45. ŠTUDIJNÝ ČLÁNOK

Prejavujme jeden druhému vernú lásku

Prejavujme jeden druhému vernú lásku

„Prejavujte si navzájom vernú lásku a milosrdenstvo.“ ​(ZACH. 7:9)

PIESEŇ Č. 50 Boží vzor lásky

ČO SA DOZVIEME *

1., 2. Aké dôvody máme na to, aby sme si navzájom prejavovali vernú lásku?

 PREČO by sme si mali navzájom prejavovať vernú lásku? Po prvé, v Prísloviach 3:3 a 4 je vysvetlené, že keď prejavujeme vernú lásku, Boh si nás veľmi cení. Po druhé, v Prísloviach 11:17 sa hovorí, že je to na naše dobro. Napríklad si vytvárame pevné priateľstvo s druhými.

2 Po tretie, Príslovia 21:21 ukazujú, že keď prejavujeme vernú lásku, môžeme získať večný život a ďalšie požehnania. Máme teda mnoho dôvodov na to, aby sme poslúchali Jehovovo nabádanie: „Prejavujte si navzájom vernú lásku a milosrdenstvo.“​(Zach. 7:9)

3. Aké otázky si zodpovieme v tomto článku?

3 V tomto článku budeme hľadať odpovede na štyri otázky. Komu by sme mali prejavovať vernú lásku? Čo sa o vernej láske učíme z knihy Rút? Ako môžeme prejavovať vernú lásku? A akú odmenu nám to prináša, keď ju prejavujeme?

KOMU BY SME MALI PREJAVOVAŤ VERNÚ LÁSKU?

4. Ako môžeme napodobňovať Jehovu v prejavovaní vernej lásky?

4 V minulom článku sme hovorili, že Jehova prejavuje vernú lásku, čiže trvalé a hlboké city, tým, ktorí ho milujú a slúžia mu. (Dan. 9:4) A my chceme „napodobňovať Boha ako milované deti“. (Ef. 5:1) Preto si chceme k našim duchovným bratom a sestrám vypestovať vrúcne city, chceme si k nim vytvoriť hlboký a stály vzťah. (Prečítajte Marka 10:29, 30.)

5., 6. Uveď príklad, aký význam môže mať slovo vernosť v bežnom živote.

5 Určite budeš súhlasiť, že čím lepšie rozumieme, čo je verná láska, tým lepšie ju dokážeme prejavovať našim spoluveriacim. Pomôže nám, keď si porovnáme slovné spojenie verná láska s pojmom vernosť, tak ako ho ľudia bežne poznajú. Uveďme si príklad.

6 O človeku, ktorý veľa rokov pracuje pre tú istú firmu, sa hovorí ako o vernom zamestnancovi. Ale po celý čas, čo tam pracuje, sa nestretol s nikým z vedenia. Možno nie vo všetkom súhlasí s politikou firmy, v ktorej pracuje. Nemá k nej žiadny citový vzťah, ale je rád, že má prácu, ktorá ho živí. Zostane v nej až do dôchodku alebo až dovtedy, kým nedostane lepšiu pracovnú ponuku.

7., 8. a) Z akej pohnútky človek prejavuje vernú lásku? b) Prečo budeme uvažovať o niektorých pasážach z knihy Rút?

7 Teda rozdiel medzi vernosťou, o ktorej sme hovorili v 6. odseku, a vernou láskou spočíva v pohnútke, z akej ju človek prejavuje. Z akej pohnútky prejavovali vernú lásku Boží služobníci v biblických časoch? Nebolo to preto, lebo museli, ale preto, lebo ich k tomu podnecovalo srdce. Pouvažujme napríklad o Dávidovi. Srdce ho podnecovalo k tomu, aby verne miloval svojho drahého priateľa Jonatána, aj keď ho Jonatánov otec chcel zabiť. A hoci bol Jonatán už dávno mŕtvy, Dávid ďalej prejavoval vernú lásku jeho synovi Mefibóšetovi. (1. Sam. 20:9, 14, 15; 2. Sam. 4:4; 8:15; 9:1, 6, 7)

8 O vernej láske sa veľa dozvieme aj z niektorých pasáží v biblickej knihe Rút. Čo sa o vernej láske učíme od postáv opísaných v tejto knihe? A ako to môžeme uplatniť v našom zbore? *

ČO SA O VERNEJ LÁSKE UČÍME Z KNIHY RÚT?

9. Prečo si Noemi myslela, že Jehova sa postavil proti nej?

9 V knihe Rút je opísaný príbeh Noemi, jej nevesty Rút a bohabojného muža Boaza, ktorý bol príbuzným Noeminho manžela. Keď v Izraeli nastal hlad, Noemi s manželom a dvoma synmi sa presťahovali do Moábu. Tam Noemin manžel zomrel. Jej dvaja synovia sa oženili, ale, žiaľ, neskôr aj oni zomreli. (Rút 1:3–5; 2:1) Následkom týchto tragédií Noemi čoraz viac prepadala zúfalstvu. Prežívala takú citovú bolesť, že si myslela, že Jehova sa postavil proti nej. Všimnime si, ako vyjadrila svoje pocity: „Jehovova ruka sa obrátila proti mne.“ „Všemohúci naplnil môj život horkosťou.“ „Sám Jehova sa postavil proti mne a Všemohúci na mňa priviedol nešťastie.“ ​(Rút 1:13, 20, 21)

10. Ako Jehova reagoval na Noemine slová plné horkosti?

10 Ako Jehova reagoval na Noemine slová plné horkosti? Nenahneval sa na ňu. Videl, že je veľmi rozrušená, a prejavil jej súcit. Jehova chápe, že „útlak môže dohnať múdreho do šialenstva“. (Kaz. 7:7) Noemi potrebovala pomoc, aby pochopila, že Jehova ju nezavrhol. Ako jej Boh pomohol? (1. Sam. 2:8) Podnietil Rút, aby prejavila Noemi vernú lásku. Rút ochotne a nežne pomáhala svojej svokre, aby znovu nadobudla citovú a duchovnú rovnováhu. Čo sa môžeme od Rút naučiť?

11. Prečo láskaví bratia a sestry pomáhajú tým, ktorí sú skľúčení?

11 Verná láska nás podnecuje pomáhať tým, ktorí sú skľúčení. Tak ako Rút stála pri Noemi, láskaví bratia a sestry dnes ochotne podporujú tých v zbore, ktorí sú skľúčení a ubití starosťami. Milujú svojich bratov a sestry a radi urobia všetko, čo je v ich silách, aby im pomohli. (Prísl. 12:25; 24:10) Také konanie je v súlade s nabádaním apoštola Pavla: „Utešujte skľúčených, podopierajte slabých a buďte trpezliví ku všetkým.“ ​(1. Tes. 5:14)

Skľúčenému spolukresťanovi môžeme pomôcť, keď si ho vypočujeme (Pozri 12. odsek.)

12. Čo je často najlepší spôsob, ako môžeme pomôcť skľúčenému spolukresťanovi?

12 Často to najlepšie, čo môžeš pre skľúčeného spolukresťana urobiť, je vypočuť si ho a uistiť ho, že ho máš rád. Jehova neprehliadne tvoj láskavý záujem o jednu z jeho drahocenných ovečiek. (Hebr. 6:10) V Žalme 41:1 čítame: „Šťastný je človek, ktorý sa zaujíma o slabých, Jehova ho zachráni v deň nešťastia.“

Rút neopustila svoju svokru Noemi, ale Orpa sa vrátila do Moábu. Rút povedala Noemi: „Kam pôjdeš ty, pôjdem i ja.“ ​(Pozri 13. odsek.)

13. Čo urobila Rút inak ako Orpa a prečo bolo jej rozhodnutie prejavom vernej lásky? (Pozri obrázok na titulnej strane.)

13 Teraz pouvažujme o tom, čo zažila Noemi po smrti svojho manžela a dvoch synov. Vďaka tomu ešte lepšie pochopíme, čo je verná láska. Keď sa Noemi dozvedela, že „Jehova obrátil pozornosť na svoj ľud a dal mu bohatú úrodu“, rozhodla sa vrátiť domov. (Rút 1:6) Obe nevesty sa vydali na cestu s ňou. Ale cestou na ne Noemi trikrát naliehala, aby sa vrátili do Moábu. Poslúchli ju? Čítame: „Orpa pobozkala svoju svokru a odišla. Ale Rút s ňou zostala.“ ​(Rút 1:7–14) Orpa urobila to, čo jej svokra radila, a vrátila sa domov. Ale Rút urobila niečo viac, niečo, čo sa od nej neočakávalo. Mohla odísť, ale z lásky sa rozhodla zostať pri Noemi a pomáhať jej. (Rút 1:16, 17) Nezostala s ňou preto, lebo musela, ale preto, lebo chcela. Jej rozhodnutie bolo prejavom vernej lásky. Čo sa z toho učíme?

14. a) Ako dnes mnohí bratia a sestry prejavujú vernú lásku? b) Aké obete sa podľa Hebrejom 13:16 páčia Bohu?

14 Verná láska nás podnecuje urobiť viac, než sa očakáva. Dnes tak ako v minulosti mnohí naši bratia a sestry prejavujú vernú lásku spoluveriacim, dokonca aj tým, ktorých osobne nepoznajú. Napríklad keď sa dozvedia, že ich spolukresťanov postihla nejaká prírodná katastrofa, okamžite chcú vedieť, ako im môžu pomôcť. Keď sa niekto v zbore dostane do vážnych finančných problémov, pohotovo sa snažia zistiť, čo potrebuje, a pomôžu mu. Tak ako Macedónčania v prvom storočí robia viac, než sa očakáva. Prinášajú osobné obete a dávajú, koľko môžu, „dokonca aj viac“, aby pomohli svojim bratom, ktorí sú v núdzi. (2. Kor. 8:3) Jehovovi sa takéto prejavy vernej lásky určite veľmi páčia. (Prečítajte Hebrejom 13:16.)

AKO MÔŽEME PREJAVOVAŤ VERNÚ LÁSKU?

15., 16. Ako Rút prejavila vytrvalosť?

15 Je veľa vecí, ktoré sa môžeme naučiť z toho, ako Rút pomáhala Noemi. Pozrime sa na niektoré z nich.

16 Buď vytrvalý. Keď Rút povedala svojej svokre, že s ňou pôjde do Judska, Noemi spočiatku namietala. Ale Rút sa nevzdala. K čomu to viedlo? „Keď Noemi videla, že Rút trvá na tom, že pôjde s ňou, prestala ju prehovárať.“ ​(Rút 1:15–18)

17. Čo nám pomôže, aby sme boli vytrvalí, keď chceme niekomu pomôcť?

17 Poučenie: Keď pomáhame niekomu, kto je skľúčený, musíme byť trpezliví. Nesmieme sa vzdávať. Napríklad nejaká sestra potrebuje pomoc, ale spočiatku ju možno odmieta. Verná láska nás však podnieti, aby sme sa nevzdali. (Gal. 6:2) Dúfame, že sestra nakoniec prijme našu pomocnú ruku a dovolí nám, aby sme jej pomohli dostať sa zo zúfalstva.

18. Čo muselo Rút zraniť?

18 Neber všetko osobne. Keď Noemi s Rút prišli do Betlehema, Noemi sa stretla so svojimi bývalými susedkami. Povedala im: „Keď som odchádzala, mala som všetko, ale Jehova spôsobil, že sa vraciam s prázdnymi rukami.“ ​(Rút 1:21) Predstav si, ako sa musela cítiť Rút, keď to počula! Veď pomáhala Noemi, ako len mohla. Plakala s ňou, utešovala ju a na ceste do Judska celé dni kráčala po jej boku. Napriek tomu všetkému Noemi povedala: „Jehova spôsobil, že sa vraciam s prázdnymi rukami.“ Vôbec neocenila podporu svojej nevesty, ktorá tam stála vedľa nej. Rút to muselo veľmi bolieť, a predsa Noemi neopustila.

19. Čo nám pomôže, aby sme dokázali utešovať niekoho skľúčeného?

19 Poučenie: Keď sa snažíme pomáhať nejakej skľúčenej sestre, možno spočiatku povie niečo, čo nás zabolí, a to napriek všetkému, čo pre ňu robíme. Ale snažíme sa nebrať to osobne. Stojíme pri nej a prosíme Jehovu, aby nám pomohol nájsť spôsob, ako ju utešiť. (Prísl. 17:17)

Ako môžu kresťanskí starší napodobňovať Boaza? (Pozri 20., 21. odsek.)

20. Čo dodalo Rút silu, aby dokázala ísť ďalej?

20 Povzbuď druhých, keď vidíš, že to potrebujú. Rút prejavovala Noemi vernú lásku, ale teraz sama Rút potrebovala povzbudenie. A Jehova podnietil Boaza, aby jej ho poskytol. Boaz jej povedal: „Nech ťa Jehova odmení za to, čo si urobila. Kiež dostaneš plnú odmenu od Jehovu, Boha Izraela, pod ktorého krídla si prišla hľadať ochranu.“ Tieto láskavé slová na Rút veľmi zapôsobili. Povedala Boazovi: „Utešil si ma a hovoril si povzbudzujúco so svojou slúžkou.“ ​(Rút 2:12, 13) Boazove slová prišli v pravý čas a dodali Rút silu, aby dokázala ísť ďalej.

21. Čo robia starostliví starší podľa slov v Izaiášovi 32:1, 2?

21 Poučenie: Tí, ktorí prejavujú vernú lásku druhým, niekedy sami potrebujú povzbudenie. Tak ako Boaz uistil Rút, že jej láskavosť nezostáva nepovšimnutá, aj všímaví starší dnes chvália bratov a sestry, ktorí v zbore pomáhajú druhým. Takáto vrúcna pochvala vyjadrená v pravý čas dodá týmto láskavým bratom a sestrám silu, aby vytrvávali v tom, čo robia pre iných. (Prečítajte Izaiáša 32:1, 2.)

AKÚ ODMENU NÁM TO PRINÁŠA, KEĎ PREJAVUJEME VERNÚ LÁSKU?

22., 23. Ako Noemi zmenila zmýšľanie a prečo?

22 Po nejakom čase sa Boaz veľkoryso postaral o to, aby Rút a Noemi mali čo jesť. (Rút 2:14–18) Ako Noemi zareagovala na túto Boazovu štedrosť? Povedala: „Nech ho požehná Jehova, ktorý neprestal prejavovať vernú lásku živým ani mŕtvym.“ ​(Rút 2:20a) To bol obrat! Predtým Noemi s plačom hovorila: „Jehova sa postavil proti mne.“ Ale teraz s radosťou zvolala: „Jehova... neprestal prejavovať vernú lásku.“ Čo mohlo prispieť k tomu, že Noemi zmenila zmýšľanie?

23 Noemi nakoniec pochopila, že Jehova ju nikdy neopustil. Prostredníctvom Rút ju podporoval na ceste do Judska. (Rút 1:16) Jehovovu ruku videla aj v tom, že Boaz, jeden z ich „výkupcov“, sa o ne láskavo a veľkoryso postaral. * (Rút 2:19, 20b) Noemi zrejme uvažovala: Teraz vidím, že Jehova ma nikdy neopustil. Celý ten čas stál pri mne. (Prečítajte Žalm 136:23, 26.) Noemi musela byť veľmi vďačná za to, že Rút a Boaz jej vytrvalo pomáhali. Všetci traja boli určite veľmi radi, že sa to takto dobre skončilo.

24. Prečo chceme našim bratom a sestrám prejavovať vernú lásku?

24 Čo sme sa naučili z knihy Rút o vernej láske? Dozvedeli sme sa, že verná láska nás podnecuje, aby sme sa len tak ľahko nevzdali, keď pomáhame skľúčeným bratom a sestrám. Podnecuje nás urobiť aj viac, než sa očakáva. Starší by mali pohotovo a vrúcne povzbudzovať tých, ktorí prejavujú vernú lásku iným. Keď vidíme, ako niekto, kto bol ubitý trápením, znovu získava duchovnú silu, veľmi sa z toho tešíme. (Sk. 20:35) Ale aký je ten najdôležitejší dôvod, prečo prejavujeme vernú lásku? Chceme napodobňovať Jehovu, ktorý je „plný vernej lásky“, a chceme mu robiť radosť. (2. Mojž. 34:6; Žalm 33:22)

PIESEŇ Č. 35 Vďačnosť za Božiu trpezlivosť

^ 5. ods. Jehova od nás očakáva, že budeme našim bratom a sestrám v zbore prejavovať vernú lásku. Ako môžeme lepšie porozumieť tomu, čo je verná láska? Tak, že preskúmame, ako ju prejavovali niektorí Boží služobníci v minulosti. V tomto článku budeme uvažovať o príklade Rút, Noemi a Boaza.

^ 8. ods. Aby si vyťažil z tohto článku čo najviac, povzbudzujeme ťa, aby si si pozrel Moju knihu Biblických príbehov, príbeh 51 v českom posunkovom jazyku.

^ 23. ods. Viac informácií o úlohe, ktorú zohral Boaz ako výkupca, nájdeš v článku „Jehova... zachraňuje tých, čo sú zdrvení“, odsekoch 10–12 v Strážnej veži z decembra 2020.