43. ŠTUDIJNÝ ČLÁNOK
„Pravá múdrosť hlasno volá“
„Pravá múdrosť hlasno volá na ulici, na námestiach jasne počuť jej hlas.“ (PRÍSL. 1:20)
PIESEŇ Č. 85 Navzájom sa vítajme
ČO SA DOZVIEME a
1. Ako mnohí ľudia reagujú na múdrosť od Jehovu?)
V MNOHÝCH krajinách stoja naši bratia a sestry na rušných miestach a s úsmevom ponúkajú okoloidúcim naše publikácie. Už si sa niekedy zapojil do tejto služby? Ak áno, možno si si spomenul na slovný obraz z knihy Príslovia – na múdrosť, ktorá hlasno volá na námestí, aby ľudia počuli jej rady. (Prečítajte Príslovia 1:20, 21.) Biblia a naše publikácie obsahujú „pravú múdrosť“. Je to múdrosť od Jehovu, ktorú ľudia potrebujú, aby mohli získať večný život. Tešíme sa, keď si od nás niekto vezme niečo na čítanie. Ale niektorí o to vôbec nemajú záujem. Nechcú vedieť, čo sa píše v Biblii. Ďalší sa nám posmievajú. Myslia si, že Biblia je zastaraná. A iným sa nepáčia biblické mravné normy. Tých, ktorí sa nimi riadia, považujú za prísnych a netolerantných. Napriek tomu Jehova ďalej s láskou ponúka pravú múdrosť všetkým. Ako?
2. Kde sa dá nájsť pravá múdrosť, ale ako na ňu väčšina ľudí reaguje?
2 Jedným zo spôsobov, ako Jehova pravú múdrosť sprístupňuje, je prostredníctvom svojho Slova, Biblie. Je dostupná takmer každému. Podobne to platí aj o našich publikáciách založených na Biblii. Vďaka Jehovovi vychádzajú vo viac než 1 000 jazykoch. Keď ľudia túto múdrosť počúvajú, teda keď si čítajú Bibliu a naše publikácie a keď sa riadia biblickými radami, prináša im to veľa dobrého. Ale väčšina nechce počúvať pravú múdrosť. Pri rozhodnutiach sa spoliehajú iba na seba alebo na to, čo im hovoria iní. A na nás, ktorí sa snažíme žiť podľa Biblie, sa pozerajú zhora. V tomto článku si ukážeme, prečo tak reagujú. Ale najprv sa pozrieme na to, ako môžeme múdrosť od Jehovu získať.
ZÁKLADOM MÚDROSTI JE POZNANIE JEHOVU
3. Čo zahŕňa pravá múdrosť?
3 Múdrosť môžeme definovať ako schopnosť používať to, čo vieme, aby sme robili dobré rozhodnutia. Ale pravá múdrosť zahŕňa ešte niečo viac. V Biblii sa píše: „Báť sa Jehovu je prvým krokom k múdrosti a poznať Najsvätejšieho vedie k porozumeniu.“ (Prísl. 9:10) Teda keď stojíme pred nejakým dôležitým rozhodnutím, musíme „poznať Najsvätejšieho“, čiže vedieť, čo si o tom myslí Jehova. Dozvieme sa to, keď si budeme študovať Bibliu a biblické publikácie. Keď to tak budeme robiť, prejavíme tým pravú múdrosť. (Prísl. 2:5–7)
4. Prečo nám iba Jehova môže dať pravú múdrosť?
4 Pravú múdrosť nám môže dať iba Jehova. (Rim. 16:27) Prečo to môžeme povedať? Po prvé, Jehova je Stvoriteľ, a tak vie o svojom stvorení úplne všetko. (Žalm 104:24) Po druhé, jeho múdrosť vidno vo všetkom, čo robí. (Rim. 11:33) A po tretie, jeho múdre rady sú vždy na naše dobro. (Prísl. 2:10–12) Ak chceme získať pravú múdrosť, musíme uznať tieto tri základné pravdy, riadiť sa nimi a rozhodovať sa podľa nich.
5. K čomu to vedie, keď ľudia nehľadajú múdrosť u Jehovu?
5 Veľa ľudí, ktorých stretneme v službe, obdivuje to, čo vidia v prírode. Ale odmietajú za tým vidieť Stvoriteľa a pripisujú to evolúcii. Ďalší tvrdia, že veria v Boha, ale biblické normy považujú za zastarané a žijú si po svojom. K čomu to vedie, keď sa ľudia spoliehajú na vlastnú múdrosť, a nie na Božiu? Je svet lepším miestom na život? Sú ľudia skutočne šťastní a majú spoľahlivú nádej do budúcnosti? Keď sa pozrieme okolo seba, vidíme, aké pravdivé sú tieto slová: „Neexistuje múdrosť, rozumnosť ani rada, keď sa človek stavia proti Jehovovi.“ (Prísl. 21:30) To je dôvod, prečo hľadáme pravú múdrosť u Jehovu. Ale väčšina ľudí to tak nerobí. Prečo?
PREČO ĽUDIA ODMIETAJÚ PRAVÚ MÚDROSŤ
6. Kto odmieta počúvať volanie pravej múdrosti?
6 Keď „pravá múdrosť hlasno volá na ulici“, veľa ľudí to nechce počúvať. Podľa Biblie sa takí ľudia dajú rozdeliť do troch skupín: „neskúsení“, „posmievači“ a „hlupáci“. (Prečítajte Príslovia 1:22–25.) Rozoberme si, prečo títo ľudia odmietajú múdrosť od Boha a čo môžeme robiť, aby sme neboli ako oni.
7. Prečo niektorí ľudia chcú zostať „neskúsení“?
7 „Neskúsení“ ľudia sú naivní a dajú sa ľahko oklamať. (Prísl. 14:15, pozn. pod čiarou) V službe sa s nimi často stretávame. Napríklad milióny ľudí sa dali oklamať náboženskými vodcami a politikmi. Keď niektorí z nich prídu na to, že boli oklamaní, sú v šoku. Ale tí, o ktorých sa píše v Prísloviach 1:22, chcú zostať neskúsení, lebo im to tak vyhovuje. (Jer. 5:31) Páči sa im, že si môžu robiť, čo chcú. Nezaujíma ich, čo hovorí Biblia, ani nechcú podľa nej žiť. Mnohí majú podobný názor ako jedna pobožná žena v Québecu v Kanade, ktorá nášmu bratovi povedala: „Ak nás kňaz klame, je to jeho chyba, nie naša!“ Určite nechceme byť ako títo ľudia, ktorí zatvárajú oči pred pravdou. (Prísl. 1:32; 27:12)
8. Ako sa môžeme stať múdrymi?
8 Biblia nás povzbudzuje, aby sme nezostali neskúsení. Radí nám: „Premýšľajte ako dospelí.“ (1. Kor. 14:20) Múdrymi sa staneme vtedy, keď sa budeme riadiť biblickými zásadami. Postupne z vlastnej skúsenosti zistíme, že tieto zásady nám pomáhajú vyhýbať sa problémom a múdro sa rozhodovať. Mali by sme sa zamyslieť, aký pokrok sme v tom urobili. Ak už nejaký čas študujeme Bibliu a chodíme na zhromaždenia, môžeme sa zamyslieť, prečo sme sa ešte nezasvätili Jehovovi a nedali sa pokrstiť. Ak už sme pokrstení, zlepšujeme sa vo zvestovaní dobrej správy a vo vyučovaní? Vidno z našich rozhodnutí, že sa riadime biblickými zásadami? Správame sa k druhým tak, ako by sa k nim správal Ježiš? Ak zistíme, že ešte máme na čom pracovať, premýšľajme o Jehovových pripomienkach, ktoré „neskúsených robia múdrymi“. (Žalm 19:7)
9. Z čoho vidno, že „posmievači“ zavrhujú múdrosť?
9 Druhou skupinou ľudí, ktorí zavrhujú múdrosť od Boha, sú „posmievači“. Aj na takých v službe občas natrafíme. Radi si robia z druhých posmech. (Žalm 123:4) V Biblii sa píše, že v posledných dňoch nebude o takých ľudí núdza. (2. Petra 3:3, 4) Tak ako zaťovia spravodlivého Lóta, ani niektorí ľudia dnes nevenujú pozornosť výstrahám od Boha. (1. Mojž. 19:14) Tí, čo žijú podľa biblických zásad, sú mnohým z nich na smiech. Taký postoj majú preto, lebo sa riadia „svojimi bezbožnými túžbami“. (Júda 7, 17, 18) To, ako sú v Biblii opísaní posmievači, sa presne hodí na odpadlíkov a ďalších, ktorí sa odvrátili od Jehovu.
10. Čo by sme podľa Žalmu 1:1 mali robiť, aby sa z nás nestali posmievači?
10 Na čo by sme si mali dávať pozor, aby sa aj z nás nestali posmievači? Napríklad by sme nemali tráviť čas s tými, ktorí všetko kritizujú. (Prečítajte Žalm 1:1.) K tomu patrí aj to, že nebudeme počúvať ani čítať nič od odpadlíkov. Keby sme si nedávali pozor, ľahko by sa mohlo stať, že by sme boli aj my kritickí a začali by sme spochybňovať, či Jehova koná správne a či naozaj vedie našu organizáciu. Preto by sme sa mali zamyslieť: Keď príde nejaký nový pokyn alebo vysvetlenie, mám k tomu stále nejaké kritické pripomienky? Mám sklon hľadať chyby na bratoch, ktorí nás vedú? Keď s tým čo najskôr prestaneme, Jehova z nás bude mať radosť. (Prísl. 3:34, 35)
11. Ako sa „hlupáci“ pozerajú na Jehovove mravné normy?
11 Treťou skupinou ľudí, ktorí odmietajú múdrosť, sú „hlupáci“. Sú hlúpi, lebo nechcú žiť podľa Božích mravných noriem. Robia to, čo sami považujú za správne. (Prísl. 12:15) Takíto ľudia zavrhujú Jehovu, Zdroj múdrosti. (Žalm 53:1) Keď sa s nimi rozprávame v službe, často nás ostro kritizujú za to, že sa riadime biblickými zásadami. Ale nič lepšie nám nemôžu ponúknuť. V Biblii sa píše: „Pre hlupáka je pravá múdrosť nedosiahnuteľná, v mestskej bráne nemá čo povedať.“ (Prísl. 24:7) Od hlupákov nikdy nebudeme počuť nič múdre. Preto nám Jehova radí: „Vyhýbaj sa hlupákovi.“ (Prísl. 14:7)
12. Čo nám pomôže, aby sme nekonali ako hlupáci?
12 Na rozdiel od tých, ktorí nenávidia Božie rady, my ich milujeme. Lásku k Božím mravným normám si posilníme, keď sa zamyslíme nad tým, k čomu vedie poslušnosť a k čomu neposlušnosť. Všímaj si, do akých problémov sa ľudia dostávajú, keď tvrdohlavo odmietajú Jehovove múdre rady. A potom premýšľaj, o koľko lepší je tvoj život vďaka tomu, že poslúchaš Boha. (Žalm 32:8, 10)
13. Núti nás Jehova, aby sme poslúchali jeho rady?
13 Jehova ponúka svoje múdre rady všetkým, ale nikoho nenúti, aby ich prijal. Zároveň nás upozorňuje, k čomu to povedie, keď sa nimi neriadime. (Prísl. 1:29–32) Tí, ktorí sa rozhodnú neposlúchať Jehovu, „ponesú následky svojho konania“. Takýto život im skôr či neskôr prinesie len bolesť, trápenie a nakoniec ich Jehova zničí. Naopak tým, ktorí poslúchajú Božie múdre rady, Jehova sľubuje: „Ten, kto ma počúva, bude žiť v bezpečí a nebude sa báť nijakého nešťastia.“ (Prísl. 1:33)
MÚDRE RADY NA NAŠE DOBRO
14., 15. Čo sa učíme z Prísloví 4:23?
14 Keď poslúchame múdre rady od Boha, je to vždy na naše dobro. Ako sme si povedali, jeho rady sú dostupné každému. Veľa nadčasových rád, ktoré nám môžu zlepšiť život, nájdeme napríklad v knihe Príslovia. Pozrime sa na štyri z nich.
15 Chráň svoje obrazné srdce. V Biblii sa píše: „Viac než čokoľvek iné stráž svoje srdce, lebo od neho závisí život.“ (Prísl. 4:23) Keď chceme chrániť svoje srdce, musíme sa zdravo stravovať, pravidelne cvičiť a vyhýbať sa zlozvykom. Niečo podobné robíme, aj keď si chránime obrazné srdce. Denne sa sýtime Božím Slovom. Pripravujeme sa na zhromaždenia a aktívne sa na nich zúčastňujeme. Pravidelne chodíme do služby a tak sa udržiavame v dobrej duchovnej kondícii. A vyhýbame sa zlozvykom – neznečisťujeme sa ničím, čo by mohlo skaziť našu myseľ, ako je nemravná zábava alebo zlá spoločnosť.
16. Prečo je rada z Prísloví 23:4, 5 taká praktická?
16 Buď spokojný s tým, čo máš. Biblia nám radí: „Nevyčerpávaj sa honbou za bohatstvom… Pozrieš sa naň a už ho niet, narastú mu krídla ako orlovi a odletí k oblohe.“ (Prísl. 23:4, 5) O bohatstvo môže človek ľahko prísť. Napriek tomu sú mnohí ľudia – bohatí či chudobní – posadnutí zarábaním peňazí. Často sa správajú tak, že si pri tom poškodia povesť, vzťahy a dokonca aj zdravie. (Prísl. 28:20; 1. Tim. 6:9, 10) Na druhej strane vďaka múdrosti máme vyrovnaný pohľad na peniaze. Chráni nás to pred chamtivosťou a sme šťastní a spokojní s tým, čo máme. (Kaz. 7:12)
17. Ako získame „jazyk múdrych“?
17 Skôr ako niečo povieš, premýšľaj. Keby sme si nedali pozor, mohli by sme svojimi slovami narobiť veľa škody. V Biblii sa píše: „Bezmyšlienkovité slová bodajú ako meč, ale jazyk múdrych uzdravuje.“ (Prísl. 12:18) Keď neklebetíme o chybách druhých, prispievame k dobrým vzťahom. (Prísl. 20:19) Ak chceme, aby naše slová druhých nezraňovali, ale uzdravovali, musíme si napĺňať srdce myšlienkami z Božieho Slova. (Luk. 6:45) Keď o nich budeme rozjímať, z našich slov bude prameniť múdrosť, ktorá druhých osvieži. (Prísl. 18:4)
18. Ako sa môžeme zlepšiť v službe, keď sa riadime zásadou z Prísloví 24:6?
18 Riaď sa pokynmi. V Biblii nachádzame túto dobrú radu: „Keď vedieš vojnu, daj na múdre rady, v množstve radcov spočíva úspech.“ (Prísl. 24:6, pozn. pod čiarou) Ako nám táto zásada môže pomôcť, aby sme sa zlepšili v tom, ako zvestujeme a vyučujeme? Tak, že to nebudeme robiť po svojom, ale budeme sa snažiť uplatniť odporúčania, ktoré dostávame. Mnoho dobrých rád zaznieva na našich zhromaždeniach, kde sa môžeme veľa naučiť z prednášok a úloh skúsených bratov a sestier. Okrem toho nám Jehovova organizácia dáva úžasné pomôcky – publikácie a videá, vďaka ktorým môžu ľudia porozumieť Biblii. Učíš sa ich používať?
19. Ako sa pozeráš na múdrosť od Jehovu?
19 Prečítajte Príslovia 3:13–18. Sme veľmi vďační za dobré rady z Božieho Slova. Čo by sme bez nich robili? V tomto článku sme si rozobrali niekoľko múdrych rád z knihy Príslovia. Samozrejme, múdrosť od Jehovu môžeme načerpať zo všetkých biblických kníh. Spoliehajme sa na ňu vo všetkom, čo robíme. To, ako sa na ňu pozerá svet, pre nás nie je vôbec dôležité. Sme presvedčení, že „tí, ktorí ju uchopia, sú šťastní“.
PIESEŇ Č. 28 Získať Jehovovo priateľstvo
a Múdrosti od Jehovu sa nevyrovná nič, čo by nám mohol ponúknuť tento svet. V tomto článku budeme uvažovať o zaujímavom slovnom obraze z knihy Príslovia – o múdrosti, ktorá hlasno volá na námestí. Ukážeme si, ako ju môžeme získať, prečo ju niektorí ľudia odmietajú a čo nám to prináša, keď na jej volanie reagujeme.
STRÁŽNA VEŽA (ŠTUDIJNÉ VYDANIE)