46. ŠTUDIJNÝ ČLÁNOK

Buď odvážny – Jehova je tvoj Pomocník

Buď odvážny – Jehova je tvoj Pomocník

„Nikdy ťa neopustím ani ťa nenechám bez pomoci.“ ​(HEBR. 13:5)

PIESEŇ Č. 33 Nebojte sa ich!

ČO SA DOZVIEME *

1. Čo nás uteší, keď sa cítime sami a premáhajú nás problémy? (Žalm 118:5–7)

 MAL SI niekedy pocit, že si na svoje problémy sám, že ti nemá kto pomôcť? Také pocity majú mnohí a výnimkou neboli ani verní Jehovovi služobníci v minulosti. (1. Kráľ. 19:14) Ak sa tak niekedy cítiš aj ty, spomeň si na Jehovov sľub: „Nikdy ťa neopustím ani ťa nenechám bez pomoci.“ Preto môžeme s plnou dôverou povedať: „Jehova je môj pomocník, nebudem sa báť.“ ​(Hebr. 13:5, 6) Tieto slová napísal apoštol Pavol spoluveriacim v Judei okolo roku 61 n. l. Jeho slová nám pripomínajú pocity žalmistu, zapísané v Žalme 118:5–7.

2. Čo si rozoberieme v tomto článku a prečo?

2 Tak ako žalmista, aj Pavol vedel z vlastnej skúsenosti, že Jehova je jeho Pomocník. Napríklad viac ako dva roky predtým, ako napísal list Hebrejom, podnikol nebezpečnú plavbu po rozbúrenom mori. (Sk. 27:4, 15, 20) Počas tejto plavby a počas rokov, ktoré jej predchádzali, sa Jehova rôznymi spôsobmi dokázal ako Pavlov Pomocník. Teraz pouvažujeme o troch z nich. Jehova mu pomáhal prostredníctvom Ježiša a anjelov, prostredníctvom ľudí, ktorí mali určitú právomoc, a prostredníctvom spoluveriacich. Rozoberme si podrobnejšie tieto udalosti z Pavlovho života. Vďaka tomu si posilníme dôveru v Boží sľub, že Jehova vypočuje aj nás, keď ho budeme prosiť o pomoc.

POMOC OD JEŽIŠA A ANJELOV

3. Čo si možno Pavol hovoril a prečo?

3 Pavol sa ocitol v nebezpečenstve. Asi v roku 56 n. l. ho dav vyvliekol z chrámu v Jeruzaleme a chcel ho zabiť. Na druhý deň, keď Pavla priviedli pred Sanhedrin, ho jeho nepriatelia takmer roztrhali na kusy. (Sk. 21:30–32; 22:30; 23:6–10) V tej chvíli si Pavol možno hovoril, že viac už nezvládne.

4. Ako Jehova pomohol Pavlovi prostredníctvom Ježiša?

4 Akú pomoc dostal Pavol? V noci po zatknutí sa Pavlovi zjavil „Pán“, Ježiš, a povedal mu: „Buď odvážny! Lebo ako si dôkladne svedčil o mne v Jeruzaleme, tak budeš svedčiť aj v Ríme.“ ​(Sk. 23:11) Toto povzbudenie prišlo v pravý čas. Ježiš pochválil Pavla za to, ako o ňom svedčil v Jeruzaleme. Ubezpečil ho, že sa bezpečne dostane do Ríma a aj tam bude o ňom svedčiť. Po tomto uistení sa Pavol určite cítil v bezpečí ako dieťa v náručí svojho otca.

Loď sa zmieta v silnej búrke, ale anjel uisťuje Pavla, že túto nebezpečnú plavbu všetci na palube prežijú (Pozri 5. odsek.)

5. Ako Jehova pomohol Pavlovi prostredníctvom anjela? (Pozri obrázok na titulnej strane.)

5 Do akej ďalšej nebezpečnej situácie sa Pavol dostal? Asi dva roky po udalostiach v Jeruzaleme sa plavil loďou do Itálie. Strhla sa taká prudká búrka, že posádka a cestujúci si mysleli, že prídu o život. Ale Pavol sa nebál. Všetkým na palube povedal: „Túto noc sa mi zjavil anjel Boha, ktorému patrím a slúžim, a povedal: ‚Neboj sa, Pavol. Budeš stáť pred cisárom a Boh ti daroval všetkých, ktorí sa plavia s tebou.‘“ Jehova prostredníctvom anjela zopakoval Pavlovi to, o čom ho už predtým uistil prostredníctvom Ježiša – že sa dostane do Ríma. A to sa aj stalo. (Sk. 27:20–25; 28:16)

6. Aký Ježišov sľub nás veľmi posilňuje a prečo?

6 Akú pomoc dostávame my? Tak ako bol Ježiš s Pavlom, bude aj s nami. Ježiš sľúbil všetkým svojim nasledovníkom: „Ja budem s vami po všetky dni až do konca tohto usporiadania sveta.“ ​(Mat. 28:20) Tieto slová nás veľmi posilňujú. Prečo? Lebo niektoré dni sú pre nás veľmi náročné. Napríklad keď nám zomrie niekto blízky, bolesť, ktorú cítime, v nás nepretrváva len niekoľko dní, ale možno celé roky. Iní musia znášať náročné dni spojené s vyšším vekom. A ďalší prežívajú ťažké dni, keď ich premáhajú pocity skľúčenosti. Napriek tomu máme silu ísť ďalej, lebo vieme, že Ježiš je s nami „po všetky dni“ nášho života vrátane tých najťažších. (Mat. 11:28–30)

Anjeli nám pomáhajú a vedú nás, keď sme v službe (Pozri 7. odsek.)

7. Ako nám Jehova pomáha podľa Zjavenia 14:6?

7 V Božom Slove nachádzame uistenie, že Jehova nám pomáha aj prostredníctvom svojich anjelov. (Hebr. 1:7, 14) Anjeli nám pomáhajú a vedú nás napríklad vtedy, keď oznamujeme „dobrú správu o Kráľovstve“ ľuďom „zo všetkých národov, kmeňov, jazykov a rás“. (Mat. 24:13, 14; Zjav. 14:6)

POMOC OD ĽUDÍ, KTORÍ MAJÚ URČITÚ PRÁVOMOC

8. Ako Jehova pomohol Pavlovi prostredníctvom jedného veliteľa?

8 Akú pomoc dostal Pavol? V roku 56 n. l. Ježiš uistil Pavla, že sa dostane do Ríma. Ale niektorí Židia v Jeruzaleme sa sprisahali, že Pavla zabijú. Keď sa o tomto sprisahaní dozvedel rímsky veliteľ Klaudius Lyziáš, postaral sa o Pavlovu bezpečnosť. Rýchlo zariadil, aby bol Pavol odvedený v sprievode stoviek vojakov z Jeruzalema do Cézarey, čo bola cesta dlhá asi 105 kilometrov. V Cézarei Pavla odovzdali miestodržiteľovi Félixovi, ktorý „prikázal, aby ho strážili v Herodesovom paláci“. Tak Pavol unikol úkladnej vražde. (Sk. 23:12–35)

9. Ako Pavlovi pomohol miestodržiteľ Festus?

9 Prešli dva roky a Pavol bol stále vo väzení v Cézarei. Medzitým do úradu miestodržiteľa nastúpil po Félixovi Festus. Krátko nato sa naňho Židia obrátili so žiadosťou, aby dal Pavla priviesť do Jeruzalema pred súd. Ale Festus odmietol. Možno vedel o ich pláne, že cestou chcú Pavla „prepadnúť a zabiť“. (Sk. 24:27–25:5)

10. Čo urobil miestodržiteľ Festus, keď sa Pavol odvolal na cisára?

10 O nejaký čas bol Pavol postavený pred súd v Cézarei. Festus „si chcel nakloniť Židov“, a preto sa Pavla opýtal: „Chceš ísť do Jeruzalema a tam byť súdený v mojej prítomnosti?“ Pavol vedel, že v Jeruzaleme by mohol prísť o život, ale vedel tiež, čo urobiť, aby zostal nažive, dostal sa do Ríma a mohol tam zvestovať. Preto povedal: „Odvolávam sa na cisára!“ Festus to prebral so svojimi poradcami a povedal: „Odvolal si sa na cisára, pôjdeš k cisárovi.“ Vďaka jeho rozhodnutiu Pavol opäť unikol svojim nepriateľom. Časom sa dostal do Ríma, ďaleko z dosahu Židov, ktorí sa ho snažili zabiť. (Sk. 25:6–12)

11. Ktoré Izaiášove slová Pavla možno posilňovali?

11 Pred cestou do Itálie Pavol možno premýšľal o varovných slovách, ktoré dal Jehova zapísať svojmu prorokovi Izaiášovi. Sú určené všetkým, ktorí mu odporujú: „Len si vymýšľajte plány, budú zmarené! Plánujte, čo chcete, aj tak sa to neuskutoční, lebo s nami je Boh!“ ​(Iz. 8:10) Pavol vedel, že Boh mu pomôže, a to ho určite posilňovalo, aby zvládol skúšky, ktoré ho ešte čakali.

Tak ako v minulosti, aj dnes môže Jehova podnietiť ľudí s určitou právomocou, aby ochránili jeho služobníkov (Pozri 12. odsek.)

12. Ako sa Július správal k Pavlovi a ako to Pavol zrejme vnímal?

12 Pavlova cesta do Itálie sa začala v roku 58 n. l. Pavol bol zverený pod dohľad rímskeho dôstojníka, ktorý sa volal Július. Od tej chvíle bolo na tomto mužovi, či Pavlovi život strpčí alebo uľahčí. Ako využil svoju právomoc? Na druhý deň, keď loď zakotvila v prvom prístave, „Július sa správal k Pavlovi láskavo a dovolil mu ísť k priateľom“. Neskôr mu dokonca zachránil život. Keď loď stroskotala a vojaci chceli zabiť všetkých väzňov na palube, aby neušli, Július im v tom zabránil. Prečo? Lebo „chcel zachrániť Pavla“. V jeho láskavom zaobchádzaní Pavol nepochybne videl Jehovovu ruku. (Sk. 27:1–3, 42–44)

Pozri 13. odsek.

13. Ako môže Jehova použiť ľudí s určitou právomocou?

13 Akú pomoc dostávame my? Keď je to v súlade s Jehovovým zámerom, Jehova môže svojím mocným svätým duchom spôsobiť, aby ľudia, ktorí majú určitú právomoc, robili to, čo si želá. Kráľ Šalamún napísal: „Kráľovo srdce je ako prúd vody v Jehovovej ruke. Vedie ho, kamkoľvek si praje.“ ​(Prísl. 21:1) Čo tieto slová znamenajú? Tak ako ľudia dokážu vykopať kanál a odviesť nejaký vodný tok tým smerom, ktorý vyhovuje ich plánom, aj Jehova dokáže svojím duchom viesť myšlienky vládcov, aby konali v súlade s jeho zámerom. Keď to urobí, ľudia s určitou právomocou urobia rozhodnutie, ktoré je na úžitok Božieho ľudu. (Porovnaj Ezdráša 7:21, 25, 26.)

14. Za koho sa môžeme modliť podľa Skutkov 12:5?

14 Čo môžeme robiť my? Môžeme sa modliť „za kráľov a za všetkých vo vysokom postavení“, keď majú urobiť rozhodnutie, ktoré bude mať vplyv na náš kresťanský život a službu. (1. Tim. 2:1, 2; Neh. 1:11) Vrúcne sa modlime aj za našich bratov a sestry, ktorí sú vo väzení, tak ako to robili kresťania v prvom storočí. (Sk. 12:5; Hebr. 13:3) Môžeme sa modliť aj za väzenských dozorcov, ktorí majú dohľad nad našimi uväznenými bratmi a sestrami. Môžeme prosiť Jehovu, aby ovplyvnil myšlienky týchto ľudí, aby konali podobne ako Július a s našimi bratmi zaobchádzali „ľudsky“. (Sk. 27:3, pozn. pod čiarou)

POMOC OD SPOLUVERIACICH

15., 16. Ako Jehova pomohol Pavlovi prostredníctvom Aristarcha a Lukáša?

15 Akú pomoc dostal Pavol? Jehova Pavlovi počas jeho cesty do Ríma opakovane pomáhal prostredníctvom spoluveriacich. Pouvažujme o niektorých príkladoch.

16 Aristarchos a Lukáš, dvaja verní Pavlovi priatelia, sa rozhodli, že ho budú na ceste do Ríma sprevádzať. * Boli ochotní riskovať svoj život, aby mohli pomáhať Pavlovi, hoci nič nenaznačuje, že by Ježiš niektorému z nich osobne sľúbil, že sa dostane do Ríma. Až neskôr, keď sa ich loď zmietala v búrke, sa dozvedeli, že prežijú. Preto keď Pavol videl, že spolu s ním na loď v Cézarei nastupujú aj Aristarchos a Lukáš, určite zo srdca ďakoval Jehovovi za to, ako mu pomáha prostredníctvom týchto dvoch odvážnych bratov. (Sk. 27:1, 2, 20–25)

17. Ako Jehova pomohol Pavlovi prostredníctvom spoluveriacich?

17 Na ceste do Ríma pomohli Pavlovi jeho spoluveriaci viackrát. Napríklad v prístave v Sidóne Július dovolil Pavlovi „ísť k priateľom, aby sa oňho mohli postarať“. A neskôr, keď loď dorazila do Puteol, Pavol a jeho priatelia tam našli bratov, ktorí ich prosili, aby „u nich zostali sedem dní“. Kým sa kresťania na týchto miestach starali o to, čo Pavol a jeho priatelia potrebujú, Pavol im určite rozprával povzbudzujúce skúsenosti a oni mali z toho veľkú radosť. (Porovnaj Skutky 15:2, 3.) Po týchto posilňujúcich návštevách pokračovali v ceste. (Sk. 27:3; 28:13, 14)

Tak ako Pavlovi, aj nám Jehova pomáha prostredníctvom spoluveriacich (Pozri 18. odsek.)

18. Za čo Pavol ďakoval Bohu?

18 Keď Pavol kráčal po ceste do Ríma, určite premýšľal o tom, čo pred troma rokmi napísal zboru v tomto meste: „Už mnoho rokov vás túžim navštíviť.“ ​(Rim. 15:23) Vtedy mu ani len nenapadlo, že tam príde ako väzeň. Preto si vieme predstaviť, aký musel byť rád, keď uvidel bratov z Ríma, ktorí mu vyšli naproti, aby ho pozdravili. „Len čo ich Pavol zbadal, ďakoval Bohu a nadobudol odvahu.“ ​(Sk. 28:15) Prečo za to ďakoval Bohu? Lebo videl, že Jehova mu opäť pomáha prostredníctvom spoluveriacich.

Pozri 19. odsek.

19. Ako nás môže Jehova podľa 1. Petra 4:10 použiť, aby sme pomohli tým, ktorí to potrebujú?

19 Čo môžeme robiť my? Vieš o nejakých bratoch alebo sestrách vo svojom zbore, ktorí prežívajú ťažké chvíle, lebo sú chorí alebo majú iné náročné okolnosti, napríklad im niekto zomrel? Ak o niekom takom vieme, prosme Jehovu, aby nám pomohol povedať mu alebo urobiť preňho niečo láskavé. Naše milé slová a skutky môžu byť práve tým, čo potrebuje. (1. Petra 4:10) Vďaka našej pomoci sa bratia a sestry uistia o tom, že Jehovov sľub „nikdy ťa neopustím ani ťa nenechám bez pomoci“ sa týka aj ich. (Hebr. 13:5) Nebudeš mať dobrý pocit, keď niekomu takto pomôžeš?

20. Prečo môžeme s dôverou povedať: „Jehova je môj pomocník“?

20 Tak ako to zažil Pavol a jeho priatelia, aj na našej ceste životom sa občas strhne búrka. Ale nemusíme strácať odvahu, lebo Jehova je s nami. Pomáha nám prostredníctvom Ježiša a anjelov. Ak je to v súlade s jeho zámerom, môže nám pomôcť aj prostredníctvom ľudí, ktorí majú určitú právomoc. A ako sme to už mnohí zažili, Jehova svojím svätým duchom podnecuje svojich služobníkov, aby prišli na pomoc svojim bratom a sestrám. Preto môžeme tak ako Pavol s plnou dôverou povedať: „Jehova je môj pomocník, nebudem sa báť. Čo mi môže urobiť človek?“ ​(Hebr. 13:6)

PIESEŇ Č. 23 Jehova, naša sila

^ 5. ods. V tomto článku si rozoberieme tri spôsoby, ako Jehova pomáhal apoštolovi Pavlovi, aby dokázal znášať náročné situácie. Keď pouvažujeme o tom, ako Jehova pomáhal svojim služobníkom v minulosti, posilníme si dôveru, že dokáže aj nás previesť cez každú búrku života.

^ 16. ods. Aristarchos a Lukáš sprevádzali Pavla na jeho cestách už aj predtým. A títo verní muži s ním zostali aj počas jeho uväznenia v Ríme. (Sk. 16:10–12; 20:4; Kol. 4:10, 14)