Odkazy k Pracovnému zošitu

Odkazy k Pracovnému zošitu

Odkazy k Pracovnému zošitu

© 2024 Watch Tower Bible and Tract Society of Pennsylvania

6. – 12. MÁJA

Hľadáme duchovné poklady

it-1 627

Hora, pohoří

Stabilita, trvalost či vznešenost. Horám se připisuje stabilita a trvalost. (Iz 54:10; Hab 3:6; srovnej Ža 46:2.) Když tedy žalmista mluví o tom, že Jehovova spravedlnost je jako „Boží hory“ (Ža 36:6), možná tím myslel to, že Jehovova spravedlnost je nepohnutelná. Anebo, protože hory jsou vyvýšené, tím mohl poukazovat na fakt, že Boží spravedlnost daleko převyšuje spravedlnost člověka. (Srovnej Iz 55:8, 9.) V souvislosti s vyléváním sedmé misky Božího hněvu Zjevení 16:20 říká: „Hory nebyly nalezeny.“ To ukazuje, že i něco tak vyvýšeného jako hory neunikne vylití Božího hněvu. (Srovnej Jer 4:23–26.)

13. – 19. MÁJA

POKLADY Z BOŽIEHO SLOVA | ŽALMY 38, 39

w02 15/11 20 ods. 1 – 2

Ako dosiahnuť, aby boli naše dni v Jehovových očiach hodnotné?

ZDÁ sa, že dní nášho života je málo a rýchlo sa míňajú. Žalmista Dávid premýšľal nad krátkosťou života a podnietilo ho to, aby sa modlil: „Ó, Jehova, daj mi poznať môj koniec, a miera mojich dní — aká je, aby som poznal, ako som pominuteľný. Hľa, mojich dní si urobil iba pár; a trvanie môjho života je pred tebou ako nič.“ Dávid mal záujem žiť takým spôsobom, ktorý by sa páčil Bohu, aj rečou, aj konaním. Svoju závislosť od Boha vyjadril slovami: „Moje očakávanie je upreté na teba.“ (Žalm 39:4, 5, 7) Jehova ho počúval. Hodnotil Dávidovo konanie a podľa toho ho odmeňoval.

Je ľahké byť v každej minúte dňa zaneprázdnený a dať sa strhnúť životom, ktorý má rýchle tempo a je plný činností. To by v nás mohlo vyvolávať úzkostlivé starosti, hlavne keď sa dá urobiť a zažiť tak veľa vecí, ale je na to tak málo času. Máme rovnako ako Dávid záujem žiť tak, aby sme mali Božie schválenie? Môžeme si byť istí, že Jehova nás pozoruje a každého z nás starostlivo skúma. Jób, muž, ktorý sa bál Boha, asi pred 3600 rokmi uznal, že Jehova vidí jeho cesty a ráta všetky jeho kroky. Jób položil rečnícku otázku: „Čo mu odpoviem, keď požiada o vyúčtovanie?“ (Jób 31:4–6, 14) Ak chceme dosiahnuť, aby boli naše dni v Božích očiach hodnotné, budeme dávať duchovné veci na prvé miesto, budeme poslúchať Božie príkazy a budeme múdro využívať svoj čas. Pouvažujme bližšie o týchto oblastiach.

27. MÁJA – 2. JÚNA

POKLADY Z BOŽIEHO SLOVA | ŽALMY 42–44

Získaj čo najviac z vyučovania od Jehovu

w06 1/6 9 ods. 4

Hlavné myšlienky z knihy Žalmy — 2. kniha

42:4, 5, 11; 43:3–5. Ak z nejakých dôvodov, ktoré nemôžeme ovplyvniť, dočasne nie sme spojení s kresťanským zborom, môžu nás posilniť radostné spomienky na to, ako sme sa z takého spoločenstva tešili v minulosti. Hoci to spočiatku môže prehĺbiť bolesť vyplývajúcu z osamelosti, pripomenie nám to tiež, že Boh je naším útočišťom a že je potrebné čakať na úľavu od neho.

w16.09 5 ods. 11 – 12

„Kiež tvoje ruky neklesnú“

11 Silu čerpáme i z myšlienok, ktoré nám Jehova predkladá na našich zhromaždeniach, zjazdoch a teokratických školách. Toto školenie nám pomáha slúžiť Jehovovi zo správnych pohnútok, dávať si duchovné ciele a spĺňať si kresťanské úlohy. (Žalm 119:32) Usiluješ sa, aby si aj ty získaval silu z poučovania od Jehovu?

12 Jehova pomohol Izraelitom zvíťaziť nad Amalekitmi aj Etiópčanmi. Dal Nehemiášovi a jeho spoločníkom silu, aby mohli dokončiť práce na obnove jeruzalemských múrov. Aj nám dá Boh silu pokračovať vo zvestovateľskej činnosti napriek našim pocitom úzkosti, napriek odporu, s ktorým sa stretávame, a napriek nezáujmu ľudí o pravdu. (1. Petra 5:10) Neočakávame, že Jehova zázračne odstráni naše problémy. Mali by sme robiť, čo je v našich silách. To zahŕňa denne si čítať Bibliu, pripravovať sa na zhromaždenia a pravidelne ich navštevovať, duchovne sa sýtiť na osobnom štúdiu a rodinnom uctievaní a vždy sa s dôverou obracať na Jehovu. Nikdy by sme nemali dovoliť, aby nám iné záujmy a aktivity zasahovali do týchto činností, lebo prostredníctvom nich nás Jehova posilňuje a povzbudzuje. Ak cítiš, že tvoje ruky v niektorej z týchto oblastí ochabujú, pros Boha o pomoc. Potom uvidíš, ako ťa jeho duch posilní a dá ti „tak chcenie, ako i konanie“. (Fil. 2:13) Ako však môžeš posilňovať ruky druhých?

Hľadáme duchovné poklady

w09 11/15 9 ods. 11 – 12

11 Štúdium Žalmov môže obohatiť tvoje modlitby a pomôcť ti čakať, kým ti na ne Boh neodpovie. Zamysli sa nad tým, akú trpezlivosť prejavoval istý Lévita vo vyhnanstve. I keď určitý čas nemohol ísť do Jehovovej svätyne, spieval: „Prečo si zúfaš, moja duša, a prečo sa vo mne búriš? Čakaj na Boha, veď mu ešte budem chválorečiť ako veľkolepej záchrane mojej osoby a ako môjmu Bohu.“ ​(Žalm 42:5, 11; 43:5)

12 Čo sa môžeš od tohto Lévitu naučiť? Ak si pre vieru vo väzení a to ti nejaký čas bráni stretávať sa so spoluveriacimi na ich mieste uctievania, trpezlivo čakaj, kým ti Boh nepomôže. (Žalm 37:5) Rozjímaj o radostných chvíľach, ktoré si zažil v službe Bohu, a modli sa o vytrvalosť, zatiaľ čo ‚čakáš na Boha‘, kým nezasiahne a neumožní ti opäť sa stretávať s jeho ľudom.

3. – 9. JÚNA

POKLADY Z BOŽIEHO SLOVA | ŽALMY 45–47

Pieseň o Kráľovej svadbe

w14 15/2 9 – 10 ods. 8 – 9

Radujme sa zo svadby Baránka

Prečítajte Žalm 45:13, 14a. Nevesta príde na kráľovskú svadbu „celá slávna“. V Zjavení 21:2 je pripodobnená k mestu, ktoré sa nazýva Nový Jeruzalem, a je „ozdobená pre svojho manžela“. Toto nebeské mesto má „Božiu slávu“ a žiari „ako najvzácnejší drahokam, ako jaspis žiariaci ako čistý krištáľ“. (Zjav. 21:10, 11) Oslnivý vzhľad Nového Jeruzalema je nádherne opísaný v knihe Zjavenie. (Zjav. 21:18–21) Nie div, že žalmista vykresľuje nevestu ako „celú slávnu“! Čo iné by sme čakali od kráľovskej svadby v nebesiach?

Nevesta je privedená k Ženíchovi — k mesiášskemu Kráľovi. Ten ju pripravuje tak, že ju očisťuje „vodným kúpeľom pomocou slova“, čím sa stáva svätou a bez poškvrny. (Ef. 5:26, 27) Na túto príležitosť musí byť nevesta aj vhodne oblečená. A naozaj je! Ku Kráľovi je privedená „v tkanom rúchu“ a „jej oblečenie je lemované zlatom“. Na svadbu s Baránkom „jej bolo dané, aby sa odiala do svetlého, čistého, jemného plátna, lebo jemné plátno predstavuje spravodlivé skutky svätých“. (Zjav. 19:8)

10. – 16. JÚNA

POKLADY Z BOŽIEHO SLOVA | ŽALMY 48–50

w12 15/8 12 ods. 5

Žite ako občania Kráľovstva!

5 Poznať históriu. Človek, ktorý sa chce stať občanom nejakej krajiny, sa možno bude musieť naučiť niečo o jej histórii. Podobne aj tí, ktorí sa chcú stať občanmi Božieho Kráľovstva, urobia dobre, keď sa o ňom naučia čo najviac. Zamyslime sa nad príkladom Kórachových synov slúžiacich v starovekom Izraeli. Milovali Jeruzalem a miesto uctievania, ktoré sa v ňom nachádzalo, a radi rozprávali o histórii tohto mesta. Najsilnejším dojmom na nich nepôsobili kamene ani malta, ale to, čo toto mesto a miesto uctievania predstavovali. Jeruzalem bolo „mesto vznešeného Kráľa“, Jehovu, lebo bolo centrom pravého uctievania. Tam boli ľudia vyučovaní Jehovovmu Zákonu. A ľud, ktorému vládol tento Kráľ Jeruzalema, pociťoval jeho milujúcu láskavosť. (Prečítajte Žalm 48:1, 2, 9, 12, 13.) Ako dobre poznáš históriu Božej organizácie? Prináša ti jej štúdium potešenie? Rád o nej rozprávaš? Čím viac sa dozvieš o Božej organizácii a o tom, ako Jehova podporuje svoj ľud, tým skutočnejšie bude pre teba Božie Kráľovstvo. A to, prirodzene, posilní tvoju túžbu zvestovať dobré posolstvo o Kráľovstve. (Jer. 9:24; Luk. 4:43)

Hľadáme duchovné poklady

it-1 222

Bohatství

Izraelité byli národem, kterému se dobře dařilo, a proto se mohli těšit z jídla a pití (1Kr 4:20; Ka 5:18, 19) a jejich bohatství jim sloužilo k ochraně před problémy spojenými s chudobou. (Př 10:15; Ka 7:12) Jehova si přál, aby Izraelité užívali blahobytu, který plynul z jejich tvrdé práce (srovnej Př 6:6–11; 20:13; 24:33, 34), ale zároveň jim poskytl varování, že by bylo nebezpečné zapomenout na to, že Zdrojem jejich blahobytu je On, a začít se na své bohatství spoléhat. (5Mo 8:7–17; Ža 49:6–9; Př 11:4; 18:10, 11; Jer 9:23, 24) Bylo jim připomínáno, že bohatství je jen dočasné (Př 23:4, 5), že nemůže být dáno Bohu jako výkupné, aby byl někdo osvobozen od smrti (Ža 49:6, 7), a že pro mrtvé nemá žádnou cenu (Ža 49:16, 17; Ka 5:15). Bylo jim ukázáno, že kdyby přisuzovali bohatství nepatřičný význam, vedlo by je to k podvádění a ztratili by Jehovovu přízeň. (Př 28:20; srovnej Jer 5:26–28; 17:9–11.) Byli také vybízeni k tomu, aby ‚ctili Jehovu svými hodnotnými věcmi‘. (Př 3:9)

24. – 30. JÚNA

POKLADY Z BOŽIEHO SLOVA | ŽALMY 54–56

cl 243 ods. 9

Nič nás nemôže „oddeliť od Božej lásky“

9 Jehova si cení aj našu vytrvalosť. (Matúš 24:13) Pamätaj, že Satan chce, aby si sa k Jehovovi obrátil chrbtom. Každý deň, keď zostávaš verný Jehovovi, je ďalším dňom, keď pomáhaš odpovedať na Satanove posmešky. (Príslovia 27:11) Vytrvať niekedy nie je ľahké. Zdravotné problémy, finančné ťažkosti, citová úzkosť a iné prekážky môžu z každého dňa robiť utrpenie. Skľučovať nás môžu aj nenaplnené očakávania. (Príslovia 13:12) Vytrvalosť napriek takým ťažkostiam je pre Jehovu o to cennejšia. Preto kráľ Dávid prosil Jehovu, aby jeho slzy uchoval v „koženom mechu“, a s istotou dodal: „Či nie sú zapísané v tvojej knihe?“ (Žalm 56:8) Jehova si cení a pamätá všetky slzy, ktoré prelievame, a každé trápenie, ktoré znášame, keď sa snažíme zostať mu verní. V jeho očiach je to niečo veľmi cenné.