Hovoríme pravdu

Hovoríme pravdu

„Hovorte pravdivo jeden s druhým.“ (ZECH. 8:16)

PIESNE: 34, 18

1., 2. Ktorý „vynález“ škodí ľuďom zo všetkého najviac a kto ho vymyslel?

TELEFÓN, žiarovka, automobil alebo chladnička sú len niektoré z vynálezov, ktoré ľuďom uľahčujú život. Iné ho však skôr ohrozujú, napríklad pušný prach, pozemné míny, cigarety alebo atómová bomba. Existuje však „vynález“, ktorý je oveľa starší a škodí ľuďom zo všetkého najviac. Čo je to? Lož. Klamať znamená hovoriť niečo, o čom vieme, že to nie je pravda, s cieľom niekoho podviesť. Kto vymyslel lož? Satan Diabol. Ježiš Kristus o ňom povedal, že je „otec lži“. (Prečítajte Jána 8:44.) Kedy vyslovil prvú lož?

2 Stalo sa to pred niekoľkými tisícročiami v záhrade Eden. Prví ľudia Adam a Eva žili v nádhernom raji, ktorý pre nich vytvoril Jehova. Potom sa objavil na scéne Diabol. Vedel, že Boh zakázal Adamovi a Eve jesť „zo stromu poznania dobrého a zlého“, a že keby to urobili, tak by zomreli. Napriek tomu vyslovil prvú lož a prostredníctvom hada povedal Eve: „Určite nezomriete.“ A dodal: „Boh totiž vie, že v ten deň, keď z neho zjete, celkom istotne sa vám otvoria oči a celkom istotne budete ako Boh a budete poznať dobré a zlé.“ (1. Mojž. 2:15–17; 3:1–5)

3. Prečo sa dá povedať, že Satanova lož bola zlomyseľná, a k čomu viedla?

3 Satan konal zlomyseľne, keď vyslovil prvú lož, pretože veľmi dobre vedel, že ak mu Eva uverí a zje z ovocia, určite zomrie. A to sa aj stalo. Eva a neskôr aj Adam neuposlúchli Jehovov príkaz a nakoniec zomreli. (1. Mojž. 3:6; 5:5) A nielen to. Pre tento hriech „sa smrť rozšírila na všetkých ľudí“, takže „smrť vládla ako kráľ... aj nad tými, ktorí nehrešili podobným priestupkom ako Adam“. (Rim. 5:12, 14) Namiesto toho, aby sme sa tešili z dokonalého a nekonečného života, aký pre nás zamýšľal Boh, sme teraz radi, ak je „dní našich rokov sedemdesiat... [a] v dôsledku zvláštnej sily osemdesiat“. A život je často plný problémov a zármutku. (Žalm 90:10) Aké tragické následky priniesla Satanova lož!

4. a) Ktoré otázky si teraz zodpovieme? b) Jedine kto môže byť Jehovovým priateľom podľa Žalmu 15:1, 2?

4 Ježiš objasnil, prečo tak Diabol konal: „Nestál pevne v pravde, lebo niet v ňom pravdy.“ Diabol sa nezmenil, lebo svojimi lžami „zvádza celú obývanú zem“. (Zjav. 12:9) Určite sa ním nechceme dať oklamať. Preto preskúmajme tri otázky: Ako Satan klame ľudí? Prečo ľudia klamú? A ako ukážeme, že stále „hovoríme pravdu“, aby sme na rozdiel od Adama a Evy neprišli o priateľstvo s Jehovom? (Prečítajte Žalm 15:1, 2.)

AKO SATAN KLAME ĽUDÍ

5. Ako Satan klame ľudí v dnešnej dobe?

5 Apoštol Pavol napísal, že sa nemusíme dať oklamať Satanom, lebo „nie sme v nevedomosti o jeho zámeroch“. (2. Kor. 2:11) Vieme, že celý svet, ktorého súčasťou je falošné náboženstvo, skorumpovaná politika a chamtivý obchodný systém, ovláda Satan. (1. Jána 5:19) Preto nie div, že spolu s démonmi podnecuje ľudí vo vysokom postavení, aby „hovorili lož“. (1. Tim. 4:1, 2) To nepochybne platí o ľuďoch z veľkého biznisu, ktorí prostredníctvom zavádzajúcej reklamy propagujú škodlivé produkty a pochybné aktivity.

6. Prečo je to mimoriadne závažné, keď klamú náboženskí predstavitelia?

6 Keď klamú predstavitelia nejakého náboženstva, nesú mimoriadne veľkú vinu. Prečo? Lebo ak niekto uverí falošným náukám, ktoré vyučujú, a koná v rozpore s Božími normami, môže stratiť vyhliadku na večný život. (Hoz. 4:9) Ježiš vedel, že náboženskí vodcovia v jeho dňoch podvádzajú ľudí. Otvorene im povedal: „Beda vám, znalci Písma a farizeji, pokrytci, lebo cestujete po mori a po suchej zemi, aby ste urobili jedného prozelytu, a keď sa ním stane, urobíte ho hodným gehenny [večného zničenia] dvakrát viac, ako ste vy sami.“ (Mat. 23:15) Ježiš odsúdil falošných náboženských vodcov tými najsilnejšími slovami. Boli naozaj „zo svojho otca, Diabla“, ktorý je vrahom. (Ján 8:44)

7. Aké lži vyučujú náboženskí predstavitelia?

7 V dnešnom svete existuje veľa náboženských predstaviteľov, či už sa im hovorí kňazi, pastori, rabíni, alebo nejako inak. Rovnako ako farizeji v prvom storočí, aj oni „potláčajú pravdu“ z Božieho Slova a „vymenili Božiu pravdu za lož“. (Rim. 1:18, 25) Vyučujú falošné náuky, napríklad „raz spasený, navždy spasený“, nesmrteľnosť ľudskej duše, prevteľovanie a názor, že Boh toleruje homosexuálny životný štýl alebo manželstvá osôb rovnakého pohlavia.

8. Aká lož zanedlho zaznie z úst politikov a ako by sme mali na ňu reagovať?

8 Ľudí klamú aj mnohí politici. Už čoskoro zaznie jedna z najväčších lží. Politickí vodcovia vyhlásia, že zaistili svetu „mier a bezpečie“. Ale „vtedy ihneď príde na nich náhle zničenie“. Preto by sme im nemali veriť. Bude to len chabý pokus oklamať ľudí, aby si mysleli, že tento svet nie je až v takom zlom stave. Ale my „veľmi dobre [vieme], že Jehovov deň prichádza presne tak ako zlodej v noci“. (1. Tes. 5:1–4)

PREČO ĽUDIA KLAMÚ

9. Prečo ľudia klamú

9 Keď si ľudia obľúbia nejaký nový vynález, začne sa vyrábať vo veľkom. A to isté platí aj o lži. V dnešnej spoločnosti sa klamstvo stalo súčasťou bežného života. A vplyvní ľudia nie sú jediní, ktorí klamú. V článku „Prečo klameme“ v časopise National Geographic sa uvádza: „Lož sa stala hlboko zakorenenou črtou ľudskej osobnosti.“ Ľudia klamú najčastejšie preto, aby sa pred niečím ochránili alebo aby sa ukázali v lepšom svetle. Klamú, aby zatajili vlastné chyby a priestupky alebo aby získali finančné či osobné výhody. V článku sa ďalej píše: „Bez mihnutia oka klameme v malých i vo veľkých veciach, či už cudzím ľuďom, spolupracovníkom, priateľom, alebo členom rodiny.“

10. a) K čomu klamanie vedie? b) Na akú myšlienku z Hebrejom 4:13 by sme mali pamätať?

10 K čomu vedie všetko to klamstvo? K strate dôvery a zničeným vzťahom. Predstavme si napríklad, aký deprimovaný musí byť muž, keď sa dozvie, že ho podvádza manželka, a potom ho klame, aby na to neprišiel. Alebo aké je to hrozné, keď v súkromí muž týra svoju manželku a deti, ale pred druhými sa správa ako vzorný manžel a milujúci otec. Takí ľudia možno dokážu oklamať druhých, ale pamätajme, že v žiadnom prípade neoklamú Jehovu, pretože pred ním je „všetko... obnažené a odhalené“. (Hebr. 4:13)

11. Čo sa učíme z varovného príkladu Ananiáša a Zafíry? (Pozri obrázok v úvode článku.)

11 Z Biblie sa napríklad dozvedáme o istých manželoch z prvého storočia, ktorých „Satan posmelil“, aby oklamali Boha. Ananiáš a Zafíra si naplánovali, že oklamú apoštolov. Predali nejaký majetok a chceli na zbor urobiť dojem, akí sú štedrí. Preto apoštolom povedali, že im priniesli všetky peniaze, hoci to bola len časť z nich. Ale Jehova vedel, čo urobili, a za ich pokrytectvo ich potrestal. (Sk. 5:1–10)

12. Čo sa stane s nekajúcnymi zlomyseľnými klamármi a prečo?

12 Ako sa Jehova pozerá na klamstvo? Nekajúcni zlomyseľní klamári budú spolu so Satanom uvrhnutí „do jazera ohňa“. Inými slovami, budú navždy zničení. (Zjav. 20:10; 21:8; Žalm 5:6) Prečo? Pretože Jehova sa pozerá na klamárov rovnako ako na „psov“, čiže na ľudí, ktorých skutky sú mu odporné. (Zjav. 22:15)

13. Čo vieme o Jehovovi a k čomu nás to podnecuje?

13 Vieme, že Jehova „nie je človek, aby luhal“ a že „je nemožné, aby... luhal“. (4. Mojž. 23:19; Hebr. 6:18) „Jehova nenávidí... falošný jazyk.“ (Prísl. 6:16, 17) Aby sme mohli získať jeho priazeň, musíme vždy hovoriť pravdu. Preto dbáme na nabádanie „neluhajte si navzájom“. (Kol. 3:9)

JEHOVOVI SLUŽOBNÍCI HOVORIA PRAVDU

14. a) Ako sa praví kresťania odlišujú od členov falošného náboženstva? b) Vysvetli význam slov v Lukášovi 6:45.

14 Čo je jednou z vecí, vďaka ktorej sa praví kresťania odlišujú od členov falošného náboženstva? Riadia sa biblickým nabádaním, aby hovorili pravdu. (Zechariáš 8:16, 17) Pavol to vysvetlil: „Odporúčame sa ako Boží služobníci... pravdivou rečou.“ (2. Kor. 6:4, 7) A Ježiš povedal, že „z hojnosti srdca hovoria... ústa“. (Luk. 6:45) To znamená, že čestný človek bude vždy hovoriť pravdu, či už v malých, alebo vo veľkých veciach, a to všetkým, cudzím ľuďom, spolupracovníkom, priateľom, alebo členom rodiny. Pozrime sa teraz na niekoľko situácií, v ktorých môžeme dať najavo, že sa snažíme byť vo všetkom čestní a pravdovravní.

S čím má problém táto mladá sestra? (Pozri 15. a 16. odsek.)

15. a) Prečo je nerozumné viesť dvojaký život? b) Vďaka čomu môžu mladí odolať zlému vplyvu rovesníkov? (Pozri poznámku pod čiarou.)

15 Si mladý a chceš zapadnúť medzi ostatných? Nikdy kvôli tomu neži dvojakým životom. Niektorí to možno robia. Keď sú s rodinou alebo so zborom, správajú sa vzorne, ale na sociálnych sieťach a so svetskými rovesníkmi sú úplne iní. Možno rozprávajú vulgárne, neslušne sa obliekajú, počúvajú hudbu s nevhodnými textami, opíjajú sa, berú drogy, tajne s niekým chodia alebo robia ešte horšie veci. Ich život je jedna veľká lož. Klamú svojich rodičov, klamú spoluveriacich a klamú aj Boha. (Žalm 26:4, 5) Jehova dobre vie, kedy ho uctievame len navonok, ale v skutočnosti robíme veci, ktoré nenávidí. (Mar. 7:6) Je oveľa lepšie, keď sa riadime nabádaním v Prísloviach 23:17: „Nech tvoje srdce nezávidí hriešnikom, ale buď v bázni pred Jehovom po celý deň.“

16. Ako by sme mali odpovedať na otázky v prihláške do služby celým časom?

16 Možno by si chcel byť pravidelným priekopníkom alebo vyskúšať nejaký druh zvláštnej služby celým časom, napríklad službu v Bételi. Je dôležité, aby si pri vypĺňaní prihlášky úprimne a pravdivo odpovedal na všetky otázky, ktoré sa týkajú tvojho zdravia, výberu zábavy a morálky. (Hebr. 13:18) Ale čo ak si sa zaplietol do nejakého nečistého alebo pochybného správania a nepovedal si o tom starším? Požiadaj ich o pomoc, aby si mohol slúžiť Jehovovi s čistým svedomím. (Rim. 9:1; Gal. 6:1)

17. Čo by sme mali robiť, keď sa nás nepriatelia vypytujú na spoluveriacich?

17 Čo by si mal robiť, keby bola naša činnosť zakázaná a ty by si na výsluchu dostával otázky týkajúce sa našich bratov a sestier? Musíš povedať všetko, čo vieš? Čo urobil Ježiš, keď ho vypočúval rímsky miestodržiteľ? Riadil sa zásadou, že je „čas mlčať a čas hovoriť“, a na niektoré otázky vôbec neodpovedal. (Kaz. 3:1, 7; Mat. 27:11–14) V takejto situácii je lepšie mlčať, aby sme neohrozili spoluveriacich. (Prísl. 10:19; 11:12)

Kedy by si mal mlčať a kedy povedať celú pravdu? (Pozri 17. a 18. odsek.)

18. Čo by sme mali robiť, keď sa nás starší pýtajú na spoluveriacich?

18 Čo ak sa niekto zo zboru dopustil vážneho hriechu a ty o tom vieš? Starší sú zodpovední za čistotu zboru, a tak sa ťa možno na to opýtajú. Čo im odpovieš, najmä ak pôjde o tvojho priateľa alebo o príbuzného? V Biblii sa píše: „Kto vypovedá pravdu, hlása spravodlivosť.“ (Prísl. 12:17, Katolícky preklad; 21:28) Teda je nevyhnutné, aby si povedal starším celú pravdu, nielen časť z nej, a aby si ju neskresľoval. Starší majú právo poznať fakty. Vďaka tomu môžu rozhodnúť, aký je najlepší spôsob, ako pomôcť previnilcovi obnoviť si dobrý vzťah k Jehovovi. (Jak. 5:14, 15)

19. Čo budeme rozoberať v nasledujúcom článku?

19 Dávid povedal Jehovovi v modlitbe: „Našiel si potešenie v pravdivosti vo vnútri.“ (Žalm 51:6) Vedel, že pravdovravnosť vychádza zo srdca, z nášho vnútra. Praví kresťania vždy hovoria „pravdivo jeden s druhým“. Ako ešte dávame najavo, že sme Božími služobníkmi a líšime sa od sveta? Tak, že učíme druhých pravdu z Biblie. V nasledujúcom článku si rozoberieme, ako to môžeme robiť.