratší čas.

16. Čo si to od teba vyžaduje, ak chceš uskutočniť svoje rozhodnutie, a čo o tom čítame v Rimanom 12:11?

16 Buď usilovný. Držať sa svojho plánu a dokončiť, čo začneš, si vyžaduje úsilie. (Rim. 12:11) Pavol povzbudil Timoteja, že musí vynakladať úsilie a nevzdávať sa, keď sa chce stať dobrým učiteľom. Túto radu môžeme uplatniť aj pri iných duchovných cieľoch, ktoré si dáme. (1. Tim. 4:13, 16)

17. Ako nám rada zapísaná v Efezanom 5:15, 16 pomôže dokončiť to, čo sme začali?

17 Múdro využívaj čas. (Ef. 5:15, 16) Urči si termín, dokedy chceš uskutočniť svoje rozhodnutie, a snaž sa ho dodržať. Nečakaj na najvhodnejší čas, pretože ten nemusí nikdy prísť. (Kaz. 11:4) Nedovoľ, aby ťa menej dôležité veci oberali o čas a energiu, ktoré potrebuješ na dôležitejšie veci. (Fil. 1:10) Ak je to možné, nájdi si čas, keď je najpravdepodobnejšie, že ťa nikto nebude vyrušovať. Rodine a priateľom povedz, že sa vtedy potrebuješ sústrediť. Možno sa rozhodneš, že e-maily alebo sociálne siete si budeš prezerať neskôr a vypneš si mobil.

18., 19. Čo ti pomôže uskutočniť svoje predsavzatie napriek ťažkostiam?

18 Zameriavaj sa na výsledok. Uskutočnenie tvojho predsavzatia sa dá prirovnať k cieľu tvojej cesty. Keď sa chceš naozaj dostať do svojho cieľa a zistíš, že cesta je uzavretá, nevzdáš sa, ani keď budeš musieť nájsť inú trasu. Podobne keď sa zameriavaš na to, k akým výsledkom povedie tvoje rozhodnutie, nenecháš sa odradiť ťažkosťami alebo zmenenými okolnosťami. (Gal. 6:9)

19 Robiť dobré rozhodnutia nie je ľahké a aj ich uskutočnenie môže byť náročné. No Jehova ti môže dať múdrosť a silu, aby si dokončil to, čo si začal.

PIESEŇ Č. 45 Stále vpred!

^ 3. ods. NWT je skratka pre revidované vydanie Prekladu nového sveta Svätých písiem v angličtine.

^ 5. ods. Oľutoval si niektoré svoje rozhodnutia? Alebo je pre teba niekedy ťažké dať si cieľ a potom ho dosiahnuť? V tomto článku si rozoberieme praktické rady, ako môžeš dokončiť to, čo si začal.

^ 11. ods. Ak si chceš urobiť osobný rozvrh čítania Biblie, môžeš využiť „Plán čítania Biblie“ na jw.org®.