Ako sa môžem stať Božím priateľom?

Ako sa môžem stať Božím priateľom?

35. KAPITOLA

Ako sa môžem stať Božím priateľom?

Jeremy si uvedomil hodnotu priateľstva s Bohom, keď zažil v živote ťažký úder. „Keď som mal 12 rokov, otec od nás odišiel,“ hovorí. „Raz v noci som sa v posteli modlil a prosil som Jehovu, aby sa otec vrátil.“

Jeremy bol zúfalý a začal si čítať Bibliu. Keď si čítal Žalm 10:14, hlboko to naňho zapôsobilo. V tomto texte sa o Jehovovi píše: „Tebe sa zveruje nešťastný, chlapec bez otca. Sám si sa stal jeho pomocníkom.“ Jeremy hovorí: „Cítil som, že Jehova ku mne prehovára a dáva mi najavo, že je mojím pomocníkom, mojím Otcom. Mohol by som mať lepšieho otca, ako je on?“

ČI UŽ si v podobnej situácii ako Jeremy, alebo nie, Biblia ukazuje, že Jehova chce, aby si bol jeho priateľom. Veď sa v nej píše: „Priblížte sa k Bohu, a on sa priblíži k vám.“ ​(Jakub 4:8) Zamysli sa nad týmito slovami. Hoci Jehovu nemôžeš vidieť — a určite ho nemôžeš považovať za seberovného —, ponúka ti priateľstvo!

Ale ak chceš byť Božím priateľom, musíš pre to aj niečo urobiť. Znázornime si to: Ak máš v izbe nejaký kvet, vieš, že ak by si sa oň nestaral, nebude rásť. Aby sa mu darilo, musíš ho pravidelne polievať a vytvárať mu vhodné podmienky na rast. To isté platí aj o priateľstve s Bohom. Čo môžeš robiť, aby sa toto priateľstvo rozvíjalo?

Dôležitosť štúdia

Priateľstvo si vyžaduje obojstrannú komunikáciu. Priatelia si vyjadrujú svoje myšlienky a navzájom sa počúvajú. Je to tak, aj keď ide o priateľstvo s Bohom. Ako môžeme počúvať, čo nám chce Boh povedať? Tak, že si čítame a študujeme Bibliu. — Žalm 1:2, 3.

Štúdium možno nepatrí medzi tvoje obľúbené činnosti. Mnohí mladí by radšej pozerali televíziu, zahrali si nejakú hru alebo len tak išli von s priateľmi. Ale ak si chceš rozvíjať priateľstvo s Bohom, bez štúdia to nejde. Ak chceš byť jeho priateľom, potrebuješ počúvať, čo ti hovorí.

Neboj sa, štúdium Biblie nemusí byť len nejaká nepríjemná povinnosť. Môžeš sa z neho naučiť tešiť — aj keď sa nepovažuješ za študijný typ. Prvá vec, ktorú potrebuješ urobiť, je určiť si konkrétny čas. Mladá Lais hovorí: „Mám svoj plán. Prvé, čo ráno urobím, je to, že si prečítam jednu kapitolu z Biblie.“ Pätnásťročná Marija to má naplánované trochu inak. Hovorí: „Čítam si niečo z Biblie vždy večer pred spaním.“

Skôr ako si urobíš vlastný plán, pozri si  rámček na strane 292. Potom si do tohto voľného riadka napíš, kedy by si mohol venovať asi tak 30 minút štúdiu Božieho Slova.

․․․․․

Určiť si čas je len začiatok. Keď už začneš študovať, možno budeš nepríjemne prekvapený, že Biblia nie je vždy ľahké čítanie. Možno budeš súhlasiť s 11-ročnou Jezreel, ktorá otvorene priznáva: „Niektoré časti Biblie sú ťažké a nie veľmi zábavné.“ Ak to tak cítiš aj ty, nevzdávaj sa. Vždy považuj štúdium Biblie za chvíľu, ktorú si si vyhradil na to, aby si počúval Jehovu, svojho priateľa. Napokon, štúdium Biblie bude také vzrušujúce a také odmeňujúce, akým si ho urobíš.

Úloha modlitby

Ako môžeme vyjadrovať Bohu svoje myšlienky? Prostredníctvom modlitby. Len sa zamysli, akým úžasným darom je modlitba! Môžeš sa obrátiť na Jehovu Boha kedykoľvek cez deň i v noci. Vždy je pripravený počúvať ťa. A nielen to, on aj chce počuť, čo sa mu chystáš povedať. Preto nás Biblia nabáda: „Vo všetkom s vďakou predkladajte Bohu svoje žiadosti vo všetkých svojich modlitbách a prosbách.“ — Filipanom 4:6, Evanjelický preklad.

Ako naznačuje tento text, je veľa vecí, o ktorých môžeš Jehovovi povedať. Môžeš mu hovoriť o svojich problémoch a starostiach, ale aj o veciach, za ktoré si mu vďačný. Či nepoďakuješ svojim priateľom, keď pre teba niečo urobia? Rovnako môžeš ďakovať aj Jehovovi, ktorý pre teba urobil viac, než by mohol ktorýkoľvek z tvojich priateľov. — Žalm 106:1.

Sem si napíš niektoré veci, za ktoré si ty osobne Jehovovi vďačný.

․․․․․

Nepochybne ťa z času na čas ťažia nejaké obavy či starosti. V Žalme 55:22 sa píše: „Uvrhni svoje bremeno na Jehovu, a on ťa sám podporí. Nikdy nedovolí, aby sa spravodlivý potácal.“

Do týchto riadkov si napíš veci, ktoré ťa trápia a o ktorých by si chcel s Jehovom hovoriť v modlitbách.

․․․․․

Osobná skúsenosť

Priateľstvo s Bohom má aj ďalšiu stránku, na ktorú by si nemal zabudnúť. Žalmista Dávid napísal: „Okúste a viďte, že Jehova je dobrý.“ ​(Žalm 34:8) Keď Dávid skladal 34. žalm, práve mal za sebou hrôzostrašný zážitok. Kráľ Saul ho chcel zabiť a Dávid sa dal na útek. Už to samo osebe bola tiesnivá situácia. Ale potom sa musel ukrývať medzi Filištíncami, ktorí boli jeho nepriateľmi. Keď sa už zdalo, že smrti neunikne, šikovne zastrel pred Filištíncami svoj zdravý rozum, a tak sa mu podarilo utiecť. — 1. Samuelova 21:10–15.

Dávid unikol len o vlások, no nepripisoval za to zásluhu svojej vlastnej vynachádzavosti, ale Jehovovi. V jednom z predchádzajúcich veršov uvedeného žalmu napísal: „Spytoval som sa Jehovu, a on mi odpovedal a oslobodil ma od všetkého, čoho som sa ľakal.“ ​(Žalm 34:4) Dávid teda mohol na základe vlastnej skúsenosti povzbudzovať druhých, aby ‚okúsili a videli, že Jehova je dobrý‘.

Vieš si spomenúť na nejakú situáciu vo svojom živote, keď si pocítil Jehovovu starostlivosť? Ak áno, opíš ju. Pomôcka: Nemusí to byť nejaká dramatická udalosť. Skús uvažovať o jednoduchých každodenných požehnaniach, ktoré by človek ľahko mohol považovať za niečo samozrejmé.

․․․․․

Možno máš rodičov, ktorí ťa učia o Biblii. Ak áno, je to požehnanie. Ale aj tak je potrebné, aby si si vypestoval osobný vzťah k Bohu. Ak si to ešte neurobil, táto kapitola ti môže pomôcť začať. Jehova tvoje úsilie požehná. Biblia hovorí: „Stále proste, a bude vám dané; stále hľadajte, a nájdete.“ — Matúš 7:7.

KĽÚČOVÝ BIBLICKÝ TEXT

„Šťastní sú tí, ktorí si uvedomujú svoje duchovné potreby.“ — Matúš 5:3.

TIP

Stačí, keď si každý deň prečítaš štyri strany z Biblie, a asi za rok ju prečítaš celú.

VEDEL SI... ?

Skutočnosť, že čítaš túto knihu a reaguješ na uvedené biblické rady, ukazuje, že Jehova sa o teba osobne zaujíma. — Ján 6:44.

MÔJ PLÁN

Aby som mal zo svojho osobného štúdia Biblie väčší úžitok, budem ․․․․․

Aby som sa modlil pravidelnejšie, budem ․․․․․

Čo by som sa na túto tému rád opýtal rodičov: ․․․․․

ČO MYSLÍŠ?

● Čo môžeš urobiť, aby si sa zo svojho osobného štúdia Biblie viac tešil?

● Prečo Jehova rád počúva modlitby nedokonalých ľudí?

● Ako môžeš skvalitniť svoje modlitby?

[Zvýraznený text na strane 291]

„Keď som bola menšia, hovorila som v modlitbách stále to isté. Teraz sa snažím spomenúť v modlitbe to, čo som v ten deň prežila, či už dobré, alebo zlé. A keďže každý deň je iný, ani moje modlitby už nie sú rovnaké.“ — Eve

[Rámček/obrázok na strane 292]

Vydaj sa na objavnú cestu po Biblii

1. Vyber si nejakú biblickú správu, ktorú by si si chcel prečítať. Modli sa o múdrosť, aby si tomu, čo si prečítaš, dobre porozumel.

2. Pozorne si ju prečítaj. Neponáhľaj sa. Pri čítaní používaj predstavivosť. Zapoj pritom čo najviac zmyslov: snaž sa vidieť, čo sa deje, počuť hlasy postáv, cítiť vôňu vo vzduchu, cítiť chuť jedla a podobne. Snaž sa, aby tá správa v tvojej mysli ožila!

3. Premýšľaj o tom, čo si si práve prečítal. Klaď si otázky, ako napríklad:

 ● Prečo dal Jehova zaznamenať túto správu do svojho Slova?

● Ktoré postavy sú hodné napodobňovania a ktoré sú výstražným príkladom?

● Čo praktické si z toho môžem vziať?

● Čo sa z tejto správy učím o Jehovovi a o spôsobe, akým koná?

4. Krátko sa pomodli k Jehovovi. Povedz mu, čo si sa z tohto štúdia dozvedel a ako to chceš uplatniť vo svojom živote. Vždy mu ďakuj za dar, ktorý ti dal — za jeho Slovo, Svätú Bibliu!

[Obrázok]

„Tvoje slovo je lampou mojej nohe a svetlom môjmu chodníku.“ — Žalm 119:105.

[Rámček/obrázok na strane 294]

Prvoradé v prvom rade

Nestíhaš sa modliť? Nemáš čas na štúdium? Často je to len otázka priorít.

Sprav si tento pokus: Vezmi si vedro a daj doň niekoľko veľkých kameňov. Potom ho až po okraj doplň pieskom. Momentálne máš vo vedre piesok aj kamene.

Teraz vedro vysyp, ale piesok a kamene z neho si ponechaj. Zopakuj pokus v opačnom poradí: Naplň vedro pieskom a až potom doň skús vložiť kamene. Nezmestia sa? To preto, lebo si tam dal najprv piesok.

Čo z toho vyplýva? Biblia nám radí, aby sme sa „uistili o dôležitejších veciach“. (Filipanom 1:10) Ak dávaš na prvé miesto „menšie“ veci, napríklad zábavu, vždy sa ti bude zdať, že nemáš v živote dosť miesta na tie „väčšie“, duchovné veci. Ale ak poslúchneš spomínanú biblickú radu, zistíš, že máš miesto aj na záujmy Kráľovstva, aj na určitú zábavu. Všetko závisí od toho, čo dáš do vedra ako prvé!

[Obrázok na strane 290]

Tak ako izbový kvet, aj priateľstvo s Bohom treba pestovať, ak sa má rozvíjať