46. ŠTUDIJNÝ ČLÁNOK

Staráš sa o svoj „veľký štít viery“?

Staráš sa o svoj „veľký štít viery“?

„Uchopte veľký štít viery.“ ​(EF. 6:16)

PIESEŇ Č. 54 Musíme mať pravú vieru

ČO SA DOZVIEME *

1., 2. a) Prečo podľa Efezanom 6:16 potrebujeme „veľký štít viery“? b) O čom budeme uvažovať v tomto článku?

MÁŠ „veľký štít viery“? (Ef. 6:16) Nepochybne áno. Tak ako veľký štít chráni vojaka pred zranením, viera ťa chráni pred zlým vplyvom tohto skazeného sveta, ako je nemravnosť, násilie a ďalšie veci, ktoré sú v rozpore s Božími normami.

2 Žijeme v „posledných dňoch“, a preto budeme naďalej zažívať skúšky viery. (2. Tim. 3:1) Ako môžeš preskúmať, či je tvoj štít viery v dobrom stave? A ako ho môžeš pevne uchopiť? Preskúmajme odpovede na tieto otázky.

STAROSTLIVO SKÚMAJ SVOJ ŠTÍT

Vojaci si po boji opravujú štíty (Pozri 3. odsek.)

3. Čo robili vojaci so svojimi štítmi a prečo?

3 V biblických časoch sa často používali štíty, ktoré boli potiahnuté kožou. Vojaci ich natierali olejom, aby udržiavali kožu v dobrom stave a chránili kovové časti štítu pred hrdzou. Keď vojak zistil, že štít je poškodený, hneď si ho opravil, aby bol vždy pripravený do boja. Čo sa z toho môžeme naučiť?

4. Prečo musíme skúmať svoj štít viery a ako to môžeme robiť?

4 Podobne ako vojaci v staroveku, aj ty sa musíš pravidelne starať o svoj štít viery, aby si bol vždy pripravený na boj. Náš boj je duchovný a medzi našich nepriateľov patria aj zlí duchovia. (Ef. 6:10–12) Nikto sa nemôže o tvoj štít viery starať za teba. Ako si môžeš zachovať silnú vieru, ktorá obstojí v skúškach? Po prvé, musíš prosiť Boha o pomoc. Potom musíš študovať Božie Slovo, aby si sa presvedčil, či žiješ v súlade s Božou vôľou. (Hebr. 4:12) Biblia hovorí: „Dôveruj Jehovovi celým svojím srdcom a neopieraj sa o svoje vlastné porozumenie.“ ​(Prísl. 3:5, 6) Zamysli sa, či si uplatnil radu z tohto textu pri niektorých rozhodnutiach, ktoré si urobil v poslednom čase. Napríklad riešil si vážne finančné problémy? Spomenul si si vtedy na Jehovov sľub zapísaný v Hebrejom 13:5? Tam čítame: „Určite ťa neopustím a určite ťa nezanechám.“ Nadobudol si na základe tohto sľubu istotu, že Jehova ti pomôže? Ak áno, dokazuje to, že si udržiavaš štít viery v dobrom stave.

5. Čo možno zistíš, keď preskúmaš svoju vieru?

5 Keď starostlivo preskúmaš svoju vieru, možno budeš prekvapený, čo zistíš. Je možné, že odhalíš určité nedostatky, ktoré si si doteraz nevšimol. Napríklad si uvedomíš, že tvoju vieru oslabili prílišné starosti, klamstvá či skľúčenosť. Čo môžeš urobiť, aby ešte viac nezoslabla?

CHRÁŇ SA PRED PRÍLIŠNÝMI STAROSŤAMI, KLAMSTVAMI A SKĽÚČENOSŤOU

6. Na čom by nám malo veľmi záležať?

6 To, že nám na niečom veľmi záleží, je správne. Napríklad je pre nás dôležité, aby sme sa páčili Jehovovi a Ježišovi. (1. Kor. 7:32) Alebo ak sa dopustíme vážneho hriechu, trápi nás to a veľmi si chceme obnoviť dobrý vzťah k Bohu. (Žalm 38:18) A veľmi nám záleží na tom, aby sme sa páčili svojmu manželskému partnerovi a starali sa o blaho svojej rodiny a spoluveriacich. (1. Kor. 7:33; 2. Kor. 11:28)

7. a) Ako by mohli prílišné starosti oslabovať našu vieru? b) Prečo by sme podľa Prísloví 29:25 nemali podľahnúť strachu z človeka?

7 Na druhej strane, keby sme si robili prílišné starosti, napríklad o to, čo budeme jesť a čo si oblečieme, mohlo by to mať škodlivý účinok na našu vieru. (Mat. 6:31, 32) Aby sme zmiernili také starosti, mohli by sme sa zamerať na získavanie majetku a vypestovali by sme si lásku k peniazom. Oslabili by sme si dôveru v Jehovu a utrpeli by sme vážnu duchovnú škodu. (Mar. 4:19; 1. Tim. 6:10) Alebo by sme sa mohli stať obeťou prehnaných starostí iného druhu – príliš by nám záležalo na tom, čo si o nás myslia ľudia. Potom by nám viac záležalo na tom, aby sme sa vyhli posmechu a prenasledovaniu, než na tom, aby sme sa páčili Jehovovi. Ako sa pred tým môžeme chrániť? Prosme Jehovu o vieru a odvahu, aby sme nepodľahli strachu z človeka. (Prečítajte Príslovia 29:25; Luk. 17:5.)

(Pozri 8. odsek.) *

8. Ako by sme mali reagovať na klamstvá?

8 Satan je „otcom lži“ a používa tých, ktorí sú v jeho moci, aby o Jehovovi a o našich bratoch a sestrách šírili klamstvá. (Ján 8:44) Napríklad odpadlíci nás falošne obviňujú a prekrúcajú fakty o Jehovovej organizácii. Svoje tvrdenia zverejňujú na internete, v televízii či v iných médiách. Takéto útoky sú v Biblii opísané ako „ohnivé strely toho zlého“. (Ef. 6:16) Ako by sme mali reagovať, keď nám niekto začne rozprávať takéto klamstvá? Nemali by sme ho počúvať. Prečo? Lebo Jehovovi a našim bratom dôverujeme. Vyhýbame sa každému kontaktu s odpadlíkmi. Nikdy, ani zo zvedavosti, by sme sa s nimi nemali pustiť do diskusie.

9. Čo by sa mohlo stať, keby sme podľahli skľúčenosti?

9 Našu vieru môže oslabovať aj skľúčenosť. Každý z nás niekedy zažíva ťažkosti, ktoré ho skľučujú. Bolo by nezodpovedné tváriť sa, že neexistujú. Ale nemali by sme myslieť len na ne. Keby sme sa nimi stále zaoberali, mohli by sme stratiť zo zreteľa nádhernú nádej, ktorú nám dáva Jehova. (Zjav. 21:3, 4) Keď človek prepadne beznádeji, oberie ho to o silu a mohol by prestať slúžiť Jehovovi. (Prísl. 24:10) Ale niečo také sa nám nemusí stať.

10. Čo sa učíme z vyjadrenia našej sestry?

10 Istá sestra v Spojených štátoch sa stará o svojho vážne chorého manžela. Všimni si, čo jej pomáha udržať si silnú vieru. Bratom v našom svetovom ústredí napísala: „Niekedy to máme náročné a sme utrápení, ale máme pevnú nádej. Som Jehovovi veľmi vďačná za všetko, čo nám dáva, aby nás povzbudil a posilnil našu vieru. Jeho rady a povzbudenie veľmi potrebujeme. Vďaka tomu mu dokážeme verne slúžiť a vytrvalo znášať ťažkosti, ktorými sa nás Satan snaží oslabiť.“ Z týchto slov vidíme, že skľúčenosť môžeme prekonať! Ako? Keď budeme pamätať na to, že všetky naše ťažkosti sú následkom Satanovej vzbury, budeme vždy hľadať útechu u Jehovu a budeme si ceniť duchovný pokrm, ktorý nám poskytuje.

Udržiavaš si „veľký štít viery“ v dobrom stave? (Pozri 11. odsek.) *

11. Aké otázky by sme si mali položiť, aby sme preskúmali svoj štít viery?

11 Objavil si na svojom štíte viery miesta, ktoré si vyžadujú opravu? Darilo sa ti v poslednom čase nepoddať sa prílišným starostiam? Odmietal si počúvať odpadlíkov a diskutovať s nimi o klamstvách, ktoré šíria? A nevzdal si sa v boji so skľúčenosťou? Ak áno, tvoj štít viery je v dobrom stave. Stále však musíš zostať bdelý, lebo Satan proti nám používa aj iné zbrane. Na jednu z nich sa teraz pozrime.

CHRÁŇ SA PRED LÁSKOU K PENIAZOM

12. Čo by sa mohlo stať, keby sme milovali peniaze?

12 Keby sme mali lásku k peniazom, prestali by sme venovať prvoradú pozornosť duchovným veciam a starať sa o svoj štít viery. Apoštol Pavol napísal: „Nikto, kto slúži ako vojak, sa nezapletá do obchodných záležitostí života, aby získal schválenie toho, ktorý ho najal za vojaka.“ ​(2. Tim. 2:4) Rímski vojaci nesmeli obchodovať ani mať nejaké iné zamestnanie. Čo by sa stalo, keby nejaký vojak nedbal na tento zákaz?

13. Prečo sa vojaci nemali venovať záležitostiam bežného života?

13 Predstav si nasledujúcu situáciu. Je ráno a skupina vojakov sa cvičí v boji s mečom. Jeden z nich však chýba. Je v meste a predáva potraviny na trhu. Večer si vojaci prezerajú svoju výzbroj a brúsia si meče. Ale vojak, ktorý sa venuje obchodu, pripravuje tovar na ďalší deň. Nasledujúce ráno neočakávane zaútočí nepriateľ. Bude ten vojak, ktorý sa dal rozptýliť obchodom, pripravený na boj a vyslúži si pochvalu od veliteľa? Chcel by si bojovať po jeho boku?

14. Čo má pre nás najväčšiu hodnotu?

14 Chcel by si byť ako tí vojaci, ktorí boli pripravení na boj? Potom nedovoľ, aby ťa niečo odviedlo od cieľa – získať priazeň našich Veliteľov, Jehovu a Ježiša Krista. Uvedomujeme si, že je to oveľa cennejšie než čokoľvek iné, čo nám môže ponúknuť Satanov svet. Robíme všetko pre to, aby sme mali dostatok času a energie na službu Jehovovi, a udržiavame si štít viery a ostatné časti duchovnej výzbroje v dobrom stave.

15. Pred čím nás Pavol varuje a prečo?

15 Nikdy nesmieme poľaviť v bdelosti! Prečo? Apoštol Pavol varoval, že tí, ktorí „sú rozhodnutí zbohatnúť“, budú „odvedení od viery“. (1. Tim. 6:9, 10) Slovo „odvedený“ v tomto verši poukazuje na to, že keby sme sa usilovali o veci, ktoré v skutočnosti nepotrebujeme, mohli by sme stratiť zo zreteľa to, čo je dôležité. Potom by sme mohli podľahnúť „mnohým nezmyselným a škodlivým žiadostiam“. Nedovoľme, aby v našom srdci vznikli takéto žiadosti. Pamätajme na to, že sú to zbrane, ktoré používa Satan, aby oslabil našu vieru.

16. K čomu by nás mala podnietiť správa v Markovi 10:17–22?

16 Dajme tomu, že máme dostatok peňazí a môžeme si kúpiť, čo len chceme. Je na tom niečo zlé, keď si kupujeme veci, ktoré v skutočnosti nepotrebujeme? Nemusí to tak byť. Ale zamysli sa: Budem mať dostatok času a energie, aby som všetky tie veci využíval a udržiaval? Nevytvorím si k nim príliš silný vzťah? Nemohla by ma láska k hmotným veciam viesť k tomu, že budem konať ako mladý muž, ktorý odmietol Ježišovo pozvanie venovať službe Bohu viac času? (Mar. 10:17–22) Oveľa lepšie je zjednodušiť si život a venovať svoj drahocenný čas a silu konaniu Božej vôle!

PEVNE DRŽ SVOJ ŠTÍT VIERY

17. Na čo by sme nemali nikdy zabudnúť?

17 Nikdy nesmieme zabudnúť, že sme v duchovnom boji. Buďme pripravení viesť ho každý deň! (Zjav. 12:17) Naši bratia a sestry nemôžu niesť náš štít viery za nás. Každý si musí svoj štít viery pevne držať sám.

18. Prečo vojaci v staroveku pevne držali svoj štít?

18 V staroveku si vojak, ktorý prejavil odvahu v boji, vyslúžil úctu. Ale keby sa vrátil domov bez štítu, vyslúžil by si hanbu. Rímsky historik Tacitus napísal: „Keď vojak prišiel o štít, bola to preňho najväčšia pohana.“ Preto si vojaci vždy dávali na svoj štít pozor a pevne ho počas boja držali.

Naša sestra pevne drží svoj veľký štít viery tak, že si číta Božie Slovo, chodí pravidelne na zhromaždenia a do služby (Pozri 19. odsek.)

19. Ako dáme najavo, že pevne držíme svoj štít viery?

19 Ako dáme najavo, že pevne držíme svoj štít viery? Tak, že pravidelne navštevujeme naše zhromaždenia a hovoríme s druhými o Jehovovom mene a o jeho Kráľovstve. (Hebr. 10:23–25) Okrem toho si každý deň čítame Božie Slovo a prosíme Jehovu, aby nám pomohol uplatňovať jeho rady vo všetkom, čo robíme. (2. Tim. 3:16, 17) Keď sa nám to darí, žiadna zbraň, ktorú Satan používa, nám nespôsobí trvalú škodu. (Iz. 54:17) Náš „veľký štít viery“ nás bude chrániť. Zostaneme pevní a spolu s našimi bratmi a sestrami budeme odvážne slúžiť Jehovovi. Nielenže budeme každý deň víťaziť v našom boji za vieru, ale budeme mať aj česť byť svedkami Ježišovho víťazstva nad Satanom a jeho podporovateľmi. (Zjav. 17:14; 20:10)

PIESEŇ Č. 43 Zostaňte bdelí, stojte pevne, zmocnejte

^ 5. ods. Vojaci v staroveku používali štít, aby sa chránili pred zranením. Naša viera sa podobá takému štítu. Vojak musel svoj štít udržiavať v dobrom stave. Podobne aj my musíme dbať na to, aby naša viera bola silná. V tomto článku budeme hovoriť o tom, ako môžeme udržiavať svoj „veľký štít viery“ v dobrom stave.

^ 58. ods. OPIS OBRÁZKA: Keď sa v televízii objaví program o odpadlíkoch, ktorí šíria klamstvá o Jehovových svedkoch, rodina ihneď vypína televízor.

^ 60. ods. OPIS OBRÁZKA: Na rodinnom uctievaní potom otec pomocou rozboru biblickej pasáže posilňuje vieru svojej rodiny.