2. ČASŤ
Biblia – kniha od Boha
1., 2. Prečo je Biblia výnimočným darom od Boha?
AKO sa cítite, keď od niekoho blízkeho dostanete darček? Určite ste veľmi radi, že na vás myslel, a ste mu vďační. Zrejme sa už nemôžete dočkať, kedy darček otvoríte.
2 Biblia, čiže Sväté Písmo, je darom od Boha. Sú v nej informácie, ktoré nenájdeme nikde inde. Píše sa v nej, že Boh vytvoril nebo, zem a prvých ľudí. Obsahuje zásady, ktoré nám pomáhajú, keď máme problémy. Dozvedáme sa z nej, čo Boh urobí, aby sa nám na zemi žilo lepšie. Biblia je výnimočný dar.
3. Čo sa dozviete, keď budete študovať Bibliu?
3 Keď budete študovať Bibliu, dozviete sa, že Boh si praje, aby ste sa stali jeho priateľom. Čím viac o ňom budete vedieť, tým bude vaše priateľstvo silnejšie.
4. Nakoľko je Biblia rozšírená a ako to na vás pôsobí?
4 Biblia bola preložená do viac ako 3 000 jazykov a počet jej výtlačkov dosahuje miliardy. Vyše 90 percent ľudí na svete si môže túto knihu čítať vo vlastnom jazyku. Každý týždeň si Bibliu kúpi alebo ju dostane vyše milióna ľudí. Biblii sa v tomto smere nevyrovná žiadna iná kniha.
5. Prečo môžeme o Biblii povedať, že „pochádza od Boha“?
5 Biblia o sebe hovorí, že „pochádza od Boha“. (2. Timotejovi 3:16) Ale možno sa pýtate: „Ako môže pochádzať od Boha, keď ju písali ľudia?“ Tu je odpoveď z Biblie: „Ľudia hovorili Božie slová pod vedením svätého ducha.“ (2. Petra 1:21) Znázornime si to. Riaditeľ povie sekretárke, aby v jeho mene napísala list. Povie jej, čo v tom liste má byť. Je autorom listu riaditeľ alebo jeho sekretárka? Samozrejme, že riaditeľ. Podobne Boh poveril biblických pisateľov, aby zapísali jeho myšlienky, a viedol ich pri písaní. Je teda zrejmé, že autorom Biblie je Boh a túto knihu môžeme právom považovať za Božie slovo. (1. Tesaloničanom 2:13; pozri 2. koncovú poznámku.)
BIBLIA JE PRESNÁ
6., 7. Prečo môžeme povedať, že všetky časti Biblie sú vo vzájomnom súlade?
6 Písanie Biblie trvalo viac ako 1 600 rokov. Jej pisatelia žili v rôznych historických obdobiach a mali rôzne vzdelanie. Jeden z nich bol napríklad lekár, iní boli roľníci a chovatelia dobytka a ďalší rybári, pastieri, proroci, vodcovia národa a králi. Aj keď sa pisatelia Biblie navzájom veľmi líšili, to, čo napísali, si vôbec neodporuje. Biblia od začiatku do konca tvorí jeden harmonický celok.
7 V prvých kapitolách Biblie sa hovorí o tom, ako vo svete vznikli problémy. V posledných kapitolách nám Boh hovorí, ako tieto problémy vyrieši a ako sa zo zeme opäť stane raj. Biblia opisuje historické udalosti, z ktorých vidno, že Boh v priebehu tisícročí vždy dokázal uskutočniť svoj zámer.
8. Uveďte príklady, z ktorých vidno, že keď Biblia hovorí o vedeckých faktoch, je presná.
8 Biblia nie je učebnica prírodných vied, ale keď hovorí o záležitostiach, ktoré súvisia s vedou, je presná. Napríklad biblická kniha 3. Mojžišova obsahuje pokyny od Boha, ktoré Izraelitov chránili pred šírením chorôb. (3. Moj. 13:2–4, 46) Pritom boli zapísané dávno predtým, ako ľudia pochopili, že choroby spôsobujú vírusy a baktérie. V Biblii sa tiež správne uvádza, že Zem visí v priestore. (Jób 26:7) A v čase, keď väčšina ľudí verila, že Zem je plochá, v Biblii sa písalo, že Zem je kruh alebo guľa. (Izaiáš 40:22, pozn. pod čiarou) Tieto príklady ukazujú, že Biblia je v súlade s vedou. Ale to nie je nič prekvapujúce, lebo autorom tejto knihy je Stvoriteľ.
9. O čom svedčí čestnosť pisateľov Biblie?
9 Biblia je výnimočná aj v tom, že je presná, keď píše o historických udalostiach. Mnohí starovekí historici neboli pri písaní vždy čestní. Niekedy úmyselne vynechali informácie o tom, že ich národ bol v nejakej vojne porazený. Preto ich záznamy nie sú úplne presné. Ale biblickí pisatelia vždy čestne priznali, keď ich národ, Izrael, prehral nejakú vojnu. Písali aj o svojich chybách. Napríklad v 51. žalme kráľ Dávid otvorene priznal, že sa dopustil vážneho hriechu. To, že biblickí pisatelia zapísali udalosti čestne a pravdivo, dokazuje, že písanie Biblie viedol Boh. Je to kniha, ktorej môžeme veriť.
KNIHA PLNÁ DOBRÝCH RÁD
10. Prečo sú biblické rady praktické aj pre nás dnes?
10 Biblia „pochádza od Boha a je užitočná na vyučovanie, na karhanie, na nápravu všetkého“. (2. Timotejovi 3:16) Biblické rady sú praktické aj dnes. Jehova nás vytvoril, a preto chápe, ako premýšľame a čo cítime. Pozná nás lepšie ako my sami a chce, aby sme boli šťastní. Vie, čo je pre nás dobré a čo nám môže uškodiť.
11., 12. Uveďte príklady dobrých rád, ktoré sa nachádzajú v Biblii.
11 Veľmi dobré sú napríklad Ježišove rady zapísané v 5. až 7. kapitole Matúša. Sú to rady o tom, ako byť šťastný, ako vychádzať s druhými, ako sa modliť a ako mať vyrovnaný postoj k peniazom. Aj keď sú staré už 2 000 rokov, sú stále aktuálne a praktické.
12 Jehova dal do Biblie zapísať aj zásady, ktoré nám pomáhajú mať šťastnú rodinu, byť dobrými pracovníkmi a mať pokojné vzťahy s druhými. Keď podľa týchto zásad žijeme, vždy to vedie k dobrým výsledkom – bez ohľadu na to, kto sme, odkiaľ pochádzame alebo s akými problémami zápasíme. (Izaiáš 48:17; pozri 3. koncovú poznámku.)
BIBLICKÝM PROROCTVÁM MÔŽETE DÔVEROVAŤ
13. Čo Izaiáš predpovedal o Babylone?
13 V Biblii je zapísaných veľa proroctiev a mnohé z nich sa už splnili. Napríklad prorok Izaiáš predpovedal dobytie Babylona a presne opísal, ako sa to stane. (Izaiáš 13:19) Ak chcel niekto vstúpiť do tohto mesta, musel prejsť cez mohutné brány a cez rieku Eufrat. Ale Izaiáš prorokoval, že útočníkom nič nebude stáť v ceste. Predpovedal, že vojdú do mesta bez boja, lebo rieka bude vysušená a brány budú otvorené. Dokonca uviedol aj to, kto dobyje Babylon – že to bude muž menom Kýros. (Izaiáš 44:27–45:2)
14., 15. Ako sa splnilo Izaiášovo proroctvo?
14 Dvesto rokov po napísaní tohto proroctva pritiahla k Babylonu armáda. Kto ju viedol? Bol to perzský kráľ Kýros, presne tak, ako bolo predpovedané. Ale dokáže sa Kýrova armáda zmocniť Babylona?
15 V tú noc, keď na Babylon zaútočili Kýrove vojská, sa Babylončania zabávali na veľkej hostine. Cítili sa bezpečne, lebo ich mesto chránili masívne hradby a rieka. No Kýros so svojou armádou vykopali neďaleko mesta kanál, ktorým čiastočne odviedli vodu z rieky. Jej hladina klesla natoľko, že perzskí vojaci sa cez ňu dokázali prebrodiť. Ale ako prekonajú babylonské hradby? Presne ako to bolo predpovedané, mestské brány zostali z nejakého dôvodu otvorené, a tak vojaci obsadili mesto bez boja.
16. a) Čo sa nakoniec malo stať s Babylonom? b) Čo dokazuje, že Izaiášovo proroctvo sa splnilo?
16 Izaiáš predpovedal aj to, že Babylon nakoniec zostane úplne opustený. Napísal: „Už nikdy nebude obývaný, po všetky generácie nebude osídlený.“ (Izaiáš 13:20) Splnila sa aj táto predpoveď? Na mieste, kde sa kedysi rozprestieral Babylon, zhruba 80 kilometrov južne od Bagdadu, sú dnes už len jeho ruiny. Dodnes tam nikto nebýva. Presne ako to Izaiáš predpovedal, Jehova zmietol Babylon „metlou skazy“. (Izaiáš 14:22, 23)
17. Prečo môžeme veriť všetkým Božím sľubom?
17 Keďže sa splnilo už tak veľa biblických proroctiev, môžeme veriť, že sa splní aj to, čo sa v Biblii píše o budúcnosti. Jehova dodrží všetky svoje sľuby. (4. Mojžišova 23:19) Patrí medzi ne aj sľub, že urobí zo zeme raj a dá nám večný život. Môžeme sa na to spoľahnúť, lebo to sľubuje „Boh, ktorý nemôže klamať“. (Títovi 1:2) *
BIBLIA VÁM MÔŽE ZMENIŤ ŽIVOT
18., 19 a) Ako apoštol Pavol opísal „Božie slovo“? b) Ako nám Biblia pomáha lepšie spoznať samých seba?
18 Už sme sa dozvedeli, že Biblia je výnimočná kniha. Tvorí harmonický celok, a keď sa zmieňuje o vedeckých alebo o historických skutočnostiach, je vždy presná. Sú v nej dobré rady a obsahuje aj veľa proroctiev, ktoré sa už splnili. Ale to nie je všetko. Biblický pisateľ apoštol Pavol napísal, že „Božie slovo je živé [a] mocné“. (Hebrejom 4:12) Čo tieto slová znamenajú?
19 Biblia môže zmeniť váš život. Môže vám pomôcť spoznať samého seba a pochopiť svoje najhlbšie myšlienky a pocity. Napríklad niekto o sebe povie, že je veriaci. Ale z Biblie pochopí, že viera a oddanosť Bohu sa prejavuje nielen slovami, ale aj skutkami. Zistí, že ak sa chce Bohu páčiť, musí žiť podľa toho, čo sa píše v Biblii.
20. Ako môžete Bohu prejaviť vďačnosť za Bibliu?
20 Máme veľa dôvodov veriť, že Biblia je kniha od Boha. Boh si praje, aby ste si ju čítali, premýšľali o nej a obľúbili si ju. Ak chcete Bohu prejaviť vďačnosť za Bibliu, ďalej ju študujte. Vďaka tomu sa dozviete aj to, aký zámer má Boh s ľuďmi. Tejto téme sa budeme venovať v ďalšej kapitole.
^ 17. ods. Proroctvo o zničení Babylona je len jedno z mnohých, ktoré sa už splnili. Informácie o proroctvách, ktoré sa týkali Ježiša Krista, nájdete v 4. koncovej poznámke.
Mohlo by vás tiež zaujímať
ZÁKLADNÉ BIBLICKÉ NÁUKY
Ako si môžeme byť istí, že Biblia je Božie Slovo?
Ak je autorom Biblie Boh, potom by to mala byť výnimočná kniha.
ČO SA MÔŽEME NAUČIŤ Z BIBLIE?