13. ČASŤ

Ceňte si dar života

Ceňte si dar života

1. Kto nám dal život?

JEHOVA „je živý Boh“. (Jeremiáš 10:10) Aj náš život pochádza od neho. V Biblii sa o ňom píše: „Ty si stvoril všetky veci a z tvojej vôle boli stvorené.“ ​(Zjavenie 4:11) Žijeme len vďaka tomu, že Jehova si to prial. Život je vzácny dar od Boha. (Žalm 36:9)

2. Čo je potrebné, aby sme boli v živote šťastní?

2 Od Jehovu máme všetko, čo pre život potrebujeme, napríklad potravu a vodu. (Skutky 17:28) Ale Jehova nechce, aby sme len prežívali, praje si, aby sme sa zo života tešili. (Skutky 14:15–17) A ak chceme byť šťastní, musíme poslúchať Božie zákony. (Izaiáš 48:17, 18)

AKO SA BOH POZERÁ NA ŽIVOT?

3. Čo Jehova urobil, keď Kain zabil Ábela?

3 Z Biblie sa dozvedáme, že náš život, ako aj život iných pre Jehovu veľa znamená. Vidno to napríklad z toho, čo Jehova urobil, keď sa raz Kain, syn Adama a Evy, veľmi nahneval na svojho mladšieho brata Ábela. Jehova ho ihneď dôrazne varoval, aby ovládol svoj hnev. No Kain neposlúchol, „napadol svojho brata Ábela a zabil ho“. (1. Mojžišova 4:3–8) Jehova Kaina za túto vraždu potrestal. (1. Mojžišova 4:9–11) Hnev a nenávisť sú nebezpečné emócie, lebo často vedú k násilnému a krutému správaniu. A človek, ktorý sa takto správa, nemôže získať večný život. (1. Jána 3:15) Ak sa chceme páčiť Jehovovi, musíme sa naučiť milovať všetkých ľudí. (1. Jána 3:11, 12)

4. Čo sa z jedného z Desiatich prikázaní učíme o Božom názore na život?

4 O stovky rokov neskôr Jehova potvrdil, že si život veľmi váži. Cez Mojžiša odovzdal Izraelitom Desať prikázaní a jedno z nich znelo: „Nezavraždíš.“ ​(5. Mojžišova 5:17) Ak niekto úmyselne zabil iného človeka, mal byť usmrtený.

5. Aký je Boží názor na potrat?

5 aký je Boží názor na potrat? Aj život nenarodeného dieťaťa je pre Jehovu cenný. Vidno to z jedného zákona, ktorý dal Izraelitom. Zákon určoval, že ak niekto udrie tehotnú ženu a jej dieťa následkom toho zomrie, ten človek má byť usmrtený. (2. Mojžišova 21:22, 23; Žalm 127:3) Z toho vyplýva, že podstúpiť alebo vykonať potrat je nesprávne. (Pozri 25. koncovú poznámku.)

6., 7. Ako môžeme Jehovovi ukázať, že si vážime život?

6 Ako môžeme Jehovovi ukázať, že si vážime život? Tak, že ani svoj život, ani život iných ničím neohrozujeme. Napríklad nefajčíme, neopíjame sa, neužívame marihuanu ani iné drogy, pretože to škodí nášmu zdraviu a môže nám to spôsobiť smrť.

7 Život a telo sú dary od Boha, preto by sme s nimi mali zaobchádzať tak, ako si to praje on. O svoje telo by sme sa mali dobre starať. Ak by sme to nerobili, Boh by nás považoval za nečistých. (Rimanom 6:19; 12:1; 2. Korinťanom 7:1) Keby sme si nevážili život, ktorý od neho máme, naše uctievanie by sa mu nepáčilo a bolo by preňho neprijateľné. Zbaviť sa nečistých zlozvykov môže byť veľmi ťažké. Ale ak sa o to snažíme, lebo život považujeme za vzácny dar, Jehova nám s tým pomôže.

8. Čo by sme mali robiť, aby sme neohrozovali svoj život ani život iných?

8 Ukázali sme si, že život je cenný dar. Jehova nám dôveruje, že urobíme všetko, čo môžeme, aby sme neohrozovali svoj život ani život iných. Mali by sme na to myslieť pri jazde autom, motorkou alebo iným vozidlom. Vyhýbame sa nebezpečným a násilným športom. (Žalm 11:5) Snažíme sa aj o to, aby bol náš domov čo najbezpečnejší. Jehova dal Izraelitom tento príkaz: „Keď si postavíš nový dom, urobíš na streche múrik [alebo zábradlie], aby si na svoj dom neuviedol vinu za preliatu krv, keby odtiaľ niekto spadol.“ ​(5. Mojžišova 22:8)

9. Ako by sme mali zaobchádzať so zvieratami?

9 Jehova si všíma aj to, ako zaobchádzame so zvieratami. Dovolil ľuďom zabíjať zvieratá, aby si zaobstarali potravu alebo oblečenie alebo vtedy, keď ohrozujú ich život. (1. Mojžišova 3:21; 9:3; 2. Mojžišova 21:28) Ale zvieratá nemáme týrať ani zabíjať len tak zo zábavy. (Príslovia 12:10)

ŽIVOT JE SVÄTÝ

10. Ako vieme, že krv symbolizuje život?

10 Už sme spomenuli, že Jehova považuje život za svätý. A za svätú považuje aj krv. Ako to vieme? Keď sa chystal potrestať Kaina za to, že zabil Ábela, povedal mu: „Krv tvojho brata kričí ku mne zo zeme.“ ​(1. Mojžišova 4:10) Keď Jehova hovoril o Ábelovej krvi, mal na mysli Ábelov život. Po potope v čase Noema Jehova pri jednej príležitosti znova potvrdil, že krv symbolizuje život. Noemovi a jeho rodine povedal: „Všetky živé zvieratá vám budú slúžiť ako potrava. Dávam vám ich tak, ako som vám dal zelené rastliny.“ A potom dodal niečo dôležité: „Nebudete jesť mäso s krvou, ktorá znamená život.“ ​(1. Mojžišova 1:29; 9:3, 4)

11. Aký príkaz o krvi dal Boh izraelskému národu?

11 Asi 800 rokov po tom, čo Jehova zakázal Noemovi jesť krv, dal svojmu ľudu podobný príkaz: „Ak nejaký Izraelita alebo cudzinec, ktorý býva medzi vami, uloví divé zviera alebo vtáka, ktoré sa smú jesť, vyleje jeho krv a zakryje ju prachom.“ A dodal: „Nesmiete jesť krv.“ ​(3. Mojžišova 17:13, 14) Jehova si naďalej prial, aby jeho ľud považoval krv za svätú. Mohli jesť mäso, ale nie krv. Ak zabili zviera pre potravu, mali jeho krv vyliať na zem.

12. Ako sa kresťania pozerajú na krv?

12 Niekoľko rokov po Ježišovej smrti sa apoštoli a starší kresťanského zboru v Jeruzaleme stretli, aby vyriešili dôležitú otázku. Mali rozhodnúť, ktoré časti Mojžišovho Zákona platia aj pre kresťanov. (Skutky 15:28, 29; 21:25) Jehova im pomohol pochopiť, že krv je preňho stále veľmi cenná a že kresťania ju majú považovať za svätú. Nemali ju jesť ani piť a nemali jesť mäso, ktoré nebolo dostatočne vykrvácané. Ak by tento zákaz porušili, bol by to rovnako závažný hriech ako modlárstvo alebo nemravnosť. Raní kresťania tento zákaz rešpektovali. A ako je to dnes? Jehova sa nezmenil a praje si, aby sme krv považovali za svätú aj my.

13. Prečo kresťania neprijímajú transfúziu?

13 Znamená to, že by sme mali odmietnuť aj transfúziu krvi? Áno. Jehova ľudom zakázal jesť alebo piť krv. Ak by vám lekár zakázal piť alkohol, znamenalo by to, že si ho môžete pichnúť do žily? Samozrejme, že nie. Podobne aj zákaz jesť alebo piť krv znamená, že by sme ju do tela nemali prijímať ani vo forme transfúzie. (Pozri 26. koncovú poznámku.)

14., 15. Prečo kresťania nie sú ochotní porušiť Boží zákon len preto, aby si predĺžili život?

14 Ale čo ak nám lekár povie, že keď neprijmeme transfúziu, zomrieme? Každý sa musí sám rozhodnúť, či bude poslúchať Boží zákon o krvi. Kresťania si veľmi vážia život, lebo je to dar od Boha. Chceme žiť, a preto sa budeme snažiť využiť alternatívne lekárske postupy. No transfúzia krvi alebo jej darovanie je pre nás neprijateľné.

15 Aj keď nám na našom zdraví veľmi záleží, neprijímame transfúziu krvi, lebo krv symbolizuje život a je pre Boha svätá. Poslúchať Boha je pre nás omnoho dôležitejšie ako predĺžiť si život tým, že by sme porušili Boží zákon. Ježiš povedal: „Kto si chce zachrániť život, príde oň, ale kto príde o život pre mňa, zachráni si ho.“ ​(Matúš 16:25) Jehovu chceme poslúchať, lebo ho milujeme a veríme, že vie, čo je pre nás najlepšie. Tak ako Jehova, aj my považujeme život za svätý a veľmi cenný. (Hebrejom 11:6)

16. Prečo Boží služobníci poslúchajú Boha?

16 Ľudia, ktorí chcú slúžiť Bohu a byť mu verní, sú rozhodnutí poslúchať jeho zákon o krvi. Nejedia ani nepijú krv a neprijímajú ju ani zo zdravotných dôvodov. * No sú ochotní prijať iné druhy liečby, ktoré by im pomohli zachrániť si život. Sú presvedčení, že náš Stvoriteľ vie, čo je v našom najlepšom záujme. Veríte tomu aj vy?

JEDINÉ POUŽITIE KRVI, KTORÉ JEHOVA SCHVAĽUJE

17. Aké jediné použitie krvi Jehova dovolil v starovekom Izraeli?

17 Jeden zo zákonov, ktoré dal Boh cez Mojžiša Izraelitom, znel takto: „Život tela je v krvi a ja sám som vám ju dal, aby ste mohli na oltári vykonať za seba obrad zmierenia [čiže poprosiť o odpustenie]. Zmierenie sa totiž dosahuje krvou prostredníctvom života, ktorý je v nej.“ ​(3. Mojžišova 17:11) Keď Izraelita zhrešil, mohol Jehovu požiadať o odpustenie tak, že predložil kňazovi nejaké zviera, aby ho obetoval. Kňaz vzal trochu krvi zvieraťa a vylial ju na oltár v chráme. To bol jediný spôsob, akým Jehova dovolil Izraelitom používať krv.

18. Čo sme získali vďaka Ježišovej obeti?

18 Po istom čase zvieracie obete už neboli potrebné. Keď Ježiš prišiel na zem, vylial svoju krv, teda obetoval svoj život, aby nám mohli byť odpustené hriechy. (Matúš 20:28; Hebrejom 10:1) Ježišov život bol taký cenný, že keď ho za ľudí obetoval, Boh mohol dať všetkým ľuďom možnosť žiť večne. (Ján 3:16; Hebrejom 9:11, 12; 1. Petra 1:18, 19)

Ako môžete prejaviť úctu k životu a ku krvi?

19. Čo musíme robiť, aby sme boli „čistí od krvi všetkých ľudí“?

19 Život je úžasný dar. Sme zaň Jehovovi veľmi vďační. A chceme aj iným ľuďom povedať, že ak budú veriť v Ježiša, môžu žiť večne. Milujeme ľudí a chceme robiť všetko, čo je v našich silách, aby sa dozvedeli, ako môžu taký život získať. (Ezechiel 3:17–21) Potom budeme môcť podobne ako apoštol Pavol povedať: „Som čistý od krvi všetkých ľudí, lebo som vám zvestoval všetko, čo je Božou vôľou, nič som nezamlčal.“ ​(Skutky 20:26, 27) Hovoriť iným o Jehovovi a o tom, ako veľmi si váži život, je jeden z najlepších spôsobov, ako môžeme prejaviť hlbokú úctu k životu a ku krvi.

^ 16. ods. Viac informácií o transfúzii krvi nájdete v knihe Ako zostať v Božej láske kapitola 7, odsek 10 – 12. Túto publikáciu vydali Jehovovi svedkovia.