41. ŠTUDIJNÝ ČLÁNOK
PIESEŇ Č. 17 Kristus, náš príklad
Čo sa učíme od Ježiša z toho, čo robil posledných 40 dní na zemi
„Štyridsať dní sa im zjavoval a hovoril o Božom Kráľovstve.“ (SK. 1:3)
HLAVNÁ MYŠLIENKA
Čo robil Ježiš počas posledných 40 dní na zemi a aký príklad nám tým dal.
1., 2. Čo zažili dvaja Ježišovi učeníci na ceste do Emauz?
JE 16. NISAN 33 n. l. Ježišovi učeníci sú zdrvení a ochromení strachom. Dvaja z nich odchádzajú z Jeruzalema a majú namierené do dediny Emauzy, ktorá je od neho vzdialená asi 11 kilometrov. Sú skľúčení, pretože Ježiš, ktorého nasledovali, len prednedávnom zomrel. Do Mesiáša vkladali veľké nádeje a zrazu je preč. No čaká ich prekvapenie.
2 Na ceste sa k nim pridá jeden cudzinec. Učeníci mu hovoria, akí sú nešťastní z toho, čo sa stalo Ježišovi. A on im potom porozpráva niečo, čo zmení ich život. Začína „od Mojžiša a všetkých prorokov“ a vysvetľuje im, prečo musel Mesiáš trpieť a zomrieť. Keď potom prídu do Emauz, uvedomia si, kto tento cudzinec je – vzkriesený Ježiš! Vieš si predstaviť, akí sú šťastní, že Mesiáš žije? (Luk. 24:13–35)
3., 4. a) Ako Ježiš pomohol svojim učeníkom a k čomu to viedlo? b) O čom bude tento článok? (Skutky 1:3)
3 Ježiš sa počas posledných 40 dní, čo bol na zemi, svojim učeníkom zjavil veľakrát. (Prečítajte Skutky 1:3.) Vďaka tomu sa počas tohto obdobia z Ježišových smutných a ustráchaných učeníkov stali radostní a odvážni učitelia a zvestovatelia dobrej správy o Kráľovstve. a
4 Z toho, čo Ježiš vtedy robil, sa môžeme veľa naučiť. V tomto článku si ukážeme, ako (1) svojich učeníkov povzbudzoval, (2) pomáhal im lepšie rozumieť Písmu a (3) školil ich, aby vedeli zvládnuť ďalšie úlohy. Pri každej z týchto troch oblastí si povieme, v čom si od Ježiša môžeme zobrať príklad.
POVZBUDZUJ DRUHÝCH
5. Prečo Ježišovi učeníci potrebovali povzbudenie?
5 Ježišovi učeníci potrebovali povzbudenie. Prečo? Kvôli tomu, že ho chceli nasledovať, niektorí zanechali svoj domov, rodinu a prácu. (Mat. 19:27) A k iným sa len preto, že boli Ježišovými učeníkmi, druhí správali nespravodlivo a opovrhovali nimi. (Ján 9:22) To všetko boli ochotní podstúpiť, pretože verili, že Ježiš je sľúbený Mesiáš. (Mat. 16:16) Ale keď ho popravili, ich nádej sa rozplynula a zostali bezradní.
6. Čo Ježiš robil po svojom vzkriesení?
6 Ježiš chápal, že je úplne prirodzené, že jeho učeníci za ním smútia. Vedel, že to nie je preto, že by im chýbala viera. A tak hneď od prvého dňa po svojom vzkriesení začal svojich priateľov povzbudzovať. Napríklad sa zjavil Márii Magdaléne, keď plakala pri jeho hrobke. (Ján 20:11, 16) Ďalej sa zjavil svojim dvom učeníkom, o ktorých sme hovorili v úvode. A tiež apoštolovi Petrovi. (Luk. 24:34) Čo sa z Ježišovho príkladu učíme? Pouvažujme, čo sa stalo, keď sa zjavil prvýkrát.
7. Čo Ježiš videl, keď pozoroval Máriu, a čo pre ňu urobil? (Ján 20:15, 16) (Pozri aj obrázok.)
7 Prečítajte Jána 20:11–16. Je 16. nisana a niekoľko žien ide na miesto, kde je uložené Ježišovo telo. (Luk. 24:1, 10) Jednou z nich je Mária Magdaléna. Keď prichádza k hrobke, zisťuje, že je prázdna. Uteká za Petrom a Jánom, aby im to povedala, a potom spoločne bežia naspäť. Keď sa presvedčia, že hrobka je naozaj prázdna, Peter a Ján sa vracajú domov. Ale Mária nie. Zostáva tam a plače. Netuší, že Ježiš je nablízku. Vidí jej slzy a chce ju utešiť. A tak sa jej zjaví a niečo pre ňu urobí. Nie je to nič veľké, ale veľmi ju to povzbudí. Hovorí s ňou a dáva jej dôležitú úlohu – povedať jeho bratom, že bol vzkriesený. (Ján 20:17, 18)
8. V čom si môžeme vziať z Ježiša príklad?
8 V čom si môžeme vziať z Ježiša príklad? Povzbudzujme bratov a sestry, aby ďalej verne slúžili Jehovovi. Tak ako Ježiš si všímajme, čo prežívajú, snažme sa ich pochopiť a utešme ich. Pouvažujme nad tým, čo zažila Jocelyn, ktorej sestra tragicky zomrela. Rozpráva: „Celé mesiace som cítila obrovskú bolesť.“ Jeden brat s manželkou ju pozvali k sebe a nechali ju vyrozprávať sa. Boli k nej láskaví, pozorne ju počúvali a uistili ju, že Jehova si ju veľmi cení. Jocelyn hovorí: „Mala som pocit, že ich Jehova použil, aby ma vytiahol z temného a rozbúreného mora do záchranného člna. Vďaka nim som mala opäť chuť slúžiť Jehovovi.“ Aj my môžeme druhých povzbudiť tak, že ich necháme vyrozprávať sa a pozorne ich počúvame. To ich môže utešiť a pomôcť im, aby ďalej slúžili Jehovovi. (Rim. 12:15)
POMÁHAJ DRUHÝM ROZUMIEŤ BOŽIEMU SLOVU
9. Čo bolo pre učeníkov náročné a ako im Ježiš pomohol?
9 Ježišovi učeníci verili Božiemu Slovu a veľmi sa snažili podľa neho aj žiť. (Ján 17:6) Ale keď Ježiš zomrel ako zločinec na mučeníckom kole, zmiatlo ich to. Ježiš nepochyboval, že jeho učeníci majú vieru a milujú Jehovu. Ale uvedomil si, že potrebujú lepšie pochopiť Písmo. (Luk. 9:44, 45; Ján 20:9) A tak im v tom pomáhal. Pozrime sa, ako to urobil, keď sa zjavil dvom učeníkom na ceste do Emauz.
10. Ako Ježiš pomohol svojim učeníkom pochopiť, že Mesiášom je naozaj on? (Lukáš 24:27)
10 Prečítajte Lukáša 24:18–27. Všimnime si, že Ježiš týmto mužom neprezradil hneď, kto je. Namiesto toho im dával otázky. Prečo? Možno chcel, aby mu povedali, čo si myslia. A tak sa aj stalo. Povedali mu, že čakali, že Ježiš oslobodí Izrael spod útlaku Rimanov. Keď mu porozprávali, čo ich trápi, Ježiš im na základe Písma pomohol pochopiť, že sa tým splnili mnohé proroctvá. b Neskôr v ten večer sa stretol s ďalšími učeníkmi a aj im pomohol pochopiť význam týchto proroctiev. (Luk. 24:33–48) Čo sa z toho učíme?
11. Čo sa učíme z toho, ako vyučoval Ježiš? (Pozri aj obrázky.)
11 V čom si môžeme vziať z Ježiša príklad? Keď niekoho učíš z Biblie, dávaj mu taktné otázky, aby si zistil, ako to vníma. (Prísl. 20:5) Potom mu ukáž, ako si nájsť konkrétne verše, ktoré sa týkajú jeho situácie. Nehovor mu, čo by mal urobiť, aj keď ťa to možno láka. Radšej mu dávaj otázky, aby uvažoval o biblických veršoch a o tom, ako tie myšlienky môže využiť vo svojom živote. Pozrime sa, čo zažil brat z Ghany, ktorý sa volá Nortey.
12. Ako Nortymu pomohol brat, ktorý s ním študoval?
12 Keď mal Nortey 16 rokov, začal študovať Bibliu. Ale už krátko nato mu začala rodina robiť problémy. Čo mu pomohlo, aby to nevzdal? Brat, ktorý s ním študoval, s ním rozobral 10. kapitolu Matúša a vysvetlil mu, že praví kresťania budú prenasledovaní. „A tak keď sa prenasledovanie začalo,“ hovorí Nortey, „bol som presvedčený, že som našiel pravdu.“ Pohovorili si aj o Matúšovi 10:16, kde sa píše, že máme byť opatrní. Brat mu vysvetlil, ako mu môže tento verš pomôcť, aby vedel taktne hovoriť so svojou rodinou o tom, čomu verí. Keď sa Nortey dal pokrstiť, chcel začať s priekopníckou. Ale jeho otec počítal s tým, že pôjde na vysokú školu. Brat, ktorý s ním študoval, mu nepovedal, čo má robiť. Dával mu otázky, aby mu pomohol popremýšľať nad biblickými zásadami. Ako sa Nortey rozhodol? Vybral si službu celým časom. Otec ho preto vyhnal z domu. Ako to Nortey celé hodnotí? Hovorí: „Som presvedčený, že som sa rozhodol správne.“ Keď povzbudzujeme druhých, aby premýšľali o biblických zásadách, pomáhame im tak posilniť si vieru a vytrvalo slúžiť Jehovovi. (Ef. 3:16–19)
ŠKOĽ BRATOV, ABY BOLI PRE DRUHÝCH „DARMI“
13. Ako sa Ježiš postaral o to, aby zvestovanie a vyučovanie pokračovalo aj po jeho návrate do neba? (Efezanom 4:8)
13 Ježiš vždy robil presne to, čo od neho chcel jeho Otec. (Ján 17:4) Ale nikdy nemal postoj: „Keď má byť niečo dobre spravené, musím to urobiť sám.“ A tak počas svojej triapolročnej služby na zemi druhých školil. Svojim učeníkom dôveroval, a preto im dal za úlohu zvestovať a vyučovať dobrú správu a starať sa o Jehovove cenné ovečky. Niektorí učeníci, ktorí viedli túto činnosť, mohli byť ešte len dvadsiatnici. Ale boli Ježišovi verní a usilovne s ním spolupracovali. (Prečítajte Efezanom 4:8.) Ako ich Ježiš počas svojich posledných 40 dní, čo bol na zemi, školil, aby sa pre druhých stali „darmi“?
14. Ako Ježiš školil svojich učeníkov počas posledných 40 dní, keď bol na zemi? (Pozri aj obrázok.)
14 Keď bolo treba, Ježiš svojich učeníkov láskavo, ale priamo napomenul. Napríklad vtedy, keď videl, že niektorí pochybujú o tom, že bol po svojej smrti vzkriesený. (Luk. 24:25–27; Ján 20:27) Pri inej príležitosti im zdôraznil, že starať sa o bratov a sestry je dôležitejšie ako ich práca. (Ján 21:15) Pripomenul im tiež, aby zbytočne neriešili to, kto má aké úlohy v službe pre Jehovu. (Ján 21:20–22) A napravil niektoré ich nesprávne predstavy o Kráľovstve a pomohol im sústrediť sa na zvestovanie dobrej správy. (Sk. 1:6–8) Čo sa z toho môžu naučiť starší?
15., 16. a) Napríklad v čom si môžu vziať starší z Ježiša príklad? b) Ako Patrickovi pomohla rada, ktorú dostal?
15 V čom si starší môžu vziať z Ježiša príklad? Musia školiť bratov vrátane tých, ktorí sú ešte pomerne mladí, aby sa mohli ujať rôznych zodpovedných úloh. c Starší by od nich nemali očakávať dokonalosť. Mali by im s láskou radiť, aby získali viac skúseností a stali sa z nich pokorní a verní bratia, ktorí budú ochotne slúžiť druhým. (1. Tim. 3:1; 2. Tim. 2:2; 1. Petra 5:5)
16 Pozrime sa, akú radu dostal brat, ktorý sa volá Patrick, a ako mu to prospelo. Keď bol mladší, často bol k druhým drzý a neláskavý, dokonca aj k sestrám. Všimol si to jeden starší, a tak sa s ním o tom pekne, ale na rovinu porozprával. „Som rád, že to urobil,“ hovorí Patrick. „Bol som znechutený, keď úlohy, ktoré som chcel ja, dostávali iní bratia. To, čo mi ten starší povedal, mi pomohlo, aby mi nešlo len o nejaké postavenie alebo úlohy v zbore, ale o to, aby som pokorne slúžil bratom a sestrám.“ Ako to s Patrickom dopadlo? Keď mal 23 rokov, bol vymenovaný za staršieho. (Prísl. 27:9)
17. Z čoho vidno, že Ježiš svojim učeníkom dôveroval?
17 Ježiš dal svojim učeníkom za úlohu nielen zvestovať dobrú správu, ale aj vyučovať. (Mat. 28:20) Učeníci sa na to možno necítili. Ale Ježiš nepochyboval, že to zvládnu, a aj im to povedal. Svoju dôveru im dal najavo slovami: „Tak ako Otec poslal mňa, aj ja posielam vás.“ (Ján 20:21)
18. V čom si starší môžu vziať z Ježiša príklad?
18 V čom si starší môžu vziať z Ježiša príklad? Skúsení starší úlohy delegujú. (Fil. 2:19–22) Napríklad môžu poprosiť mladých, aby pomáhali pri upratovaní a údržbe sály Kráľovstva. Keď poveria brata nejakou úlohou, ukážu mu, ako to robiť, a potom to s dôverou nechajú naňho. Matthew, ktorý sa stal starším len nedávno, hovorí, ako si cení to, že ho starší dôkladne školili a potom sa spoľahli, že to urobí čo najlepšie. Povedal: „Som im vďačný, že chyby, ktoré som urobil, brali ako súčasť môjho školenia. A pomáhali mi, aby som to nabudúce spravil lepšie.“ d
19. O čo by sme sa mali snažiť?
19 Ježiš strávil posledných 40 dní na zemi tak, že druhých povzbudzoval, učil a školil. Snažme sa čo najlepšie nasledovať príklad, ktorý nám dal. (1. Petra 2:21) Určite nám v tom pomôže. Veď sľúbil: „Budem s vami po všetky dni až do konca tohto usporiadania sveta.“ (Mat. 28:20)
PIESEŇ Č. 15 Chváľme Jehovovho prvorodeného!
a V evanjeliách a iných biblických knihách sa píše o viacerých situáciách, keď sa vzkriesený Ježiš druhým zjavil. Zjavil sa napríklad Márii Magdaléne (Ján 20:11–18), iným ženám (Mat. 28:8–10; Luk. 24:8–11), dvom učeníkom (Luk. 24:13–15), Petrovi (Luk. 24:34), apoštolom, keď s nimi nebol Tomáš (Ján 20:19–24), apoštolom, keď s nimi Tomáš už bol (Ján 20:26), siedmim učeníkom (Ján 21:1, 2), viac ako 500 učeníkom (Mat. 28:16; 1. Kor. 15:6), svojmu bratovi Jakubovi (1. Kor. 15:7), všetkým apoštolom (Sk. 1:4) a apoštolom blízko Betánie. (Luk. 24:50–52) Možno sa svojim učeníkom zjavil aj inokedy, ale v Biblii sa o tom nepíše. (Ján 21:25)
b Zoznam proroctiev o Mesiášovi nájdeš na jw.org v článku „Dokazujú biblické proroctvá, že Ježiš bol predpovedaný Mesiáš?“
c V niektorých prípadoch môžu byť mladí bratia vymenovaní za krajských starších aj vo veku 25 až 30 rokov. Ale najprv musia nejaký čas slúžiť ako zboroví starší, aby získali určité skúsenosti.
d Ďalšie tipy, ako pomáhať mladým bratom, aby sa mohli ujať úloh v zbore, nájdeš v Strážnej veži z augusta 2018, s. 11, 12, ods. 15 – 17 a v Strážnej veži z januára 2017 v článku „Zveruj úlohy verným mužom“.
e OPIS OBRÁZKA: Brat pomáha záujemcovi uvažovať o biblických veršoch a ten sa potom rozhodne vyhodiť vianočné ozdoby.
STRÁŽNA VEŽA (ŠTUDIJNÉ VYDANIE)