Odkazy k Pracovnému zošitu
Odkazy k Pracovnému zošitu
© 2024 Watch Tower Bible and Tract Society of Pennsylvania
2. – 8. SEPTEMBRA
POKLADY Z BOŽIEHO SLOVA| ŽALMY 79–81
Dokáž, že miluješ Jehovovo slávne meno
ijwbv 3 ods. 4, 5
Rimanom 10:13: „Vzývať Pánovo meno“
Biblické vyjadrenie „vzývať Jehovovo meno“ neznamená iba poznať Božie meno a používať ho pri uctievaní. (Žalm 116:12–14) Znamená aj dôverovať Bohu a hľadať uňho pomoc. (Žalm 20:7; 99:6)
Pre Ježiša Krista bolo Božie meno veľmi dôležité. Známu vzorovú modlitbu začal slovami: „Náš Otče v nebesiach, nech sa posvätí tvoje meno.“ (Matúš 6:9) Ježišovi teda veľmi záležalo na tom, aby bolo Božie meno považované za sväté. Hovoril tiež o tom, že ak chceme získať večný život, musíme spoznať, poslúchať a milovať toho, komu toto meno patrí. (Ján 17:3, 6, 26)
Hľadáme duchovné poklady
w06 15/7 12 ods. 5
Joseph
Ža 79:9 Jehova počúva naše modlitby, zvlášť keď sa týkajú posvätenia jeho mena.
9. – 15. SEPTEMBRA
POKLADY Z BOŽIEHO SLOVA | ŽALMY 82–84
Váž si úlohy, ktoré si dostal
wp16.06 8 ods. 2, 3
Kde hniezdia lastovičky
V Jeruzaleme bolo bežné vidieť lastovičky, ktoré si zvyčajne stavajú hniezda pod strechami budov. Niektoré mali hniezda aj v areáli Šalamúnovho chrámu. Každý rok tu nachádzali bezpečné miesto, kde mohli nerušene vychovávať svoje mladé.
Pisateľ 84. žalmu, jeden z Kórachových synov — ktorý slúžil v chráme vždy jeden týždeň raz za pol roka —, si v areáli chrámu všimol ich hniezda. Túžil byť ako lastovička, ktorá má v Jehovovom dome svoj trvalý príbytok. Napísal: „Aké ľúbezné je tvoje vznešené bydlisko, ó, Jehova vojsk! Moja duša dychtila a hynula po Jehovových nádvoriach. Moje srdce a to moje telo radostne volajú k živému Bohu. Aj vták si našiel dom a lastovička hniezdo pre seba, kam dala svoje mladé — tvoj veľkolepý oltár, ó, Jehova vojsk, môj Kráľ a môj Boh!“ (Žalm 84:1–3) Máme aj my a naše deti podobnú túžbu a ceníme si to, že sa môžeme pravidelne stretávať s Božím ľudom na zhromaždeniach? (Žalm 26:8, 12)
w08 15/7 30 ods. 3, 4
Zameriavaj sa na to, čo môžeš robiť
Našu službu Jehovovi môže do určitej miery obmedzovať vysoký vek alebo zhoršujúce sa zdravie. A ak máš malé deti, môžeš mať pocit, že z osobného štúdia a kresťanských zhromaždení nemôžeš mať veľa, lebo mnoho času a energie ti pohltí starostlivosť o deti. Ale nemohlo by to byť tak, že občas sa až nadmerne sústreďuješ na svoje obmedzenia, a preto nevidíš to, čo môžeš robiť?
Pred niekoľkými tisícročiami vyjadril istý Lévita túžbu, ktorá sa mu nemohla splniť. Každý rok mal výsadu dva týždne slúžiť v chráme. Vyslovil však chvályhodné želanie bývať neďaleko oltára trvale. (Žalm 84:1–3) Čo tomuto vernému mužovi pomohlo byť spokojným? Uvedomil si, že byť na chrámových nádvoriach čo len jediný deň je jedinečná výsada. (Žalm 84:4, 5, 10) Podobne ani my by sme sa nemali zameriavať na svoje obmedzenia, ale mali by sme sa snažiť vidieť možnosti, ktoré máme, a byť za ne vďační.
16. – 22. SEPTEMBRA
POKLADY Z BOŽIEHO SLOVA | ŽALMY 85–87
Modlitby nám pomáhajú vytrvávať
w12 15/5 25 ods. 10
Ak chceme odrážať Božiu slávu, musíme tiež ‚vytrvávať v modlitbe‘. (Rim. 12:12) Mali by sme sa k Jehovovi modliť, aby nám pomohol slúžiť mu prijateľným spôsobom. Môžeme ho prosiť o svätého ducha, o viac viery, o silu odolávať pokušeniu či o schopnosť ‚správne zaobchádzať so slovom pravdy‘. (2. Tim. 2:15; Mat. 6:13; Luk. 11:13; 17:5) Tak ako dieťa sa spolieha na svojho otca, aj my sa musíme spoliehať na svojho nebeského Otca, Jehovu. Ak ho prosíme, aby nám pomohol zlepšiť sa v tom, ako mu slúžime, môžeme dôverovať, že to urobí. Nikdy nemajme pocit, že ho obťažujeme! Nezdráhajme sa modliť a pritom ho chváľme, ďakujme mu, prosme ho, aby nás viedol, a to najmä v skúškach, a predkladajme mu prosby, nech nám pomôže slúžiť mu tak, aby to prispievalo k chvále jeho svätého mena. (Žalm 86:12; Jak. 1:5–7)
23. – 29. SEPTEMBRA
POKLADY Z BOŽIEHO SLOVA | ŽALMY 88, 89
Jehovova vláda je najlepšia
w14 15/10 10 ods. 14
Uphold Jehovah’s Sovereignty!
Pouvažuj o sľube, ktorý dal Jehova Dávidovi, kráľovi starovekého Izraela. Tento sľub sa označuje ako dávidovská zmluva. (Prečítajte 2. Samuelovu 7:12, 16.) Jehova uzavrel túto zmluvu s Dávidom počas jeho vlády v Jeruzaleme. Sľúbil mu, že Mesiáš bude jeho potomkom. (Luk. 1:30–33) Jehova tak zúžil rodovú líniu, z ktorej mal vyjsť tento potomok, a zabezpečil, že Dávidov dedič bude mať „zákonné právo“ na trón mesiášskeho Kráľovstva. (Ezech. 21:25–27) Prostredníctvom Ježiša bude Dávidova kráľovská vláda „pevne založená na neurčitý čas“. Dávidovo potomstvo „bude až na neurčitý čas a jeho trón ako slnko“. (Žalm 89:34–37) Môžeme si byť istí, že vláda Mesiáša sa nikdy neskazí a že výsledky jeho vlády budú večné.
30. SEPTEMBRA – 6. OKTÓBRA
POKLADY Z BOŽIEHO SLOVA | ŽALMY 90, 91
Ak si chceš predĺžiť život, dôveruj Jehovovi
wp19.3 5 ods. 2 – 4
Dokáže veda predĺžiť život?
Nie všetci vedci sa zhodujú, že takýmito spôsobmi je možné výrazne predĺžiť ľudský život. Je pravda, že dĺžka života sa od 19. storočia predĺžila. Ale je to hlavne vďaka lepšej hygiene a prevencii nákazlivých ochorení, ako aj vďaka antibiotikám a očkovaniu. Niektorí genetici sú presvedčení, že dĺžka ľudského života viac-menej dosiahla svoje maximum.
Asi pred 3 500 rokmi biblický pisateľ Mojžiš napísal: „Dní našich rokov je sedemdesiat rokov; a ak je ich v dôsledku zvláštnej sily osemdesiat rokov, predsa sa pridŕžajú ťažkostí a vecí, ktoré škodia; veď sa to istotne rýchle pomíňa.“ (Žalm 90:10) Napriek všetkým snahám sa dĺžka ľudského života od čias Mojžiša v podstate nezmenila.
Na druhej strane, niektoré živočíchy, ako napríklad jeden druh morskej ježovky alebo lastúrnik arktika islandská, sa môžu dožiť viac ako 200 rokov. A stromy, ako sekvojovec mamutí, môžu žiť tisíce rokov. Keď si to porovnáme s tým, koľko rokov sa dožívajú ľudia, možno sa pýtame: Naozaj je 70 či 80 rokov života všetko, čo môžeme očakávať?
wp19.1 5, rámček
Kto stvoril boha
Túto otázku si kladú mnohí a možno ste sa nad ňou zamýšľali aj vy. Možno ste si hovorili: Ak vesmír a všetko v ňom stvoril Boh, kto potom stvoril samotného Boha?
Vedci sa vo všeobecnosti zhodujú na tom, že vesmír mal začiatok. V súlade s tým sa v prvom verši Biblie píše: „Na začiatku Boh stvoril nebesia a zem.“ (1. Mojžišova 1:1)
Vesmír nemohol vzniknúť len tak sám od seba. Niečo nemôže vzniknúť z ničoho. Teda ak by neexistovalo nič pred začiatkom vesmíru, nezačal by existovať ani vesmír. Hoci to pre nás nemusí byť ľahké pochopiť, za vznikom vesmíru musela byť nehmotná prvotná príčina, ktorá je večná. Tou Prvotnou príčinou je všemohúca a nesmierne múdra duchovná bytosť – Boh Jehova. (Ján 4:24)
V Biblii sa o Bohu píše: „Skôr ako sa zrodili vrchy alebo kým si akoby v pôrodných bolestiach zrodil zem a úrodnú pôdu, áno, ty si Boh od neurčitého času až na neurčitý čas [„od večnosti do večnosti“, Jeruzalemská Biblia].“ (Žalm 90:2) Boh teda existoval vždy. A „na začiatku“, o ktorom sa píše v Biblii, stvoril vesmír. (Zjavenie 4:11)
14. – 20. OKTÓBRA
POKLADY Z BOŽIEHO SLOVA | ŽALMY 96–99
„Oznamujte dobrú správu“
w12 1/9 16 ods. 1
1. Čo je súdny deň?
Mnohí ľudia si predstavujú, že v súdny deň budú miliardy duší privedené pred Boží trón, tak ako je to zobrazené na obrázku vpravo, a budú súdené za svoje minulé skutky. Myslia si, že niektoré duše budú pri tomto súde odmenené životom v nebi a ďalšie budú odsúdené na večné muky v pekle. Podľa Biblie je však účelom súdneho dňa niečo iné — oslobodenie ľudí od nespravodlivosti. (Žalm 96:13) Boh dosadil za Sudcu Ježiša Krista, ktorý znovu nastolí na zemi spravodlivosť. (Prečítajte si Izaiáša 11:1–5; Skutky 17:31.)
w12 15/9 12 ods. 18, 19
18 Tento harmonický vzťah bol narušený, keď sa na Satanov podnet ľudia vzbúrili proti Jehovovej zvrchovanosti. Od roku 1914 mesiášske Kráľovstvo podniká kroky, aby sa jednota a súlad obnovili. (Ef. 1:9, 10) Počas Kristovej tisícročnej vlády sa úžasné veci, ktoré zatiaľ nevidíme, stanú realitou. Potom príde „koniec“, teda záver Kristovej tisícročnej vlády. A čo bude ďalej? Kristus pokorne „odovzdá kráľovstvo svojmu Bohu a Otcovi“. Hoci Ježiš dostal „všetku moc v nebi aj na zemi“, nie je ctižiadostivý. Ani ho nenapadne robiť si nárok na Jehovovo miesto. Svoje jedinečné postavenie a moc bude používať „na slávu Boha“. (Mat. 28:18; Fil. 2:9–11)
19 V tom čase už budú všetci poddaní Kráľovstva na zemi dokonalí. Budú nasledovať Ježišov príklad a pokorne a ochotne uznávať Jehovovu zvrchovanosť. V záverečnej skúške budú mať príležitosť to dokázať. (Zjav. 20:7–10) Následne budú všetci buriči — ľudia i anjeli — navždy odstránení. Bude to čas veľkej radosti! Celá rodina inteligentných tvorov bude nadšene chváliť Jehovu, ktorý bude „každému všetkým“. (Prečítajte Žalm 99:1–3.)