42. ŠTUDIJNÝ ČLÁNOK

Čím sa môžeš stať vďaka Jehovovi?

Čím sa môžeš stať vďaka Jehovovi?

„Boh... vo vás pôsobí tak chcenie, ako i konanie.“ ​(FIL. 2:13)

PIESEŇ Č. 38 Uvrhni svoje bremeno na Jehovu

ČO SA DOZVIEME *

1. Čo môže Jehova urobiť, aby uskutočnil svoj zámer?

JEHOVA sa môže stať čímkoľvek, čo je potrebné, aby uskutočnil svoj zámer. Napríklad sa stal učiteľom, utešovateľom a evanjelistom. (Iz. 48:17; 2. Kor. 7:6; Gal. 3:8) No na uskutočňovanie svojho zámeru často používa aj ľudí. (Mat. 24:14; 28:19, 20; 2. Kor. 1:3, 4) Jehova môže komukoľvek z nás dať múdrosť a silu, aby sme sa stali čímkoľvek, čo je potrebné na uskutočnenie jeho zámeru. Aj to patrí k významu Božieho mena, na čom sa zhodujú aj mnohí biblickí učenci.

2. a) Prečo možno niektorí pochybujú, či sú pre Jehovu užitoční? b) Čo budeme rozoberať v tomto článku?

2 Všetci chceme slúžiť Jehovovi, no niektorí z nás možno pochybujú, či sú preňho užitoční. Prečo? Možno ich obmedzuje vysoký vek či okolnosti alebo si myslia, že nemajú dostatok schopností. Na druhej strane niektorí sú možno celkom spokojní s tým, čo pre Jehovu v službe robia, a nevidia, že je potrebné, aby sa dali k dispozícii viac. V tomto článku si najprv rozoberieme, ako nám Jehova pomáha, aby sme prispeli k uskutočneniu jeho zámeru. Potom preskúmame niektoré biblické správy, z ktorých vidno, ako dáva svojim služobníkom – mužom aj ženám – túžbu a silu konať to, čo sa mu páči. A nakoniec sa zamyslíme, ako sa môžeme dať Jehovovi viac k dispozícii.

AKO TI JEHOVA POMÁHA

3. Ako nám môže Jehova v súlade s Filipanom 2:13 dať túžbu konať to, čo sa mu páči?

3 Jehova nám môže dať túžbu konať to, čo je správne. (Fil. 2:13) * Ako to môže urobiť? Možno sa dozvieme, že náš zbor potrebuje nejakú konkrétnu pomoc. Alebo starší prečítajú list z pobočky, v ktorom sa uvádza, že iný zbor potrebuje v nejakom ohľade vypomôcť. To nás môže podnietiť, aby sme sa spýtali sami seba: „Ako by som mohol pomôcť?“ Alebo možno dostaneme nejakú náročnú úlohu, a uvažujeme, či ju zvládneme. Ďalšia možnosť je, že po prečítaní nejakej biblickej pasáže začneme uvažovať: „Ako by som tieto myšlienky mohol uplatniť a pomôcť druhým?“ Samozrejme, Jehova nás nebude do ničoho nútiť. Ale keď vidí, že sme ochotní sa nad sebou zamyslieť, môže v nás roznietiť túžbu dať sa viac k dispozícii.

4. Ako nám Jehova môže dať aj silu konať to, čo sa mu páči?

4 Jehova nám môže dať aj silu konať to, čo sa mu páči. (Fil. 2:13; Iz. 40:29) Ako? Napríklad pomocou svätého ducha dokáže zlepšiť naše prirodzené schopnosti. (2. Mojž. 35:30–35) Môže to urobiť aj prostredníctvom svojej organizácie, ktorá nás vyškolí, ako vykonávať určité úlohy. Ak niekedy nemáš istotu, ako si spĺňať zverenú úlohu, popros niekoho o pomoc. A nezabudni, že môžeš kedykoľvek požiadať nášho štedrého nebeského Otca o „moc, ktorá je nad to, čo je prirodzené“. (2. Kor. 4:7; Luk. 11:13) V Biblii nájdeme veľa správ, z ktorých vidno, ako dal Jehova svojim služobníkom túžbu a silu konať to, čo sa mu páči. Keď si ich teraz budeme rozoberať, zamysli sa nad tým, ako by podobným spôsobom mohol použiť teba.

AKO JEHOVA POMOHOL MUŽOM

5. Čo sa učíme z toho, kedy a ako Jehova použil Mojžiša, aby zachránil jeho ľud?

5 Jehova pomohol Mojžišovi, aby sa stal záchrancom Izraelitov. Ale kedy to urobil? Bolo to vtedy, keď sa Mojžiš na to cítil spôsobilý, lebo bol „vyučený v celej egyptskej múdrosti“? (Sk. 7:22–25) Nie, Jehova mu najprv pomohol, aby sa z neho stal pokorný a mierny človek. (Sk. 7:30, 34–36) Dal mu odvahu postaviť sa pred najmocnejšieho vládcu Egypta. (2. Mojž. 9:13–19) Čo sa z toho učíme? Jehova používa na uskutočnenie svojho zámeru len tých, ktorí prejavujú zbožné vlastnosti a čerpajú od neho silu. (Fil. 4:13)

6. Čo sa učíme z toho, ako Jehova použil Barzillaja, aby pomohol Dávidovi?

6 O niekoľko storočí Jehova použil Barzillaja, aby zabezpečil nevyhnutné veci pre kráľa Dávida. Dávid a jeho muži boli „hladní a unavení a smädní“, lebo utekali pred jeho synom Abšalómom. Barzillaj bol už starší muž, no spolu s ďalšími riskoval život, aby sa postaral o Dávida a o tých, ktorí boli s ním. Nemyslel si, že pre svoj pokročilý vek už nie je pre Jehovu užitočný. Práve naopak, štedro poskytol to, čo mal, a pomohol Božím služobníkom, ktorí to potrebovali. (2. Sam. 17:27–29) Čo sa od neho učíme? Bez ohľadu na to, koľko máme rokov, Jehova nás môže použiť, aby sme poskytli pomoc spolukresťanom, ktorí žijú v našom okolí alebo v iných krajinách. (Prísl. 3:27, 28; 19:17) Ak im nedokážeme pomôcť osobne, môžeme prispieť na celosvetové dielo, vďaka čomu sa prostriedky použijú na pomoc bratom a sestrám, ktorí sú v núdzi. (2. Kor. 8:14, 15; 9:11)

7. Ako Jehova použil Simeona a prečo nás to povzbudzuje?

7 Simeon bol verný zostarnutý muž, ktorý žil v Jeruzaleme. Jehova mu sľúbil, že nezomrie, kým neuvidí Mesiáša. Tento sľub ho musel veľmi povzbudiť, pretože na Mesiáša už čakal veľa rokov. No za svoju vieru a vytrvalosť bol odmenený. Jedného dňa bol „vedený duchom“ do chrámu, kde uvidel malého Ježiša. Jehova ho použil, aby vyslovil proroctvo, že toto dieťa sa stane Kristom. (Luk. 2:25–35) Hoci Simeon pravdepodobne zomrel skôr, ako Ježiš začal svoju pozemskú službu, bol vďačný, že Jehova ho použil takýmto spôsobom. A to najlepšie ho ešte len čaká! V novom svete tento verný muž uvidí, ako budú pod Ježišovou vládou požehnané všetky národy zeme. (1. Mojž. 22:18) Aj my sme vďační za všetko, čo môžeme pre Jehovu vykonať.

8. Ako nás Jehova môže použiť podobne ako Barnabáša?

8 V prvom storočí n. l. sa dal Jehovovi k dispozícii štedrý muž, ktorý sa volal Jozef. (Sk. 4:36, 37) Apoštoli ho nazvali Barnabáš, čo znamená „Syn útechy“, pravdepodobne preto, lebo bol známy tým, že poskytoval druhým útechu. Napríklad keď sa Saul stal kresťanom, mnohí bratia sa ho báli, lebo predtým prenasledoval Ježišových nasledovníkov. No Barnabáš za ním prišiel a láskavo mu pomohol, za čo mu bol Saul určite veľmi vďačný. (Sk. 9:21, 26–28) Neskôr sa starší v Jeruzaleme dozvedeli, že je potrebné povzbudiť bratov a sestry, ktorí žili vo vzdialenej sýrskej Antiochii. Koho tam poslali? Barnabáša. A bola to dobrá voľba. V Biblii sa píše, že „všetkých povzbudzoval, aby podľa predsavzatia svojho srdca zotrvali v Pánovi“. (Sk. 11:22–24) Aj nám môže Jehova pomôcť, aby sme sa pre našich bratov a sestry stali „synmi útechy“. Napríklad nás môže použiť, aby sme utešili niekoho, komu zomrel niekto blízky. Alebo nás môže podnietiť, aby sme niekoho, kto je chorý či skľúčený, navštívili alebo mu zatelefonovali a povzbudili ho. Dovolíš Jehovovi, aby ťa používal tak ako Barnabáša? (1. Tes. 5:14)

9. Čo sa učíme z toho, ako Jehova pomohol Vasilijovi?

9 Zamyslime sa, ako Jehova pomohol bratovi, ktorý sa volá Vasilij, aby sa stal dobrým duchovným pastierom. Keď bol vymenovaný za staršieho, mal len 26 rokov. Mal obavy, či dokáže duchovne pomáhať bratom a sestrám v zbore, zvlášť tým, ktorí prežívali nejaké ťažkosti. Dostal však vynikajúce školenie od skúsených starších a absolvoval aj školu služby Kráľovstva. Vasilij sa veľmi snažil, aby bol dobrým starším. Napríklad si urobil zoznam krátkodobých cieľov. Keď ich postupne dosahoval, získaval väčšiu sebadôveru. Hovorí: „To, z čoho som mal predtým strach, mi teraz robí veľkú radosť. Keď mi Jehova pomôže nájsť vhodný biblický verš, vďaka ktorému uteším brata alebo sestru, prináša mi to hlboké uspokojenie.“ Bratia, ak tak ako Vasilij dovolíte Jehovovi, aby vás používal, dá vám silu prevziať ďalšie úlohy v zbore.

AKO JEHOVA POMOHOL ŽENÁM

10. Čo urobila Abigail a čo sa učíš z jej príkladu?

10 Keď Dávida a jeho mužov prenasledoval kráľ Saul, Dávidovi muži požiadali zámožného Izraelitu Nábala o nejaké jedlo. Mysleli si, že sa môžu naňho bez zábran obrátiť, keďže ochraňovali jeho stáda oviec v pustatine. No sebecký Nábal im nechcel nič dať. Dávida to tak rozhnevalo, že sa rozhodol Nábala a všetkých mužov v jeho domácnosti zabiť. (1. Sam. 25:3–13, 22) Nábal mal však krásnu a rozvážnu manželku Abigail. Odvážne vyšla Dávidovi naproti, padla pred ním na kolená a prosila ho, aby sa neprevinil preliatím krvi. Taktne ho požiadala, aby nechal záležitosť v Jehovových rukách. Jej pokorný a rozvážny prístup na Dávida veľmi zapôsobil. Pochopil, že ju poslal Jehova. (1. Sam. 25:23–28, 32–34) Abigail si rozvíjala vlastnosti, ktoré si Jehova cenil, a preto ju použil na uskutočnenie svojho zámeru. Ak si kresťanské sestry rozvíjajú taktnosť a rozumnosť, aj ich môže Jehova použiť, aby pomáhali svojej rodine a zboru. (Prísl. 24:3; Tít. 2:3–5)

11. Čo urobili Šallumove dcéry a kto sa dnes riadi ich príkladom?

11 O mnoho storočí neskôr použil Jehova dcéry izraelského kniežaťa Šalluma, aby pomáhali pri obnove jeruzalemských múrov. (Neh. 2:20; 3:12) Aj keď boli dcérami kniežaťa, ochotne sa pustili do tejto náročnej a nebezpečnej práce. (Neh. 4:15–18) Mali úplne iný postoj než významní muži z Tekoy, ktorí sa nezapojili do práce na obnove hradieb, lebo to považovali za ponižujúce. (Neh. 3:5) Vieš si predstaviť, aké šťastné museli byť Šallumove dcéry, keď sa jeruzalemské múry podarilo opraviť len za 52 dní? (Neh. 6:15) Aj dnes ochotné sestry rady pomáhajú pri stavbe a údržbe budov, v ktorých uctievame Jehovu. Ich skúsenosti, nadšenie a vernosť sú v tejto zvláštnej forme svätej služby veľmi potrebné.

12. Ako nás môže Jehova použiť podobne ako Tabitu?

12 Jehova podnietil Tabitu, aby robila veľa dobrých skutkov. Rada obdarúvala druhých, zvlášť vdovy. (Sk. 9:36) Bola výnimočne štedrá a láskavá, a keď zomrela, mnohí za ňou smútili. Keď ju apoštol Peter vzkriesil, všetci sa z toho veľmi radovali. (Sk. 9:39–41) Čo sa od nej učíme? Bez ohľadu na to, či sme mladí, alebo starší, muži alebo ženy, všetci môžeme našim bratom a sestrám prakticky pomáhať. (Hebr. 13:16)

13. Ako Jehova použil Ruth, ktorá bola plachá, a k akému záveru došla?

13 Zamyslime sa, ako Jehova pomohol Ruth, ktorá sa chcela stať misionárkou, no bola veľmi plachá. Keď bola malá, roznášala letáky z domu do domu a bola v tom veľmi rýchla. Povedala: „Táto práca sa mi naozaj páčila.“ No rozprávať sa s druhými o Božom Kráľovstve bolo pre ňu náročné. Napriek svojej plachosti sa ako 18-ročná stala pravidelnou priekopníčkou. V roku 1946 absolvovala školu Gileád a neskôr slúžila na Havajských ostrovoch a v Japonsku. Jehova ju použil vo veľkej miere, aby zvestovala dobrú správu na týchto územiach. Po takmer 80 rokoch služby povedala: „Jehova bol pre mňa posilňujúcou pomocou. Pomohol mi prekonať plachosť. Som pevne presvedčená, že Jehova môže použiť všetkých, ktorí mu dôverujú.“

DOVOĽ JEHOVOVI, ABY ŤA POUŽÍVAL

14. Čo musíme podľa Kolosanom 1:29 robiť, ak chceme, aby nás Jehova používal?

14 Počas ľudskej histórie Jehova umožnil svojim služobníkom, aby vykonávali rôzne úlohy. Čím sa vďaka nemu môžeš stať ty? Do veľkej miery to závisí od toho, ako sa budeš namáhať. (Prečítajte Kolosanom 1:29.) Ak sa dáš Jehovovi k dispozícii, môžeš sa stať horlivým evanjelistom, vynikajúcim učiteľom, dobrým utešiteľom, zručným pracovníkom, verným priateľom alebo čímkoľvek, čo je potrebné, aby Jehova uskutočnil svoj zámer.

15. O čo by podľa 1. Timotejovi 4:12, 15 mali mladí bratia prosiť Jehovu?

15 A čo vy, mladí bratia, ktorí stojíte na prahu dospelosti? Zbory veľmi potrebujú mužov plných energie, ktorí by mohli slúžiť ako služobní pomocníci. V mnohých zboroch je dostatok starších, ale málo služobných pomocníkov. Mohli by ste si rozvíjať túžbu robiť pre zbor viac? Niektorí bratia si hovoria: „Ja som spokojný s tým, že som zvestovateľ.“ Ak to tak cítiš aj ty, pros Jehovu, aby ti pomohol rozvíjať si túžbu slúžiť ako služobný pomocník a aby ti dal silu slúžiť mu čo najviac. (Kaz. 12:1) Tvoju pomoc veľmi potrebujeme! (Prečítajte 1. Timotejovi 4:12, 15.)

16. O čo by sme mali prosiť Jehovu a prečo?

16 Jehova môže spôsobiť, aby si sa stal čímkoľvek, čo je potrebné, aby uskutočnil svoj zámer. Preto ho pros, aby v tebe roznietil túžbu konať to, čo sa mu páči, a dal ti silu, aby si to zvládol. Či už si mladý, alebo starší, využívaj svoj čas, energiu a prostriedky na to, aby si ho chválil. (Kaz. 9:10) Nikdy nedovoľ, aby ťa strach alebo pocit nedostatočnosti pripravili o vzácnu možnosť slúžiť Jehovovi naplno. Každý z nás má úžasnú príležitosť hoci aj malým dielom prinášať nášmu láskavému Otcovi slávu, ktorá mu patrí.

PIESEŇ Č. 29 Kráčať v rýdzosti

^ 5. ods. Chcel by si Jehovovi slúžiť viac, ale máš pocit, že to nedokážeš? Uvažuješ niekedy, či si preňho užitočný? Alebo si myslíš, že sa už v službe nemusíš viac namáhať? V tomto článku si rozoberieme rôzne spôsoby, ako nám Jehova môže pomôcť rozvinúť túžbu slúžiť mu, a ako nám môže dať silu, aby sme sa stali čímkoľvek, čo bude potrebné na uskutočnenie jeho zámeru.

^ 3. ods. Aj keď Pavol adresoval tento list kresťanom, ktorí žili v prvom storočí, jeho slová sa v zásade týkajú všetkých Jehovových služobníkov.