Doplňujúce informácie

Doplňujúce informácie

1 JEHOVA

Božie meno je Jehova. Podľa názoru mnohých učencov má význam „spôsobuje bytie; pôsobí, že sa stane“. Jehova je všemohúci Boh, ktorý všetko vytvoril. Má moc uskutočniť každý svoj zámer.

V hebrejčine sa Božie meno zapisovalo štyrmi písmenami, ktoré sa do slovenčiny prepisujú ako JHVH. Božie meno sa v pôvodnom hebrejskom texte Biblie nachádza takmer 7 000-krát. Ľudia na celom svete používajú rôzne tvary tohto mena a vyslovujú ho tak, ako je to bežné v ich jazyku.

1. kapitola, 15. odsek

2 BIBLIA „POCHÁDZA OD BOHA“

Bibliu síce písali ľudia, ale jej autorom je Boh. Je to podobné, ako keď riaditeľ poverí sekretárku, aby v jeho mene napísala list, a povie jej, čo by mal obsahovať. Podobne Boh odovzdal svoje myšlienky biblickým pisateľom pomocou svätého ducha. Niekedy ich svojím duchom viedol tak, že mali videnia alebo sny, ktoré potom zapísali.

2. kapitola, 5. odsek

3 ZÁSADY

Sú to základné pravdy z Biblie, z ktorých vyplýva dôležité poučenie. Napríklad zo zásady „zlá spoločnosť kazí dobré zvyky“ sa učíme, že to, s kým sa stretávame, má na nás veľký vplyv. (1. Korinťanom 15:33) A zásada „čo človek rozsieva, to bude aj žať,“ nám pomáha pochopiť, že človek nemôže uniknúť následkom svojich skutkov a rozhodnutí. (Galaťanom 6:7)

2. kapitola, 12. odsek

4 PROROCTVÁ O MESIÁŠOVI

V Biblii sa nachádza veľa proroctiev o Mesiášovi. Všetky sa splnili na Ježišovi. Pozri tabuľku „ Proroctvá o Mesiášovi“.

2. kapitola, 17. odsek

5 JEHOVOV PLÁN SO ZEMOU

Jehova vytvoril zem ako krásny domov pre ľudí, ktorí ho milujú. Celá zem mala byť rajom. Jeho zámer sa nezmenil. Už čoskoro odstráni zo zeme zlo a svojim služobníkom dá večný život.

3. kapitola, 1. odsek

6 SATAN DIABOL

Satan je anjel, ktorý vyvolal vzburu proti Bohu. Meno Satan znamená „odporca“. Dostal ho preto, lebo bojuje proti Jehovovi. Je nazvaný aj Diabol, čo znamená „ohovárač“. Toto meno dostal, lebo šíri o Bohu lži a snaží sa ho tak v očiach ľudí očierniť.

3. kapitola, 4. odsek

7 ANJELI

Jehova vytvoril anjelov oveľa skôr, ako vytvoril zem. Anjeli boli vytvorení pre život v nebi a sú ich stovky miliónov. (Daniel 7:10) Každý z nich má svoje meno a vlastnú osobnosť. Verní anjeli sú pokorní a odmietajú, aby ich ľudia uctievali. Majú rôzne postavenie a dostali rôzne úlohy. Niektorí slúžia Jehovovi pred jeho trónom. Iní slúžia ako Boží poslovia. Ďalší chránia a vedú jeho služobníkov na zemi. A ešte ďalší vykonávajú Božie rozsudky a podporujú zvestovanie dobrej správy. (Žalm 34:7; Zjavenie 14:6; 22:8, 9) V budúcnosti budú pod vedením Ježiša bojovať v Armagedone. (Zjavenie 16:14, 16; 19:14, 15)

3. kapitola, 5. odsek; 10. kapitola, 1. odsek

8 HRIECH

Hriechom sú akékoľvek postoje, city, myšlienky alebo skutky, ktoré sú v rozpore s Jehovovou vôľou. Hriech narúša náš vzťah s Bohom. No Jehova nám dal zákony a zásady, ktoré nám pomáhajú žiť tak, aby sme vedome nerobili nič nesprávne. Všetko, čo Jehova vytvoril, bolo dokonalé. Ale Adam a Eva sa vzopreli Bohu, zhrešili, a tak stratili dokonalosť. Časom zostarli a zomreli, a keďže my sme po Adamovi zdedili hriešnosť, tiež starneme a zomierame.

3. kapitola, 7. odsek; 5. kapitola, 3. odsek

9 ARMAGEDON

Vojna, v ktorej Boh odstráni Satanov svet a všetko zlo.

3. kapitola, 13. odsek; 8. kapitola, 18. odsek

10 BOŽIE KRÁĽOVSTVO

Božie Kráľovstvo je vláda, ktorú Jehova zriadil v nebi. Na jej čele je Ježiš Kristus. V budúcnosti Jehova pomocou tohto Kráľovstva odstráni všetko zlo. Nakoniec bude Božie Kráľovstvo vládnuť nad celou zemou.

3. kapitola, 14. odsek

11 JEŽIŠ KRISTUS

Boh vytvoril Ježiša skôr ako všetko ostatné. Poslal ho na zem, aby zomrel za všetkých ľudí. Ježiš bol zabitý, ale Jehova ho vzkriesil. Teraz Ježiš vládne ako Kráľ Božieho Kráľovstva.

4. kapitola, 2. odsek

12 PROROCTVO O 70 TÝŽDŇOCH

V Biblii bolo predpovedané, kedy príde Mesiáš. Malo sa to stať na konci obdobia 69 „týždňov“. Toto obdobie sa začalo v roku 455 pred n. l. a skončilo sa v roku 29 n. l.

Ako sme prišli k roku 29 n. l.? Obdobie 69 „týždňov“ sa začalo v roku 455 pred n. l., keď Nehemiáš prišiel do Jeruzalema a pustil sa do obnovy tohto mesta. (Daniel 9:25; Nehemiáš 2:1, 5–8) Išlo o doslovné týždne, ktoré trvali sedem dní? Nie. V proroctvách deň často predstavuje rok. Je to v súlade s pravidlom, ktoré sa nachádza v Biblii: „Za každý deň jeden rok.“ ​(4. Mojžišova 14:34; Ezechiel 4:6) Z toho vyplýva, že každý „týždeň“ predstavuje sedem rokov a celé obdobie 69 „týždňov“ predstavuje 483 rokov (69 x 7). Keď počítame 483 rokov od roku 455 pred n. l., dostávame sa do roku 29 n. l. (rok 0 neexistuje). To je presne rok, v ktorom sa Ježiš dal pokrstiť a stal sa Mesiášom. (Lukáš 3:1, 2, 21, 22)

V proroctve sa spomína aj ďalší „týždeň“, čiže ďalších sedem rokov. Počas nich, v roku 33 n. l., mal byť Mesiáš usmrtený. A od roku 36 n. l. sa mala dobrá správa zvestovať už nielen Židom, ale všetkým národom. (Daniel 9:24–27)

4. kapitola, 7. odsek

13 NEPRAVDIVÉ UČENIE O TROJICI

V Biblii sa píše, že Boh Jehova je Stvoriteľ a že Ježiša vytvoril skôr ako všetko ostatné. (Kolosanom 1:15, 16) Ježiš nie je Všemohúci Boh. Nikdy netvrdil, že je rovný Bohu. Naopak, povedal: „Otec je väčší ako ja.“ ​(Ján 14:28; 1. Korinťanom 15:28) No niektoré náboženstva učia, že Boh je Trojica. Tvrdia, že Otec, Syn a svätý duch sú jedna osoba. Výraz „Trojica“ sa v Biblii nenachádza. Je to falošné učenie.

Svätý duch nie je osoba, ale neviditeľná sila, ktorú Boh používa na vykonanie svojej vôle. Napríklad o kresťanoch v prvom storočí je napísané, že „všetkých naplnil svätý duch“. A Jehova povedal, že „vyleje niečo zo svojho ducha na ľudí každého druhu“. (Skutky 2:1–4, 17)

4. kapitola, 12. odsek; 15. kapitola, 17. odsek

14 KRÍŽ

Prečo praví kresťania nepoužívajú pri uctievaní kríž?

  1. Kríž sa používa vo falošných náboženstvách už oddávna. V staroveku sa spájal s prírodnými náboženstvami a pohanskými sexuálnymi rituálmi. Raní kresťania pri uctievaní Boha nepoužívali kríž. Ako kresťanský symbol ho presadil rímsky cisár Konštantín až o viac ako 300 rokov po Ježišovej smrti. Tento symbol mal slúžiť na to, aby bolo kresťanstvo ľuďom bližšie. Ale kríž v skutočnosti nemal s Ježišom Kristom nič spoločné. V New Catholic Encyclopedia sa píše: „Kríž možno nájsť v predkresťanských i nekresťanských kultúrach.“

  2. Ježiš nezomrel na kríži. Základný význam gréckeho slova, ktoré sa prekladá ako kríž, je vztýčený kôl, brvno alebo strom. The Companion Bible uvádza, že „nič v gréčtine [Nového Zákona] nenaznačuje, že by išlo o dva kusy dreva“. Ježiš zomrel na kole.

  3. Jehova nechce, aby sme pri uctievaní používali náboženské symboly, obrazy alebo sochy. (2. Mojžišova 20:4, 5; 1. Korinťanom 10:14)

5. kapitola, 12. odsek

15 PAMÄTNÁ SLÁVNOSŤ

Ježiš svojim učeníkom prikázal, aby slávili Slávnosť na pamiatku jeho smrti (nazývanú tiež Pamätná slávnosť alebo Pánova večera). Slávime ju každý rok 14. nisana, teda v deň, keď Izraeliti slávili Pesach. Na tejto slávnosti si prítomní podávajú chlieb a víno, ktoré predstavujú Ježišovo telo a krv. Tí, ktorí budú vládnuť s Ježišom v nebi, jedia z chleba a pijú z vína. Ostatní, ktorí majú nádej na večný život na zemi, túto slávnosť s úctou sledujú, ale chlieb ani víno neprijímajú.

5. kapitola, 21. odsek

16 GEHENNA

Gehenna je názov údolia neďaleko Jeruzalema, kde sa pálili a likvidovali odpadky. V niektorých Bibliách sa toto slovo prekladá ako pekelný oheň alebo peklo. Nič však nenasvedčuje, že by v tomto údolí boli za Ježišových čias zaživa mučení a pálení ľudia alebo zvieratá. Takže gehenna nepredstavuje nejaké neviditeľné miesto, kde by boli ľudia po smrti večne mučení v ohni. Keď Ježiš hovoril, že niektorí ľudia budú vhodení do gehenny, myslel tým, že títo ľudia budú úplne zničení. (Matúš 5:22; 10:28)

7. kapitola, 20. odsek

17 MODLITBA „OTČENÁŠ“

Je to modlitba, pomocou ktorej Ježiš učil svojich učeníkov, ako sa majú modliť. Preto sa označuje aj ako Pánova modlitba alebo vzorová modlitba. Ježiš nás v nej naučil, že okrem iného máme prosiť:

  • „Nech sa posvätí tvoje meno“

    Prosíme, aby Jehova očistil svoje meno, čiže svoju povesť, od všetkých klamstiev. Vďaka tomu budú mať všetci v nebi i na zemi úctu k Božiemu menu.

  • „Nech príde tvoje Kráľovstvo“

    Prosíme, aby Božia vláda odstránila Satanov skazený svet, aby začala vládnuť nad zemou a urobila z nej raj.

  • „Nech sa deje tvoja vôľa... na zemi“

    Prosíme, aby Boh naplnil svoj zámer so zemou, teda aby na zemi žili dokonalí, poslušní ľudia, ktorí sa budú tešiť z večného života. Tak to Jehova chcel, keď vytvoril ľudí.

8. kapitola, 2. odsek

18 VÝKUPNÉ

Jehova zaobstaral výkupné, aby ľudí zachránil z hriechu a smrti. Výkupné je cena, ktorú bolo potrebné zaplatiť, aby ľudia získali späť to, čo prvý človek Adam stratil – dokonalý ľudský život a dobrý vzťah s Bohom. Boh poslal Ježiša na zem, aby zomrel za všetkých hriešnikov. Tak všetci ľudia dostali možnosť žiť navždy a byť dokonalí.

8. kapitola, 21. odsek; 9. kapitola, 13. odsek

19 PREČO JE ROK 1914 TAKÝ VÝZNAMNÝ?

Z proroctva v 4. kapitole Daniela vyplýva, že Boh zriadil svoje Kráľovstvo v roku 1914.

Proroctvo: Jehova dal kráľovi Nabuchodonozorovi prorocký sen o veľkom strome, ktorý bol zoťatý. Na jeho peň boli nasadené železné a medené obruče, aby strom nemohol rásť „sedem časov“. Potom mal strom znova začať rásť. (Daniel 4:1, 10–16)

Čo toto proroctvo znamená pre nás: Strom predstavuje Božiu vládu. Dlhý čas Jehova vládol nad izraelským národom prostredníctvom kráľov, ktorí sídlili v Jeruzaleme. (1. Kroník 29:23) No veľa izraelských kráľov prestalo Jehovu poslúchať, a preto Jehova ich vládu ukončil a v roku 607 pred n. l. dovolil, aby bol Jeruzalem zničený. Vtedy sa začalo „sedem časov“. (2. Kráľov 25:1, 8–10; Ezechiel 21:25–27) Keď Ježiš pri jednej príležitosti povedal, že „Jeruzalem budú šliapať národy, kým sa nenaplní čas určený národom“, hovoril práve o „siedmich časoch“ z Danielovho proroctva. (Lukáš 21:24) Teda keď bol Ježiš na zemi, „sedem časov“ zjavne ešte trvalo. Jehova sľúbil, že na konci tohto obdobia znova ustanoví kráľa, ktorého sám vyberie. Vláda tohto kráľa sa nikdy neskončí a prinesie Božiemu ľudu na celej zemi veľa dobrého. Týmto kráľom sa stal Ježiš. (Lukáš 1:30–33)

Ako dlho trvalo „sedem časov“: Týchto „sedem časov“ trvalo 2 520 rokov. Ako to vieme? V Biblii sa píše, že tri a pol času trvá 1 260 dní. (Zjavenie 12:6, 14) „Sedem časov“ musí teda trvať dvakrát dlhšie, čiže 2 520 dní. Keď uplatníme prorocké pravidlo „rok za deň“, prichádzame k záveru, že „sedem časov“ predstavuje 2 520 rokov. (4. Mojžišova 14:34; Ezechiel 4:6)

Keď počítame 2 520 rokov od roku 607 pred n. l., dostaneme sa do roku 1914. To bol rok, keď Jehova v nebi vymenoval Ježiša, Mesiáša, za Kráľa Božieho Kráľovstva.

8. kapitola, 23. odsek

20 ARCHANJEL MICHAEL

Slovo „archanjel“ znamená „hlavný anjel“. V Biblii čítame iba o jednom archanjelovi, ktorý má meno Michael. (Daniel 12:1; Júda 9)

Michael je veliteľom Božieho vojska verných anjelov. V biblickej knihe Zjavenie sa píše: „Michael a jeho anjeli bojovali s drakom... a jeho anjelmi.“ ​(Zjavenie 12:7) Píše sa tam aj to, že veliteľom Božieho vojska je Ježiš. Z toho vyplýva, že Michael je iné meno Ježiša Krista. (Zjavenie 19:14–16)

9. kapitola, 4. odsek

21 POSLEDNÉ DNI

Je to obdobie krátko predtým, ako Božie Kráľovstvo zničí Satanov svet. Počas posledných dní sa na zemi malo diať veľa významných udalostí. Toto obdobie sa v biblických proroctvách nazýva aj „záver tohto usporiadania sveta“ alebo „prítomnosť Syna človeka“. (Matúš 24:3, 27, 37) Obdobie posledných dní sa začalo v roku 1914, keď Božie Kráľovstvo začalo vládnuť v nebi, a skončí sa, keď bude Satanov svet zničený v Armagedone. (2. Timotejovi 3:1; 2. Petra 3:3)

9. kapitola, 5. odsek

22 VZKRIESENIE

Keď Boh vráti život človeku, ktorý zomrel, označuje sa to ako vzkriesenie. V Biblii sa píše o deviatich prípadoch vzkriesenia. Moc kriesiť dostalo od Boha len niekoľko ľudí. Bol to Eliáš, Elizeus, Ježiš, Peter a Pavol. Jehova sľubuje, že v jeho stanovenom čase „budú vzkriesení spravodliví aj nespravodliví“, aby mohli opäť žiť na zemi. (Skutky 24:15) No Biblia hovorí aj o vzkriesení do neba. Týka sa ľudí, ktorých Boh pomazal, čiže vybral, aby vládli s Ježišom v nebi. (Ján 5:28, 29; 11:25; Filipanom 3:11; Zjavenie 20:5, 6)

9. kapitola, 13. odsek

23 OKULTIZMUS

Okultizmus zahŕňa rôzne praktiky, ktoré sú spojené s démonmi, napríklad astrológiu, veštenie, mágiu, čarodejníctvo a povery. Démoni využívajú okultizmus, lebo chcú ľudí zviesť, aby neposlúchali Boha. Horoskopy a mnohé knihy, časopisy, filmy, plagáty a piesne vykresľujú mágiu a kontakt s démonmi či s nadprirodzenými silami ako niečo neškodné a zábavné. Jednou z foriem okultizmu je špiritizmus. Ide o snahu komunikovať s duchmi, či už priamo, alebo prostredníctvom nejakého špiritistického média alebo jasnovidca. Keď sa niekto snaží nadviazať kontakt s démonmi, často to robí pod vplyvom drog. (Galaťanom 5:20; Zjavenie 21:8) Ľudia, ktorí sa venujú špiritizmu, veria, že duša človeka žije po smrti ďalej alebo že mŕtvy človek sa stáva duchom. Z tohto presvedčenia pochádza aj veľa pohrebných a smútočných zvykov. Patria k nim napríklad obete pre mŕtvych, pohrebné slávnosti, obrady pri príležitosti výročia smrti, vdovské rituály alebo bdenie pri mŕtvych. Tieto zvyky sú nebezpečné, lebo môžu človeka priviesť do kontaktu s démonmi.

10. kapitola, 10. odsek; 16. kapitola, 4. odsek

24 JEHOVOVA ZVRCHOVANOSŤ

Jehova je Všemohúci Boh a Tvorca celého vesmíru. (Zjavenie 15:3) Preto mu všetko, čo vytvoril, právom patrí a má nad tým absolútnu autoritu. Je Zvrchovaný Vládca. (Žalm 24:1; Izaiáš 40:21–23; Zjavenie 4:11) Pre všetko, čo stvoril, stanovil určité zákony. Jehova má tiež právo zveriť vládu iným. Božiu zvrchovanosť podporujeme vtedy, keď Boha milujeme a poslúchame ho. (1. Kroník 29:11)

11. kapitola, 10. odsek

25 POTRAT

Úmyselný potrat (interrupcia), teda úmyselné zabitie nenarodeného dieťaťa je nesprávne. Počaté dieťa nie je len časť matkinho tela. Je to samostatná bytosť. Preto zabitie nenarodeného dieťaťa sa rovná vražde.

13. kapitola, 5. odsek

26 TRANSFÚZIA KRVI

Je to liečebný postup, pri ktorom je krv alebo niektorá z jej štyroch hlavných zložiek zavedená do tela pacienta. Môže ísť o jeho vlastnú krv, ktorá bola uskladnená, alebo o krv iného človeka. Štyri hlavné zložky krvi sú plazma, červené krvinky, biele krvinky a krvné doštičky.

13. kapitola, 13. odsek

27 VÝCHOVA

Podľa Biblie výchova zahŕňa nielen trestanie, ale aj poučovanie, školenie a usmerňovanie. Keď Jehova niekoho napráva, robí to vždy primerane a nikdy nie je drsný. (Príslovia 4:1, 2) Je výborným príkladom pre rodičov. Keď niekoho napráva, prináša to také dobré výsledky, že človek si naprávanie môže zamilovať. (Príslovia 12:1) Jehova vyučuje svojich služobníkov, lebo ich má rád. Poučuje ich, aby napravil ich nesprávne zmýšľanie a naučil ich premýšľať a správať sa tak, ako sa mu to páči. Keď rodičia vychovávajú svoje deti, mali by im vysvetľovať, prečo je pre ne dobré poslúchať. K výchove patrí aj to, že učia deti milovať Jehovu a jeho Slovo Bibliu a pomáhajú im rozumieť biblickým zásadám.

14. kapitola, 13. odsek

28 DÉMONI

Démoni sú neviditeľní zlí duchovní tvorovia s nadľudskými schopnosťami. Sú to skazení anjeli, ktorí prestali poslúchať Boha a stali sa jeho nepriateľmi. (1. Mojžišova 6:2; Júda 6) Pripojili sa k Satanovej vzbure proti Jehovovi. (5. Mojžišova 32:17; Lukáš 8:30; Skutky 16:16; Jakub 2:19)

16. kapitola, 4. odsek