40. ŠTUDIJNÝ ČLÁNOK

Buď ako Peter a nikdy sa nevzdaj

Buď ako Peter a nikdy sa nevzdaj

„Odíď odo mňa, Pane, lebo som hriešny človek.“ (LUK. 5:8)

PIESEŇ Č. 38 Boh ťa posilní

ČO SA DOZVIEME a

1. Ako Peter reagoval na zázrak, ktorý Ježiš urobil?

 PETER celú noc chytal ryby, ale nič nechytil. Preto ho prekvapilo, keď mu Ježiš povedal: „Zájdi na hlbinu a spusťte siete.“ (Luk. 5:4) Peter pochyboval, že niečo chytia, ale urobil, čo mu Ježiš povedal. Nakoniec chytili toľko rýb, až sa siete začali trhať. Keď si Peter a tí, čo boli s ním, uvedomili, aký zázrak Ježiš práve urobil, „zmocnil sa [ich] úžas“. Peter zvolal: „Odíď odo mňa, Pane, lebo som hriešny človek.“ (Luk. 5:6–9) Zrejme sa necítil hodný ani toho, aby bol v Ježišovej prítomnosti.

2. Ako nás Petrov príklad môže povzbudiť?

2 Peter mal pravdu, keď povedal, že je „hriešny človek“. Z Biblie vieme, že niekedy povedal alebo urobil niečo, čo ho neskôr mrzelo. Stalo sa to už aj tebe? Máš nejakú zlú vlastnosť, ktorej sa snažíš zbaviť, alebo už dlhší čas bojuješ s nejakou slabosťou? Ak áno, Petrov príklad ťa môže veľmi povzbudiť. Ako? Jeho chyby nemuseli byť v Biblii vôbec zapísané. No Jehova ich tam dal zapísať, aby sme sa z nich mohli niečo naučiť. (2. Tim. 3:16, 17) Keď si čítame o Petrových chybách a pocitoch, ktoré sú podobné našim, vidíme, že Jehova od nás neočakáva dokonalosť. Chce, aby sme sa nevzdávali a napriek chybám mu ďalej slúžili.

3. Prečo by sme sa nemali vzdávať?

3 Prečo by sme sa nemali vzdávať? Hovorí sa, že cvičenie robí majstra. Napríklad ak chce niekto dobre hrať na nejakom hudobnom nástroji, musí najprv roky cvičiť. Počas tej doby určite zahrá veľa falošných tónov, ale ak bude cvičiť, zlepší sa. Aj keď sa z neho stane dobrý hudobník, občas spraví nejakú chybu. No napriek tomu sa nevzdá a ďalej na sebe pracuje. Podobné je to s nami. Možno si myslíme, že niektoré veci už máme zvládnuté, ale potom sa u nás opäť prejaví nejaká negatívna črta. Všetci občas povieme alebo urobíme niečo, čo neskôr ľutujeme. No ďalej na sebe pracujeme. Ak sa nevzdáme, Jehova nám pomôže, aby sme sa stále zlepšovali. (1. Petra 5:10) Teraz sa bližšie pozrime na niektoré situácie z Petrovho života. Hoci urobil viaceré chyby, nikdy sa nevzdal. To, ako Ježiš na jeho chyby reagoval a že s ním mal súcit, nás môže motivovať, aby sme aj my ďalej slúžili Jehovovi.

PETER ZAŽIL ÚŽASNÉ VECI, AJ KEĎ ROBIL CHYBY

Čo by si urobil, keby si zažil to čo Peter? (Pozri 4. odsek.)

4. Čo Peter o sebe povedal, ale ako ho Ježiš povzbudil?

4 V Biblii sa nepíše, prečo Peter o sebe povedal, že je „hriešny človek“, ani to, aké konkrétne hriechy mal na mysli. (Prečítajte Lukáša 5:5–10.) No nejaké vážne chyby zrejme urobil. Ježiš vedel, že Peter má strach, ktorý možno pramenil z pocitu nedostatočnosti. No vedel aj to, že dokáže zostať verný. Preto mu láskavo povedal: „Neboj sa.“ To, že mu Ježiš dôveroval, ovplyvnilo celý jeho život. So svojím bratom Andrejom neskôr zanechali rybolov, pripojili sa k Ježišovi a začali sa naplno venovať službe. To im prinieslo mnohé požehnania. (Mar. 1:16–18)

5. Aké úžasné veci Peter zažil, keď prekonal svoj strach a prijal Ježišovo pozvanie?

5 Aké úžasné veci Peter zažil vďaka tomu, že sa stal Kristovým nasledovníkom? Na vlastné oči videl, ako Ježiš uzdravoval chorých, vyháňal démonov a dokonca kriesil mŕtvych. (Mat. 8:14–17; Mar. 5:37, 41, 42) Videl aj niečo, na čo určite nikdy nezabudol – Ježiša v jeho sláve ako budúceho Kráľa Božieho Kráľovstva. (Mar. 9:1–8; 2. Petra 1:16–18) Keby sa nestal Ježišovým nasledovníkom, nič z toho by nezažil. Určite bol veľmi rád, že sa nenechal odradiť svojimi negatívnymi pocitmi.

6. Zbavil sa Peter hneď všetkých svojich slabostí? Vysvetli to.

6 Napriek tomu, čo Peter videl a počul, stále musel bojovať so svojimi slabosťami. Napríklad keď im Ježiš povedal, že ako bolo predpovedané, bude musieť trpieť a zomrieť, Peter mu začal dohovárať. (Mar. 8:31–33) Opakovane sa spolu s ďalšími apoštolmi hádali, kto z nich je najväčší. (Mar. 9:33, 34) Poslednú noc pred Ježišovou smrťou reagoval impulzívne a odsekol jednému mužovi ucho. (Ján 18:10) A ešte v tú istú noc zo strachu trikrát zaprel svojho priateľa Ježiša. (Mar. 14:66–72) Potom si však uvedomil, čo urobil, a veľmi sa rozplakal. (Mat. 26:75)

7. Akú možnosť dal Ježiš Petrovi po svojom vzkriesení?

7 Petra veľmi trápilo, čo urobil, no Ježiš to s ním nevzdal. Po svojom vzkriesení mu dal možnosť, aby mu dokázal, že ho má stále rád. Ježiš mu dal dôležitú úlohu – mal pokorne pásť jeho ovečky. (Ján 21:15–17) Peter to s radosťou prijal. A bol medzi prvými, ktorí boli na Letnice v Jeruzaleme pomazaní svätým duchom.

8. Akú vážnu chybu urobil Peter v Antiochii?

8 Dokonca aj po tom, čo bol Peter pomazaný svätým duchom, musel bojovať so svojimi slabosťami. Bol pri tom, keď bol v roku 36 n. l. pomazaný Kornélius, ktorý nebol Židom. Bol to jasný dôkaz, že „Boh je nestranný“ a že aj ľudia z iných národov sa môžu stať kresťanmi. (Sk. 10:34, 44, 45) Peter odvtedy nemal problém jedávať s ľuďmi z iných národov, čo by predtým určite nerobil. (Gal. 2:12) Ale niektorí židovskí kresťania si stále mysleli, že Židia a ľudia z iných národov by spolu nemali jesť. Keď niektorí z tých, čo mali tento názor, prišli do Antiochie, Peter sa bál, že by ich pohoršil. A tak prestal jesť s bratmi, ktorí neboli Židia. Apoštol Pavol si všimol toto pokrytectvo a Petra verejne pokarhal. (Gal. 2:13, 14) Peter však napriek tejto chybe neprestal Ježiša nasledovať. Čo mu pomohlo?

ČO POMOHLO PETROVI NEVZDAŤ SA?

9. Ako z Jána 6:68, 69 vidno, že Peter bol verný?

9 Peter bol verný; nedovolil, aby mu niečo zabránilo nasledovať Ježiša. Dokázal to, keď raz Ježiš povedal niečo, čomu jeho učeníci nerozumeli. (Prečítajte Jána 6:68, 69.) Mnohí z nich nečakali na vysvetlenie ani sa naň nespýtali. Jednoducho prestali Ježiša nasledovať. Ale to nebol Petrov prípad. On vedel, že len Ježiš má „slová večného života“.

V čom ťa povzbudzuje to, že Ježiš Petrovi dôveroval? (Pozri 10. odsek.)

10. Ako Ježiš Petrovi ukázal, že to s ním nevzdal? (Pozri aj obrázok.)

10 Ježiš vedel, že v poslednú noc jeho života na zemi ho apoštoli vrátane Petra opustia. Ale on to Petrovi nemal za zlé. Bol si istý, že Peter mu zostane verný a vráti sa. (Luk. 22:31, 32) Chápal, že „duch je... dychtivý, ale telo je slabé“. (Mar. 14:38) Preto aj keď Peter zaprel, že ho pozná, Ježiš ho neodpísal. Po svojom vzkriesení sa mu zjavil, a to zrejme vtedy, keď bol Peter sám. (Mar. 16:7; Luk. 24:34; 1. Kor. 15:5) Len si predstav, ako to muselo tohto skľúčeného apoštola povzbudiť!

11. Ako Ježiš Petra uistil, že Jehova sa oňho bude starať?

11 Ježiš Petra uistil, že Jehova sa oňho bude starať. Keď bol vzkriesený, opäť zázračným spôsobom pomohol Petrovi a ďalším apoštolom chytiť veľké množstvo rýb. (Ján 21:4–6) Po tomto zázraku Peter vôbec nepochyboval, že Jehova mu dá všetko, čo potrebuje. Možno si pri tom spomenul na Ježišove slová, že Jehova sa postará o tých, ktorí dávajú „na prvé miesto Kráľovstvo“. (Mat. 6:33) Vďaka tomu sa Peter v prvom rade venoval službe, a nie chytaniu rýb. Na Letnice 33 n. l. odvážne zvestoval, a tak tisíce ľudí prijali dobrú správu. (Sk. 2:14, 37–41) Neskôr pomohol aj Samaritánom a ľuďom z iných národov, aby sa stali kresťanmi. (Sk. 8:14–17; 10:44–48) Niet pochýb, že Jehova výnimočným spôsobom použil Petra, aby do zboru priviedol ľudí každého druhu.

ČO SI MÔŽEME VZIAŤ Z PETROVHO PRÍKLADU

12. Ako nám Petrov príklad môže pomôcť, keď už dlho bojujeme s nejakou slabosťou?

12 Vytrvávať môže byť ťažké zvlášť vtedy, keď už s nejakou slabosťou bojujeme dlho. Niekedy sa nám môže zdať, že naše slabé stránky sú ešte horšie než tie, ktoré mal Peter. Ale Jehova nám môže pomôcť a dať silu, aby sme sa nevzdali. (Žalm 94:17–19) Napríklad jeden brat, skôr ako spoznal pravdu, žil dlhé roky ako homosexuál. No potom s tým prestal a začal žiť tak, ako sa to páči Jehovovi. Napriek tomu občas bojoval s nesprávnymi túžbami. Čo mu pomohlo vytrvať? Hovorí: „Jehova mi dáva silu.“ A dodáva: „S pomocou Jehovovho ducha... som si uvedomil, že je možné žiť tak, ako si to praje Jehova... Jehova ma používa a napriek mojim chybám ma stále posilňuje.“

Horst Henschel začal so službou celým časom 1. januára 1950. Myslíš, že niekedy oľutoval, že celý život slúžil Jehovovi? (Pozri 13. a 15. odsek.) c

13. V čom nám dal Peter príklad? (Pozri aj obrázok.)

13 Ukázali sme si, že Peter zo strachu z ľudí urobil viacero vážnych chýb. No neskôr dokázal byť odvážny, lebo sa o to modlil. (Prečítajte Skutky 4:13, 29, 31.) Aj my môžeme svoj strach prekonať. Všimni si, čo zažil mladý brat Horst, ktorý žil v nacistickom Nemecku. Niekoľkokrát sa mu stalo, že podľahol tlaku v škole a povedal „Heil Hitler!“ Namiesto toho, aby mu to rodičia vyčítali, sa s ním modlili a prosili Jehovu, aby mu dal odvahu. S pomocou rodičov a s dôverou v Jehovu nakoniec dokázal zaujať správny postoj. Neskôr povedal: „Jehova ma nikdy neopustil.“ b

14. Ako môžu starší povzbudiť skľúčených bratov a sestry?

14 Jehova a Ježiš to s nami nikdy nevzdajú. Keď Peter zradil Ježiša, ocitol sa vo svojom živote akoby na rázcestí. Bude ďalej Kristovým nasledovníkom alebo nie? Ježiš Jehovu prosil, aby Petrova viera nezoslabla. O tejto modlitbe Petrovi povedal a z jeho slov, že neskôr bude svojich bratov posilňovať, vidno, že mu dôveroval. (Luk. 22:31, 32) Vždy, keď si Peter na tieto Ježišove slová spomenul, určite ho to veľmi povzbudilo. Keď sa aj my v živote ocitneme na rázcestí, Jehova nás môže cez starostlivých pastierov povzbudiť, aby sme zostali verní. (Ef. 4:8, 11) Snaží sa o to aj jeden skúsený starší, ktorý sa volá Paul. Bratov a sestry, ktorí by to najradšej vzdali, povzbudzuje, aby premýšľali nad tým, ako ich Jehova pritiahol k pravde. Potom ich uistí, že Jehovovi jeho verná láska nedovolí, aby ich opustil. Hovorí: „Viem o mnohých bratoch a sestrách, ktorí boli skľúčení, ale s Jehovovou pomocou vytrvávajú.“

15. Ako sa v prípade Petra a Horsta potvrdila pravdivosť slov z Matúša 6:33?

15 Tak ako sa Jehova postaral o Petra a ďalších apoštolov, aby mali všetko, čo potrebujú, postará sa aj o nás, keď dáme službu na prvé miesto. (Mat. 6:33) Horst, ktorého sme už spomínali, po druhej svetovej vojne uvažoval o priekopníckej službe. Bol veľmi chudobný, a tak premýšľal, či sa popri službe celým časom dokáže uživiť. Čo urobil? Povedal si, že Jehovu vyskúša. A tak počas spolupráce s krajským dozorcom strávil celý týždeň v službe. Na konci týždňa mu dal krajský dozorca obálku od anonymného darcu. Také niečo vôbec nečakal. Bolo tam toľko peňazí, že mohol v priekopníckej službe pokračovať ešte niekoľko mesiacov. Horst to vnímal ako uistenie od Jehovu, že sa oňho postará. Až do konca života dával Kráľovstvo na prvé miesto. (Mal. 3:10)

16. Prečo je dobré uvažovať o Petrovom príklade a jeho listoch?

16 Peter bol určite veľmi rád, že Ježiš od neho neodišiel, ako to od neho raz chcel. Ježiš ho ďalej školil, a tak sa z neho stal verný apoštol, ktorý je pre nás krásnym príkladom. Vďaka tomu, že sa o tomto školení píše v Biblii, sa z toho môžeme veľa naučiť aj my. O to, čo sa Peter naučil, sa podelil v dvoch listoch, ktoré napísal zborom v prvom storočí. V ďalšom článku budeme hovoriť o niekoľkých myšlienkach z týchto listov a ukážeme si, ako môžu byť užitočné pre nás dnes.

PIESEŇ Č. 48 Kráčame s Bohom

a Cieľom tohto článku je uistiť tých, ktorí bojujú s nejakými slabosťami, že ich môžu prekonať a ďalej verne slúžiť Jehovovi.

b Pozri video „Horst Henschel: Jehova je pro mě jako silná věž“ na jw.org v českom posunkovom jazyku.

c OPIS OBRÁZKA: Ako vidno na tejto ilustračnej fotografii, rodičia sa s Horstom Henschelom modlili a povzbudzovali ho, aby zostal pevný.