19. ČASŤ

Udržte si blízky vzťah k Jehovovi

Udržte si blízky vzťah k Jehovovi

1., 2. Kde môžeme nájsť bezpečie v tomto nebezpečnom svete?

PREDSTAVTE SI, že ste vonku a blíži sa búrka. Obloha tmavne, začína sa blýskať a hrmenie stále silnie. Zrazu sa spustí silný lejak a vy hľadáte nejaký úkryt. Akú úľavu pocítite, keď nájdete miesto, kde môžete búrku prečkať v suchu a v bezpečí.

2 My všetci sme dnes v podobnej situácii. Podmienky vo svete sa stále zhoršujú. Možno premýšľate, kde nájsť bezpečie. Jeden biblický pisateľ napísal: „Poviem Jehovovi: ‚Ty si moje útočisko a moja pevnosť, môj Boh, na ktorého sa spolieham.‘“ ​(Žalm 91:2) Vďaka Jehovovi sa už dnes môžeme cítiť v bezpečí. Okrem toho nám dáva aj krásnu nádej do budúcnosti.

3. Čo máme robiť, aby bol Jehova naším útočiskom?

3 Ako nás Jehova môže chrániť? Môže nám pomôcť vyriešiť alebo zvládať naše problémy. Jehova je silnejší ako ktokoľvek, kto by nám chcel ublížiť. Ale aj keby sa nám stalo niečo zlé, môžeme si byť istí, že Jehova to v budúcnosti napraví. V Biblii čítame tieto povzbudzujúce slová: „Zostávajte v Božej láske.“ ​(Júda 21) Ak chceme, aby nám Jehova pomáhal, musíme zostať blízko pri ňom. Čo nám v tom pomôže?

AKO REAGOVAŤ NA BOŽIU LÁSKU

4., 5. Z čoho vidno, že Jehova nás miluje?

4 Ak chceme zostať blízko pri Jehovovi, musíme si pripomínať, ako veľmi nás miluje. Zamyslite sa, čo všetko pre nás urobil. Vytvoril nádhernú zem s množstvom rozmanitých rastlín a zvierat. Urobil všetko pre to, aby sa ľudia zo života tešili. Dal nám aj Bibliu, v ktorej nám odhalil svoje meno a svoje úžasné vlastnosti. A najväčším prejavom jeho lásky bolo, že poslal svojho milovaného Syna Ježiša, aby za nás dal život. (Ján 3:16) Vďaka tejto obeti sme získali nádej do budúcnosti.

5 Jehova zriadil aj nebeskú vládu, mesiášske Kráľovstvo, ktorá už zakrátko odstráni všetko utrpenie. Toto Kráľovstvo urobí zo zeme raj, kde sa budú ľudia tešiť z večného života v pokojných podmienkach. (Žalm 37:29) Okrem toho nám Jehova prejavuje lásku aj tým, že nás učí, ako už teraz žiť čo najlepšie. Povzbudzuje nás, aby sme sa k nemu modlili, a je vždy pripravený počúvať nás. Jehova jasne ukázal, že miluje každého z nás.

6. Ako by sme mali reagovať na Jehovovu lásku?

6 Ako by sme mali reagovať na Jehovovu lásku? Mali by sme mu dať najavo, že sme vďační za všetko, čo pre nás robí. Žiaľ, dnes mnohým ľuďom vďačnosť chýba. Bolo to tak aj za Ježišových čias. Raz Ježiš uzdravil desať malomocných mužov, ale poďakovať sa mu prišiel len jeden. (Lukáš 17:12–17) Chceme byť ako tento muž a prejavovať Jehovovi vďačnosť.

7. Ako by sme mali Jehovu milovať?

7 Okrem vďačnosti by sme mali Jehovovi prejavovať aj lásku. Ježiš svojim učeníkom povedal, aby Jehovu milovali celým srdcom, dušou a mysľou. (Matúš 22:37) Čo to znamená?

8., 9. Ako môžeme Jehovovi ukázať, že ho milujeme?

8 Stačí lásku k Jehovovi vyjadrovať slovami? Nie. Ak Jehovu milujeme celým srdcom, dušou a mysľou, svoju lásku budeme prejavovať skutkami. (Matúš 7:16–20) V Biblii je jasne uvedené, že ak milujeme Boha, budeme poslúchať jeho prikázania. Dá sa to zvládnuť? Áno, lebo Jehovove „prikázania nie sú ťažké“. (1. Jána 5:3)

9 Keď poslúchame Jehovu, sme šťastní a spokojní. (Izaiáš 48:17, 18) Ale čo nám pomôže, aby bol náš vzťah s Jehovom stále silnejší? Pozrime sa.

POSILŇUJTE SVOJ VZŤAH S JEHOVOM

10. Prečo by ste sa mali stále učiť o Jehovovi?

10 Čo vám pomohlo, aby ste sa stali Jehovovým priateľom? Bolo to štúdium Biblie. Vďaka nemu ste Jehovu spoznali a vytvorili si k nemu vzťah. Toto priateľstvo by sa dalo prirovnať k ohňu. Ak má oheň horieť, je potrebné naň prikladať. Podobne je potrebné udržiavať aj priateľstvo s Jehovom. Ak nechceme, aby náš vzťah s Jehovom ochladol, musíme sa o Jehovovi stále učiť. (Príslovia 2:1–5)

Ak chceme, aby oheň horel, musíme naň prikladať – podobne je to s našou láskou k Jehovovi

11. Ako na vás bude pôsobiť to, čo sa z Biblie dozviete?

11 Ak budete ďalej študovať Bibliu, dozviete sa veci, ktoré zapôsobia na vaše srdce. Všimnite si, ako sa dvaja učeníci cítili, keď im Ježiš vysvetľoval biblické proroctvá. Povedali: „Či nehorelo naše srdce, keď sa s nami cestou rozprával a vysvetľoval nám Písmo?“ ​(Lukáš 24:32)

12., 13. a) Čo by sa časom mohlo stať s našou láskou k Bohu? b) Ako si môžeme udržať blízky vzťah k Jehovovi?

12 Keď Ježišovi učeníci pochopili určité časti Písma, veľmi to na nich zapôsobilo. Aj vás zrejme nadchlo, keď ste začali rozumieť tomu, čo sa píše v Biblii. Priblížilo vás to k Jehovovi a začali ste ho milovať. A určite nechcete, aby vaša láska k nemu ochladla. (Matúš 24:12)

13 Ak chcete, aby bolo vaše priateľstvo s Bohom silné, musíte na tom pracovať. Snažte sa o Jehovovi a o Ježišovi dozvedieť čo najviac a premýšľajte, ako by ste to mohli uplatniť vo svojom živote. (Ján 17:3) Keď čítate Bibliu, klaďte si napríklad takéto otázky: Čo som sa dozvedel o Jehovovi? Ako mi to pomáha milovať ho celým srdcom a celou dušou? (1. Timotejovi 4:15)

14. Ako nám modlitba pomáha posilňovať si vzťah k Jehovovi?

14 Ak máte dobrého priateľa, asi sa s ním často rozprávate, a aj vďaka tomu je vaše priateľstvo silné. Podobne keď sa s Jehovom pravidelne rozprávame v modlitbe, posilňuje to náš vzájomný vzťah. (1. Tesaloničanom 5:17) Modlitba je vzácny dar od nášho nebeského Otca. Vždy by sme mu mali povedať, čo cítime a čo nás trápi. (Žalm 62:8) Nemali by sme len opakovať naučené frázy. Ak budete ďalej študovať Bibliu a úprimne sa modliť k Bohu, váš vzťah k nemu bude stále silný.

HOVORTE O JEHOVOVI ĎALŠÍM

15., 16. Ako sa pozeráte na zvestovateľskú činnosť?

15 Ak chceme zostať blízko pri Jehovovi, mali by sme sa o svojej viere rozprávať aj s inými. Hovoriť druhým o Jehovovi je pre nás veľká česť. (Lukáš 1:74) Touto úlohou Ježiš poveril všetkých pravých kresťanov. Každý z nás by mal zvestovať dobrú správu o Kráľovstve. Už ste to vyskúšali? (Matúš 24:14; 28:19, 20)

16 Apoštol Pavol považoval zvestovateľskú činnosť za niečo veľmi vzácne. Hovoril o nej ako o „poklade“. (2. Korinťanom 4:7) Rozprávať iným o Jehovovi a o tom, aký má zámer so zemou, je tá najdôležitejšia práca, akú môžete vykonávať. Je to služba pre Jehovu, ktorú si veľmi cení. (Hebrejom 6:10) Keď zvestujeme, prináša to úžitok nám aj ľuďom, ktorí nás počúvajú, lebo aj oni si môžu vytvoriť blízky vzťah k Jehovovi a získať večný život. (1. Korinťanom 15:58) Žiadna iná práca neprináša také uspokojenie.

17. Prečo je zvestovanie naliehavé?

17 Zvestovať dobrú správu je veľmi naliehavé. V Biblii sa píše: „Hlásaj slovo, rob to s pocitom naliehavosti.“ ​(2. Timotejovi 4:2) Ľudia sa potrebujú dozvedieť o Božom Kráľovstve. V Biblii čítame: „Jehovov veľký deň je blízko! Je blízko a rýchlo sa približuje!“ Koniec „sa neoneskorí“. (Sofoniáš 1:14; Habakuk 2:3) Jehova už čoskoro ukončí Satanov zlý svet. Skôr ako k tomu príde, musíme ľudí varovať, aby sa mohli rozhodnúť, či budú slúžiť Jehovovi.

18. Prečo by sme mali uctievať Jehovu spolu s inými pravými kresťanmi?

18 Jehova chce, aby sme ho uctievali spolu s inými pravými kresťanmi. Biblia hovorí: „Zaujímajme sa jeden o druhého, aby sme sa podnecovali k láske a k dobrým skutkom, a nezanedbávajme naše zhromaždenia, ako to majú niektorí vo zvyku, ale povzbudzujme sa navzájom, o to viac, keď vidíte, že sa blíži ten deň.“ ​(Hebrejom 10:24, 25) Mali by sme urobiť všetko, čo sa dá, aby sme boli na všetkých našich zhromaždeniach. Sú príležitosťou na to, aby sme sa navzájom povzbudili a posilnili.

19. Čo nám pomôže milovať našich kresťanských bratov a sestry?

19 Na zhromaždeniach si nájdete priateľov, ktorí vám budú pomáhať slúžiť Jehovovi. Stretnete tam ľudí z rôzneho prostredia, ktorí sa tak ako vy snažia zo všetkých síl slúžiť Bohu. No rovnako ako vy, aj oni sú nedokonalí a robia chyby. Preto by sme mali byť ochotní odpúšťať im. (Kolosanom 3:13) Zameriavajte sa na dobré vlastnosti svojich kresťanských bratov a sestier. Ak to budete robiť, bude pre vás ľahšie milovať ich a udržíte si blízky vzťah k Jehovovi.

SKUTOČNÝ ŽIVOT

20., 21. Čo je „skutočný život“?

20 Jehova chce pre svojich priateľov len to najlepšie. Biblia učí, že v budúcnosti bude život úplne iný ako dnes.

Jehova chce, aby ste sa tešili zo „skutočného života“. Chcete to aj vy?

21 Budeme žiť večne, nielen nejakých 70 alebo 80 rokov. Naším domovom bude nádherný raj, v ktorom sa budeme tešiť z dokonalého zdravia, pokoja a šťastia. Podľa Biblie to bude „skutočný život“. Jehova sľubuje, že nám tento život dá, ale my ho musíme „pevne uchopiť“. (1. Timotejovi 6:12, 19)

22. a) Ako sa môžeme „chopiť skutočného života“? b) Prečo si nemôžeme večný život vyslúžiť?

22 Ale ako sa môžeme „chopiť skutočného života“? Tak, že budeme „konať dobro“ a budeme „bohatí v dobrých skutkoch“. (1. Timotejovi 6:18) Teda to, čo sa učíme z Biblie, sa musí prejaviť v našom konaní. No skutočný život nezískame len vďaka dobrým skutkom. Nemôžeme si ho vyslúžiť. Je to dar od Jehovu, ktorým nám prejavuje svoju „nezaslúženú láskavosť“. (Rimanom 5:15) Náš nebeský Otec ho túži dať svojim verným služobníkom.

23. Aké dôležité rozhodnutie je potrebné urobiť už dnes?

23 Spýtajte sa sami seba: „Uctievam Boha tak, ako sa mu to páči?“ Ak zistíte, že by ste ešte mali urobiť nejaké zmeny, urobte ich čo najskôr. Keď sa budete spoliehať na Jehovu a zo všetkých síl sa budete snažiť poslúchať ho, stane sa vaším útočiskom. Jehova bude chrániť svojich verných služobníkov počas posledných dní Satanovho skazeného sveta. Potom splní svoj sľub a vovedie ich do nového sveta, kde budú môcť večne žiť na rajskej zemi. Ak to chcete zažiť a získať skutočný život, neváhajte a rozhodnite sa slúžiť Bohu aj vy.