39. ŠTUDIJNÝ ČLÁNOK
PIESEŇ Č. 125 „Šťastní sú milosrdní“
Štedrosť – kľúč k šťastiu
„Viac šťastia je v dávaní ako v prijímaní.“ (SK. 20:35)
HLAVNÁ MYŠLIENKA
Ukážeme si, ako nestratiť radosť z dávania a čo robiť, aby bola ešte väčšia.
1., 2. Prečo sme radi, že nás Jehova vytvoril tak, že sme šťastnejší, keď dávame, než keď dostávame?
JEHOVA nás vytvoril tak, že máme väčšiu radosť, keď dávame, než keď dostávame. (Sk. 20:35) To neznamená, že nás nepoteší, keď nám niekto niečo dá. Vieme, aký je to dobrý pocit, keď dostaneme nejaký dar. No napriek tomu máme väčšiu radosť, keď môžeme pre druhých urobiť niečo my. To, že nás Jehova takto vytvoril, je úžasné. Prečo?
2 Lebo vďaka tomu aj my sami vieme urobiť niečo preto, aby sme boli šťastnejší. Môžeme napríklad hľadať rôzne spôsoby, ako druhých potešiť. Jehova to vymyslel naozaj perfektne! (Žalm 139:14)
3. Prečo sa o Jehovovi v Biblii píše, že je „šťastný Boh“?
3 Keďže sa v Biblii píše, že dávanie prináša šťastie, neprekvapuje nás, že Jehova je v nej opísaný ako „šťastný Boh“. (1. Tim. 1:11) Je prvý, kto začal dávať, a dáva najviac zo všetkých. Ako napísal apoštol Pavol, „od neho máme život, pohybujeme sa a sme“. (Sk. 17:28) „Všetko dobré, čo dostávame, a každý dokonalý dar“ máme od neho. (Jak. 1:17)
4. Čo nám pomôže, aby sme boli šťastnejší?
4 Všetci určite chceme mať ešte väčšiu radosť z toho, že dávame. Podarí sa nám to, keď sa budeme snažiť byť štedrí ako Jehova. (Ef. 5:1) V tomto článku si povieme, ako na to. Ukážeme si tiež, čo môžeme robiť, keď máme pocit, že si druhí necenia, čo pre nich robíme. To nám pomôže, aby sme s dávaním neprestali a mali z toho ešte väčšiu radosť.
SNAŽ SA BYŤ ŠTEDRÝ AKO JEHOVA
5. Napríklad čo nám Jehova dáva?
5 Z čoho vieme, že Jehova je štedrý? Pozrime sa na niekoľko príkladov. Jehova nám dáva, čo potrebujeme. Možno nežijeme v luxuse, ale väčšina z nás má vďaka nemu to, čo potrebuje. Stará sa napríklad o to, aby sme mali čo jesť, čo si obliecť a kde bývať. (Žalm 4:8; Mat. 6:31–33; 1. Tim. 6:6–8) Robí to len preto, že musí? Určite nie. Tak prečo?
6. Čo sa učíme z Matúša 6:26?
6 Jehova nám dáva všetko, čo potrebujeme, jednoducho preto, že nás miluje. Pozrime sa, čo povedal Ježiš v Matúšovi 6:25, 26. (Prečítajte.) Použil ako príklad vtáky a povedal: „Nesejú, nežnú ani nezhromažďujú do sýpok.“ No všimni si, čo povedal ďalej: „Váš nebeský Otec ich živí.“ Potom sa spýtal: „Či nie ste cennejší ako ony?“ Poučenie? Pre Jehovu sú jeho služobníci oveľa cennejší ako zvieratá. Keď sa Jehova stará o ne, môžeme si byť absolútne istí, že sa postará aj o nás. Tak ako každý starostlivý otec, aj Jehova sa z lásky stará o svoju rodinu. (Žalm 145:16; Mat. 6:32)
7. Napríklad ako môžeme napodobňovať Jehovu a byť štedrí? (Pozri aj obrázok.)
7 Podobne ako Jehova, aj my môžeme z lásky dávať druhým, čo potrebujú. Napríklad vieš o niekom zo zboru, kto nemá dosť jedla alebo oblečenia? Jehova ťa môže použiť, aby si mu pomohol. Jeho služobníci sú veľmi štedrí. A to zvlášť v ťažkých časoch. Napríklad počas pandémie covidu-19 sa bratia a sestry navzájom delili o jedlo, oblečenie a ďalšie veci. Mnohí tiež štedro prispievali na celosvetovú činnosť. Vďaka tomu dostali pomoc bratia a sestry na celom svete. Všetci, ktorí nejakým spôsobom pomohli, sa riadili tým, čo sa píše v Hebrejom 13:16: „Nezabúdajte konať dobro a deliť sa o to, čo máte, lebo také obete sa Bohu páčia.“
8. Na čo všetko nám Jehova dáva silu? (Filipanom 2:13)
8 Jehova nám dáva silu. Jeho sila je neobmedzená a veľmi rád sa o ňu delí so svojimi vernými služobníkmi. (Prečítajte Filipanom 2:13.) Už si sa niekedy modlil o silu, aby si odolal pokušeniu alebo vytrval v nejakej ťažkej skúške? Alebo len o to, aby si zvládol ďalší deň? Keď Jehova tvoju modlitbu vypočul, možno si si povedal to čo apoštol Pavol: „Na všetko mám silu vďaka tomu, ktorý ma posilňuje.“ (Fil. 4:13)
9. Ako sa môžeme podobne ako Jehova štedro deliť o svoju silu s druhými? (Pozri aj obrázok.)
9 Aj keď sme nedokonalí, môžeme sa podobne ako Jehova štedro deliť o svoju silu s druhými. Samozrejme, nemôžeme im svoju silu dať, ale môžeme ju využiť v ich prospech. Napríklad zostarnutým alebo chorým bratom a sestrám môžeme pomôcť s domácimi prácami či vybaviť niečo, čo potrebujú. Alebo ak nám to okolnosti dovoľujú, môžeme pomáhať s upratovaním a údržbou sály Kráľovstva. Keď budeme takto používať svoju silu, urobíme pre bratov a sestry veľa dobrého.
10. Ako môžeme využiť silu slov?
10 Nezabudni, že aj slová majú veľkú silu. Napadá ti niekto, komu by dobre padlo, keby ho niekto pochválil? Alebo vieš o niekom, kto by potreboval utešiť? Ak áno, čo keby si využil príležitosť a urobil to? Navštív ho, zavolaj mu alebo mu pošli povzbudzujúcu kartičku, email či esemesku. Nemusíš sa príliš stresovať z toho, čo mu povedať. Pár jednoduchých slov zo srdca môže byť presne to, čo potrebuje, aby aj ďalší deň zostal verný alebo sa cítil lepšie. (Prísl. 12:25; Ef. 4:29)
11. Ako sa Jehova delí o svoju múdrosť?
11 Jehova nám dáva múdrosť. Učeník Jakub napísal: „Ak niekomu z vás chýba múdrosť, nech o ňu prosí Boha, ktorý dáva všetkým štedro a bez kritizovania.“ (Jak. 1:5, pozn. pod čiarou) Z týchto slov vyplýva, že Jehova si svoju múdrosť nenecháva len pre seba. Rád sa o ňu delí s druhými. A ako Jakub napísal, robí to „bez výčitiek“ alebo „bez kritizovania“. Nechce, aby sme sa cítili nepríjemne, keď ho prosíme, aby nás viedol. Naopak, on sám nás povzbudzuje, aby sme uňho múdrosť hľadali. (Prísl. 2:1–6)
12. Aké príležitosti máme na to, aby sme sa delili o to, čo vieme?
12 A čo my? Mohli by sme sa tak ako Jehova deliť s druhými o to, čo vieme? (Žalm 32:8) V našej organizácii na to máme veľa príležitostí. Napríklad v službe často školíme tých, ktorí začali zvestovať len nedávno. Starší trpezlivo učia služobných pomocníkov a pokrstených bratov, ako si plniť rôzne úlohy v zbore. A tí, ktorí majú skúsenosti s výstavbou a údržbou našich budov, pomáhajú školiť menej skúsených.
13. V čom si môžeme zobrať príklad z Jehovu, keď niekoho školíme?
13 Keď niekoho školíme, mali by sme si zobrať príklad z Jehovu. Ako sme už hovorili, o svoju múdrosť sa delí rád. A takisto to robíme aj my. Svoje poznatky a skúsenosti si nenechávame pre seba zo strachu, že by nás ten, koho školíme, potom nahradil. Ani si nehovoríme: Mňa nikto neškolil. Nech sa to naučí sám. Takéto uvažovanie nemá medzi Jehovovými služobníkmi miesto. Naopak, chceme druhým odovzdať nielen to, čo vieme, „ale aj samých seba“. (1. Tes. 2:8) A veríme, že potom aj oni „budú dostatočne spôsobilí vyučovať iných“. (2. Tim. 2:1, 2) Tak sa môžeme stať súčasťou kolobehu štedrosti, vďaka ktorému sme všetci vyškolenejší a šťastnejší.
ČO AK SA TI ZDÁ, ŽE DRUHÍ NIE SÚ VĎAČNÍ?
14. Ako väčšina ľudí zareaguje, keď pre nich niečo urobíme?
14 Keď pre druhých niečo urobíme, hlavne ak ide o bratov a sestry, často sa nám za to poďakujú. Možno nám napíšu nejakú kartičku alebo nám nejako inak dajú najavo, že si to cenia. (Kol. 3:15) Vtedy máme ešte väčšiu radosť, že sme to pre nich urobili.
15. Na čo by sme si mali spomenúť, keď si niekto necení, čo sme preňho urobili?
15 Realita je však taká, že nie vždy nám druhí prejavia vďačnosť za to, čo sme pre nich urobili. Niekedy sa môže stať, že niekomu venujeme svoj čas, energiu alebo peniaze, ale máme pocit, že mu to je úplne jedno. Čo nám v takom prípade pomôže, aby sme nestratili radosť a nepovedali si, že už sa o nič nebudeme snažiť, lebo to aj tak nemá cenu? Spomeňme si na záhlavný verš tohto článku, Skutky 20:35. Radosť z dávania nezávisí od toho, ako na to druhí reagujú. Jednoducho sa môžeme rozhodnúť, že sa z toho budeme tešiť, aj keď sa nám zdá, že si to necenia. Čo nám v tom pomôže? Pozrime sa.
16. Na čo by sme mali myslieť, keď dávame?
16 Mysli na to, že keď dávaš, napodobňuješ Jehovu. On dáva ľuďom dobré veci bez ohľadu na to, či si to vážia alebo nie. (Mat. 5:43–48) Sľubuje nám, že keď to tak budeme robiť aj my a nebudeme očakávať, že sa nám to vráti, naša „odmena bude veľká“. (Luk. 6:35) Preto nebuď sklamaný, keď sa ti stane, že ti niekto nie je vďačný. Nezabúdaj, že za všetko to dobré, čo pre druhých s radosťou robíš, ťa Jehova vždy odmení. (Prísl. 19:17; 2. Kor. 9:7)
17. Čo nám pomôže mať na dávanie správny pohľad? (Lukáš 14:12–14)
17 Čo ti ešte pomôže mať na dávanie správny pohľad? Dobrá zásada je v Lukášovi 14:12–14. (Prečítajte.) Samozrejme, nie je nič zlé na tom, keď sme pohostinní a štedrí k tým, ktorí nám to môžu nejako vrátiť. Ale čo ak si uvedomíš, že často dávaš preto, lebo tak trochu dúfaš, že z toho budeš niečo mať? Vyskúšaj to, čo radí Ježiš. Buď pohostinný k niekomu, o kom vieš, že nemá na to, aby sa ti odplatil. Potom budeš šťastný, lebo vieš, že to tak robí aj Jehova. A keď za to, čo pre druhých robíš, nič nečakáš, nestratíš radosť ani vtedy, keď si to necenia.
18. Čo by sme nemali robiť a prečo?
18 Nemysli si o druhých nič zlé. (1. Kor. 13:7) Ak ti niekto neprejaví vďačnosť, zamysli sa: Je naozaj nevďačný alebo sa mi len zabudol poďakovať? Určite sú aj iné dôvody, prečo niekto nereaguje tak, ako by sme čakali. Pre niekoho je ťažké vyjadriť, aký je vďačný. Možno mu je trápne prijať pomoc, lebo v minulosti bol on ten, kto druhým pomáhal. Nech je za tým čokoľvek, keď bratov a sestry milujeme, nebudeme si o nich myslieť nič zlé. Aj naďalej budeme pre nich s radosťou robiť, čo môžeme. (Ef. 4:2)
19., 20. Prečo je dôležité, aby sme boli pri dávaní trpezliví? (Pozri aj obrázok.)
19 Buď trpezlivý. Múdry kráľ Šalamún v súvislosti so štedrosťou napísal: „Púšťaj svoj chlieb po vode, lebo po mnohých dňoch ho opäť nájdeš.“ (Kaz. 11:1) Z týchto slov vyplýva, že niekto na našu štedrosť zareaguje až „po mnohých dňoch“, čiže oveľa neskôr. Pozrime sa na jeden prípad, ktorý to potvrdzuje.
20 Pred mnohými rokmi manželka krajského staršieho poslala povzbudzujúcu kartičku sestre, ktorá sa dala pokrstiť krátko predtým. Napísala jej, aké je dôležité, aby zostala Jehovovi verná. Asi o osem rokov jej táto sestra odpísala: „Chcem, aby si vedela, ako veľmi mi v posledných rokoch pomáhalo to, čo si mi napísala, hoci o tom vôbec netušíš.“ Pokračovala: „[Tvoje slová] ma zahriali pri srdci, no to, čo na mňa najviac zapôsobilo, bol biblický verš. Nikdy som naň nezabudla.“ a Potom jej napísala, akými ťažkosťami si prešla, a povedala: „Boli chvíle, keď som to chcela vzdať, odísť od pravdy, od povinností, proste s tým skončiť. Ale vždy som si spomenula na ten verš a to mi dalo silu ísť ďalej.“ A dodala: „Nič ma za tých osem rokov nedržalo nad vodou viac ako kartička, ktorú som od teba dostala.“ Predstav si, ako to muselo tú manželku krajského staršieho potešiť, keď „po mnohých dňoch“ dostala taký list! Aj nám sa možno niekto odvďačí až dlho po tom, čo sme preňho niečo urobili.
21. Prečo chceš byť štedrý ako Jehova?
21 Ako sme už hovorili, Jehova nás vytvoril tak, že sme šťastnejší, keď dávame, než keď prijímame. Máme radosť, keď môžeme bratom a sestrám pomáhať. A dobre nám padne, keď nám za to poďakujú. Ale aj keby nám nepoďakovali, môžeme mať dobrý pocit, že sme urobili to, čo je správne. Nikdy nezabudni, že bez ohľadu na to, koľko toho druhým dáš, „Jehova ti môže dať oveľa viac“. (2. Kron. 25:9) V tom ho nikto neprekoná. A nič nám neprinesie väčšiu radosť, než keď nás odmení on sám. Preto sa aj naďalej snaž byť štedrý ako náš nebeský Otec.
PIESEŇ Č. 17 „Chcem“
b OPIS OBRÁZKA: Na tejto ilustračnej fotografii manželka krajského staršieho píše povzbudzujúcu kartičku jednej sestre. Po rokoch od nej dostane list s poďakovaním.
STRÁŽNA VEŽA (ŠTUDIJNÉ VYDANIE)