● Muž hľadá útočisko v dedine Quaratadji v Nigeri. V snahe utiecť pred hladom sem z vnútrozemia krajiny prišli aj jeho bratia, sestry, bratranci a sesternice. Ale on leží na rohoži na zemi sám. Prečo sám? „Nemôže nasýtiť [svoju rodinu] a už sa im nedokáže pozrieť do očí,“ vysvetľuje Sidi, náčelník dediny.
O ČOM SVEDČIA FAKTY? Takmer každý siedmy človek na zemi nemá dostatok jedla na každý deň. Ešte horšia situácia je v subsaharskej Afrike, kde je každý tretí človek považovaný za chronicky hladujúceho. Aby sme si mohli reálne predstaviť, čo toto číslo znamená, vezmime si ako príklad rodinu, ktorú tvorí otec, matka a dieťa. Ak majú jedlo len pre dvoch, kto zostane hladný? Otec? Matka? Dieťa? Pred takýmto rozhodnutím stoja tieto rodiny každý deň.
BEŽNÁ NÁMIETKA: Zem produkuje viac než dosť potravy pre každého. Problém je len v tom, že potravinové zdroje zeme nie sú dobre spravované.
JE TÁTO NÁMIETKA OPODSTATNENÁ? Je pravda, že farmári dokážu vyprodukovať a distribuovať viac potravín než kedykoľvek v minulosti. Teoreticky by ľudské vlády mali byť schopné spravovať svetové zásoby potravín tak, aby odstránili problém hladu. No ani po desiatkach rokov snaženia sa im to nepodarilo.
ČO SI MYSLÍTE? Spĺňa sa proroctvo zapísané v Markovi 13:8? Trpí ľudstvo aj napriek technickému pokroku nedostatkom potravín v celosvetovom meradle?
Zemetrasenia a hlad často spôsobujú problémy, ktoré sú ďalšou stránkou znamenia posledných dní.
[Zvýraznený text na strane 5]
„Viac ako tretina detí, ktoré zomierajú na zápal pľúc, hnačku a iné choroby, by mohla prežiť, keby neboli podvyživené.“ (ANN M. VENEMANOVÁ, BÝVALÁ VÝKONNÁ RIADITEĽKA DETSKÉHO FONDU OSN)