18. ČASŤ

Mám zasvätiť život Bohu a dať sa pokrstiť?

Mám zasvätiť život Bohu a dať sa pokrstiť?

1. O čom možno uvažujete, ak ste pri štúdiu dospeli až sem?

ŠTÚDIOM tejto knihy ste sa dozvedeli veľa biblických právd. Viete, že Boh ľuďom sľubuje večný život, že naši blízki, ktorí zomreli, netrpia a že máme nádej na vzkriesenie. (Kazateľ 9:5; Lukáš 23:43; Ján 5:28, 29; Zjavenie 21:3, 4) Možno už chodíte na zhromaždenia Jehovových svedkov a veríte, že uctievajú Boha správnym spôsobom. (Ján 13:35) Zrejme ste si už začali vytvárať priateľstvo s Jehovom a chcete mu slúžiť. Ale možno si kladiete otázku: „Čo by som mal teraz urobiť?“

2. Prečo sa istý Etiópčan rozhodol dať pokrstiť?

2 Podobnú otázku si kládol istý Etiópčan, ktorý žil v prvom storočí. Nejaký čas po Ježišovom vzkriesení sa mu prihovoril Ježišov učeník Filip. Pomohol mu pochopiť, že Ježiš je predpovedaný Mesiáš. Na Etiópčana to tak zapôsobilo, že hneď povedal: „Pozri, voda. Čo mi bráni, aby som sa dal pokrstiť?“ ​(Skutky 8:26–36)

3. a) Čo Ježiš prikázal svojim nasledovníkom? b) Ako by mal prebiehať krst?

3 Z Biblie jasne vyplýva, že ak chcete slúžiť Jehovovi, mali by ste sa dať pokrstiť. Ježiš svojim nasledovníkom povedal: „Robte učeníkov z ľudí všetkých národov, krstite ich.“ ​(Matúš 28:19) Ježiš v tom išiel príkladom – on sám sa dal pokrstiť. Pri krste nebol vodou len poliaty či pokropený. Bol do nej úplne ponorený. (Matúš 3:16) Aj dnes by kresťania mali byť pri krste úplne ponorení do vody.

4. Čo dávate svojím krstom najavo?

4 Svojím krstom dávate najavo, že chcete byť Božím priateľom a chcete mu slúžiť. (Žalm 40:7, 8) No možno sa pýtate: „Čo by som mal urobiť, aby som sa mohol dať pokrstiť?“

ZÍSKAJTE POZNANIE A VIERU

5. a) Čo je prvý krok, ktorý musíte urobiť pred krstom? b) Prečo je dôležité chodiť na zhromaždenia?

5 Skôr ako sa môžete dať pokrstiť, musíte spoznávať Jehovu a Ježiša. Keďže študujete Bibliu, už ste s tým začali. (Ján 17:3) Ale je potrebné pokračovať ďalej. V Biblii sa píše, že máme byť „naplnení presným poznaním“ Jehovovej vôle. (Kolosanom 1:9) V tom vám veľmi pomôžu zhromaždenia Jehovových svedkov. Ak ich budete pravidelne navštevovať, váš vzťah s Jehovom bude stále silnejší. (Hebrejom 10:24, 25)

Pred krstom je potrebné študovať Bibliu

6. Do akej miery by ste mali poznať Bibliu, keď sa chcete dať pokrstiť?

6 Samozrejme, Jehova od vás neočakáva, že pred krstom budete o Biblii vedieť všetko. Nevyžadoval to ani od Etiópčana, ktorého sme už spomínali. (Skutky 8:30, 31) Boha budeme spoznávať večne. (Kazateľ 3:11) Ale ak sa chcete dať pokrstiť, musíte spoznať aspoň základné biblické náuky a prijať ich za svoje. (Hebrejom 5:12)

7. Čo ste vďaka štúdiu Biblie získali?

7 V Biblii sa píše: „Bez viery nie je možné páčiť sa Bohu.“ ​(Hebrejom 11:6) Teda skôr ako sa dáte pokrstiť, potrebujete mať vieru. Tak to bolo aj v prípade niektorých ľudí zo starovekého mesta Korint, ktorí si najprv vypočuli, čo učia Ježišovi nasledovníci, a potom „uverili a dali sa pokrstiť“. (Skutky 18:8) Aj vy ste vďaka štúdiu Biblie získali vieru v Božie sľuby a v to, že Ježišova výkupná obeť nás môže oslobodiť od hriechu a smrti. (Jozua 23:14; Skutky 4:12; 2. Timotejovi 3:16, 17)

HOVORTE O BIBLII INÝM

8. Čo vás podnieti, aby ste o tom, čo ste sa dozvedeli, hovorili iným?

8 Keď budete ďalej spoznávať Bibliu a budete vidieť, ako vám to v živote pomáha, vaša viera bude silnieť. Zrejme budete chcieť o tom, čo ste sa dozvedeli, hovoriť aj iným. (Jeremiáš 20:9; 2. Korinťanom 4:13) S kým by ste sa o tom mohli porozprávať?

Vaša viera vás podnieti hovoriť iným o tom, čo ste sa naučili

9., 10. a) Komu by ste mohli zo začiatku hovoriť o tom, čo ste sa dozvedeli z Biblie? b) Čo by ste mali urobiť predtým, ako začnete zvestovať so zborom?

9 O tom, čo sa z Biblie učíte, môžete hovoriť svojim príbuzným, priateľom, susedom alebo spolupracovníkom. Vždy to robte láskavo a taktne. Časom budete môcť začať zvestovať spolu so zborom. Ak by ste sa do tejto práce radi zapojili, porozprávajte sa o tom s Jehovovým svedkom, ktorý s vami študuje Bibliu. Keď ste na to podľa jeho názoru pripravený a žijete podľa biblických zásad, môžete si spoločne dohodnúť stretnutie s dvoma staršími zo zboru.

10 Ako bude toto stretnutie prebiehať? Starší sa s vami porozprávajú, aby zistili, či rozumiete a veríte základným biblickým náukám, či žijete podľa toho, čo učí Biblia, a či sa naozaj chcete stať Jehovovým svedkom. Z tohto rozhovoru nemusíte mať obavy. Starší sa starajú o všetkých členov zboru a chcú pomôcť aj vám. (Skutky 20:28; 1. Petra 5:2, 3) Po tomto stretnutí vám dajú vedieť, či môžete začať zvestovať spolu so zborom.

11. Prečo je dôležité urobiť v živote zmeny, skôr ako začnete zvestovať so zborom?

11 Starší vám možno povedia, že skôr ako začnete zvestovať so zborom, musíte ešte niečo zmeniť. Prečo by ste mali kvôli zvestovaniu robiť v živote zmeny? Lebo keď druhým hovoríme o Bohu, zastupujeme Jehovu. Preto musíme žiť tak, aby sme mu prinášali česť. (1. Korinťanom 6:9, 10; Galaťanom 5:19–21)

„ROBTE POKÁNIE A OBRÁŤTE SA“

12. Prečo musí každý z nás robiť pokánie?

12 Pred krstom je potrebné urobiť ešte niečo iné. Apoštol Peter povedal: „Robte pokánie a obráťte sa, aby boli vaše hriechy zotreté.“ ​(Skutky 3:19) Čo znamená „robiť pokánie“? Znamená to oľutovať všetko zlé, čo sme v minulosti robili. Je to potrebné napríklad vtedy, ak niekto žil nemravne. No aj ľudia, ktorí sa celý život snažili robiť to, čo je správne, musia robiť pokánie. Prečo? Lebo každý z nás je hriešny a potrebuje, aby mu Boh odpustil. (Rimanom 3:23; 5:12)

13. Čo znamená „obrátiť sa“?

13 Ale stačí len oľutovať to, čo sme v minulosti urobili? Nie. Apoštol Peter povedal, že by sme sa mali „obrátiť“. To znamená, že by sme mali prestať s nesprávnym konaním a začať robiť to, čo je správne. Znázornime si to. Predstavte si, že cestujete niekam, kde ste ešte nikdy neboli. Po chvíli zistíte, že idete zlým smerom. Čo urobíte? Asi sa zastavíte, obrátite a vydáte sa správnym smerom. Podobne pri štúdiu Biblie možno zistíte, že musíte urobiť nejaké zmeny vo svojom správaní a zvykoch. Buďte ochotný „obrátiť sa“, čiže zmeniť sa, a začnite robiť to, čo je správne.

ZASVÄŤTE SVOJ ŽIVOT BOHU

Sľúbili ste Jehovovi, že mu budete slúžiť?

14. Ako sa môžete zasvätiť Bohu?

14 Ďalší dôležitý krok, ktorý musíte urobiť pred krstom, je zasvätiť sa Jehovovi. Čo to znamená? Znamená to v modlitbe Jehovovi sľúbiť, že budete uctievať len jeho a že konanie jeho vôle bude pre vás tým najdôležitejším v živote. (Lukáš 4:8)

15., 16. Čo vedie človeka k tomu, aby sa zasvätil Bohu?

15 Keď Jehovovi sľúbite, že budete slúžiť výlučne jemu, je to podobné, ako keď milovanému človeku sľúbite, že s ním strávite celý život. Predstavte si pár, ktorý spolu chodí. Čím viac muž spoznáva ženu, tým viac ju miluje a chce si ju vziať. Hoci je to vážne rozhodnutie, nebojí sa ho urobiť, lebo svoju nastávajúcu veľmi miluje.

16 Čím viac spoznávate Jehovu, tým bližší vzťah k nemu máte a chcete preňho urobiť všetko, čo môžete. Láska vás podnieti, aby ste mu v modlitbe sľúbili, že mu budete slúžiť. V Biblii sa píše aj to, že každý, kto chce nasledovať Ježiša, musí „zaprieť sám seba“. (Marek 8:34) Čo to znamená? Poslúchať Jehovu by pre nás malo byť to najdôležitejšie v živote. To, čo si praje Jehova, by sme mali dávať pred svoje osobné túžby a ciele. (1. Petra 4:2)

NEBOJTE SA, ŽE ZLYHÁTE

17. Prečo sa niektorí ľudia nechcú zasvätiť Jehovovi?

17 Niektorí ľudia sa nechcú zasvätiť Jehovovi, lebo sa boja, že by svoj sľub nedokázali dodržať, a nechcú Jehovu sklamať. Iní si zas myslia, že kým nie sú zasvätení Bohu, nemusia sa mu zodpovedať za to, čo robia.

18. Čo vám pomôže prekonať strach z toho, že sklamete Jehovu?

18 Čo vám pomôže prekonať strach zo zlyhania? Láska k Jehovovi. Pomôže vám, aby ste urobili všetko, čo je vo vašich silách, a zostali mu verný. (Kazateľ 5:4; Kolosanom 1:10) Keď Jehovu milujete, poslúchať ho nie je príliš ťažké. Apoštol Ján napísal: „Láska k Bohu spočíva v tom, že dodržiavame jeho prikázania. A jeho prikázania nie sú ťažké.“ ​(1. Jána 5:3)

19. Prečo sa nemusíte báť zasvätiť svoj život Jehovovi?

19 Na to, aby ste sa mohli zasvätiť Jehovovi, nemusíte byť dokonalý. On od nás nikdy nežiada niečo, čo by bolo nad naše sily. (Žalm 103:14) Pomôže vám robiť to, čo je správne. (Izaiáš 41:10) V Biblii je toto uistenie: „Dôveruj Jehovovi celým svojím srdcom... a on urovná tvoje chodníky.“ ​(Príslovia 3:5, 6)

DAJTE SA POKRSTIŤ

20. Aký ďalší krok je ešte potrebné urobiť, keď človek zasvätí svoj život Jehovovi?

20 Myslíte si, že ste pripravený zasvätiť sa Jehovovi? Keď to urobíte, čaká vás ďalší krok. Je ním krst.

21., 22. Ako môžete dať druhým najavo, že chcete slúžiť Jehovovi?

21 Ak ste svoj život zasvätili Jehovovi v modlitbe a chcete sa dať pokrstiť, povedzte o tom koordinátorovi rady starších vo vašom zbore. Zariadi, aby s vami starší prebrali základné biblické náuky. Ak sa zhodnú na tom, že ste pripravený na krst, dajú vám vedieť, že sa môžete dať pokrstiť na najbližšom zjazde Jehovových svedkov. Na tomto zjazde zaznie prejav, v ktorom bude vysvetlený význam krstu. V závere prejavu rečník položí uchádzačom o krst dve jednoduché otázky. Keď na ne odpoviete kladne, dáte verejne najavo svoju vieru a rozhodnutie slúžiť Jehovovi. (Rimanom 10:10)

22 Potom budete pokrstený, čiže úplne ponorený do vody. Svojím krstom dáte všetkým najavo, že ste sa zasvätili Jehovovi a stali ste sa jedným z Jehovových svedkov.

VÝZNAM KRSTU

23. Čo znamená byť pokrstený „v mene Otca a Syna a svätého ducha“?

23 Ježiš povedal, že jeho učeníci sa budú krstiť „v mene Otca a Syna a svätého ducha“. (Matúš 28:19) Čo tieto slová znamenajú? To, že uznávame, že Jehova je Najvyššia autorita, že Ježiš má dôležitú úlohu v Božom predsavzatí a že Jehova uskutočňuje svoju vôľu pomocou svätého ducha. (Žalm 83:18; Matúš 28:18; Galaťanom 5:22, 23; 2. Petra 1:21)

Svojím krstom dávate najavo, že chcete robiť to, čo sa páči Bohu

24., 25. a) Aký je význam krstu? b) Čo si rozoberieme v poslednej kapitole?

24 Krst má veľmi hlboký význam. Keď ste ponorený do vody, znamená to, že ste akoby pochovali svoj predchádzajúci spôsob života. Keď vychádzate z vody, začínate nový život zameraný na konanie Božej vôle. Od tejto chvíle budete slúžiť Jehovovi. Pamätajte, že ste sa nezasvätili človeku, organizácii alebo práci. Svoj život ste zasvätili Jehovovi.

25 Keď sa zasvätíte Jehovovi a dáte sa pokrstiť, vaše priateľstvo s ním sa veľmi posilní. (Žalm 25:14) Samozrejme, krst je len začiatok. Nevedie automaticky k záchrane. Apoštol Pavol napísal, aby sme stále „pracovali na svojej záchrane s bázňou a chvením“. (Filipanom 2:12) Ako to môžeme robiť? Čo nám pomôže udržať si blízky vzťah k Jehovovi? Odpoveď nájdete v ďalšej kapitole.