40. ŠTUDIJNÝ ČLÁNOK

PIESEŇ Č. 30 Môj Boh – môj Otec a Priateľ

Jehova „uzdravuje tých, ktorých srdce je strápené bolesťou“

Jehova „uzdravuje tých, ktorých srdce je strápené bolesťou“

„Uzdravuje tých, ktorých srdce je strápené bolesťou, a obväzuje ich rany.“ (ŽALM 147:3)

HLAVNÁ MYŠLIENKA

Jehovovi veľmi záleží na tých, ktorí prežívajú citovú bolesť. V tomto článku si povieme, ako ju Jehova zmierňuje a ako môžeme my utešovať druhých.

1. Čo Jehova cíti k svojim služobníkom?

 ČO JEHOVA vidí, keď sa z neba pozerá na svojich služobníkov? Vie, kedy sme šťastní a kedy smutní. (Žalm 37:18) A keď vidí, že mu zo srdca slúžime, aj keď nás niečo veľmi trápi, má z toho veľkú radosť. No nielen to. Túži nám pomáhať a utešovať nás.

2. Ako Jehova pomáha tým, ktorí majú strápené srdce, a čo musíme robiť my?

2Žalme 147:3 sa hovorí, že Jehova „obväzuje rany“ tých, ktorých srdce je strápené bolesťou. Je to krásny opis toho, ako sa Jehova nežne stará o tých, ktorí prežívajú citovú bolesť. Ale čo musíme robiť my, aby sme jeho pomoc pocítili? Ukážme si to na jednom príklade. Skúsený lekár môže veľmi pomôcť niekomu, kto je zranený. Ale aby to tak bolo, pacient musí urobiť presne to, čo mu lekár povie. To isté musíme robiť my, aby sme sa uzdravili citovo. V tomto článku si ukážeme, čo Jehova hovorí vo svojom Slove tým, ktorí majú nejaké citové rany, a ako to môžu vo svojom živote využiť.

JEHOVA ŤA UISŤUJE, ŽE SI ŤA VEĽMI CENÍ

3. Prečo majú niektorí ľudia pocit, že nemajú žiadnu hodnotu?

3 Žijeme vo svete bez lásky, čo vedie k tomu, že mnohí ľudia sa cítia bezcenní. Sestra, ktorá sa volá Helen, a hovorí: „Keď som vyrastala, necítila som, že by ma rodičia mali radi. Otec bol násilný a denne nám vtĺkal do hlavy, že sme nanič.“ Poznáš to aj ty? Možno sa aj k tebe druhí zle správali, často ťa kritizovali alebo ti dávali najavo, že si nikto. Ak to tak bolo, asi je pre teba ťažké veriť, že niekto by ťa mohol mať naozaj rád.

4. O čom nás Jehova uisťuje podľa slov v Žalme 34:18?

4 Aj keď sa k tebe druhí nesprávali pekne, buď si istý, že Jehova ťa má rád a veľmi si ťa cení. Je „blízko tých, ktorých srdce je strápené bolesťou“. (Prečítajte Žalm 34:18.) Ak si z toho, čo si zažil, zdrvený, nezabúdaj, že Jehova videl tvoje pekné vlastnosti a sám ťa k sebe pritiahol. (Ján 6:44) Túži ti pomôcť, lebo si preňho veľmi vzácny.

5. Čo sa učíme z toho, ako sa Ježiš správal k ľuďom, ktorými druhí pohŕdali?

5 O tom, čo Jehova k ľuďom cíti, sa môžeme veľa dozvedieť od Ježiša. Keď bol na zemi, všímal si ľudí, ktorými druhí pohŕdali, a mal s nimi súcit. (Mat. 9:9–12) Raz sa jeho odevu dotkla jedna žena, ktorá bola vážne chorá a dúfala, že sa tak uzdraví. Čo urobil Ježiš? Utešil ju a pochválil za jej vieru. (Mar. 5:25–34) Ježiš dokonale odráža osobnosť svojho Otca. (Ján 14:9) Preto si môžeš byť istý, že Jehova si ťa váži a vie o tvojich dobrých vlastnostiach. Vidí napríklad, akú máš vieru a ako ho miluješ.

6. Čo môže pomôcť niekomu, kto bojuje s nízkou sebaúctou?

6 Čo ak bojuješ s nízkou sebaúctou? Čítaj si biblické verše o tom, aký si pre Jehovu cenný, a uvažuj o nich. b (Žalm 94:19) Ak sa ti nepodarí dosiahnuť nejaký cieľ alebo ťa trápi, že nemôžeš robiť toľko čo druhí, nebuď na seba prísny. Jehova od teba neočakáva viac, ako je v tvojich silách. (Žalm 103:13, 14) Ak ťa niekto zneužíval alebo týral, neobviňuj z toho seba. Nebola to tvoja vina! Pamätaj, že Jehova berie na zodpovednosť vinníka, nie obeť. (1. Petra 3:12) Sandra, ktorú v detstve týrali, hovorí: „Stále prosím Jehovu, aby mi pomohol pozerať sa na seba tak, ako ma vidí on.“

7. Ako môžeme to, čo sme zažili, využiť v službe pre Jehovu?

7 Nikdy nepochybuj, že Jehova ťa môže použiť, aby si niekomu pomohol. Máš tú česť, že s ním môžeš spolupracovať v službe. (1. Kor. 3:9) Vďaka tomu, čo si zažil, sa zrejme vieš lepšie vcítiť do toho, čo druhí prežívajú, a rozumieš im. A môžeš pre nich veľa urobiť. Helen, o ktorej sme už hovorili, dostala pomoc a teraz aj ona vie lepšie pomáhať druhým. Hovorí: „Cítila som sa ako nula. Ale vďaka Jehovovi sa teraz cítim milovaná a užitočná.“ Helen teraz slúži ako pravidelná priekopníčka a je šťastná.

JEHOVA CHCE, ABY SI SI BOL ISTÝ, ŽE TI ODPÚŠŤA

8. Čo nám Jehova hovorí v Izaiášovi 1:18?

8 Niektorí Jehovovi služobníci sa stále obviňujú z toho, čo kedysi urobili, či už pred krstom, alebo po ňom. Ale pamätaj, že Jehova každého z nás veľmi miluje, a preto dal za nás výkupné. A nepochybuj, že chce, aby si tento jeho dar prijal. Hovorí ti, že ak si s ním „[napravíš] veci“, c tvoje hriechy ti odpustí. (Prečítajte Izaiáša 1:18.) Nie sme vďační, že si naše hriechy nepripomína? Ale zároveň nikdy nezabudne na to dobré, čo preňho robíme. (Žalm 103:9, 12; Hebr. 6:10)

9. Prečo by sme nemali dookola premýšľať o chybách, ktoré sme urobili?

9 Trápia ťa výčitky z niečoho, čo si urobil v minulosti? Ak áno, nemysli na to, čo bolo. Snaž sa zameriavať na to, čo robíš teraz, a na to, čo budeš môcť robiť v budúcnosti. Pekný príklad v tom dal apoštol Pavol. Ľutoval, že kedysi kruto prenasledoval kresťanov, ale vedel, že Jehova mu odpustil. (1. Tim. 1:12–15) Premýšľal dookola o svojich hriechoch z minulosti? Určite nie, tak ako nepremýšľal ani o tom, čo všetko dosiahol ako uznávaný farizej. (Fil. 3:4–8, 13–15) Namiesto toho horlivo zvestoval dobrú správu a sústredil sa na budúcnosť. Tak ako Pavol, ani ty nemôžeš zmeniť minulosť. Ale môžeš chváliť Jehovu teraz a sústrediť sa na krásnu budúcnosť, ktorú ti sľubuje.

10. Čo by sme mali urobiť, ak sme niekomu ublížili?

10 Možno ťa trápi to, že si niekomu ublížil. Čo s tým? Urob všetko pre to, aby si to dal do poriadku. Tomu, koho si sa dotkol, sa úprimne ospravedlň. (2. Kor. 7:11) A pros Jehovu, aby mu pomohol. Môže pomôcť vám obom, aby ste znovu získali pokoj a ďalej mu verne slúžili.

11. Čo sa učíme od proroka Jonáša? (Pozri aj obrázok.)

11 Pouč sa zo svojich chýb a dovoľ Jehovovi, aby ťa viedol, nech pôjde o čokoľvek. Pozrime sa, ako to bolo v prípade proroka Jonáša. Boh mu prikázal, aby šiel do Ninive. Ale on pred touto úlohou utiekol a vybral sa presne opačným smerom. Jonáš dostal od Jehovu lekciu a zo svojej chyby sa poučil. (Jon. 1:1–4, 15–17; 2:7–10) Jehova to s ním nevzdal a dal mu ďalšiu šancu ísť do Ninive. Jonáš ho tento raz poslúchol. Hoci ho trápilo, čo urobil, nedovolil, aby mu to zabránilo prijať úlohu, ktorú mu Jehova dal. (Jon. 3:1–3)

Po tom, ako prorok Jonáš trpel vnútri veľkej ryby, Jehova mu znova povedal, aby šiel do Ninive a oznámil jeho posolstvo (Pozri 11. odsek.)


JEHOVA ŤA UTEŠUJE CEZ SVOJHO SVÄTÉHO DUCHA

12. Čo by sme mali robiť, aby sme cítili Boží pokoj? (Filipanom 4:6, 7)

12 Keď zažijeme nejakú tragédiu, Jehova nás utešuje svojím svätým duchom. Môžu to potvrdiť aj manželia Ron a Carol. Ich syn spáchal samovraždu. Hovoria: „Už sme si v živote prešli všeličím, ale toto bolo zo všetkého najhoršie. Prebdeli sme mnoho nocí a modlili sa k Jehovovi. A naozaj sme cítili ten pokoj, o ktorom sa píše vo Filipanom 4:6, 7.“ (Prečítajte.) Ak aj ty bojuješ s niečím náročným, vylej si srdce pred Jehovom. Môžeš to robiť tak často a tak dlho, ako potrebuješ. (Žalm 86:3; 88:1) Opakovane pros Jehovu aj o jeho svätého ducha. Buď si istý, že ti ho vždy dá. (Luk. 11:9–13)

13. Ako nám svätý duch pomáha, aby sme Jehovovi nikdy neprestali slúžiť? (Efezanom 3:16)

13 To, čím si si prešiel, ťa možno obralo o všetku silu. Ale svätý duch ti ju môže dodať, aby si Jehovovi ďalej verne slúžil. (Prečítajte Efezanom 3:16.) Pozrime sa, čo zažila sestra, ktorá sa volá Flora. S manželom slúžili ako misionári, ale potom ju podviedol a rozviedli sa. Flora hovorí: „Bola som zdrvená z toho, že ma manžel zradil, a na nič iné som nedokázala myslieť. Prosila som Jehovu o svätého ducha, aby som to zvládla. Jehova ma utešil a pomohol mi prekonať to, čo sa zozačiatku zdalo neprekonateľné.“ Flora teraz dôveruje Bohu ešte viac a je si istá, že jej pomôže zvládnuť akékoľvek náročné situácie. Dodáva: „Slová zo Žalmu 119:32 presne vystihujú, čo cítim: ‚Ochotne sa budem riadiť tvojimi prikázaniami, lebo na to vytváraš v mojom srdci priestor.‘“

14. Čo môžeme robiť, aby na nás pôsobil Boží duch?

14 Čo by si mal robiť potom, čo si Jehovu prosil o svätého ducha? Snaž sa robiť veci, pri ktorých na teba môže tento duch pôsobiť. Aké? Chodievaj na zhromaždenia a do služby. Okrem toho si každý deň čítaj Božie Slovo. Tak budeš môcť uvažovať o tom, čo si Jehova myslí. (Fil. 4:8, 9) Pri čítaní sa zameriavaj na biblické postavy, ktoré prežívali rôzne skúšky, a na to, ako im ich Jehova pomohol zvládnuť. Sandra, o ktorej sme už hovorili, to v živote nemala ľahké, lebo bojovala s mnohými problémami. Hovorí: „Veľmi ma povzbudzuje príbeh o Jozefovi. Nedovolil, aby skúšky ani nespravodlivosť, ktorú zažil, oslabili jeho vzťah s Jehovom.“ (1. Mojž. 39:21–23)

JEHOVA ŤA UTEŠUJE CEZ BRATOV A SESTRY

15. Kto nás môže utešiť a ako? (Pozri aj obrázok.)

15 Keď prechádzame ťažkým obdobím, bratia a sestry sú pre nás „veľkým povzbudením“. (Kol. 4:11) Práve cez nich nám Jehova ukazuje, ako nás má rád. Utešujú nás tým, že nás empaticky počúvajú, alebo jednoducho tým, že sú s nami. Môžu nás povzbudiť nejakým biblickým veršom alebo sa s nami pomodliť. d (Rim. 15:4) Niekedy nám pripomenú, ako sa na veci pozerá Jehova, a vďaka tomu nestratíme vyrovnanosť. A môžu pre nás urobiť aj niečo praktické, napríklad nám uvariť niečo dobré, aby sme sa cítili lepšie.

Dobrí priatelia, ktorí milujú Jehovu, ti môžu veľmi pomôcť a utešiť ťa (Pozri 15. odsek.)


16. Čo niekedy musíme urobiť, aby nám druhí pomohli?

16 Bratia a sestry nás majú radi a chcú nám pomôcť, ale niekedy ich o to musíme poprosiť. (Prísl. 17:17) Prečo? Lebo nemusia vedieť, čo práve prežívame alebo čo potrebujeme. (Prísl. 14:10) Keď si skľúčený a trápiš sa, porozprávaj sa o tom so svojimi dobrými priateľmi. Neboj sa im povedať, čo by ti pomohlo. Možno sa rozhodneš, že sa obrátiš aj na jedného či dvoch zborových starších, pri ktorých sa cítiš v pohode. A niektorým sestrám pomáha, keď sa zveria inej zrelej sestre.

17. Napríklad čo môže brániť tomu, aby nás druhí mohli povzbudiť, a ako to môžeme prekonať?

17 Neizoluj sa. Keď sa necítiš dobre, možno nechceš nikoho vidieť. Bratia a sestry ťa nemusia vždy chápať alebo môžu povedať niečo, čo ťa ešte viac zraní. (Jak. 3:2) Napriek tomu sa im nevyhýbaj, lebo Jehova ťa môže cez nich povzbudiť. Gavin, zborový starší, ktorý máva depresie, hovorí: „Byť s priateľmi je často to posledné, čo by som chcel.“ Ale svoje pocity sa snaží prekonať. S bratmi a sestrami trávi čas a potom sa často cíti lepšie. Sestra, ktorá sa volá Amy, hovorí: „Kvôli tomu, čo som prežila, je pre mňa ťažké dôverovať ľuďom. Ale učím sa milovať bratov a sestry a dôverovať im, tak ako to robí Jehova. Viem, že mu tým robím radosť, a vďaka tomu som šťastná aj ja.“

UTEŠIŤ ŤA MÔŽU AJ JEHOVOVE SĽUBY

18. Na čo sa môžeme už čoskoro tešiť a čo môžeme robiť už teraz?

18 Na budúcnosť sa môžeme tešiť, lebo Jehova už čoskoro uzdraví všetky naše fyzické a citové rany. (Zjav. 21:3, 4) Bolestivé zážitky sa stanú minulosťou a už „sa pre ne [nebudeme] trápiť“. (Iz. 65:17) Ale ukázali sme si, že Jehova už dnes „obväzuje [naše] rany“. Mnohými spôsobmi nás utešuje a pomáha nám. Preto jeho pomoc neodmietaj. A ani na chvíľu nepochybuj, že „mu na [tebe] záleží“. (1. Petra 5:7)

PIESEŇ Č. 7 Jehova, naša sila

a Mená boli zmenené.

b Pozri rámček „ Jehova si ťa cení“.

c Ak máme „napraviť veci“ s Jehovom, musíme ho prosiť, aby nám odpustil, a zmeniť svoje správanie. Tak ukážeme, že to, čo sme urobili, ľutujeme. Ak vážne zhrešíme, musíme tiež poprosiť o pomoc zborových starších. (Jak. 5:14, 15)

d Na stránke jw.org zadaj do vyhľadávania výraz ako napríklad „Starosti“ a „Negatívne pocity“.