41. ŠTUDIJNÝ ČLÁNOK

Ako viesť biblické štúdium, ktoré povedie ku krstu – 1. časť

Ako viesť biblické štúdium, ktoré povedie ku krstu – 1. časť

„Vy ste našou slávou a radosťou.“ ​(1. TES. 2:20)

PIESEŇ Č. 40 Stále hľadajte najprv Kráľovstvo

ČO SA DOZVIEME *

Z čoho by mohol mať zbor väčšiu radosť než z krstu milovaného záujemcu? (Pozri 1. odsek.)

1. Prečo môžeme na základe 1. Tesaloničanom 2:19, 20 povedať, že pomáhať záujemcom dospieť ku krstu je pre nás veľká česť? (Pozri obrázok na titulnej strane.)

ČO CÍTIŠ, keď sa niekto z obvodu vášho zboru dá pokrstiť? Určite veľkú radosť. (Mat. 28:19) A čo cítiš, keď sa krstí niekto, s kým si študoval? Tvoja radosť je neopísateľná! (1. Tes. 2:19, 20) Novopokrstení bratia a sestry sú „odporúčacími listami“ nielen pre tých, ktorí s nimi študovali, ale aj pre celý zbor.

2. a) Nad akou dôležitou otázkou by sme sa mali zamyslieť a prečo? b) Čo je biblické štúdium? (Pozri vysvetlenie výrazu.)

2 Sme veľmi radi, že v posledných štyroch rokoch sa na celom svete viedlo mesačne priemerne asi 10 miliónov biblických štúdií. * A za ten istý čas sa každý rok dalo pokrstiť priemerne viac ako 280 000 nových učeníkov Ježiša Krista. Ako môžeme pomôcť ďalším z tých miliónov záujemcov, aby sa dali pokrstiť? Jehova je trpezlivý a ešte stále dáva ľuďom možnosť stať sa Kristovými učeníkmi. Preto chceme robiť všetko, čo je v našich silách, aby sme im pomohli čo najrýchlejšie dospieť ku krstu. Čas sa rýchlo kráti! (1. Kor. 7:29a; 1. Petra 4:7)

3. O čom budeme hovoriť v tomto článku?

3 Keďže robiť učeníkov je dnes také naliehavé, vedúci zbor poprosil pobočky, aby navrhli, ako by sa dalo pomôcť ďalším záujemcom dospieť ku krstu. V tomto a nasledujúcom článku budeme uvažovať o tom, čo sa osvedčilo skúseným priekopníkom, misionárom a krajským dozorcom. * (Prísl. 11:14; 15:22) Povieme si, ako môžu zvestovatelia pomáhať záujemcom, aby robili väčší duchovný pokrok. V tomto článku sa zameriame na päť vecí, vďaka ktorým môžu záujemcovia rýchlejšie napredovať ku krstu.

ŠTUDUJTE KAŽDÝ TÝŽDEŇ

Opýtaj sa záujemcu, či by ste si nemohli niekde sadnúť a pokračovať v rozhovore tam (Pozri 4. – 6. odsek.)

4. Ako by sme sa mali pozerať na biblické štúdium pri dverách?

4 Mnohí bratia a sestry vedú biblické štúdiá iba pri dverách. Je to síce dobrý spôsob, ako začať u domáceho rozvíjať záujem o Bibliu, ale takéto rozhovory zvyčajne trvajú veľmi krátko a možno sa ani nekonajú každý týždeň. Niektorí rozvíjajú záujem domáceho tak, že mu dajú na seba kontakt, a kým sa najbližšie stretnú, v krátkosti sa s ním podelia o nejakú biblickú myšlienku. Takéto príležitostné rozhovory môžu prebiehať celé mesiace, ale toto nie je produktívne biblické štúdium. Môže záujemca, ktorý venuje štúdiu Božieho Slova iba minimum času a úsilia, dospieť k tomu, že sa zasvätí Bohu a dá sa pokrstiť? Zrejme nie.

5. Akú užitočnú radu dal Ježiš v Lukášovi 14:27, 31, 33 a ako ju môžeme uplatniť pri vedení biblického štúdia?

5 Raz Ježiš porozprával podobenstvo o tom, čo musí urobiť človek, ktorý sa chce stať jeho učeníkom. Hovoril o človeku, ktorý chce stavať vežu, a o kráľovi, ktorý chce vytiahnuť do vojny. Ježiš povedal, že keď chce niekto stavať vežu, musí si najprv sadnúť a spočítať náklady, aby videl, či má dosť na jej dokončenie. Aj kráľ si musí najprv sadnúť a poradiť sa, či môže so svojimi vojakmi poraziť nepriateľské vojsko. (Luk. 14:27–33) To isté platí aj o človeku, ktorý sa chce stať Ježišovým učeníkom. Taký človek musí starostlivo zvážiť, čo to znamená nasledovať ho. Záujemcovi v tom môžeme pomôcť, ak ho povzbudíme, aby študoval každý týždeň. Ako pri tom môžeš postupovať?

6. Čo môžeme vyskúšať, aby sme pomohli záujemcovi robiť pokrok?

6 Začni tým, že biblické štúdium pri dverách trochu predĺžiš. Napríklad pri každej návšteve rozober nielen jednu biblickú myšlienku, ale dve. Keď vidíš, že domácemu dlhšie návštevy neprekážajú, opýtaj sa ho, či by ste si nemohli niekde sadnúť a pokračovať v rozhovore tam. Z jeho odpovede vyplynie, či má o štúdium Biblie naozaj záujem. Aby si mu pomohol robiť rýchlejší pokrok, môžeš mu časom navrhnúť, či by nechcel študovať dvakrát do týždňa. Povedzme, že niekto už študuje raz či dvakrát do týždňa. Čo je ešte potrebné, aby robil pokrok?

NA KAŽDÉ ŠTÚDIUM SA PRIPRAVUJ

Dobre sa na štúdium pripravuj a uč to aj záujemcu (Pozri 7. – 9. odsek.)

7. Ako môžeš postupovať pri príprave na biblické štúdium?

7 Keď vedieš biblické štúdium, zakaždým sa naň dobre priprav. Najprv si látku prečítaj a vyhľadaj si biblické texty. Ujasni si hlavné body. Pouvažuj o nadpise, medzititulkoch, otázkach, textoch, ktoré sa majú prečítať, a obrázkoch. Porozmýšľaj, či by si nemohol použiť aj nejaké video, ktoré vysvetľuje danú tému. Pri príprave mysli na potreby svojho záujemcu a vopred si premysli, ako mu látku vysvetlíš jednoducho a jasne, aby ju pochopil a mohol uplatniť. (Neh. 8:8; Prísl. 15:28a)

8. K čomu nás nabáda apoštol Pavol v Kolosanom 1:9, 10?

8 Pri príprave pros Jehovu, aby ti pomohol vidieť, čo tvoj záujemca potrebuje. A modli sa aj o to, aby si pri vyučovaní dokázal pôsobiť na jeho srdce. (Kol. 1:9, 10) Snaž sa predvídať, čo môže byť pre záujemcu ťažké pochopiť alebo sa s tým stotožniť. Mysli na to, že tvojím cieľom je pomôcť mu dospieť ku krstu.

9. Ako môžeš pomôcť záujemcovi, aby sa pripravoval na štúdium?

9 Dúfame, že keď bude záujemca pravidelne študovať Bibliu, bude si stále viac ceniť, čo Jehova a Ježiš urobili, a bude sa chcieť dozvedieť viac. (Mat. 5:3, 6) Aby mal záujemca čo najväčší úžitok zo štúdia, musí sa sústrediť na to, čo sa učí. Preto mu vysvetli, aby sa na každé štúdium pripravil, to znamená, aby si látku vopred prečítal a porozmýšľal, ako sa týka jeho. Ako mu v tom môžeš pomôcť? Pripravte sa na štúdium spolu, aby videl, ako sa to robí. * Ukáž mu, ako nájsť priamu odpoveď na otázku, a povedz mu, aby si zvýraznil iba kľúčové slová alebo slovné spojenia, ktoré mu pripomenú odpoveď. Potom ho povzbuď, aby dal odpoveď vlastnými slovami. Tak zistíš, či látke dobre rozumie. K čomu ešte môžeš povzbudiť záujemcu, aby si mu pomohol robiť duchovný pokrok?

UČ ZÁUJEMCU DENNE KOMUNIKOVAŤ S JEHOVOM

Uč záujemcu komunikovať s Jehovom (Pozri 10., 11. odsek.)

10. Prečo je dôležité, aby si záujemca denne čítal Bibliu, a ako z toho môže mať čo najväčší úžitok?

10 Okrem toho, že každý týždeň vedieš so záujemcom štúdium, vysvetli mu, že na svojom duchovnom pokroku môže každý deň pracovať aj sám. Je dôležité, aby komunikoval s Jehovom. Ako? Tak, že ho bude počúvať a rozprávať sa s ním. Počúvať ho môže tak, že si bude denne čítať Bibliu. (Joz. 1:8; Žalm 1:1–3) Ukáž mu, ako môže používať „Plán čítania Biblie“, ktorý si môže vytlačiť zo stránky jw.org. Povzbuď ho, aby rozjímal o tom, čo sa z Biblie dozvedá o Jehovovi, a ako to, čo sa učí, môže uplatniť vo svojom živote. Vďaka tomu bude mať z čítania Biblie väčší úžitok. (Sk. 17:11; Jak. 1:25)

11. Ako sa môže záujemca naučiť správne modliť a prečo je dôležité, aby sa modlil často?

11 Povzbudzuj záujemcu, aby sa rozprával s Jehovom tak, že sa bude denne modliť. Každé štúdium začínaj a konči vrúcnou modlitbou. Modli sa s ním i zaňho. Keď bude počúvať tvoje modlitby, naučí sa, ako sa má modliť zo srdca a že svoje úprimné modlitby má adresovať Jehovovi v mene Ježiša Krista. (Mat. 6:9; Ján 15:16) Pamätaj na to, že keď si tvoj záujemca bude denne čítať Bibliu, to znamená počúvať Jehovu, a bude sa k nemu modliť, čiže bude sa s Jehovom rozprávať, veľmi si tým posilní svoj vzťah k nemu. (Jak. 4:8) Keď si vypestuje takéto návyky, urobí ďalší krok k zasväteniu a krstu.

POMÁHAJ MU VYTVORIŤ SI BLÍZKY VZŤAH K JEHOVOVI

12. Ako môžeš pomáhať záujemcovi, aby si vytvoril blízky vzťah k Jehovovi?

12 To, čo sa záujemca učí, by malo pôsobiť nielen na jeho myseľ, ale aj na jeho srdce. Prečo? Lebo naše srdce – to znamená naše túžby, emócie a pocity – nás podnecuje ku skutkom. Ježiš vyučoval logicky a dokázal zapôsobiť na myseľ svojich poslucháčov. Ale ľudia za ním prichádzali preto, lebo to, čo hovoril, sa prihováralo aj ich srdcu. (Luk. 24:15, 27, 32) Tvoj záujemca by mal vnímať Jehovu ako skutočnú osobu, ako niekoho, ku komu si môže vytvoriť blízky vzťah a považovať ho za svojho Otca, Boha a Priateľa. (Žalm 25:4, 5) Počas štúdia sa snaž v mysli záujemcu vytvárať živý obraz Jehovovej osobnosti. (2. Mojž. 34:5, 6; 1. Petra 5:6, 7) Pri každom námete zdôrazňuj, akým Bohom je Jehova. Pomáhaj záujemcovi, aby si cenil Jehovove krásne vlastnosti – jeho lásku, láskavosť a súcit. Ježiš povedal, že „najdôležitejšie a prvé prikázanie“ je „milovať Jehovu, svojho Boha“. (Mat. 22:37, 38) Pomáhaj záujemcovi, aby si Jehovu hlboko zamiloval.

13. Ako môžeš pomáhať záujemcovi spoznávať Jehovove vlastnosti?

13 Pri rozhovoroch so záujemcom hovor o tom, prečo ty miluješ Jehovu. Tak uvidí, že aj on by si mal vytvárať k Jehovovi vrúcny osobný vzťah. (Žalm 73:28) Je v publikácii, ktorú študujete, alebo v biblickom texte nejaká myšlienka, ktorá hovorí niečo o Jehovovi – o jeho láske, múdrosti, spravodlivosti či moci –, ktorá sa dotýka tvojho srdca? Poukáž na ňu a povedz mu, že toto je jeden z mnohých dôvodov, prečo miluješ nášho nebeského Otca. Ale je tu ešte niečo, čo musí robiť každý záujemca, aby mohol dospieť ku krstu.

POVZBUDZUJ HO, ABY CHODIL NA ZHROMAŽDENIA

Povzbudzuj záujemcu, aby čo najskôr začal chodiť na zhromaždenia (Pozri 14., 15. odsek.)

14. Ako podľa Hebrejom 10:24, 25 prispievajú zhromaždenia k tomu, aby záujemca robil duchovný pokrok?

14 Každý z nás chce, aby sa naši záujemcovia dali pokrstiť. Tento cieľ im pomôžeme dosiahnuť, keď ich budeme povzbudzovať, aby chodili na zhromaždenia. Skúsení zvestovatelia hovoria, že záujemcovia, ktorí hneď začali chodiť na zhromaždenia, robili rýchlejší pokrok. (Žalm 111:1) Niektorí zvestovatelia hovoria svojim záujemcom, že polovicu sa o Biblii dozvedia na biblickom štúdiu a druhú polovicu na zhromaždeniach. Rozober so záujemcom Hebrejom 10:24, 25 a povedz mu, čo mu to prinesie, ak bude chodiť na zhromaždenia. Prehraj mu video Ako prebiehajú zhromaždenia v sále Kráľovstva? * Povzbudzuj ho, aby si vytvoril zvyk chodiť na všetky zhromaždenia.

15. Ako môžeš povzbudzovať záujemcu, aby pravidelne chodil na zhromaždenia?

15 Čo môžeš robiť, ak tvoj záujemca ešte nechodí na zhromaždenia alebo ak na ne nechodí pravidelne? Nadšene mu porozprávaj, čo sa ti páčilo na poslednom zhromaždení. To ho môže viac podnietiť prísť, než keby si ho len dookola pozýval. Daj mu aktuálnu Strážnu vežu Pracovný zošit, ktorý sa práve študuje na zhromaždení. Ukáž mu, čo sa bude preberať na najbližšom zhromaždení a opýtaj sa ho, ktorý bod programu by ho najviac zaujímal. To, čo zažije na svojom prvom zhromaždení, vysoko prevýši všetko, čo by mohol zažiť na akomkoľvek inom náboženskom stretnutí. (1. Kor. 14:24, 25) A stretne sa tam s ďalšími, ktorí mu môžu byť dobrým vzorom a môžu prispieť k tomu, aby napredoval ku krstu.

16. Ako môžeme záujemcovi pomáhať, aby napredoval ku krstu a o čom budeme hovoriť v nasledujúcom článku?

16 Teda ako môžeme na biblickom štúdiu pomáhať záujemcovi, aby napredoval ku krstu? Snažme sa ho viesť k tomu, aby bral štúdium vážne. Ako? Tak, že ho budeme povzbudzovať, aby študoval každý týždeň a aby sa na každé štúdium pripravoval. Chceme ho tiež podnecovať, aby každý deň komunikoval s Jehovom, vytváral si k nemu blízky vzťah a pravidelne chodil na zhromaždenia. (Pozri rámček „Čo by mal záujemca robiť, aby napredoval ku krstu“.) V nasledujúcom článku budeme hovoriť o ďalších piatich veciach, ktorými môžeme pomôcť záujemcovi napredovať ku krstu.

PIESEŇ Č. 16 Skryte sa v Božom Kráľovstve!

^ 5. ods. Vyučovať niekoho znamená pomáhať mu myslieť a konať novým alebo iným spôsobom. Ročný text na rok 2020, Matúš 28:19, nám pripomína, aké dôležité je študovať s ľuďmi Bibliu a vyučovať ich, aby sa stali učeníkmi Ježiša Krista a dali sa pokrstiť. V tomto a nasledujúcom článku si ukážeme, ako sa môžeme v tejto mimoriadne dôležitej činnosti zlepšiť.

^ 2. ods. VYSVETLENIE VÝRAZU: Ak vedieš pravidelné a systematické rozhovory s použitím Biblie, vedieš biblické štúdium. Štúdium možno hlásiť, keď bolo vedené dvakrát po tom, ako bolo predvedené, a ak sa dá predpokladať, že bude pokračovať.

^ 3. ods. Tieto články obsahujú aj návrhy zo série článkov „Vedenie napredujúcich biblických štúdií“, ktoré vyšli v Našej službe Kráľovstva od júla 2004 do mája 2005.

^ 9. ods. Pozrite si štvorminútové video Učme študujúcich, aby sa pripravovali. Nájdeš v JW Library Sign Language® v časti MULTIMÉDIÁ > NAŠE ZHROMAŽDENIA A SLUŽBA > ZLEPŠUJME SA VO ZVESTOVANÍ.

^ 14. ods. Nájdeš v JW Library Sign Language® v časti MULTIMÉDIÁ > NAŠE ZHROMAŽDENIA A SLUŽBA > NÁSTROJE DO SLUŽBY.