Odkazy k Pracovnému zošitu
Odkazy k Pracovnému zošitu
© 2023 Watch Tower Bible and Tract Society of Pennsylvania
11. – 17. MARCA
POKLADY Z BOŽIEHO SLOVA| ŽALM 18
„Jehova je… môj osloboditeľ“
w09 1/5 14 ods. 4 – 5
Radosť od Jehovu je našou pevnosťou
Jehova je v Biblii pripodobnený aj k neživým veciam. Je v nej opísaný ako „Skala Izraela“, ako „skalný útes“ a ako „pevnosť“. (2. Samuelova 23:3; Žalm 18:2; 5. Mojžišova 32:4) V čom spočíva podobnosť? Tak ako veľká skala stojí pevne a je nepohnuteľná, tak Jehova Boh môže byť pre nás pevnou oporou, spoľahlivým Zdrojom bezpečia.
5 Kniha Žalmy je plná slovných obrazov, ktoré opisujú rôzne stránky Jehovovej osobnosti. Napríklad v Žalme 84:11 sa píše, že Jehova je „slnko a štít“, lebo je Zdrojom svetla, života a energie a poskytuje ochranu.
w22.04 3 ods. 1
Ako zvládať pocity úzkosti
2. Premýšľaj. Vieš si spomenúť na nejaké ťažké obdobie, ktoré si zvládol iba s Jehovovou pomocou? Keď premýšľaš o tom, ako ti Jehova pomohol a ako pomáhal svojim služobníkom v minulosti, posilní ťa to a budeš Jehovovi ešte viac dôverovať. (Žalm 18:17–19) Starší, ktorý sa volá Joshua, hovorí: „Zapisujem si modlitby, na ktoré mi Jehova odpovedal. Tak si môžem pripomínať modlitby, v ktorých som o niečo konkrétne prosil a Jehova mi dal presne to, čo som potreboval.“ Keď uvažujeme o tom, čo všetko pre nás Jehova už urobil, dá nám to silu, aby sme bojovali s úzkosťou.
18. – 24. MARCA
POKLADY Z BOŽIEHO SLOVA | ŽALMY 19-21
„Nebesia oznamujú Božiu slávu“
w04 1/1 8 ods. 1 – 2
Nech všetci oznamujú Jehovovu slávu
IZAIHO syn Dávid vyrastal blízko Betlehema ako pastier oviec. Keď na pustých pastvinách strážil stáda svojho otca, ponorený do ticha noci sa určite často pozeral na oblohu posiatu hviezdami. Živá spomienka na takýto obraz sa mu v mysli nepochybne vybavila aj vtedy, keď pod inšpiráciou Božieho svätého ducha zložil a zaspieval krásne slová 19. žalmu: „Nebesia oznamujú Božiu slávu a priestor rozpráva o diele jeho rúk. Do celej zeme vyšla ich merná šnúra a až po najvzdialenejší koniec úrodnej zeme ich výroky.“ — Žalm 19:1, 4.
2 Obdivuhodné nebesia, ktoré stvoril Jehova, oznamujú jeho slávu bez reči, bez slov a bez hlasu, deň po dni a noc čo noc. Stvorenie neprestajne oznamuje Božiu slávu a človek si uvedomuje svoju malosť, keď vníma toto tiché svedectvo, ktoré môžu vidieť ľudia na ‚celej zemi‘. Ale tiché svedectvo stvorenia nestačí. K nemu by sa mali svojím hlasom pripojiť aj verní ľudia. A práve týmto ctiteľom nemenovaný žalmista adresoval inšpirované slová: „Pripisujte Jehovovi slávu a silu. Pripisujte Jehovovi slávu patriacu jeho menu.“ (Žalm 96:7, 8) Ľudia, ktorí majú blízky vzťah k Jehovovi, nadšene reagujú na takéto nabádanie. Ale čo znamená pripisovať slávu Bohu?
25. – 31. MARCA
POKLADY Z BOŽIEHO SLOVA | ŽALM 22
Detaily týkajúce sa Ježišovej smrti predpovedané v Biblii
w11 8/15 15 ods. 16
Našli Mesiáša
16 Bude sa zdať, že Boh opustil Mesiáša. (Prečítajte Žalm 22:1.) V súlade s proroctvom „o deviatej hodine [asi o tretej popoludní] zvolal Ježiš silným hlasom: ‚Eli, Eli, lama sabachthani?‘, čo v preklade znamená: ‚Bože môj, Bože môj, prečo si ma opustil?‘“ (Mar. 15:34) Ježiš nestratil vieru vo svojho nebeského Otca. Boh nechal Ježiša v rukách nepriateľov tým, že mu odňal svoju ochranu, aby mohla byť Kristova rýdzosť naplno vyskúšaná. Svojím zvolaním Ježiš naplnil Žalm 22:1.
w11 8/15 15 ods. 13
Našli Mesiáša
13 Dávid prorokoval, že Mesiášovi budú nadávať. (Prečítajte Žalm 22:7, 8.) Matúš zapísal, že keď Ježiš trpel na mučeníckom kole, nadávali mu. „Okoloidúci o ňom hovorili utŕhačne, potriasali hlavami a hovorili: ‚Ty, ktorý si chcel zboriť chrám a do troch dní ho postaviť, zachráň sa! Ak si Boží syn, zostúp z mučeníckeho kola!‘“ Podobne si z neho robili žarty hlavní kňazi, znalci Písma a starší a hovorili: „Iných zachraňoval, sám seba nemôže zachrániť! Je Kráľom Izraela; nech teraz zostúpi z mučeníckeho kola a uveríme v neho. Vložil dôveru v Boha; nech ho teraz zachráni, ak ho chce, lebo povedal: ‚Ja som Boží Syn.‘“ (Mat. 27:39–43) Ježiš to však všetko dôstojne znášal. Je to pre nás vynikajúci príklad!
w11 8/15 15 ods. 14
Našli Mesiáša!
14 O Mesiášov odev sa bude hádzať lós. „Rozdeľujú si medzi sebou moje odevy a o moje oblečenie hádžu lós,“ napísal žalmista. (Žalm 22:18) Stalo sa, že „keď [rímski vojaci] pribili [Ježiša] na kôl, rozdelili si lósom jeho vrchný odev“. (Mat. 27:35; prečítajte Jána 19:23, 24.)
1. – 7. APRÍLA
POKLADY Z BOŽIEHO SLOVA | ŽALMY 23–25
„Jehova je môj Pastier“
w11 5/1 31 ods. 5
„Jehova je môj Pastier“
Jehova sýti svoje ovce. Ovce sú závislé od svojho pastiera, aby im našiel potravu. My máme potrebu sýtiť sa duchovne a môžeme ju uspokojiť len s pomocou nášho Boha. (Matúš 5:3) Jehova nám túto pomoc štedro zaobstaráva, a tak sa môžeme sýtiť pri jeho bohato prestretom stole. (5. verš) Duchovný pokrm môžeme načerpať z Biblie a z biblických študijných pomôcok, akou je napríklad tento časopis. Tento duchovný pokrm uspokojuje našu potrebu poznať, aký je zmysel života a aké je Božie predsavzatie s nami.
Hľadáme duchovné poklady
w11 2/15 24 ods. 1 – 3
Miluj spravodlivosť celým svojím srdcom
JEHOVA prostredníctvom svojho Slova a svätého ducha vedie svoj ľud „po cestách spravodlivosti“. (Žalm 23:3, Roháčkov preklad) No keďže sme nedokonalí, máme sklon odchyľovať sa od cesty spravodlivosti. Ak sa máme vrátiť ku konaniu toho, čo je správne, vyžaduje si to odhodlanie a úsilie. Čo nám v tom môže pomôcť? Tak ako Ježiš musíme milovať spravodlivosť a konať ju. (Prečítajte Žalm 45:7.)
2 Čo sú „cesty spravodlivosti“? Tieto „cesty“ sú určené Jehovovými normami spravodlivosti. Hebrejské a grécke slová prekladané ako „spravodlivosť“ sa vzťahujú na to, čo je „priame“, a obsahujú myšlienku dôsledného pridržiavania sa morálnych zásad. Keďže Jehova je ‚miestom bývania spravodlivosti‘, jeho ctitelia k nemu s radosťou vzhliadajú, aby určil morálne priamu cestu, po ktorej majú kráčať. (Jer. 50:7)
3 Bohu sa môžeme plne páčiť iba vtedy, ak sa z celého srdca snažíme prispôsobiť jeho spravodlivým normám. (5. Mojž. 32:4) Na začiatku je potrebné usilovne študovať o Jehovovi Bohu z jeho Slova, Biblie. Čím viac sa o ňom dozvedáme a každý deň sa k nemu viac a viac približujeme, tým viac budeme milovať jeho spravodlivosť. (Jak. 4:8) Okrem toho, keď stojíme v živote pred dôležitými rozhodnutiami, musíme prijímať vedenie z Božieho inšpirovaného Slova.
8. – 14. APRÍLA
POKLADY Z BOŽIEHO SLOVA | ŽALMY 26–28
Čo Dávidovi pomáhalo, aby zostal Jehovovi verný
w04 12/1 16 ods. 17 – 18
Choď cestou rýdzosti
17 Svätostánok s oltárom na obete bol centrom Jehovovho uctievania v Izraeli. Dávid vyjadril, že je pre neho potešením byť na tomto mieste. Modlil sa: „Jehova, zamiloval som si obydlie tvojho domu a miesto, kde prebýva tvoja sláva.“ — Žalm 26:8.
18 Zamilovali sme si aj my miesta, kde sa zhromažďujeme, aby sme sa učili o Jehovovi? Každá sála Kráľovstva, kde pravidelne prebieha program duchovného poučovania, slúži ako centrum pravého uctievania v danej komunite. Okrem toho máme každoročné oblastné a krajské zjazdy a zvláštne zjazdové dni. Na takýchto zhromaždeniach sa rozoberajú Jehovove „pripomienky“. Ak sa naučíme ‚nadmieru ich milovať‘, potom istotne budeme radi chodiť na zhromaždenia a budeme po celý čas pozorne počúvať. (Žalm 119:167) A aké osviežujúce je byť so spoluveriacimi, ktorým záleží na tom, aby sa nám darilo, a ktorí nám pomáhajú zostať na ceste rýdzosti! — Hebrejom 10:24, 25.
15. – 21. APRÍLA
POKLADY Z BOŽIEHO SLOVA | ŽALMY 29–31
Naprávanie od Jehovu – prejav jeho lásky
it-2 112 ods. 3
Obličej
‚Skrýt obličej‘ má mnoho významů závisejících na okolnostech. To, že Jehova Bůh skrývá svůj obličej, často znamená odnětí jeho přízně nebo jeho životodárné síly. To může být výsledkem neposlušnosti jednotlivce nebo skupiny osob, které jsou do takového jednání zapleteny, jako v případě izraelského národa. (Job 34:29; Ža 30:5–8; Iz 54:8; 59:2) V některých případech to znamená, že se Jehova odmítá zjevit tím, že by jednal nebo dal odpověď, protože čeká na svůj vlastní příhodný čas. (Ža 13:1–3) Davidova slova „Skryj svůj obličej před mými hříchy“ byla žádostí o prominutí neboli zrušení těchto přestupků. (Ža 51:9; srovnej Ža 10:11.)
Hľadáme duchovné poklady
w06 5/15 19 ods. 12
Hlavné myšlienky z knihy Žalmy — 1. kniha
31:23 — V akom zmysle dostáva povýšený odplatu nadmieru? Odplatou sa tu myslí trest. Spravodlivý dostáva odplatu za neúmyselné chyby v podobe pokarhania od Jehovu. Keďže povýšený človek sa neodvracia od nesprávneho konania, dostáva odplatu nadmieru v podobe tvrdého trestu. — Príslovia 11:31; 1. Petra 4:18.
29. APRÍLA – 5. MÁJA
POKLADY Z BOŽIEHO SLOVA | ŽALMY 34, 35
„Chváľ Jehovu v každom čase“
w07 3/1 22 ods. 11
Spoločne vyvyšujme Jehovovo meno
11 „Ja budem žehnať Jehovu po všetky časy; jeho chvála bude neustále v mojich ústach.“ (Žalm 34:1) Keďže Dávid žil ako vyhnanec, istotne mal starosti so zabezpečovaním živobytia, ale ako ukazujú tieto slová, nedovolil, aby každodenné starosti spôsobili, že by stratil odhodlanie chváliť Jehovu. Je pre nás znamenitým príkladom, keď znášame ťažkosti. Či už sme v škole, v práci, so spolukresťanmi, alebo vo zvestovateľskej službe, našou prvoradou túžbou by malo byť chváliť Jehovu. Len sa zamysli nad nespočetnými dôvodmi, ktoré na to máme! Vezmi si napríklad to nekonečné množstvo Jehovových úžasných stvoriteľských diel, ktoré môžeme objavovať a z ktorých sa môžeme tešiť. A zamysli sa nad tým, čo už Jehova vykonal prostredníctvom pozemskej časti svojej organizácie! Jehova v dnešnej dobe mocne používa verných ľudí, hoci sú nedokonalí. Čo sú diela ľudí, ktorých zbožňuje svet, v porovnaní s Božími dielami? Nesúhlasíš s Dávidom, ktorý napísal: „Medzi bohmi nie je nikto ako ty, ó, Jehova, ani nijaké diela nie sú ako tvoje“? — Žalm 86:8.
w07 3/1 22 ods. 13
Spoločne vyvyšujme Jehovovo meno
13 „V Jehovovi sa bude chváliť moja duša; mierni počujú a budú plesať.“ (Žalm 34:2) Dávid sa tu nechválil nejakými osobnými úspechmi. Napríklad nevychvaľoval sa tým, ako sa mu podarilo oklamať gátskeho kráľa. Uvedomoval si, že Jehova ho chránil, keď bol v Gáte, a že sa mu podarilo dostať sa z tej situácie vďaka Jehovovej pomoci. (Príslovia 21:1) Preto sa nechválil sám sebou, ale chválil sa v Jehovovi. To miernych ľudí k Jehovovi priťahovalo. Aj Ježiš vyvyšoval Jehovovo meno a to pokorných ľudí, ktorí boli ochotní učiť sa, priťahovalo k Bohu. Dnes sú mierni ľudia zo všetkých národov priťahovaní k medzinárodnému zboru pomazaných kresťanov, ktorého je Ježiš Hlavou. (Kolosanom 1:18) Na srdce takýchto miernych ľudí pôsobí, keď počujú, ako je Božie meno oslavované ústami jeho pokorných služobníkov, a keď sa dozvedajú posolstvo z Biblie, ktoré im Boží svätý duch umožňuje pochopiť. — Ján 6:44; Skutky 16:14.
w07 3/1 22 ods. 15
Spoločne vyvyšujme Jehovovo meno
15 „Spytoval som sa Jehovu, a on mi odpovedal a oslobodil ma od všetkého, čoho som sa ľakal.“ (Žalm 34:4) Táto životná skúsenosť bola pre Dávida veľmi dôležitá. Preto ďalej povedal: „Tento strápený zavolal, a Jehova počul a zachránil ho zo všetkých jeho tiesní.“ (Žalm 34:6) Keď sa stretávame so spoluveriacimi, máme veľa príležitostí podeliť sa o budujúce skúsenosti, ako nám Jehova pomohol vydržať za náročných okolností. To posilňuje vieru našich spoluveriacich, rovnako ako Dávidove vyjadrenia posilnili vieru tých, ktorí ho podporovali. O Dávidových spoločníkoch je napísané, že sa „pozreli na [Jehovu] a rozžiarili sa a ich tváre nemohli byť zahanbené“. (Žalm 34:5) Hoci boli na úteku pred kráľom Saulom, necítili sa zahanbení. Boli presvedčení o tom, že Boh Dávida podporuje, a ich tváre žiarili. Podobne ako Dávidovi spoločníci, aj tí, ktorí sa o biblickú pravdu začali zaujímať len nedávno, ako aj tí, ktorí sú pravými kresťanmi už dlhý čas, vzhliadajú k Jehovovi a očakávajú od neho podporu. Keďže osobne zažívajú jeho pomoc, v ich žiariacich tvárach sa zračí odhodlanie zostať pevní.