42. ŠTUDIJNÝ ČLÁNOK

Ako viesť biblické štúdium, ktoré povedie ku krstu – 2. časť

Ako viesť biblické štúdium, ktoré povedie ku krstu – 2. časť

„Dávaj pozor na seba a na svoje vyučovanie.“ ​(1. TIM. 4:16)

PIESEŇ Č. 47 Oznamujme dobré posolstvo

ČO SA DOZVIEME *

1. Prečo môžeme povedať, že dielo robenia učeníkov je dielo záchrany?

DIELO robenia učeníkov je dielo záchrany. Prečo to môžeme povedať? V Matúšovi 28:19, 20 dal Ježiš príkaz: „Choďte a robte učeníkov... krstite ich.“ A čo vieme o dôležitosti krstu? Je to požiadavka pre každého, kto chce byť zachránený. Ten, kto sa chce dať pokrstiť, musí veriť, že záchrana je možná len vďaka tomu, že Ježiš za nás zomrel a bol vzkriesený. Preto apoštol Peter povedal spolukresťanom: „Krst... vás teraz zachraňuje... vďaka vzkrieseniu Ježiša Krista.“ ​(1. Petra 3:21) Teda zachránený môže byť len ten, kto sa dá pokrstiť.

2. Čo si musíme rozvíjať podľa Pavlových slov v 2. Timotejovi 4:2?

2 Robenie učeníkov si vyžaduje, aby sme si rozvíjali „umenie vyučovať“. (2. Tim. 4:1, 2) Prečo? Lebo Ježiš nám prikázal: „Choďte a robte učeníkov... učte ich.“ Apoštol Pavol povedal, aby sme v tom vytrvávali, a povedal aj prečo: „Ak to budeš robiť, zachrániš seba aj tých, čo ťa počúvajú.“ Preto považoval za dôležité zdôrazniť: „Dávaj pozor... na svoje vyučovanie.“ ​(1. Tim. 4:16) A pretože robenie učeníkov je spojené s vyučovaním, chceme vyučovať čo najlepšie.

3. Čo si rozoberieme v tomto článku?

3 Na celom svete vedieme milióny biblických štúdií a vyučujeme ľudí pravdu z Biblie. Ale ako sme spomínali v predchádzajúcom článku, chceme pomôcť viacerým z nich, aby sa stali pokrstenými učeníkmi Ježiša Krista. V tomto článku si rozoberieme ďalších päť vecí, ktoré by mal robiť každý, kto vedie biblické štúdium, aby pomohol záujemcovi napredovať ku krstu.

VYUČUJ Z BIBLIE

Popros zvestovateľa, ktorý je skúseným učiteľom, aby ti pomohol zlepšiť sa vo vyučovaní z Biblie (Pozri 4. – 6. odsek.) *

4. Prečo musí ten, kto vedie biblické štúdium, prejavovať sebaovládanie? (Pozri aj poznámku pod čiarou.)

4 To, čo učíme, je nášmu srdcu blízke, a preto môžeme mať sklon hovoriť na štúdiu priveľa. No či už vedieš štúdium Strážnej veže, zborové štúdium Biblie, alebo domáce biblické štúdium, nemal by si mať hlavné slovo. Keďže naším cieľom je vyučovať z Biblie, mal by si prejavovať sebaovládanie a neporozprávať všetko, čo o danom biblickom verši alebo téme vieš. * (Ján 16:12) Zamysli sa, koľko si toho z Biblie vedel v čase svojho krstu, a porovnaj to s tým, koľko toho vieš teraz. Vtedy si pravdepodobne poznal len základné biblické náuky. (Hebr. 6:1) Trvalo roky, kým si sa dopracoval k tomu, čo vieš dnes. Preto sa nesnaž naučiť svojho záujemcu všetko naraz.

5. a) V čom chceme záujemcovi pomôcť podľa 1. Tesaloničanom 2:13? b) Ako môžeme záujemcu povzbudzovať, aby sa vyjadroval k tomu, čo sa učí?

5 Chceme, aby záujemca videl, že to, čo sa učí, je založené na Božom Slove. (1. Tes. 2:13) Ako to môžeme dosiahnuť? Povzbudzuj záujemcu, aby sa vyjadroval k tomu, čo sa učí. Nevysvetľuj všetky biblické texty len ty. Popros ho, aby niektoré vysvetlil on. Pomáhaj mu vidieť, ako môže Božie Slovo uplatniť vo svojom živote. Klaď mu otázky, aby si zistil, čo si myslí o biblických textoch, ktoré rozoberáte. (Luk. 10:25–28) Napríklad sa ho opýtaj: „O akej Jehovovej vlastnosti hovorí tento text?“ „V čom ti môže pomôcť táto biblická myšlienka?“ „Čo si myslíš o tom, čo sme si práve prebrali?“ ​(Prísl. 20:5) Nezáleží na tom, čo všetko záujemca vie, ale na tom, či si to cení a uplatňuje vo svojom živote.

6. Prečo je dobré niekedy zobrať na štúdium skúseného zvestovateľa?

6 Ak vedieš biblické štúdium, berieš naň niekedy zvestovateľa, ktorý je skúseným učiteľom? Ak áno, popros ho, aby si všímal, ako vedieš biblické štúdium a ako sa ti darí vyučovať z Biblie. Ak dostaneš radu, ako sa zlepšiť, mal by si ju pokorne prijať. (Porovnaj Skutky 18:24–26.) Potom sa ho môžeš opýtať, či podľa jeho názoru záujemca rozumie tomu, čo sa učí. A ak z nejakého dôvodu nebudeš môcť viesť štúdium jeden alebo viac týždňov, môžeš požiadať toho istého zvestovateľa, aby ťa zastúpil. Tak sa štúdium nepreruší a záujemca uvidí, aké je dôležité, aby študoval pravidelne. Nikdy si nemysli, že to je „tvoje“ štúdium a nikto iný ho nemôže viesť. Ide ti predsa o dobro záujemcu, aby mohol robiť neustály pokrok v spoznávaní pravdy.

VYUČUJ NADŠENE A S PRESVEDČENÍM

Na príkladoch zo života ukáž záujemcovi, aké múdre je uplatňovať biblické zásady (Pozri 7. – 9. odsek.) *

7. Ako môžeme záujemcovi pomôcť, aby sa nadchol pre pravdu?

7 Záujemca by mal vidieť, že si pravdou nadšený a že si o nej presvedčený. (1. Tes. 1:5) Potom sa dá očakávať, že sa pre pravdu nadchne aj on. Ak sa to hodí, môžeš mu povedať, ako to pomáha tebe, keď uplatňuješ biblické zásady. Vďaka tomu si uvedomí, že Biblia obsahuje praktické rady, ktoré môžu pomôcť aj jemu.

8. Čím môžeš obohatiť biblické štúdium a prečo?

8 Záujemcovi môžeš porozprávať o bratoch a sestrách, ktorí mali rovnaký problém ako on a prekonali ho. Môžeš vziať na štúdium niekoho zo zboru, kto by ho mohol svojím príkladom povzbudiť. Povzbudzujúce skúsenosti môžeš nájsť aj na stránke jw.org v sérii „Biblia mení životy“. * Vďaka takýmto článkom a videám záujemca uvidí, aké múdre je uplatňovať biblické zásady.

9. Ako môžeš povzbudzovať záujemcu, aby o tom, čo sa naučil, hovoril členom svojej rodiny a priateľom?

9 Ak záujemca žije v manželstve, študuje aj jeho manželský partner? Ak nie, navrhni mu, aby sa k vám pripojil. Povzbudzuj záujemcu, aby o tom, čo sa naučil, hovoril členom svojej rodiny a priateľom. (Ján 1:40–45) Môžeš sa ho jednoducho spýtať: „Ako by si túto náuku vysvetlil svojej rodine?“ alebo „Ktorý biblický text by si použil, aby si to dokázal svojmu priateľovi?“ Tak ho budeš školiť, aby aj on dokázal učiť druhých. A keď splní požiadavky, môže začať chodiť do služby ako nepokrstený zvestovateľ. Môžeš sa ho opýtať, či nepozná niekoho ďalšieho, kto by chcel študovať Bibliu. Možno by mohol zariadiť, aby si tomu človeku prehral video Ako prebieha štúdium Biblie? *

POMÔŽ ZÁUJEMCOVI NÁJSŤ SI PRIATEĽOV V ZBORE

Pomáhaj záujemcovi nájsť si priateľov v zbore (Pozri 10., 11. odsek.) *

10. Ako môžeš napodobňovať príklad apoštola Pavla opísaný v 1. Tesaloničanom 2:7, 8?

10 O svojho záujemcu by si sa mal úprimne zaujímať. Pozeraj sa naňho ako na svojho budúceho brata alebo sestru. (1. Tes. 2:7, 8) Nezabúdaj, že preňho nie je ľahké vzdať sa priateľov, ktorých mal vo svete, a urobiť všetky potrebné zmeny, aby mohol slúžiť Jehovovi. Pomôž mu nájsť si pravých priateľov v zbore. Aj sám mu buď priateľom a tráv s ním čas nielen na biblickom štúdiu, ale aj inokedy. Keď mu medzi jednotlivými štúdiami zavoláš, pošleš esemesku alebo ho krátko navštíviš, uvidí, že sa oňho naozaj zaujímaš.

11. Prečo by sme mali záujemcu zoznámiť s bratmi a sestrami v zbore?

11 Jedno africké príslovie hovorí: „Dieťa vychováva celá dedina.“ A my by sme mohli povedať: „Učeníka vychováva celý zbor.“ Preto sa zvestovatelia, ktorým sa darí viesť produktívne biblické štúdiá, snažia zoznámiť záujemcu s bratmi a sestrami zo zboru. Môžu mať naňho dobrý vplyv. Medzi Božím ľudom si nájde priateľov, ktorí mu pomôžu posilňovať si vzťah k Jehovovi a budú mu oporou, keď to bude potrebovať. Záleží nám na tom, aby každý záujemca cítil, že patrí do zboru a je časťou našej duchovnej rodiny. Chceme, aby ho priťahovala vrúcna atmosféra, ktorá vládne v kresťanskom zbore. Potom bude preňho ľahšie pretrhnúť putá s ľuďmi, ktorí ho nepovzbudzujú, aby miloval Jehovu. (Prísl. 13:20) Ak sa mu bývalí kamaráti obrátia chrbtom, bude vedieť, že pravých priateľov môže nájsť v Jehovovej organizácii. (Mar. 10:29, 30; 1. Petra 4:4)

POVZBUDZUJ ZÁUJEMCU K ZASVÄTENIU A KRSTU

Záujemca, ktorý berie štúdium vážne, môže postupnými krokmi dospieť ku krstu (Pozri 12., 13. odsek.)

12. Prečo by sme mali so záujemcom hovoriť o zasvätení a krste?

12 Otvorene hovor so záujemcom o zasvätení a krste. Biblické štúdium predsa vedieme s cieľom pomôcť ľuďom, aby začali slúžiť Jehovovi a dali sa pokrstiť. Záujemca by mal po niekoľkých mesiacoch štúdia a najmä po tom, ako začne chodiť na zhromaždenia, pochopiť, že cieľom štúdia je pomôcť mu, aby sa stal Jehovovým svedkom.

13. Aké kroky musí záujemca urobiť, aby sa mohol dať pokrstiť?

13 Pripomeňme si, aké kroky musí záujemca urobiť, aby sa mohol dať pokrstiť. Najprv spoznáva Jehovu, zamiluje si ho a uverí v neho. (Ján 3:16; 17:3) Potom si začne vytvárať osobný vzťah k Jehovovi i k bratom a sestrám v zbore. (Hebr. 10:24, 25; Jak. 4:8) Časom prestane s nesprávnym konaním a robí pokánie zo svojich hriechov. (Sk. 3:19) Ako jeho viera rastie, podnecuje ho hovoriť o pravde druhým. (2. Kor. 4:13) Nakoniec sa zasvätí Jehovovi a symbolizuje to krstom vo vode. (1. Petra 3:21; 4:2) Z toho majú všetci obrovskú radosť! Zakaždým, keď záujemca urobí jeden z týchto krokov, ho úprimne pochváľ a povzbuď ho, aby ďalej duchovne napredoval.

PRIEBEŽNE VYHODNOCUJ, ČI ZÁUJEMCA ROBÍ POKROK

14. Ako môžeš vyhodnotiť, či záujemca robí pokrok?

14 Keď pomáhame záujemcovi napredovať k zasväteniu a krstu, musíme byť trpezliví. Ale po nejakom čase by sme mali zistiť, či túži slúžiť Jehovovi. Dá sa povedať, že sa snaží poslúchať Ježišove príkazy? Alebo mu ide iba o to, aby si rozšíril biblické poznanie?

15. Čo dokazuje, že záujemca robí pokrok?

15 Z času na čas sa zamysli nad tým, aký pokrok záujemca robí. Klaď si napríklad takéto otázky: Hovorí o tom, čo cíti k Jehovovi? Modlí sa k nemu? (Žalm 116:1, 2) Číta si Bibliu? (Žalm 119:97) Chodí pravidelne na zhromaždenia? (Žalm 22:22) Robí vo svojom živote zmeny? (Žalm 119:112) Rozpráva o tom, čo sa dozvedel, rodine a priateľom? (Žalm 9:1) A predovšetkým, chce sa stať Jehovovým svedkom? (Žalm 40:8) Ak záujemca nerobí pokrok v žiadnej z týchto oblastí, taktne sa snaž zistiť prečo a potom sa s ním o tom láskavo, ale otvorene porozprávaj. *

16. Kedy by si mal biblické štúdium ukončiť?

16 Ale čo ak sa tvoj záujemca na štúdium vôbec nepripravuje? Čo ak nechce chodiť na zhromaždenia? Alebo čo ak stále podlieha svojim zlozvykom a je stále členom falošného náboženstva? Takéto otázky ti pomôžu zistiť, či stojí za to pokračovať s ním v štúdiu. Keby si s ním ďalej študoval, bolo by to, ako keby si sa snažil naučiť plávať človeka, ktorý sa nechce ani len namočiť! Malo by zmysel pokračovať v štúdiu s niekým, kto si necení to, čo sa učí, a nie je ochotný robiť zmeny?

17. O čo by sa mal podľa 1. Timotejovi 4:16 snažiť každý, kto vedie biblické štúdium?

17 Poverenie robiť učeníkov berieme vážne, a preto chceme pomáhať našim záujemcom dospieť ku krstu. A tak na štúdiu klaďme dôraz na Bibliu a vyučujme nadšene a s presvedčením. Pomáhame im nájsť si priateľov v zbore. Povzbudzujeme ich k zasväteniu a krstu a priebežne vyhodnocujeme, či robia pokrok. (Pozri rámček „Čo by si mal robiť, aby si pomohol záujemcovi napredovať ku krstu“.) Sme radi, že sa môžeme zúčastňovať na tomto diele záchrany. Preto sa zo všetkých síl snažme viesť biblické štúdiá, ktoré povedú ku krstu.

PIESEŇ Č. 7 Kresťanské zasvätenie

^ 5. ods. Keď vedieme biblické štúdium, pomáhame ľuďom myslieť a konať tak, ako chce Jehova. V tomto článku nájdeme ďalšie rady, ako sa môžeme stať lepšími učiteľmi Božieho Slova.

^ 8. ods. Nájdeš v časti O NÁS > PRÍBEHY.

^ 9. ods. Nájdeš v JW Library® v časti MULTIMÉDIÁ > NAŠE ZHROMAŽDENIA A SLUŽBA > NÁSTROJE DO SLUŽBY.

^ 15. ods. Pozri články „Vďačnosť a láska k Jehovovi ťa podnieti ku krstu“ a „Si pripravený na krst?“ v Strážnej veži z marca 2020.

^ 77. ods. OPIS OBRÁZKA: Po biblickom štúdiu radí skúsená sestra mladšej sestre, aby na štúdiu nehovorila tak veľa.

^ 79. ods. OPIS OBRÁZKA: Na štúdiu sa záujemkyňa učí, ako byť lepšou manželkou. Neskôr rozpráva manželovi o tom, čo sa dozvedela.

^ 81. ods. OPIS OBRÁZKA: Záujemkyňa je s manželom na návšteve u sestry, s ktorou sa zoznámila v zbore.